reklama
Země: Chorvatsko Chorvatsko

Chorvatsko na kole?

Zdravím všechny :-) mám ooobrovskou prosbu - v létě se chystám na svůj první velký cyklovýlet do Chorvatska a jsem naprostý zelenáč... :-( nemá s tím někdo z vás zkušenosti? Např.kam jet? jak je to s cyklostezkami? se spaním v přírodě? lepší jen autem nebo busem nebo jak? lepší pevnina nebo ostrovy? Mám na to cca 14dní a uvítám jakoukoli radu zkušenějšího cyklisty, který poradí.
Děkuji a přeji hezký zbytek víkendu.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 10.01.2015
Autor: lyinks
  • Re: Chorvatsko na kole?

         

    Trochu mě mate to "cyklovýlet do Chorvatska" a pak otázka, jestli autem nebo busem... Cyklovýlet je na kole, ne?
    O tom, že bych letos jela do Chorvatska s kolem v autě a pak vyrážela na výlety po okolí, zrovna trochu uvažuju - a vyšlo mi, že jedině v hluboké předsezóně (nebo posezóně). V sezóně mi přijde, že kombinace velkého provozu a veder není pro cyklistiku nic moc. Cyklostezek oddělených od provozu zřejmě moc nebude (ale do Chorvatska jsem naposledy jezdila ještě ve svém "předcyklistickém" období, takž jsem tento aspekt moc nesledovala a třeba se pletu).
    Na divoko se v Chorvatsku nocovat nesmí a pokud vím, je to sledováno hodně přísně.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 10.01.2015
    Autor: Ifča
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      Je to první velký výlet, takže tam autem nebo busem (zatím jsem žádný nenašla :-( a pak někam třeba dolů po pobřeží na kole...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 10.01.2015
      Autor: lyinks
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chorvatsko na kole?

             

        No - kolo do autobusu bude určitě problém. Přece jen - do Chorvatska se jezdí výlučně na dovolenou, takže prakticky každý cestující má značný objem zavazadel; moc nevěřím tomu, že by se dalo někde vyšetřit místo na kolo. Auto je zas potřeba někde nechat a pak se k němu vrátit... Po pravdě řečeno, k těmto účelům bych asi hledala jinou destinaci (jak jsem se tak orientačně dívala, jak po cyklistické stránce, tak i s možností rozumného vlakového spojení by nemusela být špatná Itálie).

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 10.01.2015
        Autor: Ifča
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chorvatsko na kole?

               

          Itálie? Děkuji za tip! :-) prozatím byl Chorvatsko jen takový nápad, hlavně kvůli teplu. Jinak padlo i Holandsko a Anglie...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 10.01.2015
          Autor: lyinks
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Chorvatsko na kole?

                 

            Do Italie s SA to bude s kolem bez problému.
            Jen je potřeba dost dopředu sehnat lístky a zajistit místo pro kola.¨

            Jinak k úvaze nabízím kombinaci autobusu SA a trajektu z Janova

            http://www.gnv.it/en/ferries-destinations/genoa...


            Myslím, že se tak člověk může dostat relativně pohodlně a levně dost daleko....

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 10.01.2015
            Autor: Jindra8526
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Chorvatsko na kole?

                 

            Tak v létě ti v Chorvatsku teplo rozhodně bude...
            Na kole to ale nic příjemného není. Alespoň pro mě ne.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 10.01.2015
            Autor: radka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chorvatsko na kole?

               

          Schvaluji Itálii. Do Chorvatska bych na kole nejela, neviděla jsem tam pěkné cyklostezky jako jsou v Itálii a hlavně se tam opravdu nesmí spát někde mimo.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 10.01.2015
          Autor: Quatsch
          Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Chorvatsko na kole?

                 

            Pokud bys jela Itálii, není třeba hledat spojení. Tam i zpět to zvládneš po ose, pokud na to máš dva týdny, tak hravě. Ušetříš za dopravu a potom budeš mít hřejivější pocit. Jak už píše Ifča, jet před sezonou, nebo po ní, kvůli menšímu počtu turistů. Vyplatí se to.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 10.01.2015
            Autor: Pepíček
            Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
      • Re: Chorvatsko na kole?

             

        Jestli tě netlačí čas, je lepší jet "po svých" celou cestu- vzít ji jako okružní.Víc uvidíš i zažiješ a víc poznáš-stojí to za to!

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 21.01.2015
        Autor: bi-jan-cyk
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      ...já neměl nikdy žádný problém- samože jsem se "uklidil" v podvečer bokem a na veřejnosti se ukázal až ráno...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 21.01.2015
      Autor: bi-jan-cyk
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      Cyklovýlet autobusem?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 03.04.2015
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chorvatsko na kole?

             

        Zkus přešlápnout, to pomáhá

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.03.2016
        Autor: AV
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chorvatsko na kole?

               

          Po roce? :-o

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 06.03.2016
          Autor: Ifča
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Chorvatsko na kole?

                 

            +1
            8-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 06.03.2016
            Autor: AV
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chorvatsko na kole?

         

    Uz se to resi tady:

    http://www.nakole.cz/diskuse/19066-z-cr-do...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 10.01.2015
    Autor: homer
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chorvatsko na kole?

         

    Pár informací o cyklostezkách v Chorvatsku: s Ane jsme teď dva roky po sobě byli vždy poslední týden v srpnu v Chorvatsku, a i když prvotní bylo vždycky koupání + šnorchlování, tak jsem kola měli samozřejmě s sebou a najeli jsme pár stovek kilometrů. První problém byl sehnat nějakou turistickou mapu dané oblasti (možná, že u nás v Kiwi to jde snáz, ale tam teda velmi těžko, zřejmě byly vždycky vyprodané). No, nakonec se to povedlo. Mapy mají v sobě značené cyklotrasy, je jich poměrně dost, ale něco jedńa věc je vyznačení na mapě a druhá pak značení v terénu. Naprosto prasácké! Cedulky většinou žádné, takže podle mapy počítáš cestu, kdy máš odbočit, problém je v tom, že ne zdaleka všechny cesty jsou na mapě vyznačené, takže to někdy je sázka do loterie. Tyhle značené trasy jsou většinou kamenité cesty, vedoucí mezi kamenitýni loukami s olivovníky, fíkovníky nebo různými křovinami. Dost jsme používali orientační smysl, abychom se drželi v daném směru a dojeli do cíle. Nicméně dny jsou v srpnu stále dlouhé a nějaké to bloudění nevadilo.
    Mluvím o oblasti Istrie a oblasti ostrov Vir - Zadar a kus pod ním.
    Rozhodně doporučuji horská kola (ty cesty jsou fakt kamenité), méně už krossy, na silničky se mi to tam zdá nevhodné (muselo by se po asfaltových silnicích, ty jsou ale dost plné, je tam plno němčourů a ti pořád někam jezděj autama - i když jsou vůči cyklistům velmi ohleduplní. Naopak Italové na silnici = dobytek non plus ultra :-)).

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 10.01.2015
    Autor: Airline
    Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      Pokud jde o kolo do autobusu: pokud tam jezdí Jančura (nevím), tak s nimi to lze předem dohodnout, že vezmou kolo tam i zpátky.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 10.01.2015
      Autor: Airline
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chorvatsko na kole?

             

        Do Chorvatska, zdá se, SA nejezdí, ale na Istrii by se asi dalo dostat s SA do Benátek busem a pak trajektem na Poreč nebu Pula.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 10.01.2015
        Autor: Jindra8526
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chorvatsko na kole?

             

        Jančura? Nějaká cestovka? či ochotný řidič?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 10.01.2015
        Autor: lyinks
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chorvatsko na kole?

               

          SA

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 10.01.2015
          Autor: Grille
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chorvatsko na kole?

               

          Student agency ("žluté busy")-

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 10.01.2015
          Autor: radka
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Chorvatsko na kole?

             

        Na autobusy pozor. Před pár lety jsme od SA měli přislíbeno, že nám vezmou kola busem z Benátek, ale že to není na 100%, že se uvidí podle obsazení busu. Nicméně na 90% to mělo být v pohodě. Potvrdit to ale nikterak nechtěli. A jak to tak bývá, spadli jsme mezi těch 10% případů, kdy se bus naplní. Takže na Rakousko-italských hranicích jsme se telefonicky dozvěděli, že v buse místo pro kola není. Moje doporučení tak je: pokud nebudeš mít převoz potvrzený, na "plané sliby" nebo systém "ono to nějak dopadne" v tomhle ohledu moc nespoléhej ;-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 10.02.2015
        Autor: Martin127
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chorvatsko na kole?

               

          Tak SA kola nepřeváží, snad jen pokud jsou zabalená v krabici, tak by ho vzali bez řečí. Takže se nelze divit, že ti 100% příslib nedají a ukáže se až podle aktuální situace.
          Ostatně u nich máš na osobu i tak omezené množství zavazadel a pokud si bereš víc, pak se až na místě ukáže, zda to poberou nebo nepoberou.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 11.02.2015
          Autor: radka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
          • Re: Chorvatsko na kole?

                 

            SA již kola převáží. Musí být zabalená v krabici a platí se ně. Brno – Vídeň, letiště nás to stálo 50 Kč/ks při rezervaci, bez ní by to bylo 100 Kč. „Zabookovat“ se to dá na webu při koupi jízdenky.

            Kdysi opravdu nechtěl SA kola vozit, že až podle situace, ale konečně se někomu „rozsvítilo“. Teď je to celkem paráda. Ale stále nic proti Turecku, kde jsme jeli dálkovými spoji s kolem 3×, kvalita služeb naprosto srovnatelná se SA a kola jsme měli v zavazadlovém prostoru jenom s odmontovaným předním kolem a vezli je zadarmo! Student A. je hold student a učí se. :-) První krok už udělal.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 16.02.2015
            Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Chorvatsko na kole?

                   

              No vždyť to píšu, že v krabici ano.
              Ale je fakt, že já to netvrdím na jisto, takže díky za potvrzení.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 17.02.2015
              Autor: radka
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
              • Re: Chorvatsko na kole?

                     

                Hovno krabice!
                Vyzoušeno, ověřeno.

                Když víš prd, informace léta staré, tak neraď.
                A ten palec si narvi doprdele.

                Děkuji.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 17.02.2015
                Autor: Jindra8526
                Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -6
                • Re: Chorvatsko na kole?

                       

                  to jsou podmínky přepravy u SA?
                  tak to je hustý :-)

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 18.02.2015
                  Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Chorvatsko na kole?

                         

                    Upraveno dle Romské mutace českého právopysu ...

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 18.02.2015
                    Autor: AV
                    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Chorvatsko na kole?

                       

                  O kole v krabici u SA mluví Jára-Krejčí o příspěvek výš a evidentně rovněž ze své vlastní zkušenosti
                  Já jasně píšu, že to nevím najisto a děkuji mu za potvrzení.

                  Když už si příspěvek přečteš, přečti si ho prosím až do konce.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 18.02.2015
                  Autor: radka
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chorvatsko na kole?

               

          SA kola převáží bez problému.
          Kolo musí být složené a zabalené, krabice se nikde nepožaduje. kolo musí být zabalené tak aby nepoškodilo ostatní zavazadla.

          V podstatě stačí ohnout rohy, povolit a otočit řídítka a zabalit viz obrázky. Asi by bylo vhodné, pokud to lze snadno, sundat i pedály, zbytečně vyčuhují z té placky a kolo pak zabere víc místa než je nutno.

          V létě 2013 jsem takhle nouzově cestoval z Berlina, tehdy mi ještě operátorka sdělila, že jakkoliv službu mám zaplacenou, o tom jestli kolo pojede nebo ne rozhodne řidič až na místě podle toho, kolik zavazadel bude mít.
          Vloni napodzim jsem jel do Brusele a objednáno a zaplaceno předem, a kolo přepraveno bez dalších podmínek a problémů. Protože autobus směřoval do Londýna, museli šoféři vyklidit v Bruselu celkem dost zavazadel aby kolo uvolnili, přesto jednání bylo velmi vstřícné a přátelské.

          Teď mám zabookováno kolo do Janova na květen.
          Rezervaci je ale zřejmě potřeba provést brzy, protože kapacita autobusu bude max 4 kola, takže když objednáš pozdě, nepojedeš.

          Cena je dnes 250 Kč jako doplňková služba.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 17.02.2015
          Autor: Jindra8526
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Chorvatsko na kole?

               

          Ještě pro představu, jak jsou kola v busu uložená (jel ještě jeden "krabicový" kolega do Londýna).

          Jak je vidět, "krabicová" metoda nezabere méně místa, spíše více a asi se to o dost hůř balí a na startu rozbaluje.....

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 17.02.2015
          Autor: Jindra8526
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      Děkuji za super info! :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 10.01.2015
      Autor: lyinks
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chorvatsko na kole?

         

    Pokud se jedná o Istrii, tak zajímavý web s trasami je tady http://www.istria-bike.com/. Istrie je rozdělená na tři oblasti, sever, střed a jih. V každém infocentru jsou k dispozici zdarma mapy s vyznačenými trasami, někdy jsou dva druhy, asfalt a mtb. Mtb je opravdu na horské kolo (makadam).
    Zajímavá trasa je Parenzana, vede po bývalé železniční trati z Terstu do Poreče. Nejzajímavější část je mezi Buje a Motovunem. http://www.parenzana.net/de/home . Pro přepravu lze využít biketaxi. https://www.facebook.com/istriashuttleservice

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.01.2015
    Autor: ondrejt
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      A já doplňuji: v oblasti Vir - Privlaka - Zadar jsme v infocentrech zdarma dostali ani ne tak mapy, jako spíš to byly jakési barevné "malby", tvářící se jako mapy - v žádném případě neodpovídaly skutečnosti (obvykle na nich bylo vyznačeno podstatně méně cest než potom ve skutečnosti). Pokud jde o Istrii, tak tam v infocentrech měli leda tak velký kulový, ani ty jejich malovaný paskvily tam nebyly k sehnání. Mapy jako takové už vůbec ne. Ty jsme nakonec sehnali v knihkupectví - i když to byly jejich turistické mapy, a měly vyznačené cyklotrasy, opět hrubě nepřesné - cesty na mapách jenom velmi zřídka - max. ve 30% případů - odpovídaly skutečnosti. Tehdy jsem si uvědomil, jak kvalitní mapy dělá česká topografie, a jak máme vynikající značení cest.
      My tam byli poslední týden v srpnu, možná, že začátkem sezóny je situace s mapami příznivější.
      Jednoznačně jsem tam došel k závěru, že na mapy jsou jugoši absolutní nýmandi. Ovšem zase vynikají ve frontách na celnicích a na přechodu Slovinsko - Chorvatsko; v tom patří naopak k absolutní světové špičce :-) :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.01.2015
      Autor: Airline
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      Nechci zbytečně prudit, ale zrovna na informace typu: "V každém infocentru jsou k dispozici zdarma mapy s vyznačenými trasami" už se nachytat nenechám. To nám lidi tvrdili o Švédsku, o Labské stezce ... už nevím kde ještě ... ale buď jsme měli "štěstí", že infocentrum bylo zavřené, nebo jsme žádné nenašli, nebo prostě nebylo... A když bylo, tak pořádný mapy v něm měli normálně placený, zdarma byly jen pěkný, barevný, reklamní letáky, celkem k ničemu. Vždy se mi osvědčilo připravit se předem, a to včetně map. Neumím si představit přijet někam a tam teprve řešit, kde je infocentrum, aby mi ukázali, kam a kudy mám jet a kupovat si mapy až na místě. Jasně, někdy ti mohou dát tip na něco, co neznáš, ale většinou nám nijak extra neposloužili.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.01.2015
      Autor: Peggy
      Hodnocení: +9 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chorvatsko na kole?

             

        Také na to upozorňuji už dlouho.
        Infocentra opravdu celkem dobře fungovala, ještě před krizí 2008.

        Dneska jich je spousta zrušených či zavřených a najdete-li náhodou něco podobného jsou zdarma poskytovány většinou pouze reklamní letáčky místních komerčních "atrakcí".
        Rovněž tak nespoléhat na informační tabule u cyklostezek, někde jsou opravdu perfektní, jinde byly perfektní do té doby, než je někdo zvandaloval.

        Výslech místních obvykle také moc užitečných informací nepřinese.

        Štěstí přeje připraveným.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 21.01.2015
        Autor: Jindra8526
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chorvatsko na kole?

             

        No, nechci se nijak hádat, psal jsem o vlastní zkušenosti z konce října na Istrii ( nemluvím o zbytku Chorvatska), kdy jsme byli mile překvapeni. Istrie se zřejmě velmi snaží přilákat turisty i mimo hlavní turistickou sezonu. Mapy jsem měl z domova, ale bohatě posloužily zmiňované mapy zdarma a značení v terénu. Konkrétně jsme navštívili tato infocentra. Buje gps 45.409290, 13.657501, Pula gps 44.869905, 13.842558 a mapu střední části, tedy okolí Novigradu jsme si brali na recepci kempu Sirena.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 21.01.2015
        Autor: ondrejt
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chorvatsko na kole?

         

    Tak zrovna v Chorvatsku jsme byli na kolech několikrát, vždy natěžko, se spaním nadivoko a problém nebyl nikdy, nikde. Kolikrát o nás věděli místní, vždycky když jsme s nimi mluvili, tak "nema problema". Byli jsme tam i s dětmi ve vozíčku za kolem a jak jsem psala, žádný problémy.
    Jako vím, že to je "zakázaný", ale nejet tam kvůli tomu a nezkusit to... rodinku v autě na parkovišti třeba najdou, ale cyklistu zašitýho někde na kraji louky těžko.
    Projeli jsme jak vnitrozemí (např. kolem Plitvických jezer), tak i pobřeží a pár ostrovů (Cres, Lošinj, Krk, Pag, Rab, Korčula).
    Je to zajímavá a různorodá země, dalo by se o ní psát hodně. Istrie není zrovna moc typická, je spíš italská, a taky vnitrozemí se liší velice od pobřeží. Cyklostezky, jak je znáš od nás, nebo trasy pro kola nenajdeš.
    Kolem Velebitu a Malé Kapely nás místní varovali před medvědy. Taky jsou místy minová pole, třeba jen kousek od turistických cílů (např. vodopády Krka).
    Na pobřeží je šílený provoz (jadranské magistrále se snažit vyhnout) ale někdy to nejde. Ale dá se to přežít, ono zase když je těch aut moc, tak jedou pomalu.
    Za nejhezčí místa považuji asi (ne nutně v tomto pořadí)
    - Plitvická jezera
    - pohoří Velebit (průsmyk Mali Alan)
    - kaňon Zrmanje
    - skoro všechna chorvatská městečka
    - poloostrov Pelješac
    - ostrov Pag
    - vodopády Krka (ale Plitvice jsou hezčí)

    Co se dopravy týče, neporadím. My tam vždycky jeli buď po vlastní ose, nebo v době, kdy ještě jezdil v sezóně vlak "Jadran Expres". Slyšela jsem, že jej plánují obnovit, ale to asi teď nezjistíš.
    Pokud tam chceš jet, nečti a nehledej důvody, proč tam nejet a proč jet jinam :-)))
    Vedro tam v létě umí být, ale taky umí pršet, být bouřky.
    Tady na tomto odkaze najdeš všechny naše cesty, kdy jsme se my (nebo naši kamarádi) dotkli Chorvatska: http://www.epastorek.cz/tag/chorvatsko/
    Mapy jsme měli vždy silniční, nějaký cca 1:250 tis. bohatě stačí, pokud nechceš nějaký terénní přejezdy hor, či místní stezky kolem městeče

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.01.2015
    Autor: Peggy
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      Ale jo, vlak se dá zjistit už dnes...
      http://www.cd.cz/mezinarodni-cestovani/vlakem...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 20.01.2015
      Autor: Ifča
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chorvatsko na kole?

             

        No neke..., že Jadran Expres obnovili. Na tomhle vlaku bylo geniální, že to byl český vlak, tudíž vezl klasický český služební vůz, tudíž strašně moc místa na kola i s bágly. A když se s někým dohaduješ, tak aspoň s českým průvodčím :-)
        My jsme tenkrát (no už je to hooodně dávno, 2005) chytli první víkend, kdy ten vlak jel a cesta směrem z Chorvatska byla neuvěřitelně levná (protože většina lidí, co jela TAM, jela zpět do ČR až za týden a chtěli vytěžit cestu zpět), na člověka to vyšlo asi 555 korun za lůžko v lůžkovém kupé!

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 20.01.2015
        Autor: Peggy
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chorvatsko na kole?

               

          Ale to spíš vypadá jen na lůžkový vůz, co se bude přepřehat k různým vlakům, celý vlak asi ne....

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 20.01.2015
          Autor: highlander
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Chorvatsko na kole?

                 

            Hmm, to asi jo, podobně jako Avala, která jede z Prahy do černohorského Baru (taky jen lůžkové vozy).

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 21.01.2015
            Autor: Peggy
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Chorvatsko na kole?

                   

              Nema više Avale :-(

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 21.01.2015
              Autor: Radler
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      Jadranska magistrala mimo hlavnej sezony je uplne v pohode. Dokonca by som ju doporucil. Pred sezonou nie je ani prilis teplo. Bol som tam v 5/2014 a presiel som Jadransku magistralu od Crikvenice po Sibenik, potom vnutrozemie Knin Sinj Split, odtial trajekt na Korculu, Korcula, trajekt na Peljesac, Peljesac a dalej magistrala az do Dubrovnika. Husta premavka bola vzdy v okoli velkych miest Sibenik, Split a Dubrovnik, ale nic co by sa nedalo zvladnut.

      Naopak cestu cislo 1 z Karlovacu ku Plitvickym jazeram neodporucam. Jazdia tadial kamiony ktore nechcu platit myto na dialnici. Plitvicke jazera urcite ano, ale nie po tejto ceste. Lepsie je prist k Plitvickym jazeram od Otočacu. Okolo dediny Babin Potok je krasna krasova krajina. Nemam to prejdene, ale cital som ze sa tam da odbocit dolava z hlavnej cesty a nejakych lesnych cestach sa dostat az k samotnym jazeram a do miest kam sa turisti v ramci prehliadky parku ani nedostanu.

      Mali Alan tiez mozem len doporucit, ale urcite ist zo severu na juh. Opacne je to strasne prevysenie :)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.03.2016
      Autor: OndrejP_SK
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chorvatsko na kole?

             

        Zdravím. Tu cestu od obce Babin Potok k Plitvickým jezerům jsem v 9/2012 projel a stojí za to. Není to sice značené, ale dá se to v klidu trefit. Turistu na té cestě nepotkáte, jen pár místních.
        Chorvatsko jsem projel od Varaždina kolem Zagrebu a Karlovace k moři a zpět přes Otočac a Plitvice do Bosny. Bosnu podél řeky Una zpět do Chorvatska směr Maďarsko přes Daruvar a Viroviticu.
        Letos opět Chorvatsko od Varaždina na Bosnu přes Banja Luku a Mostar do Černé Hory.
        Dobře je všude, kde jsou dobří lidé.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 09.03.2016
        Autor: Oplik
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chorvatsko na kole?

         

    A když ještě přemýšlím nad dopravou, tak třeba tě inspirují zkušenosti našich kamarádů cyklistů.
    Např. do Dubrovníku letěli letadlem. Je to sice možná trochu zvláštní, ale na druhou stranu, když měli jen určitou a ne moc dlouhou dobu dovolené, tak to bylo nejrychlejší.
    Když ti samí kamarádi jeli naopak na sever Chorvatska, na Istrii, tak jeli autem, v nějakém kempu se domluvili, že si tam auto nechají (za poplatek pochopitelně) a za týden se k němu vrátí.
    Vlakové spojení má Zagreb se Splitem (přes Knin), je to nádherná trať, ale netuším, jak s koly v místních vlacích. Věřím ale, že nějaká dohoda by s průvodčím byla, ale je to jen spekulace. Jiní naši přátelé mají úsměvnou historku, jak jeli s koly právě do Splitu, kola měli v jiném vagónu. Ten odpojili a zůstal právě v Kninu. Museli se pro něj vracet. Ale to se může stát všude, ne jen na Balkáně :-)

    Autobusy opravdu netuším, skoro vůbec s nimi nejezdíme. Je dost možné, že ještě v tuto dobu nemají plán na léto, ale co jsem slyšela od známých, tak např. Student Agency se přepravou kol (složených, v krabici) celkem začíná zabývat, aneb cyklisti jsou pro ně zajímavý potenciál.
    Nevím, kolik Vás je a na jak dlouho dobu chcete jet, ale zkusila bych se spojit s nějakými válení se u moře chtivými kamarády, kteří vy Vás dovezli do Chorvatska za podíl na nákladech a zase by Vás pak vzali zpět.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.01.2015
    Autor: Peggy
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      http://www.hzpp.hr/prijevozbicikala

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 21.01.2015
      Autor: Radler
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      isiel som v 5/2014 nocnym vlakom Split-Zagreb a dalej Zagreb-Vieden. Cela cesta ma stala asi 50 eur vratane bicykla, lebo tetuska v Splite na stanici vykuzlila nejaku speci zlavu. Pre porovnanie cesta tam Vieden-Klagenfurt ma stala asi 100 eur.

      Vlak Split-Zagreb mal vagon v ktorom asi polovica vagona bola urcena na zavesenie bicyklov na haky. Vecer o 22 som nasadol v Splite a rano o 7 hod vystupil v Zagrebe. Luxus.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.03.2016
      Autor: OndrejP_SK
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chorvatsko na kole?

         

    Já jsem si kolo v Chorvatsku v létě nedovedl představit a vlastně ani teď představit nedovedu (na mě je tam moc velké vedro), ale v květnu se mi tam líbilo moc.

    Byli jsme v Dalmácii převážně na ostrovech (Hvar, Korčula, Lastovo), částečně i na pevnině - ostrovy mi přišly zajímavější, byl tam větší klid a já mám obecně ostrovy rád. Ale pro individuální akci zas budou asi složitější.

    My tam byli s CK, článek je tady http://www.cestanahoru.cz/chorvatsko-kololod/ (o každém z ostrovů je tam pak ještě samostatný, u některých jsou videa). Kdyby to na někoho působilo jako reklama, tak se omlouvám, ale snad jsou v článcích i nějaké informace užitečné pro individuální cestovatele...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 21.01.2015
    Autor: MartinS
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chorvatsko na kole?

         

    Do Chorvatska jsme jeli na kole předloni a zvládli jsme to. Tam jsme si hledali ubytování na místě, nebo přes http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/ Nechtěli jsme se tam vláčet i se stanem a chtěli jsme mít večer pohodlí a pořádnou sprchu. Každopádně pokud jsi začáteční tak doporučuji aby jsi se s někým kdo tam jede autem domluvil ať ti tam to kolo vezme, protože v autobuse by s tím byl asi problém. A určitě nejezdi sám. Vezmi si s sebou alespoň jednoho člověka. To je vždy lepší a bezpečnější než jezdit sám

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 10.02.2015
    Autor: Severka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -5
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      "... vezmi si s sebou alespoň jednoho člověka ..."
      To se lehko řekne, táta si bral mámu, ale já abych si vzal úplně cizou ženskou?
      8-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 10.02.2015
      Autor: AV
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chorvatsko na kole?

             

        Čím víc lidí, tím víc ubytovaných a větší provize :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 10.02.2015
        Autor: highlander
        Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      A co takhle popis trasy? ;-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 10.02.2015
      Autor: Ifča
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      Domluvit s někým, ať mu tam autem kolo vezme ... a čím by měl jet on?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 10.02.2015
      Autor: Quatsch
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chorvatsko na kole?

           

      ÁÁÁ, náš oblíbený Severka nám opět doporučuje ubytovací „plážový“ server. Vizte:
      http://www.nakole.cz/diskuse/18303-doporuceni.html
      http://www.nakole.cz/diskuse/18726-s-olomouce...
      http://www.nakole.cz/diskuse/18601-kam-priste...

      Chtěl bych vidět, kdo by si v podvečer na poslední chvíli podle tohoto serveru objednal jednu jedinou noc dále než 5 km od pobřeží. :-) Ani jedna podmínka není moc splnitelná,co…?

      Tyhle pokusy proniknout do diskuzí s reklamou rádoby uživatelkou radou jsou opravdu až trapné, zvláště opakovaně. Svého času to byl tuším CA Jenda se svojí Sardinii pro romantické tuláky, nebo jak se to jmenovalo, ale ten alespoň měl co nabídnout.

      Když už jezdím s mobilem, tak používám jiné servery: booking.com nebo X dalších přes Trivago.com/.cz Tohle opravdu funguje a ušetřit se dají při troše štěstí solidní peníze.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 16.02.2015
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chorvatsko na kole?

         

    Chorvatsko na kole? dobrý nápad na výlet :)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 20.03.2015
    Autor: anyss
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Tip na letošní dovolenou
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

včera
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

299 cyklistů (17 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024