reklama

Životnost přilby - stárnutí materiálu.

Někde jsem četl, že materiál přilby stárnutím postupně ztrácí svoje původní vlastnosti a že je doporučováno přilbu po několika letech vyměnit (i když je jinak nepoškozená).

Víte o tom někd něco? Je na tom něco pravdy? A pokud ano, je to natolik závažné, aby to ospravedlnilo investici do nové přilby? Nebo to je jenom trik výrobců, aby co nejvíce vydělali?

[ Zpět ]
Datum: 22.04.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel (Malis)
  • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

         

    Tak tohle bych vubec neresil....

    [ Zpět ]
    Datum: 22.04.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

         

    No určitě ten materiál stárne, nejspíš časem degraduje za pomoci světla, případně mrazu. Jenže když si uvědomíš, kolik hodin s tou přilbou strávíš, tak je to si dřív koupíš novou z nějakého jiného důvodu. Původně jsem měl pocit, že základem je polystyren, ale když jsem si dolepoval pásek na parkování slunečních brýlích, došel jsem k tomu, že by to mohl být polyuretan. Z toho je třeba v autě skoro všechno.

    [ Zpět ]
    Datum: 22.04.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (petrp)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

         

    tiež som o tom niečo čítal, s dlhšou životnosťou cca 3 roky má byť prilba vyrobená na podklade laminátu, tie druhé s obyčajnou umelou hmotou tak rok, potom sa ich lámavosť prudko zhorší. Tiež som dlho nad tým váhal, jazdil bez prilby, ale nakoniec som kúpil, pretože daľší článok hovoril o vnútorných trhlinách v materiály a neviem si predstaviť aká trhlina by mohla byť vo zvršku, jedine tak prasklina, najkôr pôjde o prípady poškodenia kedy je narušená vnútorná výplň prilby. Tiež by ma zaujímalo ako to vlastne je zo životnosťou prilby.

    [ Zpět ]
    Datum: 22.04.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (cycle)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

           

      Kazdej material starne, ale ne takovymhle zpusobem. Umela hmota, nebo laminat neni tou casti helmy, ktera ti chrani hlavu. To je az vypln...a ta je pomerne stala...urcite se nerozpadne za rok, dva, tri... Je chranena prave tim plastem nebo laminatem. Jinak trhliny v materialu...to by me zajimalo, jake mysleli? By me docela zajimalo, kde jste to cetli...doufam, ze to nebyla MF?:-))) Znam jednoho cloveka, co tam psal clanky o kolech...velice odborne:-) Celkem hodne jsme se u nich bavili...:-) Ja bych tohle urcite neresil. Vyrobce helem si nemuze dovolit vyrobit helmu, ktera je po roce nepouzitelna....

      [ Zpět ]
      Datum: 22.04.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

             

        Pěnový polystyren (EPS)
        Vzhledem k mnohostrannému a dlouhodobému používání lze konstatovat, že se jeho vlastnosti v podstatě nemění. Materiál nesublimuje, nepodléhá biologickým změnám, nekoroduje. K chemickým změnám dochází při teplotách vyšších než cca 90 °C (použitelné i pro 4% minoritu). Není dlouhodobě odolný vůči UV záření ...
        A o tom to je !

        [ Zpět ]
        Datum: 23.04.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (El)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

               

          Z technickeho listu EPS:

          "Odolnost proti stárnutí
          EPS vynalezl Fritz Stastny (BASF) v roce 1949.
          Padesát let mnohostranného a dlouhodobého
          používání pěnového polystyrenu prokázalo, že
          při správné aplikaci zůstávají jeho vlastnosti
          nezměněny. EPS není dlouhodobě odolný proti
          UV záření. Protože se však nikdy neužívá bez
          krycích vrstev, je toto působení bezvýznamné."

          Ja mam treba helmu z 90% krytou plastem, takze tohle vubec neresim a prijde mi to zbytecne. A navic EPS se pokryva ruznejma naterama, ktere EPS chrani pred UV zarenim (tezko mas EPS v helme bez povrchove upravy). Helma neni pernamentne vystavovana UV zareni (myslim tim prime slunecni zareni).

          [ Zpět ]
          Datum: 23.04.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

                 

            Ted je jeste otazka jakym zpusobem se poskozeni UV paprsky projevuje. Helma se droli, praska nebo co se s ni deje?

            Muj osobni (a laicky) nazor je asi ten, ze kazda helma je urcena jen k jednomu velkemu padu (s nasledkem rozlomeni) a ten by (snad) mel zpomalit i lehce naruseny polystyren.

            [ Zpět ]
            Datum: 23.04.2006
            Autor: wewerka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

                   

              Ahoj přilbu bys měla vyměnit i po nevině vyhlížejícím pádu( myslím na hlavu) , proto že v helmě pak múže vzniknout poškození které není vidět , ale při dalším velkém pádu ta přilba již nesplní svou funkci.

              [ Zpět ]
              Datum: 23.04.2006
              Autor: Navara
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

                   

              Presne tak...Myslim, ze naruseni UV paprsky je zavazne napriklad u EPS, jenz jsou neustale namahany. Tady slouzi jako naraznik a myslim, ze je jedno, zda bude mit v sobe mikro trhlinky...proto mi to prijde divne to resit. Kazdopadne vyrobce doporucuje po vetsim padu helmu vymenit, nebo alespon nechat u vyrobce prohlednout. Pokavad by byla trhlina skrz celou vypln, mohlo by to byt nebezpecne...pri dalsim padu by tato nesoudrznost snizovala pevnost helmy.
              Jinak co jsem se tak nejak dozvedel ze skript, tak UV zarenim se snizuje pevnost...to znamena, ze EPS je krehci...ale mi ho mechanicky nenamahame, takze by nas to nemelo az tolik zneklidnovat. Ja u sebe zadnej navod na helmu nemam, tak by me zajimalo, zda vyrobci v nich pisou, ze by se mela helma, diky destrukci UV zarenim, po roce vymenit...to mi prijde jako blbost. Co si pamatuju, mel jsem tam jen to upozorneni o vymene po padu.

              [ Zpět ]
              Datum: 23.04.2006
              Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

         

    Probůh a co nestárne...
    Ale že bych všechno musela měnit hned po prvním karambolu, to teda říct nemůžu :o)))

    No ale vážně - pár pádů, které bych už nechtěla zažít, jsem měla a vždycky jsem pak přilbu podrobila důkladné okometrické i poklepové kontrole, abych zjistila, zda přežila stejně jako já. Pokud jsem objevila nějakou anomálii, pak byla přilba nemilosrdně odsouzena k výměně...
    Že bych ale měnila přilbu kvůli stárnutí materiálu, to mě teda fakt nenapadlo a asi ani nanepadne...

    [ Zpět ]
    Datum: 23.04.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

         

    z každodenného života poznáme, že "umelohmotný" materiál sa pod vplyvom prostredia stáva krehkejší, postačuje úplne malá rana a rosype sa na kúsky, vydrží potom "pena" náraz? Bolo by vhodné prilbu pred použitím mierne stlačiť či nepukne?

    [ Zpět ]
    Datum: 23.04.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (cycle)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

         

    Mam tady asi 10 let starou helmu...muzu ji propujcit na mechanicko-destruktivni zkousky:-) Ale podle meho tu resime volovinu:-)

    [ Zpět ]
    Datum: 23.04.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

           

      Nechráněný polystyren helmy doporučuji natřít krémem s UV filtrem.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.04.2006
      Autor: Kominík
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

             

        Jo a nejmin dvacitkou

        [ Zpět ]
        Datum: 23.04.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

               

          Jo a ještě s Aloe Věra a výživným biokomplexem. Tak nějak to je v reklamách.

          [ Zpět ]
          Datum: 23.04.2006
          Autor: Kominík
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

         

    Tak ji tu drzim v pazoure a snazim se ji znicit....A nejde to. Vubec mi to neprijde krehke. A dokonce jsem na ni stal....nic. Chudak stara Soffatti....:-)

    [ Zpět ]
    Datum: 23.04.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (neprihlasenej Michal)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Životnost přilby - stárnutí materiálu.

         

    zkus do ní majznout pořádnou palicí nebo kladivem, když to vydrží, tak jí ještě můžeš nosit

    [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Petřík)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

228 cyklistů (1 přihlášený)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024