reklama

Vařič na expedici

Dotaz na znalce cestování v zahraničí.

Po léta jezdíme na výpravy "natěžko" s plynovým vařičem Coleman se šroubovací kartuší na propan-butan. Je s ním mimořádně pohodlné a rychlé vaření. Letos poprvé vyrážíme na cestu s leteckou přepravou a tudíž s sebou nemůžeme vzít do letadla tlakovou láhev. Půjčili jsme si tedy benzínový vařič, ale zhýčkaní plynovým vařičem nám přijde mnohem méně praktický a komplikovaný.

Chtěl bych se proto optat, máte někdo zkušenost s možností zakoupení plynové bomby v zahraničí? Konkrétně letíme do Řecka, jakou dáváte šanci na možnost sehnání náplně, která je patrně světově nejrozšířenější? V řadě kempů totiž prodávají plyn, jde o to, zda budou mít i tento typ. Co myslíte?

[ Zpět ]
Datum: 21.05.2006
  • Re: Vařič na expedici

         

    Ahoj,
    dají se koupit takzvané napichovací systém Camping gaz. Potom ale musíš mít odpovídající vařič s bajonetem. Nebo si pořídit redukci z bajonetu na závit (Markill plug in cartridge adapter)
    http://www.touratech.de/shop/en-us/dept_724.html

    To tě ale koupě bajonetového vařiče vyjde levněji.
    Nebo spoléhat že koupíš kartuši se zavitem (Coleman, Primus). Zavitové kartuše mají závit 7/16" viz norma EN 417. Trochu se zapomíná, že v OBI a podobných obchodech se dají koupit kartuše se stejným závitem firmy Rothenberger (levnější s větším obsahem)
    http://www.rothenberger.cz/cz/index.htm

    Rothenberger je nadnárodní firma. Já bych na to šel tak, že bych si sebou vzal dva vařiče, jeden s bajonetem a druhý se závitem. S tím se musíš ve světě chytit :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 21.05.2006
    Autor: Marco
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vařič na expedici

           

      Jo a ještě by se to dalo pojistit lihovým vařičem (na tekutý lih). Podívej se po armyshopech, tam se dá pořídit do 100 Kč. Pro první dny jako pojistka, než seženete kartuše.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.05.2006
      Autor: Marco
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vařič na expedici

         

    V Recku by meli mit "napichovaci" system, na nej taky pouzivaji jednoduche a levne varice. Maji umelohmotny spodek do ktereho se kartuse zasroubuje. Nemelo by to byt drazsi nez deset euro v kazdym krame na vesnici. Nahradni bombicka stoji pul eura. Ja bych to koupil az na miste.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (LOBO)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vařič na expedici

         

    Hele, ja jdu do tohodle:-)
    http://www.kalimera.cz/skladaci_kaminka.html
    Ale bez srandy. Prijde mi to dobre, protoze te to neomezuje. Ale jestli jedes na par dni do Recka, tak s bombama nebude problem....

    [ Zpět ]
    Datum: 21.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vařič na expedici

           

      A jak uz jsi daleko? Ta vylepseni co na tom planujes by me docela zajimala. Sice mam za to ze uz jsem ta kamna dotahnul k dokonalosti:-))), ale kdo vi? Treba objevis nejake prirodni, zarucene bezkourove palivo,...:-)))

      [ Zpět ]
      Datum: 23.05.2006
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vařič na expedici

             

        Zatim jsem u planu:-))) Ale nasli jsme starou bandasku na mliko, tak se chystam na jeji zniceni:-) U ni by byla vyhoda, ze by se vesla i do maleho esusu. Takze maximalne skladne....jen doufam, ze ne moc male.
        Vylepseni mam taky v hlave, ale vzhledem k memu "vsechno na posledni chvili"...nevim, nevim:-)

        [ Zpět ]
        Datum: 23.05.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vařič na expedici

         

    Je to tak jak píše LOBO.
    Řecko je ráj i na plynové vařiče. Absolutně všude (obchůdky s potravinami,železářství, benzinové pumpy) dostaneš plynové bomby. Pokud se dobře pamatuji tak asi pod 1 EURo. Je to typ, který se dá použít pro starý, napichovací bluet. Ne pro ten nový, šroubovací. Myslím, ale že starý bluet se už, ale u nás koupit nedá, nebo možná vyjímečně. Já koupil poslední napichovací bluet tak před dvěma roky v nějakém výprodeji asi za 150 Kč. Pak je tady to řešení koupit vařič až v Řecku. Jeho nevýhodou je, že je méně skladný a myslím, že náchylnější k poruše než poměrně odolný bluet.
    Bombičky se nauč správně nasazovat. Jinak je to docela komedie. Jinak sice nejsou originál bluetové, ale sedí 100%.
    Naopak šroubovacíé bombičky jsem tam nikdy neviděl. fakt je, že jsem je ani nehledal.
    Jinak si musím rýpnout, že by se jako do ŘECKA jezdilo na EXPEDICE?
    Kam máte namířeno?

    [ Zpět ]
    Datum: 22.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (mirek)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vařič na expedici

           

      Dík za rady všem, nějak to zhodnotíme, už jsem se nějak seznámil s tím benzíňákem :-)

      Ad Expedici nebo výpravu. Jak kdo chce, jedeme zkrátka na cyklistickou túru na tři týdny kolem ostrova Peloponés na kolech na těžko. Určitě to nebude dovolená lážo plážo, ale náročný "trek" přes hory a údolí. Plánujeme půl druhého tisíce kilometrů. Fakt, že je Řecko v EU ještě neznamená, že se velká cesta nemůže označit za výpravu ;-)) Myslím, že to bude dobrodužné dost. Nebo se opravdová výprava musí konat jen do divočiny, kde se nedá pořádně ani umít? :-))

      [ Zpět ]
      Datum: 23.05.2006
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vařič na expedici

             

        Já Ti teda tu "expedici" neberu, ale Ty fakt neber ten benziňák. Do ráje plynových vařičů to opravdu nemá cenu. Vezmi starýho blueta a máš to, nejlehčí, nejlevnější a nejspolehlivější.

        [ Zpět ]
        Datum: 23.05.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (mirek)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vařič na expedici

         

    Karrimor Gas, Merkill, Var, Coleman...vsichni maji sroubovaci kartuse. Krome varu (ceskej vyrobek) sezenes kartuse ostatnich firem vsude po svete (civilizovanem svete) v kazdem sportu, outdoor obchodu. Benzinovej varic je dobrej, ale chce to prej mit takoveho toho vsezrouta od MSR (zbasti vse od benzinu az po petrolej). Jinak to coudi. Mam takovej dojem (nejsem si uplne jist), ze i Lucka a Michal pouzivali vsezrouta jen v necivilizovanem svete, jinak vsude varili na plynu a to z duvodu jednoducheho ovladani.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vařič na expedici

           

      Právě onoho "všežrouta" od MSR máme, ale fakt je, že to opravdu čmoudí. No raději bych tu kartuši, asi to riskneme.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.05.2006
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vařič na expedici

             

        Podle mne šroubovací kartuši tam seženeš jen s obtížemi, jestli vůbec. Bluet máš bez rizika. hlavně těch modrých jakoby bluetových kartuší nemusíš nakoupit pět. Mají je absolutně všude.

        [ Zpět ]
        Datum: 23.05.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (mirek)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vařič na expedici

               

          No nevim...Karrimor, Merkill a Coleman jsou svetozname znacky, ktere sezenes snad vsude...i na Slovensku a tam toho moc nemaj:-) Koukal jsem se treba na Norsko, Svedsko, Finsko a sezenes...vsude maj minimalne Karrimory. Ale v benzinu je jistota. Je to sice nepohodlne, ale benzin je vsude.

          [ Zpět ]
          Datum: 23.05.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vařič na expedici

                 

            Máš pravdu seženeš. Ale v Řecku nemusíš ty modréjakobybluetky shánět, prostě jsou všude. Dostal jsem je před lety i na Gavdosu. a to ještě nikdo nevěděl, že takový ostrov existuje.
            Trochu podobné je to ve Španělsku, ale s tím podstatným rozdílem, že musíš najít železářství.
            Už tomu začínám rozumět o))))), takhle se dělá jízda na těžko. Máš záruku (a já na to klidně složím záruku do banky), že tam kdekoliv koupíš ty nejlehčí bombičky na ten nejlehčí vařič, přesto vezmeš benziňák nebo jiný vařič.
            Na kole se snažím nikdy nebrat nic pro jistotu, snad jen nářadí. Do Maroka jsem toho vezl tak 1/2 co ostatní a nikterak jsem o nic víc nestrádal.

            [ Zpět ]
            Datum: 23.05.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (mirek)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Vařič na expedici

                   

              No vezmu si VAR2 (ceskej vyrobek srovnatelnej i s takovejma znackama jako je Karrimor) a vim, ze na nej v celem svete sezenu kartuse....neni co resit, nemyslis? Staci zajet do mesta, kde maj sport a tam si muzes vybrat. A maj je vetsinou i v kempech. Nejrozsirenejsi system na svete, tak proc bych si mel delat starosti? Proc bych si mel kupovat novej varic, nedej boze nejakej Reckej a muj varic nechat doma?

              [ Zpět ]
              Datum: 23.05.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Vařič na expedici

                     

                No, abych nemusel zajíždět do města, kde maj Sport:o))).Já jsem tam nikdy pravou sportovní prodejnu neviděl.Určitě se dá najít, ale proč si takhle komplikovat dovolenou?
                Já těch bluetů kvůli Řecku měl snad pět - postupně. On totiž ani pravej bluet není věčnej. Sůl a písek ho načnou a ty nožičky se olámou.
                Vždycky jsem přiletěl na první pumpě, než jsem se vymotal z města koupil dvě bombičky a když došly tak i v nejzapadlejším obchůdku na konci nejzapadlejšího ostrůvku za tak 0,000 nic koupil dvě další. Pohoda.
                Ale jinak je to věda zjistit o jiných zemích info jak je to s vařiči. katalogy, které výrobci vydávají obsahují sice tabulky, kde se dají kartuše koupit, ale neodpoví na to jak je to v reálu, na vesnici atd.

                [ Zpět ]
                Datum: 23.05.2006
                Autor: Neregistrovaný uživatel (mirek)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Vařič na expedici

                       

                  O neco vejs jsem napsal odkaz, kde najdes odpoved. Proc myslis, ze vsichni outdoorovci, cykloturisti a svetobeznici tahaj bud benzinak nebo plynak na sroubovaci kartuse (a nekdo potahne i kaminka)? Protoze palivo sezenou vsude. Do vsezrouta MSR muzes dat od benzinu po odlakovac na nechty a varis. A kartuse Karrimory sezenes uplne vsude....maj je treba i ve Slovenskem raji ve stanku, kde prodavaj rohliky a mliko. Nevidim jedinej duvod, proc nevyuzivat svuj, vyzkouseny varic???

                  [ Zpět ]
                  Datum: 23.05.2006
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vařič na expedici

             

        Kdyztak jukni na diskuzi na http://outdoorforum.cz
        Jsou tam fajn lidi, co opravdu hodne cestuji a maj zkusenosti. Tema uz jsem zalozil:-)

        [ Zpět ]
        Datum: 23.05.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vařič na expedici

               

          Člověče, asi jsem slepý, ale já to tam tu založenou diskusi nenašel :-( Zkoušel jsem hledat "vařič", vypadlo X témat, ale asi jsem to nějak přehlédl. Pošli přímý link, dík!

          [ Zpět ]
          Datum: 23.05.2006
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Vařič na expedici

                 

            Tak tady to mas...ale moc se nerozepsali. Vim, ze uz se to tam nekolikrat resilo a vzdy vsichni psali, ze se kartuse daj sehnat.

            http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?t=1336

            [ Zpět ]
            Datum: 23.05.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vařič na expedici

         

    proč se ti zdá benzíňák nepraktický? Jezdili jsme s vařičem i lampou (COLEMAN) po USA a bylo to vynikající. Bezolovnatý benzín seženeš všude.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (bienevater)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vařič na expedici

           

      Neříkám, že nepraktický, ale "zhýčkaní plynovým vařičem nám přijde mnohem méně praktický a komplikovaný."

      Benzín: Předehřeješ, zapálíš, začmoudíš si, pak nemůžeš znovu zapálit, pokud není vařič vychladlý, navíc je objemný, ruce smrdí od benzínu, musí se po použití otřít.

      Kartuše: zašroubuju, otočím kolečkem, stistnu piezokrystal a vařím. Vodu přihřeju podle potřeby kdykoliv, mohu vařit schovaný pod plachtou, zabírá méně místa. No, není to rozdíl ... :-))

      [ Zpět ]
      Datum: 23.05.2006
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vařič na expedici

         

    Ja jsem mel bombicky s sebou v letade v nakladovym prostoru a nic se nedelo...Jo a bylo to v Recku

    [ Zpět ]
    Datum: 24.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (koko)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vařič na expedici

         

    Ahoj z atenskeho letiste pri cekani na odlet :-)

    Takze, jak to dopadlo s varicem. Nakonec jsme s sebou meli benzinovy varic. U benzinky nam v pohode natankovali 650 ml do bomby, zadne min. 2 l jako u nas. Kdyz se s tim clovek nauci, tak se to da pouzivat. Trochu spinavejsi prace.

    Ty napichovaci kartuse tu fakt meli, ale me se to zdalo neprakticke, musi se to vozit smontovne a to je velike aneprakticke. Jinnk tu meli i bomby na Camping Gas.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.06.2006
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

307 cyklistů (1 přihlášený)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024