Tažná tyč

Zdravím, rád bych si nechal poradit ohledně tažné tyče, či nějaké vhodné alternativy.
Tedy: malej (5let) umí jezdit na kole v pohodě, akorát samozřejmě delší výlet nevydrží. Tak jsem zvažoval pořídit tažnou tyč, jenže dle různých recenzí to není zrovna ideální věc. Dlouhá montáž, zvednutý posez dítěte, různé vůle, náklony...Je sice k mání tyč, kde se demontuje přední kolo a dítě není zakloněné, ale...Představoval bych si něco, co se dá snadno připojit a zas rozpojit. Aby se malej cyklista chvíli vezl, odpočinul si a pak zas chvíli šlapal sám. Máte někdo v tomto směru zkušenosti, či přímo nějaké užitečné rady? Předem díky

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 16.06.2015
Autor: krosmen
  • Re: Tažná tyč

Domado. Vyndavá se tam přední kolo. Ale když to je na rychloupínák, nemusel by to být velký problém.

Osobně jsem podobné situace řešil postrkem za záda do kopců. Dítě si nejvíce hrábne ve stoupání. Když mu pomůžeš ušetřit energii tím, že od začátku nebude muset do kopců jezdit za svý, tak na rovině vydrží jet celý den.

Pokud nejsi dost šikovný/odolný na to abys jezdil skloněný a strkal dítě za záda, dá se používat pružné lano o délce několika metrů. Pod kopcem zahákneš za hlavovou trubku a jedete. Tím že to je dokopce nehrozí zamotání lana do kola (máš větší výkon, takže lano je trvale napnuté a když zpomalíš/zastavíš, zastaví i dítě, má to dokopce). Ani to není příliš rychlé, takže na řešení případných problémů je relativně více času. A i případná kolize nebude vážná, ostatně nešikovný maso se stejně musí omlátit. Přijde mi to lepší než nějaký vehement.

1. nekazíš návyky
    2. stojí to málo
    3. zařízení strčíš do kapsy a můžeš ho mít kdykoliv po ruce

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: Hrabosh
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

S tím postrkováním je právě trochu problém, kluk dost kličkuje. To lano bude lepší řešení, dík

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Při postrku mu musíš zakázat šlapat, pak pojdede rovně.

Pružné lano je obecně lepší řešení. Můžeš normálně řadit (tlačíš pravou, takže když se kopec utáhne, nemáš jak zařadit), neohýbáš se a tak z toho nebolí záda, nejsi široký (spousta motoristů se z toho může podělat).

Oproti tyči lano vyžaduje více pozornosti ze strany dítěte, takže musíš dávat bacha abys ho neuvedl do stavu kdy není schopné kolo řídit a například vyhnout se díře.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Já bych se tomu zákazu šlapání snažil vyhnout. Zase ho tím stavíš do role balíku. Naopak je třeba ho udržovat v aktivitě, jen tím se učí.
          Prostě jsem postrkoval jen tehdy, kdy to šlo. jak začal být problém, tak se zastavilo a vytáhlo lano. Ale myslím, že kluk už byl starší, takže už jezdil rovně.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Autor: Brahma
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Nejdříve se naučí jezdit postrkem rovně bez šlapání, pak bude točit nohama a nakonec může i civilizovaně zabírat.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Já to řešil ještě před věkem tažné tyče, ale stále se mi to jeví lepší. Stejně jako Hraboš jsem do malých kopečků pomáhal tlačením na záda. Ono stačí poměrně malounko, to dítě je lehoučké. Do větších kopců, kde to už stálo zato, jsem ho tahal na pevné repšňůře. Naučili jsme se společně rozjíždět, aby to necuklo a kluk šlapal. Takto jsme společně přejeli hřebenovku Krušných hor včetně výjezdu na Bouřňák. Jen se nesmělo ho chtít potahovat v rámci zrychlení po rovině. To bylo moc rychlé a jednou mi takhle spadl a já ho táhl dál. Myslím, že každý způsob, kde je to dítě aktivní a ne se jenom veze nakřivo na tyči je lepší. K té šňůře a i později pro hlídání dítěte v aerodynamickém závěsu se hodí zpětné zrcátko. Mé děti umí jezdit v závěsu jako závodníci, stále to trénovali :)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Jj, u nás doma jsme té dopomoci tlačením na záda říkali "dávat motory" a běžně jsme to tak na dětech praktikovali. Při mnoha výletech, třeba na Šumavě, si dcera sama kolikrát řekla: "Táto, dáš mi motor?"
        Stačilo to, pomohlo to, pak se zařadila oddychová regenerační vsuvka, třeba někde na zmrzku a jelo se dál. Hlavně se na děti nesmělo spěchat:-))

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: Lanna
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

odjezdil jsem Trial G.,rychlá montáž i demontáž, jen to chce namontovat adaptery na kola souose,aby dětský kolo nebylo nakloněný.
    Po silnici to bylo v pohodě, polní a lesní cesty jsou horší. Přejeli jsme na tyči maladym celou republiku natěžko,od jihu na sever.
    Občas vidím dětičky na tyči úplně našišato a taky jedou.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: mech
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Jezdil jsem Trailgator i Domado.
    Každé má svoje. Ve zkratce - Trailgator: dítě sedí do kopce, i když ho dobře seřídíš, je tam víc kloubů a v každém trošku vůle, která se pak nasčítá. Ale rychlejší montáž/domontáž dětského kola.
    Domado - má větší hmotnost, montáž kola trvá déle, ale kolo je v rovině a stabilnější. A je dobré, přední kolo nezapomenout doma. :-)
    Vozili jsme je připevněné klipsnovými řemínky. http://vrstevnice.rajce.idnes.cz/110928_Palava...
    Pak je ještě možnost sehnat Follow me.
    http://www.biketunel.cz/follow-me-tazne-zarizeni/

Při jízdě s tažnou tyčí je potřeba dítě vzadu pořád hlídat, občas se začne nudit a pouští se řídítek. Taky s rozjezdy opatrně - rozjíždět se, až o tom dítě vzadu ví. Už jsem viděl paní, jak ji při rozjezdu na semaforu, dítě vypadlo (koukal okolo, nedržel se a nečekal to). Taky bacha na dětské kolo vzadu s torpédem - někdy dítě umí pěkně za jízdy přibržďovat. :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Jezdíme s DOMADEM a jsme spokojeni. Montáž se dá zvládnout celkem rychle. Používali jsme ho na 16 kolo a teď na 20. Přední kolo upevním řemínkem a gumicukem.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 17.06.2015
      Autor: codriver

Já bych mu koupil tohle. To mu vydrží až do důchodu :-))) http://www.absolut-shop.eu/absolut/eshop/11-1...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 17.06.2015
    Autor: magic1000

Tak jsem dnes s dětmi vyrazil na cyklovýlet do Punkevního údolí. Když se malýmu už nechtělo do kopečka šlapat, vytáhl jsem z báglu tři gumicuky, spojil je dohromady a zkusil prcka táhnout. Můžu říct, že to byla fakt super pomůcka: prakticky to nic nestojí, neváží, montáž je hotova za pár vteřin a fungovalo to líp, než nějaká tažná tyč.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 16.07.2015

Jsem rád, že to funguje. Jestli jsi to měl jen na vyzkoušení tak dobrý. Ale jestli to chceš používat dlouhodobě, lepší je určitě pořídit speciální delší kus. Nehrozí, že se to v nějaký nevhodný moment rozpojí a zamotá do kola. Taky je dobré z toho sundat všechny kovové koncovky a háčky. dostat gumicukem (uzlem) není legrace, ale dostat pecku háčkem ještě víc.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Já jsem právě z těchto důvodů raději požíval prostý provaz a učil syna jak se rozjet, aby to necuklo. Při vhodné spolupráci se to dá zvládnout.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Tam je zas blbý, že když jedou oba nastejno, tak se šňůra tahá po zemi a hrozí zamotání. Jeden si nevybere.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 17.07.2015

To bych se divil, že bych na velkém kole proti prckovi nedokázal udržovat tu šňůru napnutou. Když potřebuje tahat, tak táhnu.
            Spíš se velice hodí zpětné zrcátko pro jeho kontrolu. A já jsem udělal zkušenost s striktním netaháním po rovině. Po rovině jedou kola přece jenom rychleji a když kluk upadne, tak než to zjistíš, tak ho bez znatelného odporu vláčíš za sebou.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

To jo, chci to spojení rozhodně vylepšit, udělat to pořádně. Nevím, jestli se dá sehnat nějakej delší kus, ale pokud se to nějak solidně pospojuje bez těch háčků, jak píšeš, mělo by to bejt v pohodě.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Metráž prodávají v provaznictvích. Viděl jsem to i v nějakém hobby Markétu a kutilských potřebách.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Vzhledem k možnosti přetržení napruženého svazku bych znovu doporučoval většinu toho lana udělat z polyesterového provazu a pouze do něj vložit kus pružicího gumového svazku na straně velkého (vlečného) kola.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Když se to vhodně dimenzuje a nedochází k maximálnímu napnutí, tak přetržení nehrozí. Já tahám na dvojitém 10mm. Na běžkách by to chvílemi sneslo i 12mm, ale to jen na pár místech kde jsem líný se otáčet, abych přetáhnul sáně přes nějakou překážku.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

syna jsme tahali na navíjecím vodítku pro velké psy (o té, co jsme s ním odrovnali trail gator)-fungovalo to super, v necelých 5ti letech s námi tímto způsobem objel třeba čtvrtku republiky na dovolené (na těžko), výhodou bylo, že se dal táhnout i za přívěsným vozíkem (délka lana 5m), ve vteřince se dokázal i sám-bez asistence odpojit(na kole měl přivázané očko), jenže, jak jsme zjistili s mladšími dětmi, ač se mi to tehdy nezdálo, byl syn velmi odvážný a ukázněný, protože s mladšími dětmi byl tento způsob nerealizovatelný, takže jsme pořídili závěsné kolo z bazaru a je to trochu lepší, než ta tyč (i když stále to nejde kombinovat se zadním nosičem) a samozřejmě nemohou jet sami. Mě se líbí to follow me, ale je to hrozně drahé a také nevím, jak s tou rychlostí odpojení a montáží.. PS. mě jednou z výletu (cca 230 km) dotáhl manžel na dvou propojených náhradních duších a taky to nebylo špatné (nemohla jsem vůbec zabrat do pedálů, jak mě bolela kolena):-D

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: kosicek

Tak navíjecí vodítko je myslím hodně dobrej nápad, nikde by se to nemělo zamotat a když to udrží velkýho psa....

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Vodítko je znatelně dražší, ale když ho člověk stejně má doma (využije jinak), tak to je to dobrý nápad.

Oproti pružnému lanu má jen jednu nevýhodu- nástup tažné síly není postupný.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Prima bikerku z Prahy

včera
Hledam prima aktivni a atraktivni bikerku z P4, kolem 60, k vyletum na kole kolem Pruhonic a JM. Nevahej a pis 8…

Hledám: Barma v lednu 2017

05.12.2016
Hledá se pohodový,nekonfliktní dobrodruh/dobrodružka,kteří již mají zkušenosti s cestováním na těžko po Asii…

Hledám: Najdu cyklistku - Náchodsko

29.11.2016
Ahoj, hledám cyklistku pro výlety na kole ale i ženu pro život. Já muž 36 let/186 cm/68 kg, nekuřák, se zájmy -…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

140 cyklistů (19 přihlášených)

U mě dobrý aneb ideální místo pro cykloturistiku

Rád bych se s Vámi podělil o některá místa, cíle, krásy či tajemství tří oblastí. A to Holešovska,…
Marťas004 | 12.11.2016

Česká Sibiř, Táborsko a Třeboňsko aneb dovolená třech chlapů

Po týdenní červnové dovolené v Krnovském výběžku - Osoblažsku, Fogin vybral jako další místo pro…
ondrapisklak | 09.11.2016

Bradlo – mohyla M. R. Štefánika

Viděl jsem již hromadu různých památníků. Na Slovensku jsem navštívil při různých zájezdech památník na Dukle…
jarpal | 05.11.2016