reklama

Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšováky a

Možná to mělo být v rubrice NEcyklo, ale když zakládám technickou diskuzi o počítadlech na fitness zařízeních, tak dávám tady.

Stávající situace je taková, že mám několik fitness zařízení, některá disponují počítadlem, ale u všech chybí ODO. Začnu stepperem. Počítá, ale po pěti minutách se výsledek sám vymaže a já potřebuji vědět kolik jsem toho nastepoval za celý den a taky bych rád nějaký ten ODO, abych věděl jak mi čísla přibývají.

Rotoped. Počítá kdeco, kalorie, pomyslné kilometry, kadence a kdeco, jenže taky tady, vytažením ze zásuvky výsledek vymazán. Řešil jsem to přídavným cyklocompouterem, který mi eviduje nějaký údaj v km jako ODO. Tady je to dostatečné. Snímač připojen k magnetu na rootoru, vlastně jediné zařízení, kde mohu být svépomocně spokojen.

Existují ovšem spiningové cyklotrenažéry, které vůbec žádný počítač nemají.
Dále mám veslovací trenažér. Tady chybí taky funkce ODO. Na tohleto nějak výrobci hromadně zapomínají.

Pak mám zařízení zvané POWER Rider zvané kůň. pro představu obrázek tady: https://goo.gl/images/ZH8XMf velice dobré zařízení, avšak počítadlo nemá vůbec žádné. Jestli někdo něco podobného máte a nějak jste vyřešili, třeba pedometr a podobně, pochlubte se, chtěl bych tam něco namontovat, ale nechci objevovat Ameriku, když třeba někdo funkční řešení má.

A takhle bych mohl pokračovat. Nemáte někdo nějaké funkční řešení, které by například počítalo, kolikrát jste zvedli činku a podobně? Tak zatím tolik, další snad už vyplyne z následující diskuze.
Dík za Vaše tipy a nápady.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 15.12.2016
  • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

         

    Drátový cyklokomputer je zařízen na vstup od relé. Čidla od všech cyklokomputerů, co jsem měl v ruce, obsahují magnetické polarizované relé, které spojuje dva dráty, které vedou k počítači. Magnet od relé je ve výpletu. Také se dá ten počítač "pohánět" prostým impulzním zkratováním těch dvou kontaktů, které na sobě má, co se k nim připojují dráty od čidla. Čidla od těchto počítačů jsou záměnná, pokud je přiletuješ ke té správné objímce cyklokomputeru.
    Koupí toho nejlevnějšího cyklokomputeru a připevněním čidla do míst, kde se to cyklicky pravidelně hýbe, získáš požadovaný čítač. Jen musíš nastavit obvod kola na nějakou celou hodnotu (nejlépe 1m), abys mohl z "ujeté" vzdálenosti rovnou počítat počet namakaných cyklů. Při "ujeté" vzdálenosti 1km, máš namakáno 1000 zdvihů. Když si dáš obvod kola 10m, tak ti to bude měřit přesněji. na 1 kilometr budeš mít 100 zdvihů. Funkci ODO mají snad všechny cyklokomputery.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 15.12.2016
    Autor: Brahma
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

           

      Dík, to jsem teda nevěděl. Takže pokud tomu dobře rozumím, když ty dva drátky od cyklokompu zhruba na centimetru odizoluji a namontuji tak aby se při provozu spojovaly, budou dělat impulzy totožné s impulzy které dává magnet relátku?

      To by bylo možno využit u toho koně (Power Rider) Nějaké kontakty (spinače se vymyslí, aby to nebyly promitivní dva drátky. Nastavení se už zmákne. Cyklocompy mají denní počítadlo a ODO, to by mohlo vyhovovat.

      Teď ještě vymyslet nějaké to počítadlo na činky. To už bude složitější, ale sto hlav, sto nápadů, tak snad někdo něco tady ještě vymyslí.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 15.12.2016
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

             

        Proč odizolovávat a vymýšlet spínač?
        Použít čidlo tak jak je a detekovat pohyb magnetu na pohyblivé části vůči snímači na pevné části, to by mohlo stačit, jak bylo psáno výše.
        Dá se použít i jakýkoliv jiný magnet - například silnější pro větší vzdálenost od snímače.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 16.12.2016
        Autor: Radek
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

               

          Taky bych jazýčkový relé zachoval a hledal místo, kam proti němu připevnit magnet. Přímo připojovat spínač by přineslo akorát problémy, taky proto se úplně stejný princip používá v EZS (zabezpečení domu), prostě magnet se nalepí nebo zavrtá do dveří, snímač se schová do futer a hned má ústředna přehled, jestli jsou dveře zavřené.

          Případně pokud bys mermomocí chtěl cyklosnímač něčím nahradit, tak můžeš zapátrat právě v materiálu pro zabezpečení...
          http://www.variant.cz/kategorie/ezs/vnitrni...

          S činkama přímo nevím, ale na různé posilovací stroje, kde taháš lankem závaží, by magnet a čidlo šlo aplikovat snadno.

          A někdy by se mohlo hodit třeba i tohle. :-)
          https://www.bestdarky.cz/clicker-chromovy-p...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 16.12.2016
          Autor: Jrr
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

                 

            Se spínačem by také mohl být problém v "bouncingu", nevím, jak se tomu říká česky. Jazýčkový kontakt tenhle problém nemá a tak bych si myslel, že s tím většina tacháků nebude počítat.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 16.12.2016
            Autor: snilard
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

                   

              Česky třeba zákmit? ;-)
              Jo, s nějakým levným tlačítkem těch problémů může být hromada, nejvíc bych se asi bál nastavení, aby spínač reagoval ve správné poloze a co by dělalo po pár tisících cyklů... :-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 16.12.2016
              Autor: Jrr
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

         

    A co tepák?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 15.12.2016
    Autor: snilard
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

           

      Tepák je podle mého osobního názoru pro zdravého člověka nadbytečný. Na kole též zpravidla není a cyklistům nechybí.

      Pokud má člověk problémy se srdíčkem, pak lepší službu udělá tlakoměr, který měří systolický a diastolický tlak, k tomu počet tepů, a to mnohem přesněji než nějaký tepák na fitness nářadí. Je to ovšem jen můj osobní názor, proto tepák neřeším. Mám tlakoměr, ale dlouho jsem se už neměřil, no tak se teda půjdu změřit, ale tepák prostě nepovažuji za důležitý.

      Stejně se mají tlak a tepy měřit v klidu. Pokud jsou problémy, tak kardiologové měří zátěžové EKG, ale to je jiný level.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 15.12.2016
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

             

        Nejsem teda felčar, ale mám dojem, že motáš dvě rozdílný věci dokupy. Tepák nemáš kvůli nějaké zdravovědě, jako měřák tlaku - ale proto, aby ses snáze pohlídal v určitém tepovém pásmu. Obvykle proto, abys dodržel nějaký tréninkový režim. Nepřešvihnul tepovou frekvenci a na druhou stranu, aby ses zbytečně neflákal.
        Bez tepáku se to dá s určitýma zkušenostma docela slušně odhadnout, ale někdy bývá odhad ošidný, zvláš%t ta spodní hranice.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 15.12.2016
        Autor: ronda
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

               

          Tepákem vytrvalci kontrolují, že nepřekročí výkonovou hranici, kdy už svůj výkon nepokryjí v kyslíkovém režimu a přecházejí do méně efektivního anaerobního režimu, ve kterém se nedá dlouhodobě vydržet. Anaerobně na vysoký kopec nevyjedeš.
          Podle integrálu tepové frekvence se dá dobře odhadnou tebou vykonaná práce= výkon x čas. Čím vyšší frekvence po delší dobu, tím větší práce. Takže ten tepák pak funguje přesně stejně jako ten cyklokomputer, jenže čidlo detekuje přímo tebe. Jen musíš odečíst tvou basální práci (tep) na udržení života.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 16.12.2016
          Autor: Brahma
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

             

        Tepákem nemyslím tu srandu, co najdeš na některých rotopedech, ty nejsou moc přesné. Myslím hrudní pás, co měří tep s přesností jednoho tepu a dokáže určovat i tepovou variabilitu.
        Pro trénnkové účely se tep používá pro určení aktuální intensity. Samozřejmě má to jisté mouchy, tep je ovlivněn nejen intensitou. Na kole je lepším ukazatelem intenzity wattmetr, ale tam se pohybujeme v úplně jiných cenách.
        Jak je to s použitelností tepu pro posilování úplně přesně nevím, nikdy jsem se o to nezajímal. Ale jako jisté přiblížení vykonaného výkonu (fyzikálně práce) by to mělo fungovat.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 16.12.2016
        Autor: snilard
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

         

    Za našich mladých let se takovému zařízení říkalo tréninkový deník.
    Řádkovaný sešit, v něm sloupečky, jeden řádek = jeden den, sloupečky znamenaly různé disciplíny běh, lyže, kolo, plavání, hry v tělocvičně...
    Součty za týden, za čtyřtýdenní cyklus a za rok (13 čtyřtýdenních cyklů).
    Dnes Ti excel dává daleko více možností plánování, evidence a vyhodnocování tréninku...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 16.12.2016
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

         

    https://www.alza.cz/sport/garmin-vivoactive...
    Umí to všechno i to veslování.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 18.12.2016
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

           

      No veslování na závodní veslici, kde se jezdí zadkem po slaidu, to není pro krokoměr žádný problém. Oproti sledování kroků, je to úloha mnohem snadnější. Jesli to bude stejně dobře zachytávat zdvihy činky jiné, než 100kg, toť je otázka. Za to bych ruku do ohně rozhodně nedal.
      Obdivné napsání, že to umí všechno a realita může být hodně jiná. Mně osobně přijde, že detekovat na tom stroji definované pohyby tyčí, táhel či kol je mnohem spolehlivější a jednodušší, než zachytávat akcelerometrem pohyby člověka a hlavně je rozeznávat a odlišovat od parazitních pohybů.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 18.12.2016
      Autor: Brahma
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

             

        Pokud to chápu dobře, tak to jsou hodinky/náramek a nosí se na ruce. Z toho důvodu by nemělo hrát roli, zda váží činka 100 kg nebo 1 kg, ale jak razantně s ní budeš tou rukou mávat.

        Předpokládám, že používají akcelerometr + možná gyroskop, takže musí pracovat s informací, že se mění rychlost nebo směr pohybu ruky. Zvedání činky nebo veslování mi z tohohle pohledu připadá jednoduché, tam je ten pohyb ruky celkem jasně daný, zatímco počítání kroků při chůzi nebo běhu (pokud máš náramek na ruce, nikoliv na kotníku), mi připadá jako problém složitější, zvlášť pokud to má fungovat v běžném životě a nepočítat blbosti třeba když někomu zamáváš...

        Každopádně myslím, že o použitelnosti rozhodne kvalita SW, který informace z čidel vyhodnocuje. Teoreticky je možné ledacos, ale netuším, jak moc se jim to povedlo = zda z toho padají smysluplné údaje...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 18.12.2016
        Autor: Jrr
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

               

          Kupoval jsem manželce už 3 nové "moderní" krokoměry. První jsem šel rovnou vyměnit za lepší. Ten druhý jsem se už raději netestoval na počet zaznamenaných kroků a nechal ho rovnou manželce. Ta byla spokojená, že tam má žádané číslo a nestarala se, zda je reálné. Pak ho ztratila a teď bude mít k Ježíšku třetí.
          Všechny ty krokoměry mají akcelerometr a ten zachytává impulsy. Ty malé zahodí, větší si nechá. Na ty větší, je jich spousta, se snaží nějak periodicky zavěsit s frekvencí, která by tak nějak mohla odpovídat chůzi. Po chvíli se to tomu softwaru může i podařit. Závisí na jeho "chytrosti". Prvních 10 kroků to vžy bude dávat čisté hausnumero, pak se to může vylepšit. Software pro kroky ale nebude fungovat pro zdvihy činky, protože bude mít špatnou frekvenci. Prostě pokud to bude chytře nastavené pro něco jiného, tak ta chytrost půjde úplně do kopru. Na takové lze použít a vyladit ty nejjednodušší krokoměry, ekvivalent těch mechanických, kde se dá přesně nastavit intenzita jednoho kroku (zdvihu) a ten to bude rozeznávat. Ale to znamená si s tím pečlivě pohrát a nastavit to. Pak to může měřit velice kvalitně.
          Takže u těch hodinek bych byl v očekáváních hodně opatrný. Uvědomme si, že je to hlavně postavené a reklamní kampaň k tomu směřuje, aby si to koupily ženy, běhaly s tím a koukaly se na číslíčka, co už uběhly. Jako relativní měřidlo OK, ale nechtějte s tím moc měřit vzdálenost. Leda, že to spřáhnout s GPS a podle toho vybrat ty správné impulzy od kroků. Ale pak to bude fungovat jen jako krokoměr a ne měřič zdvihů čínky.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 18.12.2016
          Autor: Brahma
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

                 

            Ono to ma prave i gps. Testovano, vydrzi 12 hodin, nemel jsem sparovane s telefonem takze mozna ze i mene.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 27.12.2016
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Počítadla na fitness zařízeních - tipy, vylepšení, zlepšovák

         

    Nakonec jsem to vyřešil cyklopočítačem.
    Mezi řidítky a sedlem Power Rideru je táhlo s funkční délkou pohybu asi 10 cm. Mezi táhlem a rámem je 28 mm mezera a tak jsem na táhlo přilepil oboustrannou lepící páskou snímač cyklopočítače a na rám umístil dva magnety používané na plechových nástěnkách k připevnění letáku.

    Na cyklopočítači jsem nastavil obvod kola 500 mm a tak mi to ukazuje jeden zdvih na dva pohyby kolem magnetu (tam a zpátky)

    Denní počítadlo (DST) mi počítá počet za den a celkové počítadlo (ODO) počítá počet cviků od výměny baterie cyklopočítače.

    Navíc jako bonus jsou hodiny, okamžitá rychlost je imaginární údaj ze kterého lze časem porovnávat rychlost cviičení, hodí se to, pak průměrná rychlost cvičení a čistý čas jak dlouho jsem dnes cvičil.

    Počítání kolikrát jsem zvedl činku zatím nijak vyřešeno nemám a to je tak asi celý epilog diskuze, kterou jsem tady založil. Všem děkuji za příspěvky a kdybyste měli další nápad nebo inspiraci, tak budu rád.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 28.03.2017
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

228 cyklistů (3 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024