reklama

Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

Cykloturistika je v tuzemsku bezesporu velice vyhledávanou volnočasovou aktivitou a nárůst zájmu o cykloturistiku se odrazil i v mnoha službách. Když pominu cykloturistické značení, které vydá na samostatnou kapitolu, mám na mysli třeba možnost snadné přepravy kola vlakem, cyklobusy v turisticky zajímavých lokalitách anebo projekt certifikace služeb Cyklisté vítáni. Někteří podnikatelé už začínají chápat, že cyklista nemusí být nutně chuďas a jenom proto jezdí na kole místo autem a začali potřebám cyklistů vycházet vstříc. Stále je tu ale hodně co zlepšovat. Téma do diskuze tedy zní: co v ČR mezi službami pro cykloturisty postrádáte?

PS: K založení tohoto tématu mě inspirovala diskuze Co vám chybí na českém trhu?
(http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=1743...

[ Zpět ]
Datum: 27.03.2006
  • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

         

    Co mně chybí?
    - striktní rozlišení značení na dálkové (vedoucí po za každého počasí (snad kromě sněhu) zaručeně sjízdných cestách a bez zbytečných zajížděk) a turistické (vedoucí převážně zajímavými místy, občas i po horších cestách).
    - podél dálkových cyklotras by mohly být rozmístěny nějaké cyklistické "pumpy", tedy obchůdky, do kterých by bylo možno vejít s kolem a nakoupit základní potraviny, nějaké náhradní díly na kola (alespoň pro nouzové opravy), vypůjčit si nějaké nářadí (klidně za poplatek), napustit vodu a dát si nějaké jídlo (restaurace/bufet).
    - nějaké cyklistické "motely" (velotely?:-) ), tedy ubytovací zařízení, kde by měla každá ubytovací jednotka (pokoj) samostatný vstup zvenku a dostatek místa uvnitř na uložení kol. Byly by u dálkových tras (většinou na jednu noc) a v cyklisticky zajímavých místech (kde by asi většina lidí zůstala na více dní)
    - uzavřená hlídaná parkoviště (úschovny) kol u různých atrakcí (zámky, muzea atd.)
    - lepší podmínky pro dálkovou přepravu kol (tedy nejlépe možnost kola jako spoluzavazadlo i v rychlících, i když ve většině je poslední dobou alespoň úschova během přepravy). Taky bych uvítal možnost přepravy kola v dálkových busech jezdících do zahraničí (to jsem zatím nezjišťoval, možná to jde)

    Co mi nechybí:
    - cyklobusy a jiné možnosti, jak kolo přepravit na pár kilometrů

    Co mi vadí:
    - cyklotrasy tvářící se jako silniční, ale značené po nesjízdných cestách (těch je bohužel většina)
    - nepřehledná změť cyklotras vedoucích odevšad kamkoliv nebo odnikud nikam, po kterých když se pokusím vydat, na druhé křižovatce kvůli špatnému značení stejně nevím, kam trasa pokračuje (bohužel taky realita)
    - dálkové cyklotrasy vedoucí zbytečnými oklikami, které délku trasy až zdvojnásobují

    [ Zpět ]
    Datum: 28.03.2006
    Autor: PavelŠ
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

           

      zajímavé nápady. Z mojí zkušenosti neznám cykloslužby v takovém rozsahu ani z jiných, cyklisticky vyspělejších zemí. Každopádně to by pak byl cyklistickej ráj, podobnej tomu vodáckýmu, kterej popisuje Z. Šmíd v knize Proč bychom se netopili :-)
      když se kolem sebe rozhlížím, tak mi připadá, že se v současný době dělá pro cyklistiku hodně a že naznačených služeb se dočkáme v době již ne tak daleké. Možná je to taky tím, že se pohybuju v lokalitách cyklisticky hojně využívaných (Třeboňsko, Šumava).Prostě poptávka tu je a nabídka se brzo vytvoří.
      V souvislosti s rostoucí poptávkou, tzn. množstvím cyklistů, mi začíná chybět jiná věc, která tu již byla a teď mizí - sounáležitost. Asi se spíš dočkáme zahřátí žaludku v množství cyklobufetů, když nám bude dušička mrznout z potkávání sice stejně se pohybujících, stejně vypadajících, ale jedinců. Včera jsem se byl projet. Na různých místech jsem potkal dohromady asi 8 cyklistů. Jen z nich odpověděl na pozdrav.

      [ Zpět ]
      Datum: 28.03.2006
      Autor: alvp
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

           

      neda mi nezareagovat na Mc Torpedo. Cykloturisticke znacenie v Cechach povazujem za velmi dobre. Mozno sa zda neprehladne, ale ma svoju logiku. Mozno tebe vadi, ze je to cykloturisticke (to turisticke by som zvyraznil), ale s tym sa asi neda nic robit, trasy registruje Klub ceskych turistov. Preto tie trasy vedu obklukami cez zaujimave miesta rovnako, ako pesie turisticke znacky vedu do zaujimavych miest. V kazdom pripade sa da nasjt vhodna kombinacia znacenych a neznacenych ciest tak aby vyhovovala (idealna nebude, tou je autostrada).
      Poznam znacenie zo Slovenska(znacenie velmi podobne ako pre pesich, takze znacku vidis az za krizovatkou, kde si mal odbocit, alebo nevidis nikde), z Rakuska(kazda spolkova zem ma svoj system, niekedy velmi neprehladny), casti Talianska (vacsinou tam nie je znacene nic) a to ceske je najlepsie z nich. Preto sa aj do Ciech velmi rad vraciam a mame tu najazdenych viac kilometrov ako doma. Ja teda nemam vobec problem sa v znackach orientovat. Nasiel som sice usek, ktory bol v mape vyznaceny inak ako v terene, ale to sa asi stava vsade.

      [ Zpět ]
      Datum: 28.03.2006
      Autor: Jaroslav
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

         

    chyba mi moznost prepravy bicykla v rychlikoch (z Bratislavy do Brna jadi len jeden rychlick co berie bicykle). Osobaky su naopak na prepravu vybavene super (aspon na trati Breclav Brno)
    A co mi este chyba to su strazene parkoviska (garaze) na bicykle pri pamiatkach . Myslim, ze naprikald pri Lednickom parku (nesmie sa don na bicykli) alebo vo Valticiach, Hlubokej, Ceskych Budejoviciach by uz o tom mohli zacat uvazovat (nasli by uz zakaznikov).
    Na druhej strane sa mi pacia hniezda prvej pomoci, ktore sa buduju na Juznej Morave a okolo Semil. Neviem, ze by podobne sluzby existovali niekde na zapade.
    Co sa tyka ubytovacich zariadeni, nemali sme nikdy problem uschovat bicykle v garazi, pivnici alebo kolni miestneho ubytovacieho zariadenia, takze toto mi nechyba.
    Zhovaral som sa s ludmi od Jindrichovho Hradca. nevedia si cykloturistov vynachvalit, priniesli do ich regionu zivot.
    Autobusvi turisti sa zastavia v Hradci na hrade, prezru si hrad a odidu, cykloturisti pobudnu v kraji aspon tyzden. A vymetaju aj zapadle dedinky, zastavia sa iu nich na pivo, alebo obed. Skratka prinesu tam svoje peniaze.
    Myslim, ze si to miestni uvedomuju a podla dopytu vybuduju aj sluzby.
    Na Dunajskej hradzi je vybudovanych vela bufetov len pre cyklistov a korculiarov, ale to sa mi az tak velmi nepaci, je to rovina, okrem bufetov tam nie je nic zaujimave, aj tak je tam kazdy pekny den zalaha ludi.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.03.2006
    Autor: Jaroslav
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

           

      V Lednici úschovna kol je.
      Mně chybí úschovny kol i v hypermarketech. Pohybuji se na kole jižně od Brna a vedle cyklostezky Brno-Vídeň je Hypernova a Tesco vhodné k doplnění zásob, ale co s kolem.
      Přitom u Hypernovy není někdy ani volné místo ve stojanech,hlídá je kamera,ale...

      [ Zpět ]
      Datum: 28.03.2006
      Autor: Tutorka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

         

    Jak už jsem psala ve zmiňované diskuzi - myčka na kola.
    Samozřejmě tu tvoji, Zakarre, mám v deníčku červeným písmem vyznačenou :o)))

    [ Zpět ]
    Datum: 28.03.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

           

      Je to tam připravený v plný pohotovosti a když budu doma tak i k použití, včetně mazadel. Stačí napsat nebo na požádání pošlu i číslo mobilofonu.

      [ Zpět ]
      Datum: 28.03.2006
      Autor: Zakarr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

             

        Jo, jo, již jsem tě zaměřovala okometricky z tramvaje :o)))
        Neboj, jestli ráz počasí vydrží, tak toho určitě brzo využiju. Mimochodem - jak si na tom v sobotu v podvečer?!? Budu se vracet z Okoře :o)))

        [ Zpět ]
        Datum: 28.03.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

               

          Tak Červený Vrch jo??? to mám malinko na trasách, tak to je zajímavé... Zrovna sem si říkal jak si umýt kolo a jak mazat :-) No asi si naplánuju příští trasu přes Červeňák...

          [ Zpět ]
          Datum: 28.03.2006
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

                 

            Dle ctěné libosti sire, vody máme dost a mazadla se doufám taky něco najde. Pokud nepřijede najednou celé NaKole, rád vypomůžu.

            [ Zpět ]
            Datum: 28.03.2006
            Autor: Zakarr
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

               

          V sobotu 1.4. jsem na tom v podvečer do 18:00 dobře, potom jedu na noční :-((( fuj.

          [ Zpět ]
          Datum: 28.03.2006
          Autor: Zakarr
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

         

    Přidávám se k předešlým za nějaké hlídané stojany u památek,zámků,hradů atd. A pak ještě taková maličkost, pro někoho možná blbost, stojany na kola do kterých se vejde kolo s kotoučovkou. To totiž mnohdy nelze a ten pohled jak rezavá trubka ohejbá kotouč - nevim jak vy, ale já nic moc.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.03.2006
    Autor: Zakarr
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

           

      Nuz k tym stojanom sa pripajam, ja sice nemam kotucove brzdy, ale castokrat sa do stojanu neda dat nalozeny bicykel. Pekne (jednoducho, ucelne) maju tento problem vyrieseny v skanzene Vysocina na Veselom kopci. Teda ked sa chce tak to ide.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.03.2006
      Autor: Jaroslav
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

         

    Ono to s těma cyklosetzkama a trasama není úplně jednoznačný. Problém je v tom, že se cyklotrasy dělaj tak, jak si každá obec umane a to není úplně nejlepší řešení. Znám v okolí mnoho krásných vesnic, ale protože se nesnaží, možná ani nechtějí, tak tam nikdo nevjede.
    Taky je dost cest, který zezhora moc lidí nevidí. Třeba sem koukal u Unhoště je téměř nepoužívaná asfaltka s mostem přes R6 a kdyby se vyřešlila snad jen jedna křižovatka, tak tam může být "východní" spojka mezi Kladnem (0018,00017) a Unhoští (201), což by bylo příjemné, jinak tam cesty stojí za houby. A na silničních značkách tuhle zkratku ani nenajdete..

    [ Zpět ]
    Datum: 28.03.2006
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

           

      Jestli je to ta co vede jakoby od nádraží na začátek Unhoště, tak ta je dobrá. Vloni jsme tam jeli ke Kačáku.

      [ Zpět ]
      Datum: 28.03.2006
      Autor: Zakarr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jaké služby pro cykloturisty vám v ČR chybí?

             

        Jo to je ona... Je to tam super, ale cyklostezku sem tam nenašel...
        Mě tam zaujaly Dolany... úplně zapadlá vesnice... A kdyby tam vedle cesta do Hřebče nebo do Bažantnice, tak by to bylo super.... Je tam až překvapivě příjemně..
        Taky je problém, že snad ani v Praze neseženete o víkendu servis..

        [ Zpět ]
        Datum: 29.03.2006
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

včera
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

239 cyklistů (11 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024