reklama

Vlastní osvětlení a další elektronika - 11

Pokračujeme v diskusi o elektronice, osvětlení lehokola LED diodami nevyjímaje.

Díl 10: http://www.nakole.cz/diskuse/20311-vlastni...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 25.07.2017
Autor: snilard
  • Re: Vlastní osvětlení a další elektronika - 11

Včera večer jsem zjistil nepříjemnou skutečnost o tom Velogical dynamo. Za mokra doopravdy na mém ráfku nefunguje. Točí se, ale o mnoho pomaleji, než by mělo.
    Pomůže, když mu rukou ten ráfek za jízdy otřu, ale jen na chvilku. Kdyby jelo po brzdové ploše, pomohlo by čas od času přibrzdit, ale já ho mám až pod ní. Vyrobit nějaký stěrač ráfku už do LEL nestíhám. Měnit jeho polohu radši nebudu, abych to nezhoršil za sucha.

Celkově to dynamo považuji za nevhodné na randonneuring. Kromě jeho nespolehlivosti za mokra je celkem protivné, jak je za sucha hlučné.

Doufám, tedy, že na LEL, ketrý startuje v neděli, nebude kontinuálně pršet, abych stíhal dobíjet baterku. Naštěstí to vychází tak, že bych měl mít 5 hodin pauzu každou noc na spaní. Pak už jen dobíjení hodinek, ale ty mají mrňavou baterku. Mobil prostě kdyžtak nechám vybít.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Takový teoretický dotaz k nábojovým dynamům.
    Řekněme, že mám za dynamem měnič, který reguluje vstupní proud a na výstupu reguluje napětí. Tedy když proud na vstupu dosáhne regulované hodnoty, napětí na výstupu bude nižší, než regulované. Naopak když se ne výstupu dosáhne regulovaného napětí, znamená to, že na vstupu není dosaženo regulovaného proudu.
    Jak dostat z dynama maximální výkon, je jasné. Omezit proud na určitou hodnotu kolem 0,5A. Jak cíleně snížit elektrický výkon je také jasné. Vytáhnout odebíraný proud nad těch 0,5A. Jedna otázka je, jestli tím snížím i odebíraný mechanický výkon.
    Další otázka, co mě napadá je, co se stane, když elektronika za tím měničem nebude schopná odebírat takový výkon, jaký dá dynamo. Měnič tedy bude regulovat na výstupní napětí a tudíž vstupní proud půjde dolů. Tím ale půjde nahoru vstupní napětí. To se bude dít až někam k napětí naprázdno a nebo do aktivace přepěťové ochrany. Přepěťová ochrana budou řekněme zenerky, které dodaný výkon prostě propálí. Bude to takhle fungovat?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Dotaz možná teoretický, ale vyzkoušeno prakticky.
      Pokud se nechá snižováním pracovního odporu klesnout napětí a tím výstupní výkon, třeba až do zkratu, tak potřebný mechanický výkon bude taky menší. Dobré dynamo ale přece jenom pojede nejlehčeji naprázdno (ne jak moje první HB-NX32, to je fakt lepší zkratovat).

Proti přepětí naprázdno na vstupu měniče je nejlepší zajistit nějaký odběr na výstupu, aby se přebytek jen tak neprotápěl. I když zenerky pro každý případ nejsou na škodu.
      U prvního zapojení dynama s měničem jsem potřeboval, aby se nepřekročilo 60 V. Když se napětí přiblížilo této hodnotě, nuceně se zapnulo světlo, dokud zas trochu nekleslo. Takhle to poblikávalo jenom výjimečně při nějakém sjezdu, když nebyl jiný odběr.
      (Ten měnič se neosvědčil, protože neuměl omezit vstupní proud.)

Další možnost je odpojovat vše mosfetem hned za usměrňovacím můstkem, viz schéma ode mě. Stíhá to regulovat napětí v daných mezích za všech podmínek, i s odpojeným akumulátorem.
      Nebo vypínat celý nějaký ten chytrý usměrňovač, o tom už nemám tušení.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Autor: Radek

Jestli máš takový regulátor, že snese na vstupu napětí dynamonáboje naprázdno (řádově 100 V), přepěťovou ochranu nemusíš řešit. Když odpojíš spotřebič, klesne na nulu i vstupní proud do regulátoru a mechanický příkon bude odpovídat příkonu naprázdno. Jestli máš slabší regulátor a budeš ho hlídat zenerkami, půjde z dynama pořád plný výkon daný aktuální rychlostí a mechanický příkon tomu bude odpovídat. Ale fungovat to bude.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Autor: NightRider
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Ještě k té Snilardově krabičce pro displej: já jsem uvažoval že bych přesně tento displej použil pro tachometr, ale skončil jsem na tom, že můj procesor je přecejen příliš slabý na to, aby se tam vešly fonty a další věci.

Montáž bych udělal do krabičky s otvorem o něco menším než sklo displeje, a displej tam nalepil tavným lepidlem nebo silikonem. Nevím jak PLA, ale na ABS tavné lepidlo drží fakt dobře.

Na druhou stranu PLA je rozložitelný materiál, nevím jestli se ti ve venkovním prostředí nezačne rozkládat dřív než bys chtěl :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.07.2017
    Autor: Akito

Máme z PLA komponenty v akváriu a kupodivu bez problému. Takže minimálně voda a biologický bordel mu nevadí. Ještě je otázka, co udělá UV a změny teplot.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 01.08.2017
      Autor: JendaH

Jinak ke krabičce z 3d tisku:
      Z práce mám zkušenost že výtisky jsou "pórovité".
      Pomáhá krátká koupel v příslučném ředidle.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 02.08.2017
      Autor: cibi

Já vyhlazuju objekty z ABS nikoliv koupelí, ale acetonovou párou. Aceton má bod varu někde okolo 80 °C, bod vznícení nějakých 400, a výpary prý nejsou výbušné, takže by to snad mělo být bezpečné.

Vezmu větší kádinku, na dno naliju tak milimetr výšky acetonu, na to postavím talířek nebo něco nerozpustného, postavím na tiskovou plošinu 3D tiskárny, nechám vyhřívat na 85 °C, počkám až se vytvoří dostatečně vysoká vrstva výparů (je to vidět na okrajích kádinky) a pak vložím objekt. Po 2-10 minutách (podle tvaru a síly stěn) vytáhnu a nechám odvětrat.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

A neničí tahle procedura rozměrovou stálost? Když se ty póry zalijí okolním materiálem, tak ten materiál může někde scházet. Nekomprimují lehce vnější rozměry toho objektu?
          Pórovitost je z 3D tiskárny s tavným drátem, nebo z nějaké sofistikovanější?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Autor: Brahma

FDM tiskárna Průša i3, tavný filament.

Když si představíš co leze z trysky - v podstatě vlákno kruhového průřezu, a toto naskládáš na sebe jako vrstvy, tak ti - zjednodušeně řečeno - po stranách místo rovné stěny zbude stěna z půlkruhů (půlválců). No a tohle se tím vyhladí víceméně do roviny (na kterou je množství materiálu už předem spočítané).

V závislosti na délce téhle procedury se můžou trochu zakulacovat rohy, anebo když to člověk přežene, tak poškodit tenčí části. Ale že by se objekt zmenšil jako celek, to ne.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 03.08.2017

jo, nám to taky chtěl kolega nacpat do acetonových par.
        Jen by to muselo být nejdřív v mražáku a až potom by se to dalo do té komory s vypařeným acetonem. Bohužel jsme tu olejovou vanu potřebovali doce rychle, tak jsme do ni jen nalili štamprli acetonu, pokvedlali, trošku přejeli štětcem a rychle vychrstli. Netekla :-)
        co máme za tiskárnu po pravdě nevím jen vím že je schopná tisknout 900x900x600...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 04.08.2017
        Autor: cibi

Většina levných tiskáren jsou tiskárny s tavným drátem, který se pomocí pohyblivé hlavy natavuje na podložku. U těch je ten problém s pórovitostí a také s velkostí detailu, který jsou ještě schopny vyrobit.
          Přesnější typy třeba laserem natavují nasypaný prášek na podložku a přebytečný nenatavený prášek se odfoukne. Jsou mnohem dražší a mají jemnější detail. Ale stejně se nám to vyrobené víko přístroje po pár letech zkroutilo. Na prototyp to bylo dobré.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 04.08.2017

Tady ty spékací mají jinou výhodu: umí tisknout "do vzduchu".

Na běžné FDM tiskárně jdou špatně tisknout "mosty", čili věci, kde vlákno je uchycené jen na koncích a uprostřed je nic nepodepírá. Jde to, ale je problém vychytat nastavení. A úplné převisy bez uchycení na koncích nejdou tisknout vůbec (představte si tvar "hříbek" - ten spodní okraj klobouku by musel nejdřív viset ve vzduchu). Nebo se dělají obezličky, že se zároveň s objektem tiskne podpůrná konstrukce, která se pak po tisku odláme.

Spékání laserem má zase nevýhodu, když se materiál tím spékáním smršťuje nebo roztahuje - FDM tiskárna má objekt aspoň trochu přichycený k tiskové platformě, a ta zajistí řízené chladnutí, aby se objekt nezbortil, jak se spodní vrstvy chtějí smršťovat a horní ještě ne.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 07.08.2017

Nebo se tiskne podpůrná konstrukce s něčím rozpustným a pak se odmočí.

FDM způsobuje teplotní roztažností velké vnitřní pnutí v materiálu, což 1) snižuje mechanickou pevnost, 2) pokud pnutí odstraníš, tak se objekt taky smrští.

https://hackaday.com/2017/06/17/annealing...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 10.08.2017

Ano. Nejlepší je s tím počítat - já někdy využívám odlišné pružnosti "surového" výtisku od výtisku vyhlazeného acetonem. Třeba tak, že "nějak" nastřelím tloušťky částí, které mají pružit, a když pruží málo, tak vyhladím součástku acetonem. Naopak ale nevyhlazené je křehčí.

Ale že bych pozoroval smrštění celé součástky, to fakt ne. Spíš jen některé menší detaily, ale celek určitě ne - už jen vzhledem ke konstrukci výplně si to nedovedu moc představit.

Teď ale zdá se že vývoj spíš směřuje k materiálům, které nemají tak velkou tepelnou roztažnost, jako má standardní ABS. Třeba Plasty Mladeč teď mají nějakou modifikaci "ABS-T" se sníženou roztažností. A obecně se začíná používat PET-G z podobného důvodu.

Já jsem zatím zkoušel ABS-T (s lepším výsledkem než klasické ABS) a mám od PM ještě cívku PET-G, ale zatím jsem nezkoušel tisknout. PET-G má cca 1.2x větší hustotu než ABS, a já teď tisknu různé věci do RC letadýlek, kde nechci plýtvat hmotností.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Modeláři si tisknou letadélka nebo díly do nich už sami? To je úžasné. To musí být nádherné konstruování. Gratulace. :)

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Tak celé letadlo jsem netiskl, ale třeba "trup" nebo jak to nazvat pro samokřídlo, případně různé blbinky kolem - páky pro serva a tak.

Nějací borci v česku (3dlabprint.com) vyvinuli přímo celé modely letadel pro 3D tisk. Teda plány prodávají, nejsou volně k dispozici. Videorecenze od Flite Testu tady:

https://www.youtube.com/watch?v=EDppqGm-x0I

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Existuje už i něco jako průhledný plast pro 3D tiskárny, že by šlo tisknout vnitřně průhledné objekty? Pokud je to vůbec technicky možné, nesměl by v tom být ani kousek vzduchu.
                  Vytisknout si třeba speciální čočku nebo rovnou celý reflektor využívající odraz na rozhraní prostředí, nemuselo by se nic pokovovat. Pro osvětlovací účely by nemusel být povrch ani úplně hladký, stačil by ten "vyhlazený".
                  Nebo je to zatím jen fantazie?

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Tu zadní parabolu jde výtisknout už teď a pokovit. Jen ta přesnost nebude nijak skvělá. Pro LED jí také nepotřebuješ. O opticky průhledném homogenním plastu pro 3D tisk si asi zatím můžeme nechat zdát.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Podle mě FDM tiskárna tohle stále neumí (jak asi chápeš, problém je v tom "ani kousek vzduchu"). Jiné metody by to měly zvládat - třeba Xerox (nebo kdo to tento týden vlastní :-) se svou metodou vytvrzování tekutého plastu na průsečíku dvou kolmých UV laserů.

https://www.youtube.com/watch?v=5w78TGggCig

Bez zajímavosti není, že tahle metoda 3D tisku je asi nejstarší - pamatuju si zmínku o ní dokonce i v časopise VTM v dobách mého mládí, cca 1985. Tehdy si ji Xerox(asi) patentoval, a 3D tisk se začal masově rozvíjet až tehdy, až někdo vymyslel metodu FDM dostatečně odlišnou na to, aby se proti ní tento patent nedal použít. Což jistě něco vypovídá o "užitečnosti" patentů pro další rozvoj lidského poznání a lidské společnosti.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Ještě teda: o čočce/reflektoru pro světla uvažuju. Podle mě by bylo potřeba použít 3D tisk pro vytvoření formy, formu dostatečně vyhladit, a pak použít pro odlití něčeho dostatečně průhledného (epoxidová pryskyřice).

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Seznam se s metodami broušení čoček a skel pro optiku, třeba pro korekční brýle na nos. Je to mnohem přesnější a citlivější, než dokážeš tisknout a přesně hladit.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Tak určitě. Zrovna tohle mě vždycky fascinovalo, to leštění čoček a zrcadel - jak udržet nejen tvar, ale i jeho první derivaci.

Na druhou stranu pro reflektor LEDkového světla to asi nebude úplně třeba - emitor samotný není bod, ale obdélník třeba 3x3 mm s kdovíjakými nedefinovanými charakteristikami vyzařování z jednotlivých míst této plochy (datasheet uvádí jen souhrnný světelný výkon do jednotlivých úhlů od osy, jakoby emitor byl jen bod, což reálně není).

U reflektoru LEDkového světla taky nepotřebuješ promítnout ostře řezaný obraz emitoru (moje čelovka tohle umí :-), ale spíš zhruba umět ovlivnit, že silnice bude osvětlená rovnoměrně, přestože různé části silnice jsou od tebe různě daleko.

A taky nepotřebuješ ostře oříznutý kužel, naopak pozvolný přechod (i ne přesně definovaný) napomůže orientaci; jediné co by stálo za striktnější oříznutí, je horní část paprsku kvůli neoslnění protijedoucích.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 11.08.2017

Už jsem si říkal, že příště už nebudu nic vymýšlet a koupím něco pořádného, ale zas mi to nedalo.
                          Z běžného plastového reflektorku s kruhovým vyzařováním pro CREE (něco do úhlu 10° a ten větší zbytek rozptýlený do celého zbývajícího poloprostoru) jsem vykouzlil zatím nejlepší výsledek, viz foto.
                          Jsou to dva stejně upravené vedle sebe, lehká nesymetrie se vzájemně doplňuje.
                          Dole pozvolnější přechod, směrem nahoru rozšíření a dost ostré oříznutí. Žádné rušivé artefakty.

Vyzařování mimo hlavní paprsek je tak zredukované, že nakonec k tomu musím přidat denní svícení - pro potřebnou viditelnost přes den tak bude stačit menší výkon (do 1 W) a tyhle hlavní budou zhasnuté. K tomu samozřejmě dálkové.
                          Jde to pomalu a zatím ani nemám kolo, na které to dělám, ale časem přidám podrobnosti.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Fotka neprošla, znova.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

To je dálkový reflektor? Nemá to moc úzký vyzařovací úhel?

[ Reagovat ] [ Zpět ]

To je klopené a má úhel 3x širší než dálkové. Ono je potřeba si představit, že bude svítit v praxi mnohem dál, než ten metr a půl na strop, co je na fotce. Osvětlí běžně přes půl šířky silnice.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                                Datum: 12.08.2017

Super, poradíš mi, kde sehnat (přiměřeně malé množství, nechci toho náklaďák) brusnou/leštící pastu na sklo? Našel jsem něco cérového na eBay a v drogerii Sitol čtvrt kila za 20 Kč :) a moc tomu nevěřím (ale ještě jsem se nedostal k tomu to vyzkoušet).

Potřebuju odstranit řádově 50μm vrstvičku a potom několik vrstviček po 0.5μm.

(ano, jde o reverzní inženýrství čipů)

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Psal jsem o odstranění vnitřního pnutí zahřátím, nikoli acetonováním povrchu.

PETG doporučuju, je to úžasný materiál (houževnatý a nepraská).

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Jo, sorry, tak nějak jsem předpokládal, že to bude mít podobné vlastnosti (aceton se samozřejmě dostane i dovnitř, v tom se ty acetonové páry liší například od pouhého potření acetonem pomocí štětce).

[ Reagovat ] [ Zpět ]
  • Nové přední světlo

Konečně je to hotové, tak přidávám slíbené bližší info.

Optika je upravená tak, že je uvnitř vytvořené vyduté zrcátko z nalepené a vyhlazené Al fólie. Původně tam byla integrovaná čočka - rozptylka, která způsobovala viditelnost samotného LED čipu ze všech stran mimo hlavní paprsek z paraboly. Zrcátko vrací tuto podstatnou část světla zpět na LED a do jejího okolí, tím se víc aktivuje její luminofor a světlo se zbarví nepatrně víc do žluta, hlavní paprsek se lehce posílí a nějaké světlo se po všech těch odrazech holt ztratí. Porovnáním s neupravenou optikou byla zjištěná 30 % ztráta z celkové prostorové svítivosti. Je to ale úbytek z té části světla, která by jinak šla bez užitku do všech stran, včetně oblohy.

Další úprava spočívá v odstranění plastu obklopujícím LED čip a fixujícím ho přesně v ohnisku (navíc byl černý!). Tak se dalo experimentovat s umístěním čipu a byla nalezená lepší poloha - lehce před ideální ohnisko a lehce nad osu, obojí v desetinách mm. Tím se dosáhlo užitečného rozšíření paprsku a přidání nesymetrie - nahoře ostřejší a dole pozvolnější přechod, než před úpravou.

O konečné horizontální rozšíření se starají přidané svislé čočky, vyříznuté z použitelného a přeleštěného zbytku čočky původního rozbitého světlometu.

Na první fotce je pohled zepředu v hlavní rovině paprsku, skloněné o 6° vůči přímému směru. LED svítí na nepatrný proud. Samotný čip není vidět, jen jeho odraz přes parabolu.
    Na druhé fotce je ten samý výkon ve vodorovné rovině, jak by světlo mělo být správně nainstalované. Tam právě zmizel poslední viditelný přímý odraz, který by zaručeně oslňoval.
    Na třetí je pohled v tom samém úhlu, ale s přidáním výkonu. To už je vidět hodně a toho falešného světla bude dost i na osvětlení značek.
    Ale ne dost na denní viditelnost při malém příkonu. To by se s ním muselo plýtvat, asi jako u aut s normálními světly ve dne. Je to už nachystané na připojení soustavy malých LED pro denní svícení, budou součástí přední odrazky.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: včera v 21:50
    • Re: Nové přední světlo

Ještě jak to vypadá celkově.

Blinkry jsou zachráněné z původního světla, ještě z Tic-Taců z poctivého PS, ne PP.

Hliníkové polotovary pro tubusy vysoustružil Jirka, mají dost silnou stěnu na odvod tepla při chlazení LED náporem vzduchu, i když nejsou venku celé. Při stojícím kole nebudou nikdy svítit na plný výkon.

Uchycení je dělané na držák původního světla, jenom bude konečně krabička vodorovně, reflektory jsou v ní už nainstalované ve správném úhlu. Jemné doladění bude možné.
      Původně byla celá krabička se starým reflektorem sklopená a blinkry na ní byly našikmo, aby byly ve výsledku rovně.
      Teď bude krabička víc vidět, takže se to zdá takhle lepší.

Nakonec nelituju, že jsem se do toho zas pustil, tohle se koupit nedá. Tak už zas můžu chvilku trávit ten rozsekaný čas jinak, než dojde na skládání kola. Ale blíží se to.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: včera v 22:11

Nádhera a gratulace, je to moc pěkné.
        Když jsi odstranil meteriál kryjící a fixující čip, čím jsi ho nahradil? Když jsem při přeletovávání elektroniky v čínské lampičce (studeňák) omylem utrhl ten plast z čipu, tak jsem to fixoval čirým silikonem, ale od té doby mám přesně uprostřed světelné stopy malý černý bod. Úplně se to nepovedlo :)
        Čip LED svítí dpředu do úhlu 180 steradián. K čemu je tam ta zadní parabola? Je tam vždy, ale já moc nechápu na co.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: včera v 22:38
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Díky.
          Nepsal jsem nic o materiálu kryjícím čip, jen o černém plastu, který byl součástí držáku optiky.
          LED čipem jsem myslel vlastně celé pouzdro LED, je tak malé.
          Zadní parabolou asi myslíš kovovou základnu pro čip v LED pouzdru, u luxeonů bývala prohnutá. Určitě je vhodné, aby byla lesklá a vracela dopředu odražené světlo, které se tam vždycky nějaké dostane.
          Tyhle nic takového nemají. Celá LED má 3,45 x 3,45 mm.
          Ještě mám foto z pokusů při těch úpravách, tam už je ten plast z držáku pryč.

Steradiánu by bylo 2 pí, radši ty stupně.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: dnes v 09:06
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Znova.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: dnes v 09:08

A znova.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: dnes v 09:10

Aha, tak tam za čipem žádnou parabolu nemáš. Také k čemu, když tam nesvítí.2 Pí steradiánů, jasně. Ta paměť...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: dnes v 09:26
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Najdu partnera?

dnes
Hledám partnera na cyklovýlety, pro načerpání energie, zlepšení kondice.....a do budoucna pro vytvoření pevného…

Hledám: Kamarádku na kolo i na turistiku

včera
Hledám kamarádku na dovolenou na kole nebo s turistikou v období listopad-březen, nejlépe s CK nebo i s partou…

Hledám: Seznamovací cyklovíkend v Podyjí 22.-24.9.

Hledám: Seznamovací cyklovíkend v Podyjí 22.-24.9.
16.08.2017
Sportovně-seznamovací skupina CestovateLOVE Tě zve 22.-24.9. na cykloakci do Podyjí. Jukni na http://cestovatelove…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

237 cyklistů (16 přihlášených)

Krušné hory - poslední třetina

Na Klínovec, nejvyšší horu Krušných hor, jsme vyjeli na kolách 5. 8. 2008. První noc v Krušných horách jsme…
Quatsch | 15.08.2017

Polsko – cesta majáků aneb na Hel za tuleni

„Tati, kdy mě konečně vezmeš k moři?“ ptá se můj syn, a tím tohle všechno vlastně začalo. Kam k moři?…
malej-jarda | 13.08.2017

Jižní Morava na kole 2017

Jižní Morava jako dobrá alternativa pro cyklotrip 2017. Tak dopadlo mé cestování na kole pro letošek. Již…
Marťas004 | 07.08.2017