reklama

Kupuju lehociped, poraďte prosím

Zdravím lehocipedistky a lehocipedistky,

Rozhodl jsem se rozšířit vaše řady. Po lehokole pokukuju už dlouho, a když se mě nedávno manželka ptala co bych chtěl k narozeninám, neváhal jsem. Ťukala si sice na čelo, ale nedbám. Jdu do toho! Teoreticky jsem se vzdělal, pročetl recenze, diskuse (i na tomto serveru) a vybral si svého oře. Teď bych jen potřeboval poradit, případně si nechat rozmluvit svou volbu :)

O mě: Jezdím (celoročně) na trekkingovém kole. Nehoním se za sportovními výkony, spíš se kochám. Jezdím buď na krátké výlety kolem 30 km, nebo občas o víkendech kolem 100 km. Jednou do roka několikadenní akce s taškami. Za rok najedu něco mezi 1500 - 3500 km, podle toho jak to vyjde. Jezdím nejraději po polních a lesních cestách nebo silničkách, nikdy mimo cesty. Tělesné proporce 183 cm / 82 kg.

Co jsem si vybral: Azub Max se spodním řízením, řazení Dual Drive 27, asi celoodpružené. K tomu navíc SPD pedály, blatníky, zadní nosič, tašky, potah na sedlo a nějaká bižuterie (držáky cyklocomputeru, světel, asi vlaječka...)

Uvažuju ještě o diskových brzdách - mechanické? hydraulické? nebo je to zbytečnost?

Jsem vděčný za každou radu - ať už na rozšíření nebo zredukování doplňků. Díky!

[ Zpět ]
Datum: 17.05.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel ()
  • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

         

    Podle té charakteristiky uživatele jsi typický kandidát na lehokolo Azub. Podle výšky a váhy bych taky doporučil spíš Max než 5ku, pokud by ses na pětce cítil nějak o mnoho líp než na Maxu, tak by taky odvedla svou práci, ale není mezi nimi velký rozdíl co se týče "celkového dojmu z kola" nebo jak to říct, prostě ovládání, rychlost, posaz a podobně jsou si velmi podobné. Takže Max je opravdu dobrá volba.
    Na svou výšku máš dost slušnou váhu, co by za to někteří dali, ale 82kg + přápadný náklad, i když ten je hlavně vzadu, podle mě vede jednoznačně k odpružené přední vidlici. S pevnou je to hlavně silniční stroj, který mimo asfalt a na rozbitých silnicích III. třídy nebude nic moc, s odpruženou přední vidlí pojedeš po polňačce stejně pohodlně jako po silnici.
    K brzdám: otec váží přes 90 kilo a jezdí na prototypu Maxu s V-čkama. Když jsem postupně vychytal ty správné špalíky (trobarevné BBB, ale jiní lidé mohou mít jiné preference) a k přední brzdě dal delší brzdovou páku, přestal si tatík stěžovat na brzdy. Taky není lovec rychlostí, ale rozhodně nejezdí pomalu, když je to z kopce, nebrzdí aby to nejelo moc rychle, jede co kopec dá. Proto si myslím, že s tvou váhou a jízdním stylem jak jsi ho popsal to V-brake Tektro nebo co tam Azub dává standardně to s klidem zvládne, stačí je mít dobře seřízené. Pokud máš dost prostorný rozpočet (podle té objednávky to vypadá že asi máš:-) ), klidně přidej nějaké kotoučovky. Možná je jednou uživíš, s lehokoly nikdy dopředu nevíš, čemu všemu přijdeš na chuť. Ačkoliv Azub patří mezi pomalejší lehokola, vyrovná se rychlostí silničce při terénní prostupnosti větší než má trekking, takže možná začneě jezdit rychleji než teď, ale i kdyby, tak asi jen o málo.
    Na závěr bych upozornil, že bys měl čekat nárůst roční kilometráže. Liší se to o jezdce k jezdci, ale v mém případě to byl trojnásobek, a to úplně okamžitě. To co mě bavilo, (jezdil jsem na treku cca 1500-1800 ročně) se stalo takovým požitkem, že to hraničí s drogovou závislostí. Říká se, že člověk musí najet asi 300km aby se plně adaptoval na jízdu na lehokole (používání některých svalových skupin, sžití se s ovládáním atd.). Já najel 400km za první tři týdny po pořízení lehokola. To bylo víc než za tři měsíce před tím.
    Hlavně se nenech zviklat negativními reakcemi některých lidí. I ty pozitivní jsou někdy na blázinec, sotva vytáhneš kolo z domu, už si na tebe ukazují, dostávají záchvaty smíchu, civí s otevřenou pusou, teenageři pokrikují "hustý kolo" a tak vůbec. Ale dá se na to zvyknout a požitek z jízdy na lehokole za to stojí.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.05.2006
    Autor: Jirka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

           

      Díky za radu. Trochu jsem váhal nad odpružením přední vidlice, ale asi ano. U kotoučovek jsi mě trochu víc nalomi, ještě to nechám trochu uzrát. jsem zvědavý, jestli se ten nárust kilometráže projeví i u mě...

      [ Zpět ]
      Datum: 17.05.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel ()
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

         

    V případě této firmy se ale bohužel připrav na poměrně dlouhé čekání - měsíc zdržení oproti původnímu plánu není (jak se zdá) nic, co by firmě stálo za zavolání a upozornění zákazníka, že něco není v pořádku. Já čekám už skoro dva měsíce s nadějí, že ten třetí to vyjde.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.05.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Taky budoucí lehocipedista(snad))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

           

      Taky jsem čekal, ale vydržel jsem - cca 3 měsíce a příští týden v neděli si pro aubáčka 5 jedu do U. Brodu. Chtěl bych na něm jet po ose do Olomouce- bude to první jízda a jsem zvědav, jestli to zvládnu. Manželka pojede nicméně v doprovodném vozidle a bude mi krýt záda.Ahoj.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.06.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (vladaza ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

             

        Nestrašte s tím čekáním. Objednávka šla kolem 20. května, AZUB slíbil dodání v druhé půlce června - což jestli se nepletu je v nejbliších 14 dnech. Ověřím, a pokud to bude vypadat nereálně, asi se poohlídnu po konkurenci. Nemáte někdo tip?

        [ Zpět ]
        Datum: 19.06.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel ()
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

               

          A co kupuješ, lehokolo? Pokud jo, tak to tě zklamu, konkurence neexistuje. Můžeš koupit v zahraničí, ale dáš minimálně o padesát procent víc za tutéž kvalitu.
          Jinak nevím, co všichni šílíte, tohle nesekají číňani jak baťa cvičky, kupujete ručně složené kolo na konkrétní požadavky, pravděpodobně neexistuje druhé identické. Pokud vím, tak i u velkých holandských firem co vyrobí několik tisíc kol ročně se několik týdnů čeká. A třeba velomobil nekoupíte rychleji než za šest měsíců a na Questy se momentálně čeká víc jak dva roky.

          [ Zpět ]
          Datum: 20.06.2006
          Autor: Jirka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

                 

            Nikdo nečeká, že si objedná lehokolo a dostane ho do dvou dnů. Bohatě by stačilo, kdyby dodržovali termíny, které slíbili. A když už jim holt někdo nedodá vidlice nebo jánevímco, tak by snad mohli dát vědět jako první, a nenechat zákazníka, který si po čtvrtroce a třetím volání připadá už jako blbec, v černých představách o záloze propíjené někde ve vinném sklípku. Pochybuju, že z mých známých si od nich někdo něco koupí - a to jsem si na ně nijak zvlášť nestěžoval! Možná dělají kvalitní kola, ale ten kontakt se zákazníky ... ach jo. Bohužel je pravda to, co jsi napsal - u nás je to prakticky jediná varianta. Konkurenci na ně, holomky! :-)))
            No nic kolo, už je hotový, tak snad co nevidět rozšířím řady povalečů..

            [ Zpět ]
            Datum: 20.06.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (TBL(S))
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

                   

              Jojo, taky jsem na kolo čekal dýl, než jsem měl slíbeno - prý asi měsíc čekali na lakovnu (chtěl jsem méně obvyklou černou barvu). Jestli mě upozornili či ne, tu už se nemamatuju. Podivný přístup před koupí kola však vystřídal vstřícný přístup pár měsíců po koupi, kdy jsem dostal bez příplatků vyměněné některé díly, které byly mezitím vymyšleny lépe. S tím čekáním to je ale blbý, kdyby se někdo třeba chystal na nějakou delší cestu a počítal by s novým kolem, mohl by se dostat do problémů.

              [ Zpět ]
              Datum: 20.06.2006
              Autor: PavelŠ
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

         

    AHoj Juro, já jsem váhal mezi maxem a azub4 a nakonec pořídil azub4. NAjezdím cca 3000-4000 ročně a to v podobném stylu jako popisuješ ty. Tělesné proporce mám v podstatě stejné (182/76) a čtyřka (nyní azub 5) mi vyhovuje. Na maxu jsem se svezl jen jednou a vadilo mi, že mám moc vysoko nohy. Ale to má asi hozený každý jinak. DO dual drivu rozhodně jdi. Nemůžu si ho vynachválit. Já se tehdy rozhodl, že když už tak už a nemístně se zadlužil, ale pořídil si tu nejdražšší variantu, kterou Azub nabízel a rozhodně nelituju! Tedy teď když už to mám splacený:o)) Ten více jak rok, kdy jsem si nemohl koupit ani tričko, jsem litoval několikrát:o)) Brzdy mám standardní co Azub nabízí a účinnost je podle mne více než slušná. Ale o kotoučovkách uvažuju, hlavně kvůli tomu, že za deště jsou ty brzdy díky neustále mokrým ráfkům logicky míň účinný. Vlaječku jsem nechtěl, ale časem jsem si jí pořídil. A to proto, že jsem na tom kole nižší než auto a pokud jich jede víc za sebou tak přes to, co je u mne mne ty za ním nevidí. Vlaječka je výše a vidět už jsem. SPDečka všichni doporučují, ale vlastní zkušenosti nemám. Jsem takový ten typ čundráka, co někam dojede, sleze z kola a vyleze na rozhlednu, hrad atd. a představa vožení dalších bot, abych mohl chodit, mě od toho odrazuje. Tak ti přeju hodně spokojených kilometrů!!

    [ Zpět ]
    Datum: 17.05.2006
    Autor: Jirka-As
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

           

      Dík. K těm SPDčkům: Před časem jsem řešil podobné dilema, ale pak jsem zjistil, že existují turistické boty k nášlapným pedálům, nejen tretry pro silničáře. Pořídil jsem si je, dá se v nich bez problémů chodit jako v jakýchkoliv turistických nízkých botách - jen občas trochu cinkají na kamení :) Navíc moje pedály mají jen z jedné strany nášlap, druhá je normální, takže můžu volit boty dle potřeby. Na nášlapy jsem si ale zvykl natolik, že bez nich jezdím nerad. Podle toho co jsem četl, tak dost lidí je doporučuje i na lehocipedu - proto pro mě je volba jasná.

      [ Zpět ]
      Datum: 17.05.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel ()
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

             

        Jsem na tom podobně, i když SPD jsem koupil prvně až na lehokolo, na treku jsem míval klipsny. Jak jsem si zvykl na SPD, bez toho už to není ono.
        Na začátku možná zkus chvíli jezdit bez nich, přece jen než to dostaneš do ruky budeš často potřebovat různě chytat balanc nohama o zem celkem často. Jak získáš trochu jistotu, můžeš se i přicvaknout k pedálům, už by to nemělo působit potíže, hlavně pokud jsi na ně zvyklý z dřívějška. Ale pokud si věříš, klidně jezdi s spd hned, to asi posoudíš líp ty sám.

        [ Zpět ]
        Datum: 17.05.2006
        Autor: Jirka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

         

    U lehocipedu si myslim ze bohate stacej V-break a kotouce sou jen na ozdobu...
    k tem SPD : koupil jsem M520 k tomu turistycky boty a naprosta spokojenost. Ani na Maxovi neni zadnej problem a nechapu jak jsem bez nich mohl jezdit :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 18.05.2006
    Autor: Melkor
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

           

      Měl bych na vás dotaz, kluci s SPDéčkama. Když se dají koupit turistický boty s SPD, ve kterých se dá chodit, neprodávají taky nějaký takový sandály? Ale takový, ve kterých by se taky dalo chodit. Pařit se teď v botech se mi nechce. Sandály jsem nazul tak před šesti týdny a zuju je zase až na podzim a tak nechci jezdit na kole v botech, tam se zahřeju dalej´ko víc než normálně :o)) Díky za odpověď

      [ Zpět ]
      Datum: 19.05.2006
      Autor: Jirka-As
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

             

        no SPD sandály už jsou celkem běžný. já sem kupoval boty i pedály tady, protože sou nejlevnější v okolí...podrž se :-) M520 za necelejch 600 :-) jinak ty sandaly tady http://www.e-cyklo.com/detail.php?skupina=10...

        [ Zpět ]
        Datum: 19.05.2006
        Autor: Melkor
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

               

          Díkes! Cena za pedály více než slušná! Sandály se mi sice silně nelíbí, protože jsou hodně málo otevřený a já jsem zvyklej na ty tři pásky na trekovejch, ale popřemýšlím. Buď to nebo doma vyrobit ten "Powergrip" (napsal jsem to správně?) Ale každopádně bych jedno z toho chtěl pořádit. Ještě jednou díky za ten odkaz!

          [ Zpět ]
          Datum: 20.05.2006
          Autor: Jirka-As
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

                 

            jj f pohodě...já sem to našel náhodou a je to fakt nejlevnější co se dá sehnat :-) jo a maj tam těch bot větší výběr... Kdyby si se chtěl nekdy projet tak dej vědět...schánim někoho na projíždky kamkoli...sem se do toho lehocipa nějak zažral :-) co máš za stroj?

            [ Zpět ]
            Datum: 20.05.2006
            Autor: Melkor
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

                   

              Já mám Azub 4. A projet se proč ne, rád. Ale teď není kdy:o( Zejtra nikam nejedu. Jednak mě bolej nohy a pak taky musím aspoň trochu doma makat :o)) Dneska jsi měl jet Cestu kocoura Mikeše, bylo to docela fajn. Byly tam všechny zastavení jako v knížce od Lady. Tam kde dostal Mikeš od husopasky buchtu dostals taky apod. apod. Příští víkend je u nás Mukařovská kecka, ale tam je nejdelší trasy teď už jen 25km, tak to chci jít pěšky. Ale 3.6. by měl bejt pochod za Kozlem do popovic a tam je i cyklotrasa. Teda snad, viděl jsem zmínku v novinách a nepamatuju si detaily. Musím se porozhlídnout po webu. ALe jel bych to. Pojedeš se mnou? Jinak já v tejdnu díky práci nestíhám.- Leda by ses přidal až pojedu z nebo do práce :o))

              [ Zpět ]
              Datum: 20.05.2006
              Autor: Jirka-As
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

                     

                chlape ta ladaakce me mrzi...já sem koukal že něco takovýho existuje tím směrem ale nevědel sem kde a jak se to jede...ale dalo by se to zajet solo ne? 3.6. bych měl mít čas tak se můžem dohodnout :-) beztak se na kozla do Popovic chystám už dlouho a mám kámoše s azubem 3 co by jel taky :-) takže by nás jelo víc (plus dvě přitelkyně...moje a jeho) takže se to nějak pořeší, když tak o týhle akci napiš na forum nějak oficiálně...třeba do cykloakcí a tam to rozjedem :-) tak zatim čus...

                [ Zpět ]
                Datum: 20.05.2006
                Autor: Melkor
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Kupuju lehociped, poraďte prosím

                       

                  Jasně, že se to dá zajet sólo a můžem to někdy prubnout. S tím kozlem teda počítám. Přítelkyně pojede taky, takže zatím v šesti. Podrobnosti ke konání jsem ti poslal do mailu. čus

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.05.2006
                  Autor: Jirka-As
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • brzdy

           

      to si nemyslím, když to z kopce hodně rozjedeš (což není problém) tak pak potřebuješ dobrý brzdy.

      [ Zpět ]
      Datum: 22.05.2006
      Autor: PavelŠ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: brzdy

             

        ty jsi aktivní nakolista/neautista... máš už vybaleno?

        [ Zpět ]
        Datum: 22.05.2006
        Autor: evan
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

307 cyklistů (6 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024