reklama

Myanmar neboli Barma

Furt se mně nechce chytit ta pořádná předvánoční nálada. A tak místo pečení lelkuju nad fotkama z poslední cesty. Barma - Myanmar...
...zvláštní oblast. Moc ji zatím nerozumím. Trochu se otevřeli světu, ale vliv armády je pořád citelný. Problém s Rohingy vidí zevnitř malinko jinak než my z venčí. Obrázek Aun Schan Su Ťij visí snad v každé místní kuchyni. Nicméně rozhodující slovo ta dáma zde pořád asi ještě nemá.
Netrápila jsem se tím. Jen jsem nasávala atmosféru a užívala si.
Cyklistické to moc nebylo, ale jízda na jednostopém (byť elektromotorem poháněmém) vozítku příjde v některém z dalších dílů.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 15.12.2017
Autor: Lanna
  • Re: Myanmar neboli Barma

         

    První část - Mogok. Ale slibuju, že příště to už bude bez šutrů:-))
    http://lannka.rajce.idnes.cz/Barma_-_Mogok_-...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 15.12.2017
    Autor: Lanna
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Myanmar neboli Barma

           

      Zrovna dneska, když nemám času...
      Ale aspoň se budu těšit na zítřejší ranní kávu :o)))

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 16.12.2017
      Autor: radka
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
  • Re: Myanmar neboli Barma

         

    A po části geologické následuje část botanická a zoologická...
    http://lannka.rajce.idnes.cz/Barma_-_Pyin_Oo...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 16.12.2017
    Autor: Lanna
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Myanmar neboli Barma

           

      A ještě recept na Lahpet Thoke, barmský vynikající salát z nakládaných čajových lístků:
      https://www.arborteas.com/burmese-tea-leaf...
      Tohle jídlo jsem si zamilovala hned napoprvé, když nám ho jako pozornost podniku naservírovali v jedné hospodě. Barmánci jedí lžičkou a vidličkou, ačkoliv kvůli četným čínským a indočínským turistům servírují jídlo i s hůlkami.
      Naštěstí jsem si nakládané čajové lístky přivezla sebou domů, takže nakládat už nemusím. A teď přemýšlím, ve které fázi vánočního obžerství tuhle pochoutku naservíruju strávníkům:-))
      (P.S. nakládané čajové lístky naštěstí cestu přežili. Na rozdíl od plástvového medu z místních květin (lahodný, tekutý a ne moc sladký), který se mi při trojnásobném překladu zavazadla z letadla do letadla vylil do kufru:-((

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 16.12.2017
      Autor: Lanna
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Myanmar neboli Barma

             

        No jo, ale kde sehnat nakládané čajové lístky v naší zeměpisné šířce?!?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 17.12.2017
        Autor: radka
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Myanmar neboli Barma

               

          No naložit si je. Je to v tom receptu popsané.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 17.12.2017
          Autor: Lanna
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Myanmar neboli Barma

                 

            Aha, ještě jsem neměla čas do toho kouknout.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 17.12.2017
            Autor: radka
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
    • Re: Myanmar neboli Barma

           

      Na ten Mt. Popa se leze po schodech, nebo tam pomáhá nějaká technika? A ten med tek z kufru ven, nebo zůstal uvnitř? Proč se ptám, vez jsem jednou do monarchie gambáč v plechu a už na libereckým autobusáku mi z kufru vytékal slabej pramínek piva. Divím se, že mi ten smradlavej kufr prošel čekinem.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 16.12.2017
      Autor: abernathy
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Myanmar neboli Barma

             

        Na Popu se zrovna leze po svých, teplých a zutých nožkách celých 777 schodů. Po cestě jsou roztroušeni uklízeči, kteří za uklízení schodů požadují bakšiš, nicméně chodidla jsem měla špinavá.
        Med jsem měla zabalenej v plastové láhvi a tu jsem ještě měla v pogumované toaletní brašničce. Takže úplně ven z kufru nevytekl, jen mi "vyavivážoval" pár věcí:-))

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 16.12.2017
        Autor: Lanna
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Myanmar neboli Barma

               

          To je víc schodů než na katedrálu v Kolíně nad Rýnem, propotili jste aspoň triko? :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 16.12.2017
          Autor: abernathy
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Myanmar neboli Barma

                 

            Měli jsme toho plný brejle. Já obzvlašť. Naštěstí mi je makak vrátil:-))

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 16.12.2017
            Autor: Lanna
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Myanmar neboli Barma

         

    Bagan je prostě BAGAN.
    Bagan mě srazil na kolena, vzal mi řeč. Bagan je beze slov.
    https://lannka.rajce.idnes.cz/Barma_-_Bagan_-...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 16.12.2017
    Autor: Lanna
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Myanmar neboli Barma

           

      Nádhera, úplně cítím v kostech to teplo. Co cikády, byly tam? Já když se chci za dlouhých zimních večerů trošku ohřát, pouštím si je na YouTube.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 17.12.2017
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Myanmar neboli Barma

             

        Ve skutečnosti jsme zas až tak velké vedro neměli. Touto dobou tam teploty většinou nepřesahují třicítky v poledne a ráno bývalo i dost chladno. Na Inle jsme ráno měli 11 stupňu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 17.12.2017
        Autor: Lanna
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Myanmar neboli Barma

         

    Inle Lake.
    https://lannka.rajce.idnes.cz/Barma_-_Inle_Lake...

    U nás už taky nasněžilo a nejspíš jsem zas chytla rýmu od vnoučat. Jdu vyzkoušet Mandalayský rum, třeba mě vyléčí:-))

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 17.12.2017
    Autor: Lanna
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Myanmar neboli Barma

           

      A ještě zajímavost. Britové v Barmě zavedli na silnicích jízdu vlevo. Pak ovšem nějaký moudrý generál vymyslel, že to ze dne na den změní, takže se jezdí vpravo, ale veškerá auta se dováží z Thajska a mají volant na pravé straně. Skutečně vychytané. Takové předjíždění v této konstelaci je adrenalínová záležitost okořeněná mohutným troubením jak předjížděného tak předjíždějícího.
      Ovšem na Inle si rybáři uchovali starý anglický zvyk. Čluny se v "ulicích" plovoucích vesnic míjí pěkně po anglicku vpravo.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 17.12.2017
      Autor: Lanna
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Myanmar neboli Barma

             

        Než si zvyknu, tak se v monarchii den, dva hrnu do pravejch předních dveří auta. Hůř je při přecházení ulic, tam na vpravo hleď musím převekslovat okamžitě.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 17.12.2017
        Autor: abernathy
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Myanmar neboli Barma

           

      Ti kováři! Takhle jsme ve čtvrťáku průmky ve školních dílnách ve třech mydlili do zápustky. Chce to fortel, bez něj je to o hubu.:-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 17.12.2017
      Autor: abernathy
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Myanmar neboli Barma

             

        Ti kováři... Strávila jsem tam notně času ve snaze pochopit, co má být výsledným produktem. Nepovedlo se mi to. Ten tlustej pan mistr jim tu rozžhavenou hmotu tu a tam v tom bušení otočil o devadesát stupňů.
        Asi to mělo být nějaké ostří. Mačeta? Sekyrka?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.12.2017
        Autor: Lanna
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Myanmar neboli Barma

               

          ဘုရားသခင့သိတယ် :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 20.12.2017
          Autor: abernathy
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
          • Re: Myanmar neboli Barma

                 

            ကြံပေါ်တံစဉ်

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 20.12.2017
            Autor: Lanna
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: Myanmar neboli Barma

                   

              To spolu hovoříte tím bublinkovým písmem?!?

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 21.12.2017
              Autor: radka
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: Myanmar neboli Barma

                     

                ဖြစ်ကောင်းဟုတ်ကဲ့

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 21.12.2017
                Autor: Lanna
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                • Re: Myanmar neboli Barma

                       

                  Už je mi to jasnější :o)))

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 21.12.2017
                  Autor: radka
                  Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                  • Re: Myanmar neboli Barma

                         

                    Tak to já se přiznám, že mi to s tím googlím překladem není moc jasné.
                    Naučila jsem se, jako ostatně vždy, pár barmských slov, které otvírají cestovateli brány poznání.
                    Třeba klasické děkuji, foneticky v barmštině "džezuba" nebo "džezudemare".
                    Když ale koukám na googlí překlad a transkripci, tak to v tom nenacházím. Google to přepisuje do bublinek jako ကျေးဇူးတင်ပါတယ် a do latinky jako "kyaayyjuutainpartaal".
                    Jsem z toho zmatená stejně, jako byli zmatení Barmánci, když jsem na ně vybalila strýčka googla.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 21.12.2017
                    Autor: Lanna
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Myanmar neboli Barma

                           

                      Přitom zcela jednoznačně reagovali na naše pronesené "džezubá". Věděli, co je tím myšleno a reagovali. Stejně jako na pozdrav "Tatáá". Smáli se a odpovídali.
                      Tož nevím, jak to s tím strýčkem Goo je. Zkoušela jsem i anglicko-barmský překlad, který většinou funguje lépe, ale nepomohlo:-))

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 21.12.2017
                      Autor: Lanna
                      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Myanmar neboli Barma

         

    Konečně jsem měla trochu času prohlédnout všechna alba.
    Parádní dovolená.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.12.2017
    Autor: radka
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Myanmar neboli Barma

           

      Ještě vás to nenudí?
      Já se přiznám, že mě ten théraváddský buddhismus se svoji monumentálností a frontálním útokem na všechny smysly, začal trochu nudit už dvanáctý den cesty. Začalo se mi stýskat po normálním vesnickém kostelíku někde v polích, klidně i žlutých řepkových.
      Tak ještě Mingun.
      https://lannka.rajce.idnes.cz/Barma_-_Mingun_-...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.12.2017
      Autor: Lanna
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Myanmar neboli Barma

             

        Při prohlížení fotek jsem si říkala, kolik dní se dá se zájmem dívat na Buddhu 100x jinak :o)))

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.12.2017
        Autor: radka
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Myanmar neboli Barma

             

        To máš tak, prohlížení fotek můžeš kdykoliv přerušit, ale "frontální útok na všechny smysly" jen tak hopem zlikvidovat nejde. :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.12.2017
        Autor: abernathy
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Myanmar neboli Barma

               

          Taky si ty fotky kouskuju, abych z toho nepropadla nirváně:-))
          Ale tady v tom Mingunu jsem si opravila ideologicky pokřivenou informaci ze školních let.
          Car Kolokol, onen obří zvon z Kremlu, je sice velký, ale prasklý. Blbci, když ho odlili a začalo jim hořet dřevěné obložení, tak hasili tak zprudka, že jim milej Kolokol praskl.
          To ten v Mingunu je jen o málo menší (90 tun bronzu), ale pořád zvoní. On sice zase nevisí na té stupě, co měla být ze všech největší na světě, kdyby ji dostavěli, ale zato si do něj můžete bouchnout a on fakt zvoní:-))

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 20.12.2017
          Autor: Lanna
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Myanmar neboli Barma

                 

            Sakra:-))
            Na rajčeti v albu je vztyčenej, tak jak to, že tady ne?

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 20.12.2017
            Autor: Lanna
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Myanmar neboli Barma

         

    Město Mandalay se pro nás nakonec stalo takovou Popelkou, služkou pro všechno. Odsud jsme vyráželi na hvězdicové výlety, protože tady se lecos dalo zařídit. A nakonec jsme si Mandalay ani moc neužili.
    Ale Mandalay má spousty krás.
    Tímto se loučím s Barmou alespoň pro tuto chvíli. Peču, vařím, chystám...abych byla připravená až mi na ty Vánoce přijedou všichni miláčkové a abych pak nemusela stát u plotny. A ten salát z čajových lístků dostanou:-))
    Všem přeji krásné svátky.
    http://lannka.rajce.idnes.cz/Barma_-_Mandalay_-...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 22.12.2017
    Autor: Lanna
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Myanmar neboli Barma

           

      V souvislosti s tou největší knihou na světě jsem si vzpomněla na nedávný rozhovor s ředitelem naší Národní knihovny. Mluvil v něm o tom, že to naše národní literární bohatství by se vešlo na několik málo moderních miniaturních elektronických nosičů. A že vlastně není potřeba pro Národní knihovnu stavět novou budovu, natož nějaký moderní blob.
      Myslím si ale, že je to škoda. Samozřejmě nechci doma louskat knížky tesané do kamene, ale stejně tak, nechci číst knížky jen v elektronické čtečce.
      Není nad to, sednout si do příjemného domácího fotelu, položit si tlustou knihu na klín, číst a číst a vnímat při tom vůni tiskařské černi:-))

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.12.2017
      Autor: Lanna
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Myanmar neboli Barma

             

        Pamatuji si na své Vánoce z dětství, kdy Ježíšek přinesl spousty knížek. První jsem zhltla ještě tentýž večer. A pak další a další. Celé vánoční prázdniny. Odpoledne jsem se vracela z lyží nebo bruslí, mamka mi udělala čaj a podsunula něco vanilkových rohlíčků.
        A já pak četla a četla...nejdřív dětské knížky... Bambiho...Verneovky....Londonovky....nakonec Halliburtona....
        A snila jsem o tom, že možná jednou...někdy v příštím životě... vše z těch knížek uvidím na vlastní oči:-))

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.12.2017
        Autor: Lanna
        Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Myanmar neboli Barma

               

          A proto díky táto, tam někde v neznámu, odkud na mě koukáš a hlídáš mé kroky. Díky mami. Já dnes už vím, že Ježíšek knížky nenosí, a že spoustu z těch krásnej knih k Vánovům jste spolu s tátou pro nás uchovali ze svých dětských let. Učili jste nás koukat a vidět.
          Vím, že jste měli velkou touhu cestovat a poznávat. Osud Vám to nedopřál.
          A proto se dnes snažím tak trochu i za Vás, pokud to okolnosti dovolí.
          Jednou, až doputuju tam, kde teď jsi, táto, tak si zase sednem spolu a já ti o tom budu vyprávět, jako jsi ty vyprávěl kdysi mně:-))

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 23.12.2017
          Autor: Lanna
          Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

448 cyklistů (6 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024