reklama

Dynamo v náboji, akumulátor a Luxeon

Chtěl bych si udělat systém osvětlení kola - cíl je asi takový - hlavní přední světlo Luxeon 1 W nebo 2 x 1 W, napájení by bylo při nižších rychlostech a stání z akumulátoru a při vyšších rychlostech z dynama v náboji.
Potřebuji vyřešit: 1) zda použít NiMH akumulátory, které jsou lehké a odolné nebo olověné, které jsou těžší a náchylnější, ale na druhou stranu není tolik starostí s nabíjecí elektornikou. 2) Napájení Luxeon(ů) buď přes nějaký měnič nebo jednoduchým tranzistorovým regulátorem. 3) Napájení ostatního osvětlení by snad neměl být problém - "palubní síť" usměrněné, vyhlazené a stabilizované napájení z dynama.

Pročítal jsem všechny zdejší diskuze (obsahující slovo "dynamo") a leccos jsem našel (http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=1472

http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=1458
http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=824), ale pořád nevím jak vše dohromady vhodně skloubit. Děkuji za rady.

pozn.: "Omlouvám" se za založení nového tématu, ale do starých jsem nechtěl psát, protože nevím, zda-li by to někdo četl.
pozn2.: kde se zmiňuji o dynamu mám na mysli alternátor.

[ Zpět ]
Datum: 04.07.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel (Michal K.)
  • Re: Dynamo v náboji, akumulátor a Luxeon

         

    Do starých témat se bát psát nemusíš, když tam totiž něco připíšeš, tak se automaticky zařadí jako nejnovější ;-)

    Jinak s tímhle Ti moc neporadím... Také jsi nenapsal na jaké kolo to chceš. Ono např. na MTB drtivá většina těch dynam není použitelná kvůli odolnosti. A ta která to zvládnou, tak jsou zase nehorázně drahá...

    [ Zpět ]
    Datum: 04.07.2006
    Autor: Jarda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Dynamo v náboji, akumulátor a Luxeon

           

      Zatím mám horské kolo, ale jezdím hlavně po silnicích :(, občas po polňačkách, tak by to dynamo snad vydrželo. Příští rok si snad už pořídím nějaké "lehčí" kolo, tak už by to neměl bý problém.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.07.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Michal K.)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Dynamo v náboji, akumulátor a Luxeon

             

        O.K. Vydrž nějaký čas a on se Ti k tomu určitě někdo vyjádří.

        [ Zpět ]
        Datum: 04.07.2006
        Autor: Jarda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Dynamo v náboji, akumulátor a Luxeon

         

    Já mám 6V Pb akumulátor, asi 5 Ah (váží asi půl kila), vpředu 2x 1W luxeony zapojený sériově bez jakékoliv regulace (nejedou na plnej výkon) a vzadu blikačku 1x červenej luxeon. Ty bílý vpředu můžou taky blikat. Akumulátor mám už asi 2 roky, jezdím s ním i v zimě v mrazu a zatím funguje. Dobíjím ho zatím jen doma. Týdenní cestu vydržel blikat a částečně i svítit skoro celou a pokles napětí byl z 6,9V na 6,5 V (naprázdno) (což bych laicky řekl, že je ten akumulátor pořád celkem hodně nabitej).
    Ty dva bílý luxeony ale nesvítí moc dobře (lepší, než jakýkoliv cyklistický světlo, ale pořád slabý). Uvažuju o tom pětiwattovým. Zadní červená blikačka "mlhovka" je bezkonkurenční, krásně vidět i ve dne a hoodně daleko.
    Uvažuju, že bych časem koupil SON, ale je drahej, takže jsou ještě ve hře solárních panely.

    [ Zpět ]
    Datum: 04.07.2006
    Autor: PavelŠ
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

369 cyklistů (8 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024