reklama

Rekuperace místo brždění

Zdravím,
podřilo se někomu úspěšně brzdit na kole elektromagneticky? Asi nejblíže tomu jsem byl na kole s bionxem, ale musel jsem volit účinek na displeji. Přestavoval bych si dávkování brždění brzdovou pákou. Poslední páky co jsem zkoušel sice umí dát impuls řídící jednoce motoru aby brzdil, brzdný učinek ale nejde nijak více regulovat v reálném čase. Nejde mi ani tak o motor, pokud lze nějak pěkně zregulovat nábojový alternátor, tak bych si s tím zatím vystačil.

Pár odkazů k tématu:
Open-BLDC
http://open-bldc.org/wiki/Open-BLDC

http://vedder.se/2015/01/vesc-open-source-esc/

https://github.com/triakcz/PowerExtractor

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 26.07.2016
Autor: cobic
  • Re: Rekuperace místo brždění

         

    Nudíš se?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.07.2016
    Autor: smrtistroj
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Rekuperace místo brždění

         

    Šikila z e-pohonu to vyřešil už před 5 léty, motorová brzda páčkou na plyn.

    Získáš sice prd, zato to bude drahé a když budeš rekuperovat do nabité baterie, vyhořís nebo si alespoň něco zlikviduješ.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.07.2016
    Autor: Jindra8526
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Rekuperace místo brždění

           

      Stačí pohnout páčkou brzdy a nebrzdit :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 26.07.2016
      Autor: smrtistroj
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Chytrá brzdová páka + ŘJ

             

        Ano, tak to dělám (v případě elektrokola), ale musím tomu dost přizpůsobovat způsob jízdy a při potřebě intenzivnějšího brždění, musím sáhnout po kotoučích. Jistě by to šlo lépe, pokud by b.páka uměla více poloh (nejen spínač ale třeba potenciometr) a akceptovala by to řídící jednotka.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 26.07.2016
        Autor: cobic
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chytrá brzdová páka + ŘJ

               

          Kluci od drátů ti to možná vysvětlí, ale to co získáš rekuperačním bržděním je zlomek toho, jake technické problémy to s sebou nese.

          Šikula experimentoval s tím opravdu plynule brzdit zvyšováním rekuperace, jestli drátkům rozumíš, zkus se s ním spojit.

          Pro mě, jako laika, by to bylo moc fajn, místo brzd použít elektromotor "na zpětný chod" a brzdit motorem třeba až do zastavení, ale mám strach, že to na něčem krachne a krachlo, a to jsme měli solidní těžké hub bezkartáče MagicPie, snad 2, tenkrát.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 26.07.2016
          Autor: Jindra8526
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Co tím získám?

                 

            Nejen že bych tím něco málo získal, ale hlavně bych ušetřil brzdy, které s sebou nesou zásadní technické a hlavně zbytečné problémy. Zjednodušeně: Mařením energie v konvenčních brzdách si ničím dopravní prostředek nebo minimálně jeho komponenty a ještě u toho dělám bordel ;)
            Automobilky už se s tím taky víceméně popraly. Osobáky (spalovací) již zapojují do brždění více převodovky a alternátory, náklaďáky používají minimálně retardéry, vlaky a tramvaje již většinou elektriku také vrací do sítě.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 26.07.2016
            Autor: cobic
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Chytrá brzdová páka + ŘJ

                   

              A naftavá auta obráceně :-) odpojují převodovku

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 26.07.2016
              Autor: smrtistroj
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Co tím získám?

                   

              Není to trochu přehnané ? Je rozdíl, jestli brzdíš tunu (nebo několik tun) z osmdesátky a nebo jestli brzdíš ani ne metrák z mnohem menších rychlostí.
              To by chtělo vymyslet taky něco pro chůzi ze schodů. Ono se to nezdá, ale toho bordelu z ošoupaných podrážek... :-)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 26.07.2016
              Autor: ronda
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Bordel z brzd

                     

                Není to přehnané. Na jednom z kol mám v zadním kole ještě V-brake a nesmím se ráfku dotknout, abych neměl černý pařát. Zánovní plášť s reflexním pruhem je na vyhození, protože už není skoro vidět a nejde to umejt. Na předku je krásně čistý i když na něj brzdím více přes roller-brake. Kotoučovky jsou to samé v bledě modrym, akorát dále od pláště ;)

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 29.07.2016
                Autor: cobic
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Co tím získám?

                   

              Tak nebrzdi :-)
              Vynásob si účinnost elektromotoru zapojeného jako alternátor účinností baterie a účinností elektromotoru v záběru. Takový zlomek KINETICKÉ energie dostaneš na konci cyklu zpátky z motoru. Pro přesnost bys musel odečíst ještě jízdní odpory.
              Smysl by to mělo u nákladního kola v kopcovitém terénu. Takže elektrokolo s velmi silným motorem, baterií a nějakou sofistikovanou rekuperací. Za podobné prachy Ti poslouží lépe stará babetta či simson.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 26.07.2016
              Autor: Joe-CUBE
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Co tím získám?

                     

                Tak já myslím, že časem tam možná dospějeme. Ve Formuli 1 je už teď rekuperace kinetické energie jednou ze součástí pohonné jednotky (říkají tomu MGU-K) a docela jim to funguje. Samozřejmě je třeba ukládat energii do něčeho flexibilnějšího než do Li-ion baterie.

                Anebo to neukládat do baterie vůbec - tak 5 let zpátky měl Williams rekuperační systém KERS čistě setrvačníkový - bržděním se urychloval setrvačník umístěný poblíž náboje, a pak se zase ta kinetická energie brala zpátky. Dokonce to i prodávali v nějakém silničním autě (tuším Porsche).

                Ostatně o naší setrvačníkové UPSce jsem tady už psal, ne?

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 26.07.2016
                Autor: Akito
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Co tím získám?

                       

                  No jo, setrvačník ale musí mít nezanedbatelnou hmotu, tu si auto může dovolit vézt. Ale na kole ? A do čeho méně hmotného kromě baterií dál energii ukládat ?

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 26.07.2016
                  Autor: ronda
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Co tím získám?

                         

                    Když si představím kinetickou energii svého pupku v rotujícím setrvačníku, tak to bude slušněj gyroskop. Zarekuperuješ před zatáčkou ... a nezatočíš :-)

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 27.07.2016
                    Autor: Joe-CUBE
                    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Setrvacnik

                           

                      Neni to tak zlé, pokud té hmoty nezrotuješ tolik, tenhle borec to zkoušel:
                      http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1238622...

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 29.07.2016
                      Autor: cobic
                      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Setrvacnik

                             

                        Kulervoucí, doslova :-)
                        Hezký placebo. Dejme tomu, že někde na křižovatce pod kopcem tím pár waťíků při rozjezdu ušpóruje. Ale při každém "studeném" rozjezdu a do každého kopce tahá o nějakých plus mínus pět kilo víc. Ta úspora se nějak vytrácí...

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 29.07.2016
                        Autor: ronda
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Co tím získám?

                       

                  Někdy takový systém třeba bude. Já píšu o tom, co si můžeš dát na kolo dnes za rozumné peníze.

                  Tomu, že někdy nějaké mechanické zařízení vytlačí elektroniku se mi ale moc nechce věřit:-) Před časem se mluvilo o superkondenzátorech, to by mohla být cesta, jak na krátkou dobu akumulovat určitou energii. Tam, kde se často brzdí a akceleruje by to mohlo pomáhat.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 27.07.2016
                  Autor: Joe-CUBE
                  Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Co tím získám?

                     

                Ale ne, bezkartáčové motory přímé tu rekuperaci umí, umí to i ta nejjednoduší řídící jednotka od MagicPie a je to v ceně.

                Jen to má pár mušek.
                Tedy rekuperuje jakmile brzdíš a to chce spínač na brzdových pákách. A brzdové páky se spínačem jsou takovej šunt, že bys to nechtěl ani na tříkolce.

                Zasadnější věc, která mě poslala přes řídítka, je to, že nelze rekuperovat do nabité baterie. Ok, ale jak to zařídit. Vyjíždíš z domova na kopci, s nabitou. Brzdíš s kopce, rekuperuješ, odpojit to nejde. No a pak si stroj řekne, tady něco nehraje, a zastaví na fleku ten motor.
                Pokud je v předním kole, které se pái svižné jízdě z kopce zastaví na fleku, je to zážitková turistika.

                Tak rekuperaci nezapojovar, a nechat si slušné páky.

                Kolega myslí ale něco jiného, tu motorovou brzdu. To Šikula zprovoznil. Prostě brzdíš s proměnnou intenzitou zvláštní páčkou motorem. Pak máš šanci to nepoužít na plně nabitou baterii. Měl by si tím mít šanci neopotřebovávat brzdy tak moc, což u těžkých elektrokol by mohla být výhoda.

                Rekuperace je jen malá třešnička, uvádělo se, že rekuperací na motoru MP2 lze ušetřit AŽ 5% energie. Souvisí to s tím co je popsáno výše, malá hmotnost, mizivá účinnost, ztráty.

                A to u přímého motoru. Převodované motory nerekuperují vůbec, mají volnoběžku.

                Nezajímal jsem se dál, jak Šikula pokročil, ale theoreticky by motorová brzda mohla být fajn.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 27.07.2016
                Autor: Jindra8526
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Brzda páčkou na plyn

           

      To zní dobře, zkusím se Šikuly zeptat, jakou použil řídící jednotku. Já znám z e-pohonu jen takovou, co se intenzita rekuperace nastavuje přeprogramováním pomocí USB. Ochranu proti přebití a problémem co s proudem po nabití si uvědomuju.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 26.07.2016
      Autor: cobic
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Brzda páčkou na plyn

             

        Mě to ukazoval, pouzíval normalní plynový throtle pácku.

        ŘJ měl nějakou tu lepší Kelly, a MP motor

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 26.07.2016
        Autor: Jindra8526
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Rekuperace místo brždění

         

    Brzdění nábojovým generátorem nefunguje, odpor je v celém rozsahu proudů od nuly do zkratu zanedbatelně malý (mám vyzkoušeno). Jsou přímo konstruované na to, aby tomu tak bylo.

    Motory a baterie znám jenom z doslechu, s těmi neporadím.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.07.2016
    Autor: NightRider
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Rekuperace místo brždění

           

      Jenom dodám, že největšího brzdicího efektu se dosáhne připojením zátěže s co největším ohmickým odporem - pokud je rychlost dost velká na to, aby tím odporem tekl dostatečný proud, až půl ampéru.

      Tak se dá protopit možná i 20 W, těžko něco víc. V porovnání s ostatními odpory při dané rychlosti pořád zanedbatelné.

      Přítlačné dynamo je účinnější brzda :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 26.07.2016
      Autor: Radek
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: 20W z dynamohubu

             

        I těch 20W by pomohlo na lehké přibrždění, na lehčích kolech by to bylo znát. Taková první vlaštovka ;)

        U přítlačného dynama AN LUN naměřil kolega vnitřní odpor vinutí ~80 Ohm, což je proti necelým 4 Ohm ze Shimanonáboje pravda brzda i bez odporu pláštěm...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 29.07.2016
        Autor: cobic
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Na kole z Prahy

02.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

153 cyklistů (4 přihlášení)

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024

Východní Balkán - 8. část - Rumunsko, Maďarsko - ZÁVĚR

Po probuzení v Transylvánii, nedaleko města Reghin, jsme si na snídani opět dojeli do první vesnice. Oproti…
Peggy | 15.12.2023

7. část - Do Rumunska!

Zastavili jsme hned v další vesnici Zachari Stojanovo, že si tam dáme kafe. Stálo 0,4 leva, takže se cena…
Peggy | 01.12.2023