reklama

Jak opravit netlumící tlumič?

Mám jakejsi (zadní) tlumič DNM, nevím přesně, co to je, asi elastomer (stál i s pružinou cca 1600). Začalo v něm nedávno strašně vrzat, tak jsem to nevydržel a stříkl jsem tam olej. A to jsem neměl dělat - sice přestal vrzat, ale od té doby tlumič netlumí, takže na jakékoliv nerovnosti si pěkně zaskáču na pružině. Zkoušel jsem to rozebrat, ale vypadá to značně nerozebiratelně. To bude asi na vyhození, co?

[ Zpět ]
Datum: 07.06.2006
Autor: PavelŠ
  • Re: Jak opravit netlumící tlumič?

         

    Máš-li dost peněz, pak určitě. Já na tvém místě bych reklamoval (běží-li ještě záruka).
    Před vyhozením (není-li reklamovatelný) jej lze i otevřít (rozbruskou), netuším ale, k čemu ti to bude ...

    [ Zpět ]
    Datum: 29.06.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (P.J.B.)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak opravit netlumící tlumič?

           

      záruka už je fuč...

      [ Zpět ]
      Datum: 29.06.2006
      Autor: PavelŠ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak opravit netlumící tlumič?

         

    Chtěl bych se zeptat odborníků, zda se dají koupit elastomery a v jakém jsou cenovém rozpětí. Díky za odpověď.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.06.2006
    Autor: Biker65
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak opravit netlumící tlumič?

           

      o tom jsem taky uvažoval, ale problém je ten, že ten tlumič asi není rozebiratelnej (takže bych akorát mohl koupit celej ten pružící prvek, akorát bez pružiny).

      [ Zpět ]
      Datum: 29.06.2006
      Autor: PavelŠ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak opravit netlumící tlumič?

             

        Je to někde svařený? Škoda, že nevíš typ a označení, to by ti tady určitě mohl někdo poradit. Nebo si zkus surfnout po Internetu ...

        [ Zpět ]
        Datum: 29.06.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (P.J.B.)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak opravit netlumící tlumič?

           

      Elastomery se koupit dají - např u Anlena Strato je vidlice nastavená pro cca 75kg človíčka - těžší mu je doporučeno, aby si koupil tužší (do prohlížeče :prožicí elastomer). O kousek dál jsou ceny jakýchsi elast. spojek - od cca 50 Kč.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.06.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (P.J.B.)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak opravit netlumící tlumič?

             

        sorry: pružicí

        [ Zpět ]
        Datum: 29.06.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (P.J.B.)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak opravit netlumící tlumič?

         

    Velice pravděpodobně je to DNM DV 28. Nejsem si jistý, ale tuším, že je to pružina/olej. Problém, před kterým mě jednou varovali v cykloservisu (jinak bych dávno udělal stejnou chybu) je v některých mazivech. Vlezou pod těsnění, který se poruší, olej vyteče z tlumicí komory a už tlumíš jen vzduchem. Jenže otvory, kterýma to proudí tam a zpět, byly velký pro hustej olej, takže bez něj žádný tlumení nepocítíš.
    Navíc určitě nevrzala ta pístnice. Co může vrzat je pružina, která se při propružování na jednom nebo druhém konci otáčí kolem osy tlumiče po podložce a to tření kovu přitlačeného velkou silou na jiný kov je slyšet. Až se toho příště budeš chtít zbavit, tak stříkej jen tam a extrémě opatrně, nebo radši povol nastavovací podložku tak daleko, až se začne pružina volně klechtat a pak dej ručně na oba její konce vazelínu. Tím ti do tlumiče nic nevleze. A kup na něj za stovku tu neoprenovou fusakli, tím se ti ta vazelína už nikdy neztratí. Na našich kolech jsou ty tlumiče tak, že na ně valí voda a bordel od zadního kola. Já tam dal ten neopren hned nazačátku a od té doby už nějakých 7000km nevrže, bez údržby.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.06.2006
    Autor: Jirka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak opravit netlumící tlumič?

           

      to je fakt olej? no, možný to je :-) to jsem nikdy neřešil. Ale to, co popisuješ, celkem hodně odpovídá tomu, jak se to chovalo. Ale co teď s tím? Zkusím se ještě někde zeptat (možná by se ten olej tam dal nějak dostat zpátky:-), ale vidím to na novej tlumič... jezdit bez tlumení je až překvapivě nebezpečný, kolo se občas nevyzpytatelně divoce rozhoupe.

      [ Zpět ]
      Datum: 01.07.2006
      Autor: PavelŠ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

458 cyklistů (8 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024