reklama

Převody MTB maraton

Prosím závodníky mtb maratonů, jaké optimální převody dát na kolo? (přední talíře a pastorek). Mám 2x11 (26/36x11/42).Nějak mi to nevyhovuje na rovinách a z kopce - pomalé. Nejsem profík jen "hobík"

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 04.01.2017
Autor: STARKI
  • Re: převody mtb maraton

         

    Promiň, ale otázka typu "Uvezu to, pane pane Lorenc ?"
    To snad musíš vědět ty, co utáhneš a co už ne. A jestli ne, tak jedině pořídit "o číslo" těžší placky a experimentovat. Tohle ti nikdo takhle od stolu nenaordinuje. Prolez e-shopy, placek různých velikostí je hodně, dá se kombinovat.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.01.2017
    Autor: ronda
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: převody mtb maraton

         

    Ještě se zeptám, jakou rychlost požaduješ ?
    Jen tak narychlo sčítnutý mi vychází, že na 26" kole (znám obvod) při nejtěžším převodu s líným páčením 60 ot/min. bys jel čtyřicítkou, když rozumně kmitneš na 80 ot., tak 54 km/hod. a z kopečka určitě rozkulíš víc jak 100 ot., takže zabíráš i přes 70 km/hod.
    Předpokládám ale, že más kolo 29", takže ty rychlosti budou úměrně většímu obvodu vyšší.
    Na hobbíka slušný.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.01.2017
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
  • Re: převody mtb maraton

         

    Dík za odpovědi. Asi jsem se špatně vyjádřil. Chtěl jsem znát nějaké kombinace převodů závodníků mtb maraton. Vím, že i výškový profil tratě hraje roli. Jen jsem chtěl orientačně, co mají. S mými převody jsem rád, když se dostanu z kopce na rychlost 50 km/h a to je kadence už fakt "o hubu". Asi jsem divnej, nebo něco dělám špatně. Kolo mám 29". V terénu převody, které mám jsou v pohodě, ale při jízdě po silnici hodně ztrácím. KPŽ závody jsou i dost po silnicích a právě z toho vycházím, kdy mě dost lidí lehce díky mojí menší rychlosti předjede a já to pak dotahuju v terénu, ale tam se dost špatně kolikrát předjíždí. Hledám jen nějakou "cestu" jak to vylepšit.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.01.2017
    Autor: STARKI
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: převody mtb maraton

           

      Hele, zvlast na silnici nemuze byt problem s prevody. Jak uz jsem psal, pri vcelku pohodovych 80 otackach jedes sedesatkou. Problem s nizsi rychlosti bych hledal predevsim v "motoru", vykon, vydrz, tocky. Na zavodech snadno potkas (potkavam) hodne takovych, co okolo tebe projizdeji se stejnymi prevody o mnoho rychleji ;-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 05.01.2017
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: převody mtb maraton

             

        na silnici občas takové potkávám i normálně. tak si šlapu 28 za hodinu, říkám si, jak mi to dnes krásně jede, a nějaký hajzlík na horáku mě předjede a zmizí v dálce. zmetci jedni :-D

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 05.01.2017
        Autor: Bruca
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: převody mtb maraton

             

        Tak nevím, kde bereš ty tvoje výpočty o rychlosti? Při tom, co říkáš, že pojedu pohodovou 80 (kadence), tak podle skutečného výpočtu dle mého nejtěžšího převodu 36-11 pojedu 35.9 km/h, což mi zhruba sedí i v realitě. Tudíž nevím, kde bereš těch 60 km/h. Nemystifikuj mě prosím. A "motor" si myslím, že mám dost v pořádku a docela dobrý (na hobíka)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 05.01.2017
        Autor: STARKI
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: převody mtb maraton

               

          Pak nasad nějaké cyklokrosove kliky a nemáš co řešit, když máš tak dobrý motor

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 05.01.2017
          Autor: Bruca
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: převody mtb maraton

                 

            Kliky mám tyto...Cannondale Si, BB30. Nevysmívej se mi prosím ohledně mé výkonnosti (motoru). Jsem obyčejný hobík a rád bych zrychlil a nevím jak. Výkonnostně nejsem na můj věk (46) na tom nejhůře, jen hledám možnosti využití mé energie pro výkon při závodě ;-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 05.01.2017
            Autor: STARKI
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: převody mtb maraton

                   

              Pokud nemáš problém utáhnout 1:1 na 29" kole, s tím, že neztrácíš drahocenou setrvačnost v kopci přesmykáním, doporučil bych jeden talíř 42z, nebo menší.

              Předopkládám, že máš 29" na 2" podle tvého výpočtu rychlosti při kadenci 80/min.

              Pokud bys použil 42z jednotác, znamenalo by to zvýšení maximálky na 41,5km/h při kadenci 80/min, já počítám raději 90/min - pak je maximálka 46,7km/h.

              Ale samozřejmě z kopce, po rovině budeš dost výkonu ztrácet v 11z pastorku - klidně i 10%, a když k tomu připočteš aerodynamiku biku - budeš na rovince používat spíše 42/17 při 90/min při větší efektivitě, a rychlosti cca. 30km/h dlouhodobě (doporučuji co nejvíce aerodynamickou pozici).

              Takže moje rada zní: sundat přesmyk a levé řazení, jezdit jednotác s plnými zuby od Gebhardta, který se dá otočit pro dvojitou životnost, a trochu víc si zamakat ve stoupácích, s tím že máš o půl kila lehčí kolo a neztrácíš drahocenou setrvačnost řazením na přesmycích.

              Pokud by ses měl ve svém věku dostávat do příliš anaerobních stavů, které ti nevyhovují, můžeš vždy najít kompromis řekněme v 39z, nebo dvojtácu např. 30-39.

              Doufám jsem neudělal ve výpočtu chybu, a předpokládám, že ti to s jedním talířem udělá plný rozsah na kazetě ;)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 05.01.2017
              Autor: single
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: převody mtb maraton

                     

                Moc dík za rozbor a doporučení. Kolo mám Cannondale Scalpel-SI 29 5 2017. Zvažoval jsem kolo s jednotácem, ale dvojtác má širší použití a pro mne jako hobíka více využitelný. Proto spíš zvažuju více zubů na předním větším talíři 38 nebo 40, ale nevím, jestli to bude vhodné a jestli to půjde nasadit v moji kombinaci přehazovačky a přesmykače. Jasně, všechno jde, když se chce a hlavně když jsou prachy. Momentálně hledám nejlevnější alternativu a sháním rady a doporučení bikerů, kteří mají zkušenosti. Předem všem dík za jakékoliv tvůrčí info.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 05.01.2017
                Autor: STARKI
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: převody mtb maraton

                       

                  Jak na to tak koukám, s největší pravděpodobností máš čep kyvky v pozici pro 36z, takže při větším tácu tam nějaké malé pogo asi vytvoříš, ale může být zanedbatelné, nebo vyřešitelné tlumičem.
                  Víc nepovím...

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 05.01.2017
                  Autor: single
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: převody mtb maraton

                   

              Pokud ovšem máš celopéro a osa otáčení (ať už virtuální) je někde pro malý talíř, může naopak jeden velký talíř vytvořit pogo efekt na zadní kyvce, který určitě nebudeš chtít, a v takovém případě neznám jiné řešení než malé kliky a automaticky větší kadenci šlapání - což mnohdy bývá problematické k uvěření i uskutečnění.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 05.01.2017
              Autor: single
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: převody mtb maraton

                     

                Ještě může dát kazetu s nejmenčím pastorkem 10 nebo dokonce jen 9 zubů (na tu potřeba už spešl náboj). Tí
                Ale nejspíš by musel jit do jedenácti, příp. dvanáctikolečka a stálo by to ranec.
                To by pak pomohlo docela dost.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 06.01.2017
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: převody mtb maraton

                       

                  Např. tohle
                  http://www.123kolo.cz/z15797-kazeta-e-13-trs...

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 06.01.2017
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: převody mtb maraton

                         

                    Chapu,

                    moje zkusenosti cim jsem starsi rikaji, ze 12ka je takovy +- limit, kdy jeste stoji za to davat do toho vykon po rovine.

                    Na singlespeedu jsem jezdil 14ku na 8kovem retezu a dnes vozim 16ku na 1/8 retezu, a tam jsou ty ztraty nepostrehnutelne, ale porad tam jsou.

                    11ka vznikla nekdy jeste za Suntoura v 90. letech jako Microdrive, jestli se nemylim.
                    A hlavni duvod byl zmensovani hmotnosti celeho systemu (24/32/42 -> 11-24 oproti 28/36/46 -> 12-28), s tim ze rozsah se zvetsuje.
                    Tim padem z toho hrave dostali 42/11, coz uz je na bika slusne tezky prevod, ktery byl ale dulezity pouze z kopce, kdy se kroutak zmensuje cca. na polovinu.

                    Z toho vysly vsechny derivaty Sramu a Shimana, ktere vice ci mene pocitaji s omezenosti vydrze takoveho systemu, a jeho pouziti porad jen z kopce.
                    Pokud je hlavni duvod udrzovat stalou rychlost po rovine, myslim ze 11ka a mensi jsou vysoce ztratove pastorky, jednak co se tyce vykonu, ale taky co se tyce penez - zbytecne to natahuje retez a nici kazetu, z toho pak odchazi talire.

                    Nikomu svuj nazor nevnucuju, a omlouvam se za absenci diakritiky ;)

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 06.01.2017
                    Autor: single
                    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: převody mtb maraton

               

          Tak jsem to několikrát přepočítal.
          (přev. poměr) 36/11 x (otáčky) 80 x (čas v minutách) 100 x (obvod 26"kola v metrech) 2.065 = 54065 metrů za hodinu čili 54 km/h

          Ovšem, použije-li se standartní hodina ( 60 minut), je to pouhých 32,44 km/h

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 05.01.2017
          Autor: iiki
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: převody mtb maraton

                 

            (čas v minutách) = 1 hodina

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 05.01.2017
            Autor: iiki
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: převody mtb maraton

                 

            Jestli to správně chápu, tak správný výpočet s dosazením času 60 minut a ne 100 minut do hodiny dává správný výsledek rychlosti 32.44km/h.
            Nestandardní hodinu, která má 100 minut opravdu neznám :)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 05.01.2017
            Autor: Brahma
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: převody mtb maraton

                   

              Ronda výše psal:
              ...když rozumně kmitneš na 80 ot., tak 54 km/hod...
              a pro výpočet uvádí, že použil své kolo 26", u kterého zná obvod.
              Tak jsem změřil 26" kolo, x přev.poměr x ot./min. x počet min. za hod. = rychlost, no jelikož to nevychází, je třeba zkusit pozměnit nekteré hodnoty. Velikost, převod, otáčky jsou pevné. Zbývá rozměr hodiny.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 05.01.2017
              Autor: iiki
              Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: převody mtb maraton

                   

              Brahmo, ty tohojeste neznas :-))

              No jo, tak tady jsem evdentne ulitnul. Kde se me to tam jenom namotalo... Jeste ze se nam tohle stava nejvyse jednou za deset let :-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 05.01.2017
              Autor: ronda
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
              • Re: převody mtb maraton

                     

                Ale jo, já se ti vlastně ani nesměju :D
                Tu srandu z toho udělal až iiki.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 06.01.2017
                Autor: Brahma
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: převody mtb maraton

               

          A do riti, to jsem ale kvalitne ulitnul, beru zpet, omlouvam se. A marne premejslim, kde se mi tam co vloudilo. Vzdyt uz jsem to pro ruzne prevody pocital snad tisickrat... :-/

          Tak to ta dvouplacka opravdu nic moc. Na kazete uz nic moc nevymyslis, tak leda vetsi placku. Koukam, ze oproti trojprevodniku jsou prevody oriznuty nahore i dole, i pres ten extevelky nejlehci pastorek. Tak vepredu si polepsitplackou 42, nebo 44. Pokud to pres tech 16 az 18 zubu bude spolehlive radit. A taky mozna potreba pohlidat napinani retezu. Uz takhle musi prehazka pobirat velky rozsah kazety, tak aby si poradila s prevodnikem.

          Marne premyslim o smyslu toho dvouplackoveho trendu. Vahu to setri jen minimalne a prevody ubira. Osobne bzch to vyresil "zpatecnickym" namontovanim trojprevodniku 22/32/44. Polepsil bych si do rychla a poridil si tim i poradny vyprostovak do bahna nebo drsnyho stoupani.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 05.01.2017
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: převody mtb maraton

         

    No tak si tam dej větší pilu, co řešíš? 40-42 jsou úplně běžné a s 26 by to měl přesmykač snad pobrat.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 05.01.2017
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Na kole z Prahy

02.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

262 cyklistů (9 přihlášených)

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024

Východní Balkán - 8. část - Rumunsko, Maďarsko - ZÁVĚR

Po probuzení v Transylvánii, nedaleko města Reghin, jsme si na snídani opět dojeli do první vesnice. Oproti…
Peggy | 15.12.2023

7. část - Do Rumunska!

Zastavili jsme hned v další vesnici Zachari Stojanovo, že si tam dáme kafe. Stálo 0,4 leva, takže se cena…
Peggy | 01.12.2023