reklama

Kolo a kolena

Vždycky jsem myslel že cyklistika je pro kolena a klouby obecně velmi zdravá záležitost. Jezdím asi 10 let celkem dost (4000km/ročně) a loni jsem si koupil nášlapy. Problém je v tom že po týdnu intenzivní cyklistiky mě vždy nesnesitelně bolí kolena, byl jsem i u doktora a ten jednoznačně naznal že za to může cyklistika (konkrétně nášlapy). Vyzkoušel jsem různé varianty jízdy a zjistil, že pokud jedu bez nich je to výrazně lepší, ale rozhodně ne ideální. Jaké máte vy zkušenosti s koleny a nášlapy ?

[ Zpět ]
Datum: 12.07.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel (chro)
  • Re: Kolo a kolena

         

    som sa vratil v sobotu z 3 tyzdnovej cyklodovolenky a posledny tyzden to bolo dost huste. Daval som si na to Fastum gel a myslim ze to trochu pomahalo. ale vcera akurat islo nieco v nasich vecernych spravach ze Fastum gel si nerozemie so slnieckom. ziadne vyrazky som z toho nedostal tak vyskusaj.
    inac myslim ze pomaha nejazdit dlhodobo kopce na tazkych prevodoch. prva dva tyzdne som to hnal na tazkych prevodoch, samozrejme s bagazou na tazko a ten treti tyzden som bol odpisany. Kamarat co bol so mnou sa pekne setril a daval do kopcov lahke prevody a zvladol to v pohode.

    takze "Sportom k trvalej invalidite" :)

    [ Zpět ]
    Datum: 12.07.2006
    Autor: alo
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo a kolena

         

    Už se to tady řešilo mockrát. Jen ve zkratce - nášlapy vozím asi 8 let. Kolena mě z nich nikdy nebolela. A to ty první typy neměly moc velkou stranovou vůli. Jde hlavně o správné nastavení kufrů a taky sedla - jak horizontálně tak vertikálně. Silové šlapání taky kolenům moc nesvědčí, lepší je jezdit frekvenčně.
    Kolo je na kolena ideální rehabilitační prostředek. Začal jsem jezdit hlavně proto, že mám kolena zničená z fotbalu - od té doby se to výrazně zlepšilo. Pokud něco bolí, tak jsou to většinou šlachy - namožené ze silového šlapání nebo nesprávně nastavených pedálů nebo sedla.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.07.2006
    Autor: ckp13
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo a kolena

           

      Jo fotbálek je prevít. Já z něj mám přetržený stehenní sval. Tak teď jen doufám, že tu naši tůru vydrží.

      [ Zpět ]
      Datum: 12.07.2006
      Autor: Šárka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kolo a kolena

             

        Určitě vydrží. Píšeš, že teď trénuješ každý den. Máš u vás ideální terén - první osvěžení na Metelu, doplnění tekutin v Hatíně, kávička na Jemčině, oběd ve Vlkově a zakončení ve Veselí - to musí zocelit každého. Taky to tam tak děláme... :o)))

        [ Zpět ]
        Datum: 12.07.2006
        Autor: ckp13
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kolo a kolena

               

          No snažím se jezdit každý den. Ale není to žádná sláva, jen kolem 20 km. Takže kolem baráku a pak honem domů a nastává robota.

          [ Zpět ]
          Datum: 12.07.2006
          Autor: Šárka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kolo a kolena

                 

            Jó dětičky - jediná robota, která stojí za to. Všechno ostatní může počkat.
            Držím palce na velkou výpravu ;o)))))

            [ Zpět ]
            Datum: 12.07.2006
            Autor: ckp13
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Kolo a kolena

                   

              Díky za palečky, budou potřeba.

              [ Zpět ]
              Datum: 12.07.2006
              Autor: Šárka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo a kolena

         

    což kolena, ale ta hlava!!!!

    [ Zpět ]
    Datum: 12.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (paBlb)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo a kolena

           

      Copak hlava? Ale jmelí!

      [ Zpět ]
      Datum: 14.07.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (krpa)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo a kolena

         

    Za prvé mne zaujalo, že doktor "poznal", že za tvou bolest mohou nášlapy. To už je to popsáno v lékařské literatuře ?
    Ale teď už vážně. Příčin může být několik. 9 let jsi neměl nášlapy a vytvořil sis svůj spůsob šlapání ale nášlapy Ti drží nohu jinak (klouby se pohybují v jiných drahách). Nebo máš nevhodně umístěné kufry na podrážce a šlapání je nepřirozené - zkus experimentovat. Jelikož mám někdy podobné problémy, tak si dovolím ještě jednu teorii. Nášlapy drží botu tak, jak se nám dříve ani nesnilo. Takže šlapeme, taháme (někdy i v pěkně povolených botách) a nohy (potažmo kolena) zatěžujeme v míře nebývalé a to i v polohách kolenům někdy ne zrovna přirozeným. Když začnu mít potíže s koleny, zvolním intenzitu, jezdím lehčí převody a dávám si pozor na "čistotu stylu" šlapání.
    Přeji další slunečné dny a mnoho šťastných kilometrů.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Marvin ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo a kolena

         

    Problém bude zřejmě v tom, že máš špatně nastavené kufry na tretrách. Pokud máš chodidla vykloněné jinak než je pro tebe přirozené, nemůžou to tvé kolena nikdy vydržet a budou tě bolet. Sedni si na kolo svěš volně nohu a koukni se v jakém úhlu máš chodidlo k podélné ose kola. Pak tretru zacvakni do pedálu a měla by být v úplně stejném úhlu. zároveň si zkontroluj správně nastavenou výšku a předozadní nastavení sedla. Pokud máš posed správně nastavený, nemůže tě nic bolet. Rozdíl je totiž v tom, že cyklista bez nášlapů stojí v pedálech v jemu přirozené poloze, pokud je v nášlapech fixován ve špatné poloze můžou bolet pak nejen kolena.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jenos)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo a kolena

         

    Ahoj, myslím, že problém je malinko jinde. Samozřejmě může být v sežízení nášlapu, ale uvědom si, že každý koleno je originál :-) Někoho z kola bolí, jiný problfémy nemá. Jízda na kole je pro kolenní klouby zdravá, ale musí se k tomu dodat, že je třeba jet denně cca. 15 min a naprosto bez zátěže - tolik slova ortopeda. Takže bych doporučila dát kolenům trochu výživy (želatina...) a zkusit seřídit nášlapy.

    [ Zpět ]
    Datum: 13.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Danna)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo a kolena

           

      Promiň, ale tvůj příspěvek vůbec nedává logiku. Co to je za nesmysl jet denně 15min a bez zátěže... Cyklistika je vytrvalostní sport, to znamená, že základem je jezdit dlouhodobě v nízkých intenzitách. Samozřejmě někoho mohou bolet kolena ze zdravotních důvodů, ale v naprosté většině případů je problém ve špatném nastavení kufrů a potažmo celého posedu. Sice nejsem ortoped, pouze cyklista, ale doporučil bych začít hlavně dokonalým nastavením posedu a rozhodně ne nějakými bobulemi... Jinak nášlapy vzhledem k možnosti podstatně efektivnějšího šlapání kolenům a i nohám jedině prospívají.

      [ Zpět ]
      Datum: 13.07.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jenos)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kolo a kolena

             

        To bohužel není nesmysl, ale prostý fakt - pouze 15 min denně bez zátěže kolenům prospívá a neškodí - je samozřejmě jasný, že o tom cyklistika není, ale tak to prostě je. Je důležité vše dobře nastavit atd., to všichni vědí. Ale pro kolena není cyklistika zrovna nejvhodnější.

        [ Zpět ]
        Datum: 13.07.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Danna)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kolo a kolena

               

          O tom, že by kolo kolenům neprospívalo slyším poprvé. Jestliže kolu prospívá pouze 15 minut na kole bez zátěže denně, tak si myslím, že bychom neměli vůbec běhat a chodit pouze vyjímečně, protože si myslím, že 15 minut chůze je pro kolena minimálně stejné, ale spíše horší, než 15 minut jízdy na kole.

          [ Zpět ]
          Datum: 14.07.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (pro_pa ([email protected]))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kolo a kolena

                 

            "Jestliže kolu" - samozřejmě jsem chtěl napsat "kolenu"

            [ Zpět ]
            Datum: 14.07.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (pro_pa ([email protected]))
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kolo a kolena

               

          Nepopletl si ortoped rekreační a hobby ježdění s výkonnostní cyklistikou? Ještě jsem se ve svém okolí nesetkal s nikým, kdo by měl z takového ježdění potíže s koleny.

          [ Zpět ]
          Datum: 14.07.2006
          Autor: abernathy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kolo a kolena

               

          Tož Dano, je celkem možné, že onen ortoped reagoval na opotřebovaná kolena, která již tuhnou, pak těch 15 min. bez zátěže by nebyl nesmysl, ale z vlastní zkušenosti (kolena již od 20l. ze sportu dost zdevastovaná a došlo to tak dalekože voda v koleni 4x vycucnuta) vím že frekvenční jízda mojim kolenům nijak neuškodí ani po 90km. A asi před rokem jsem se někde dočetla, že je dobré si pod kloub palce (u nohy) dát výstelku, která chodidlo trošku vytočí z vodorovné polohy a tím pádem se holeń , koleno a stehení kost dostenou do přímky a koleno tak není tolik namáháno. Nevím jak u koho, ale mne od té doby téměř kolena nebolí.

          [ Zpět ]
          Datum: 14.07.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Navara.)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kolo a kolena

             

        želatina nejsou bobule,

        [ Zpět ]
        Datum: 14.07.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Navara.)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo a kolena

         

    Mám od narození volný klouby, když jsme měla nadváhu stačilo mi jít do schodů a myslela jsem, že mi kolena upadnou.
    Kolo je prima, pokud je těžiště těla jinde než na kolenou. Člověk nemá blbnout ve stoje a dávat si příšernou zátěž.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.07.2006
    Autor: Tines
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo a kolena

         

    podľa mojich skúseností je bolesť v kolenách spôsobená akovkoľvek zmenou polohy tela voči pedálom, napríklad stačí posunúť, zdvihnúť, znížiť sedlo hoci len o 1cm (jeden), alebo si obuť inú obuv,... Treba si vždy zmerať vzdialenosti, niečo podobné ako reťaz s mierkou, inak kolená bolia a bolia, potom sa usadia, a keď si kúpiš niečo nové začnú bolieť znovu, teda doporučujem merať a ešte raz merať

    [ Zpět ]
    Datum: 18.07.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (joci)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

346 cyklistů (15 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024