Voskování řetězu

Kdysi jsem v diskusi o mazání řetězu zaznamenal, že někdo používá na řetěz vosk. Rád bych tuto metodu vyzkoušel, ale nechat si posílat vosk ze Států mi přijde drahé.
Dá se u nás koupit vosk na mazání řetězu?
Nedal by se pro tyhle účely použít parafín na mazání lyží? Jaký?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 30.03.2016
Autor: snilard
  • Re: Voskování řetězu

Ani náhodou netuším, jestli se bude jednat o totéž, nebo něco podobného - ale po velmi dobré zkušenosti s "mokrým" olejem od Motorexu jsem pořídil taky butel toho "se sluníčkem".
    Na řetězu je po nastříknutí vrstva čehosi podobného vosku. Je možné, že to nepoužívám správně, nebo jsem od toho očekával něco jiného. Můj dojem podle toho, co to na řetězu provádí je ten, že je to záležitost pro každodenní perfektní údržbu s každodenním praním řetězu (nebo každodenní výměnou za nový po každém závodě/etapě). Prostě druhý den je na řetězu podivná vrstva čehosi a řetěz se chová divně. Pomohlo teda otření hadrem napuštěným wédéčkem, ale bylo to jen takové dočasné oživení. Pak jsem to už nevydržel a řetěz vypral. Tuhle anabázi jsem podstoupil třikrát, od té doby skoro plný sprej trůní na polici a marně přemýšlím, komu se dárkem pomstím :-)
    Ale jak už jsem psal na začátku, třeba je to něco úplně jiného, možná to jen blbě používám. Ale když čtu "vosk na řetěz", spojuje se mi to s tímhle.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Rád bych pořídil parafín, který je za pokojové teploty tuhý a pro nanesení na řetěz se musí rozpustit teplem.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

nevím zda myslíme oba totéž, ale chlapi tohle používají na kroskách, je to olej ve spreji co po nanesení jakoby zbělá,vypadá to jak tuhá vazelína. Říkají že na motorky je to dobrý že tam se řetěz točí podstatně rychleji ale na kola to nedoporučí.
      Už jsem se o to také zajímal.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Autor: chopper
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Na řetězy motocyklů (a nejen tam) se používá vazelína ve spreji. Bývala "naředěná" třeba eterem nebo kapalným propanem, děsně rychle a důkladně zavzlíná, pak ředidlo fofrem vyvaří a odpaří a zůstane jen kvalitní a trvanlivá vazelína. Taky takový sprej doma mám. Leckde se hodí, ale na řetězy kola opravdu ne. vazelína klade dost velký odpor. Stokoňová motorka má pro jeho překonání víc než dostatečnou rezervu, stowattový cyklista už ale ne :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

zkus toto http://www.koloshop.cz/servis,-naradi-mazivo-a...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: mech

Vosk je to třeba opravdu dobrý - ale ten popis... Půlka písmenek samochvála jen a pouze o tom, jak strašně moc je "green", včetně etiketky :-))

[ Reagovat ] [ Zpět ]

kdo by si bez tý pohádky koupil decáka za dvě kila?Dneska se vycházíé z toho, že kdo jezdí na kole, tak je ochotnej připlatit si za eko nesmysl.Takhle drahý mazivo na řetězy jsem nedával ani na motorku a tam řetěz přenáší jiný síly.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: mech

"prašný letní trail"....
        to bych chtěl někdy zažít, teba i ten podzimní mokrý, ale na trailu trvám....

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: Jindra8526
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Jak jsem psal, tohle není to, co hledám. Rád bych tuhý parafín, který se nanáší za tepla.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Tady ho máš
        http://www.tvorivyamos.cz/parafinovy-vosk-500g...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: bara2

Ono jde také o to, aby ten parafín za studena a ztuhlý ještě také mazal. Když si rozpustíš teplem jakoukoliv svíčku, tak to na ten řetěz můžeš nakapat a on ten parafín někam zateče. Také můžeš předem ten řetěz letlampou nahřát. Ale jestli to pak bude ještě také mazat?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.03.2016
        Autor: Brahma

Já si myslím, že ty všelijaký vosky a bílý srajdy tu "mastnotu" prostě nenahradí. Sice to nelepí bordel, ale tím ty výhody taky končí. Řetěz s nima neběží tak pěkně hladce a taky se tam dlouho neudrží. To už je lepší použít pořádný mazivo, opatrně a v malém množství nakapat na jednotlivé články a nakonec řetěz pořádně otřít, aby se na něj při jízdě chytalo co nejmíň bordelu.
          Takhle ošetřenej řetěz se odmění tichým a hladkým chodem po celou dobu vyjížd'ky, což je to nejpodstatnější.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Autor: krosmen

Tady prodávají parafín přímo určený k mazání řetězu kola. Jenže to bych dal víc za dopravu, než za ten vosk...
          https://moltenspeedwax.com/collections/molten...

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Potkal jsi někde povídání o voskování řetězu ? (testy, reference, zkušenosti z praxe, NE reklamní slinty) Nějaké pojednání o tom, k čemu je to především určené, o správném použití, výhodách, nevýhodách. Možná blbě hledám, nic moc konkrétnějšího jsem zatím nenašel.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Parafín je myslím jedna ze složek po destilaci surové ropy. Ruská ropa tvoří jako zbytek mazut, kdežto ostatní parafín. Takže ona ta mazadla tvořená z frakcí ropy budou přirozeně nějaký parafín obsahovat. Jde jen o to, kolik tam toho parafínu bude a v čem bude rozpuštěný. Takže možná žádná specielní publikace o mazání parafinem nebude, poněvadž tím parafínem tak nějak všichni mažeme. Samozřejmě, když mažeš syntetickými mýdly, tak to bude asi jinak. Ale na řetěz je to asi zbytečně drahé mazivo. Kdyby se našel nějaký "mazač" a objasnil nám to, tak se dám rád poučit.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
              Autor: Brahma

Nejde mi o nějaké obecnosti a kličky v názvosloví surovin a meziproduktů - ale o konkrétní "vosky" coby finální a speciální produkty pro mazání cyklistických (nebo jakých) řetězů.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Spíš záleží, co pod termínem vosk myslí.
                  Buď to bude mazadlo typu vosk. Např. http://www.bikesport.cz/cz/mazani-a-odmastovace...
                  Nebo parafín nebo dokonce včelí vosk. Ale tím si dost dobře nedovedu představit mazat řetěz.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Myslel jsem konkrétně to, s čím přišel snilard. Ten, co se nanáší nějak za tepla.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Flasku mazutu muzu natocit v teplarne, v jedny nadrzi jeste zbytek je, protoze nam jeho spalovani ekologie utnula a prejelo se na plyn. Ale tim se neda mazat.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                Autor: abernathy

V sekci "Why Wax?" píšou:
              Still not convinced? Take a look at Velo’s 2014 test where Molten Speed Wax beat every competitor in the bunch (and that’s without our new Race Powder that reduces friction another 6%!).

Několik známých ten vosk používá a potvrzují, že to funguje přesně tak, jak na webu píšou.

https://teammooseisloose.wordpress.com/2014/09...
              http://www.squirtlube.com/professionals...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Najdu cyklistku - Náchodsko

29.11.2016
Ahoj, hledám cyklistku pro výlety na kole ale i ženu pro život. Já muž 36 let/186 cm/68 kg, nekuřák, se zájmy -…

Hledám: Skupina na silniční kolo Teplice

28.11.2016
Hledám skupinu silničářů z Teplice a okolí s kterými bych mohl jezdit. Já začátečník amatér. NAJDU?

Hledám: Parťáka nebo parťačku

28.11.2016
Hledám parťáka nebo parťačku na silniční kolo Teplice a okolí. Už mě nebaví jezdit pořád sám. NAJDU?
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

172 cyklistů (23 přihlášených)

U mě dobrý aneb ideální místo pro cykloturistiku

Rád bych se s Vámi podělil o některá místa, cíle, krásy či tajemství tří oblastí. A to Holešovska,…
Marťas004 | 12.11.2016

Česká Sibiř, Táborsko a Třeboňsko aneb dovolená třech chlapů

Po týdenní červnové dovolené v Krnovském výběžku - Osoblažsku, Fogin vybral jako další místo pro…
ondrapisklak | 09.11.2016

Bradlo – mohyla M. R. Štefánika

Viděl jsem již hromadu různých památníků. Na Slovensku jsem navštívil při různých zájezdech památník na Dukle…
jarpal | 05.11.2016