reklama

Jaké elektrokolo?

Termín "elektrokolo" je velmi široký a podle toho vypadá obsah jednotlivých témat. Proto by si měl zájemce nejdřív ujasnit výchozí požadavky a po ujasnění založit jasně definované téma. Do něj by pak měli přispívat pouze ti, kdo se budou těmatu držet a nenabízet taková svá řešení, která požadavky nesplňují. Moje představa předpokladů které je třeba zvolit je následující, určitě ale se najdou i další. Takže třeba takto:
- motor má za úkol pouze mírnou přípomoc v těžším stoupání, nemá za úkol snížit celkovou námahu, ani zvýšit okamžitou ani průměrnou rychlost
- podstatný je dojezd
- kolo má být co nejlehčí, aby usnadňovalo manipulaci, například převoz autem, vlakem a podobně
- podstatná je nebo není pořizovací cena
- má být motorem doplněno stávající kolo (zejména kvůli úspoře nákladů)
- je požadován maximální výkon (minimální namáha, vysoká rychlost, ovládání "plynem".
Je zřejmé, že je vždy nutné si ujasnit, že splnění některých požadavků vylučuje řadu ostatních. Já jsem zvolil kolo podle následujících předpokladů:
Základní požadavky:
Možnost používání kola i zcela bez pomoci elektropohonu
Minimální hmotnost
Kolo kompletně hotové od výrobce
Dostatečný dojezd
Co jsem byl ochoten oželet a akceptovat:
Dosahování vysokých výkonů (rychlost, snadnost šlapání)
Možnost jízdy i prakticky nebo zcela bez nutnosti šlapat (prakticky veškerou energii dokáže dodat motor)
Cenu
Lze například zvolit model s lehkým motorem v předním kole, ovšem připomoc nebude žádný zázrak. Jistě zde řada lidi uvede co všechno takové kolo nedokáže splnit.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 16.06.2017
Autor: honmer
  • Re: Jaké elektrokolo?

"Lze například zvolit model s lehkým motorem v předním kole, ovšem připomoc nebude žádný zázrak."

Tohle neni pravda!
    QQ100 s 14A RJ a 50V baterkou asi 2-3 silnejsi (700W do kopce), nez gruber, a ma jen o jeden kilo vetsi vahu. Pripomoc QQ100 jsem citim dobre, pripomoc gruber jsem nepocitil:(
    Motor+RJ+plyn stoji asi 5000-6000, a je docela dostacujuci pro hodne lidi:)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 16.06.2017
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Připomoc u Gruberu se projeví zcela zřetelně za předpokladu správně zvolené kombinace převodu převodníku a kazety. Je u něj také třeba nejprve nastavit optimální otáčky za nichž motor podává optimální výkon a kroutící moment.Výkon motoru v náboji závisí na rychlosti jízdy a jeho hmotnost včetně baterky je proti Vivaxu také přibližně trojnásobná. Nemá také smysl zde hovořit o Gruberu, jehož následník Vivax má o dost lepší vlastnosti včetně podstatně snížené hlučnosti.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.06.2017
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

U nábojového motoru nejde jen o nominální výkon podávaný za určitých okolností, tedy za určitých otáček kola a tím i rychlosti jízdy. Před časem jsem měl půjčené kolo s motorem v přední nábě a přípomoc byla velmi slabá, navíc pokud nebyl motor zapnutý, kladl odpor, cyklista je pak odkázán na to mít motor stáje zapnutý a pokud mu náhodou dojde baterka, nadře se. Ale možná se dnes vyrábějí lepší typy. Já považuji za nejlepší řešení takové, u nějž motor působí na šlapací střed.
      Účelem mého úvodního příspěvku ale nebylo hodnocení jednotlivých typů pohonu, jen upozornění že je před nákupem potřeba si ujasnit požadavky a potom podle nich hledat vhodný typ, protože kolo které jednomu perfektně vyhovuje a splňuje jeho představy nemusí jinému vyhovovat vůbec, přitom by třeba mohl za stejné peníze najít model který by mu vyhovoval a bylo by škoda kdyby zjistil že takový model existuje až poté, co by koupil jiný, jemu nevyhovující.
      Před koupí je také dobře si zjistit kvalitu všech komponent kola, nezajímat se jen o pohon. Podle mého názoru není nejlepším řešením doplňovat dodatečně elektropohon na stávající kolo, i když je dobré - nevhodným elektropohonem se může také znehodnotit.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3

Nejlépe žádné, má to řadu výhod a žádné starosti :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Hodnocení: +7 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

... SYTÝ HLADOVÉMU NEVĚŘÍ ....

Ano, zatím to mám stejné. Otázkou je, jak mi ještě dlouho vydrží zdraví....

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Autor: mildakh
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Já věřím, že ještě dost dlouho na to aby nebyl předmětem pohrdání jako těch několik slušných "sporťáků" co z Frýdku dojeli k pivovaru Kohutka, zavěsili svá elektrokola mezi slušné bajky, nalili do hlavy pár piv a zase sjeli zpátky do Frýdku.
        někteří jsou fakt ubožáci. Naštěstí byla stále ještě většina těch normálních :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -6
    •      

Příspěvek byl smazán zakladatelem tématu.

Proč tedy sleduješ tuto diskusi, jestliže jsi přesvědčen že je nejlepší nemít elektrokolo žádné?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: +7 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

A to se nesmí číst a něco k tomu napsat, když mám na to krapet jiný názor?

Já vím, že náboženství často nepřipouští jiný názor a ten odlišný by nejradši kamenovali nebo pálili, ale elektrokolo snad ještě není náboženství, nebo už ano? :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -10

Číst to samozřejmě můžeš, ale vyjadřovat názor aniž by sis to co doporučuješ nebo odsuzuješ sám vyzkoušel není vhodné, člověk má totiž občas nějakou představu a teprve když si ji vyzkouší. Má- li tato diskuse pomoci zájemcům o pořízení nového elektrokola, pak bylo nejlepší kdyby zde jednotliví přispěvatlé napsali své osobní zkušenosti, dobré i špatné (bohužel lidé ale mají tendenci uvádět kladné zkušenosti a pomlčet o tom co se jim nepovedlo, kde volili špatně a jaké negativní zkušenosti získali až po koiupi).
          Půjdu příkladem a v následujícím příspěvku popíšu své poznatky a zkušenosti.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 21.06.2017
          Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Honmere, ty jsi je ale tady popsal uz asi patnackrat ;-)
            A tech spatnych zkusenosti tady bylo kolegama popsano a varovano taky nemalo.
            Zakladas furt dokola to same tema v touze neco moderovat a usmernovat. Chudak "pripadny zajemce" v tom stejne bude mit hokej...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Autor: ronda
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

neboj se, už tedy nebudu psát o svém kole a svých zkušenstech nic. Pokud by to někoho zajímalo, může mi napsat soukromě, aby nevzikl dojem, že něco propaguji a mám osobní zájem na prodeji. Nemám zájem ani potřebu něco moderovat ani usměrňovat a dělat to nebudu, jen mne mrzelo, kolik se objevilo kritik a odsuzování od lidí, kteří kritizovali něco, co si sami nevyzkoušeli. Nejde jen o jeden konkrétní systém, leckdo tady propaguje ten co si vybral a odsuzuje jiné, které si ale prakticky sám nikdy "na vlastní kůži" nezkusil. Je legrační (nebo spíš smutné) když někdo, kdo zná elektrokola jen z doslechu a z toho co někde viděl nebo přečetl a napíše že nejlepší jezdit na kole bez elektrického pohonu.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
              Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Ale klidne pis a moderuj. tady je to nevycerpatelny. A aspon je sranda.
                Ze kazda liska chvali svuj ohon je docela normalni snad ve vsech oborech.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

Chceš tedy říci že je úplně zbytečné aby sem kdokoli cokoli psal, protože to stejně nikomu v jeho úvahách zda a co koupit nepomůže?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Bingo:-)
                Viz expert na simulátory je nepoučitelný:-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                Autor: Bobbob
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4

Urcite pomuze. Ale stejne se temer pokazde zepta na to konkretni, co ho zajima a hlavne na aktualni stav.
                Vis co tady za ty roky uz bylo stale stejnych dotazu na vyber klasickeho kola ? A tam pritom vyvoj temer stagnuje, na rozdil od technologii elektrokol. Vcerejsi tema zapadne a pes po nem nestekne, nikdo se v tom hrabat nebude, mozna jen vyjimecne.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

provozuji tyto varianty kol BBSHD1kW /silniční kolo/ gravel bike(cyklokrosové galusky tufo) a ebike preferuji až jako poslední možnost(jezdím denně do -15stC)na závodech jsem potkal slečnu , která závodila na silničce a měla jen jednu nohu! a na tu si vždycky vzpomenu , když ráno volím na kterém kole pojedu ;-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Autor: venca73
      Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Jaké jsou ale poznatky, pozitivní i negativní? Mně se nelíbí takhle umístěný motor, ale to je věc názoru a spíš estetická. A asi to nebude zrovna lehké - kolik to váží včetně baterky?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

necelých 19kg

[ Reagovat ] [ Zpět ]

s baterii 3,37kg https://www.evbike.cz/Baterie/Napeti-48V/EVbike...
            ale ta je bídná , až umře , kupuju min 20AH, ale hlavně musí dávat 30A stále

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Ta hmotnost je slušná, ovšem za cenu pevné přední nápravy. Co znamená "bídná baterka" - malý dojezd? Ta 20 Ah ovšem bude zřejmě o dost těžší.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

odpruženou přední vidlici jsem tam původně měl , ale odstranil jsem ji , raději vozím bezdušáky 2,3 široké s tlakem 1,6atm. a kolo mi vyhovuje co se týče pohodlí více.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

baterie je vhodná na 1kW motor tak na průměrnou rychlost kolem 25km/h (dle vyhlášky) ale pokud chceš jet pr. 40-45km/h ubývá ji hrozně rychle napětí až téměř vypne ,tak že 1kW motor postrádá smysl /průměr 25km/h umí i motor 250w ju?

[ Reagovat ] [ Zpět ]

To hlavně záleží na tom kolik energie dodáváš šlapáním, v jakém je to terénu a zda je třeba protivítr. Já mám elektropohon jen proto abych zvládl kopce které bych jinak nevyšlapal a musel bych tlačit, o průměrnou rychlost se nestarám. Pro toho kdo má kolo na dopravu třeba do zaměstnán je naopak průměrná rychlost důležitá.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

20Ah 48V je těžká jako prase a nehodí na zadní nosič, ideálně do rámu.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                Autor: Jura17

Já bych si žádné nekoupil... Každé na které jsem se díval mělo ubohou baterku. Ty jsou tak pro babku do sámošky.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: Jura17
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3

Záleží na tom kolik kol jsi viděl a jakou cenovou a kvalitativní úroveň posuzuješ? A co máš na mysli vyjádřením "ubohou baterku"? V jakém smyslu? Malá kapacita (počet ujetých km), velká hmotnost, velké rozměry? Nebo něco jiného?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 08.07.2017
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Prima sportovního muže

Hledám: Prima sportovního muže
včera
Ahoj kolo mám ráda-ráda poznávám nejen krásny ČR ale i jiných zemí nejen ze sedla ale i třeba i pěšky a prima…

Hledám: najde se

včera
cyklistka nebo cyklista v Děčíně na jízdy po cyklostezce - nenáročné pohodové vyjížďky pro lidi nad 65 let?Anička

Hledám: ahoj chlape,cyklisto,turisto.

25.07.2017
Jen dodatekHledám cyklistu,turistu,který již deti má a další neplánuje.Já uz dítě dospelé mám.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

125 cyklistů (3 přihlášení)

Díky za kdyňský MTB nářez

Jabkoty's mile international – další parádní bajková akce ze západního koutu Čech, která stojí za zmínku a…
JohnyB | včera

Okolo Slovenska 2017 (1.7.2017 – 13.7.2017)

Cesta kolem hranic Slovenska se nám zdála jako logické pokračování objezdu České republiky, který jsme…
vlli2 | 24.07.2017

Dámská proti proudu Ohře a podle tří řek

Dámská měla být čtyřčlenná, podle čtyř řek a ke třem soutokům, ale nemoci nechodí po horách, ale po lidech,…
HMS | 20.07.2017