reklama

Avid BB7 - mechanická životnost

Testováním životnosti některých komponentů bych se mohl živit, ale třeba máte někdo taky dlouhodobější zkušenosti.
Tyhle brzdy mám dvoje a ty starší z nich, kde mám teprve tak šestou sadu destiček, se čím dál hůř seřizují.
Pevná destička je při brždění vždycky rovnoběžně s kotoučem, to je v pořádku.
Ta pohyblivá leží celou plochou na výsuvné základně, která je ale už tak vyviklaná, že destička nejenom že sedá šikmo při brždění, ale ani v uvolněné poloze není rovně a pokud nemá být chod páky nenormálně dlouhý, tak to pořád drhne.
Na fotkách je vidět, jak destička sedí na základně šikmo a pak jak vypadají obě po vyjmutí. U pohyblivé je nahoře ještě milimetr vrstvy, zatímco dole už zmizel milimetr železa.
Pevná je sjetá dokonale rovně.

Když se rozpěrná pružinka u nových destiček dost dlouho aranžuje, dá se tak dosáhnout rovnoběžnosti při stisku mezi prsty, ale po dobu životnosti destiček to nevydrží, destička má být přece jenom vedená rovně tím pístkem a ne pružinkou.

Má cenu měnit tam nějaké díly, nebo spíš celé brzdy (a to konečně za hydrauliky)?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 05.07.2016
Autor: Radek
  • Re: Avid BB7 - mechanická životnost

         

    Přidávám nějaký závěr.
    Našel jsem manuál k údržbě, ono se to má občas rozebrat, vyčistit a kupodivu PROMAZAT - to by mě u brzd teda nenapadlo, navíc nepíšou čím.
    Právě jak jsem měl za to, že když se to nijak nemaže, tak tam taky nemá co rezavět, tak jsem to při čištění od bahna vždycky pořádně prostříkával vodou.
    Trochu orezlé byly akorát ty tři kuličky. Mazivo, pokud tam kdy bylo, tak z něj zbyl tenký černý škraloup.

    Teď už je mi aspoň jasnější, jak to uvnitř funguje.
    Po vyčištění jsem namazal (jakousi černou vazelínou) kuličkové dráhy, různé vnitřní třecí plochy a nastavovací závity. Ne moc. Po tom všem jdou páčky o něco lehčeji, jenom doufám, že to nezačne vzlínat až na destičky.

    Původní problém se ale příliš nezměnil, opotřebení tam je, hlavně u přední brzdy. Musel by se vyměnit hliníkový pístek, co na něm leží destička. Ostatní části jsou z lepšího materiálu, takže dobré a na funkci to zatím nemá vliv.

    Od hydraulik mě odrazuje to, že by nebylo kam dát spínač na brzdové světlo, musel by se táhnout další kabel až od páčky. Takhle jde hned od zadní brzdy.
    Kromě celé té práce s tím vším, když teď to brzdí víc než dostatečně.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 10.07.2016
    Autor: Radek
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Avid BB7 - mechanická životnost

           

      Kdo maže, ten jede. I hydry mažu pravidelně a poměrně často. Třeba bych nemusel, ale zase by nechodily tak stejnoměrně. Prostě v tom prachu a čurbesu (naposled utopené v bahně až nad třmeny) se stává, že pak jeden pístek jde pomalejc než druhej. A jak začne lenošit, druhej maká o to víc a ten línej zatuhne úplně. A je zaděláno na blbý sjíždění, dření, cinkání atd...
      Vyhodím desky, přidržím pohyblivej, vymačkám línej, špricnu oba wédéčkem (není asi ideál, ale...), párkrát pohoním dovnitř ven, nasadím desky a jedééém.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 10.07.2016
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Avid BB7 - mechanická životnost

           

      Možná, že na ty hydry by šel použít tento spínač:http://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/4-1...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 10.07.2016
      Autor: klika
      Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Avid BB7 - mechanická životnost

             

        Použitelné se Shimano brzdama, kvůli tomu min. oleji.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 10.07.2016
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Avid BB7 - mechanická životnost

           

      Musím přiznat, že mě dost překvapuje, že jsi ty brzdy rozebíral až po tolika letech používání a ne rovnou při pořízení :-P
      Co se hýbe, to je potřeba mazat. Dokud jsem na Oceláči jezdil pravidelně, rozebíral jsem brzdy každý rok.

      Pokud bys chtěl mít lanka a zároveň hydraulické brzdy, existuje varianta - TRP Hy/Rd. Je to celkem dobrý způsob, jak přejít na hydry a nemuset kupovat nové řadící páky, které jsou na silničních kolech dost drahé. Pár známých je má na Cruzbike a jsou s tím spokojení. https://www.trpbrakes.com/category.php...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 11.07.2016
      Autor: snilard
      Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Avid BB7 - mechanická životnost

             

        škoda, že je ta cena taková... kdyby byla tak do dvou tisíc, tak bych o tom přemýšlel (zlobí mě silniční BB5 vzadu, tak bych ji mohl vyměnit za přední BB7, a dopředu dát tu hydru.)

        kdyby ti, Radku, stačila MTB BB5, tak bych tu jednu za 400,- měl (+ jednu na náhradní díly bez destiček). Doufal jsem, že se mi ji podaří zkombinovat s tou mojí silniční, ale nějak to nevyšlo. Ale je fakt, že BB7 se nastavuje líp :)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 11.07.2016
        Autor: Bruca
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

324 cyklistů (10 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024