reklama

MTB, terén, brody a ložiska?

Mám zase jednu teoretickou otázku. :-)
Jak to funguje, když se horské kolo potká s brodem?
Pokud ho jezdec nepřenese a ukaže se, že je tam víc vody než 30 cm, pak předpokládám, že kromě přehazky se namočí ložiska ve středech kol... no vlastně u "zábradlí" prakticky všechny ložiska a možná i vidlice a tlumič.
Jak se to pak řeší? To jsou středy zatěsněné tak, že tam voda nestihne natéct nebo to pak každý biker musí doma rozdělat, vyčistit a vysušit?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 21.12.2014
Autor: Jrr
  • Re: MTB, terén, brody a ložiska?

         

    Tak samozřejmě, že na kole se může jezdit pouze když je teplo a sucho, to dá přece rozum... ;-)

    A po každém projetí louže se musí provést kompletní sborka a rozborka... :-D

    Neřeší se to prostě NIJAK. Neřeš, jezdi! :)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 21.12.2014
    Autor: hekynen
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: MTB, terén, brody a ložiska?

           

      No já se právě snažím řídit tím prvním odstavcem a docela mě štve, když mi počasí není nakloněno, protože na aplikaci druhého odstavce jsem příliš líný... :-)

      Aktuálně jsem nastydlej, mám depresi z Vánoc a co začal prosinec tak mě ani to kolo nějak neláká, tak tu holt aspoň řeším blbosti, abych se zabavil no...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.12.2014
      Autor: Jrr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: MTB, terén, brody a ložiska?

         

    Něco je zatěsněný a udrží to, něco neudrží. Nedávno jsem měl rozdělanýho bráchova fulla. Z napohled umytý přehazky jsem po rozebrání vybagroval tatrovku bahna, v kolech ložiska tak nějak žijou, ve vořechu nasucho škobrtalo. Šlapací střed dobrej, pedály vydojený s mastným bahnem místo vazelíny. Hlavové složení spíš nic než moc, ale protože se vlastně netočí, tak to po celkovém pootočení ještě chvíli přežije. Vidlice kupodivu v pohodě, olej jen lehounce přičmoudlej. V sedlovce i přes ochranný obal kolomaz trochu ztmavnul, ale v pohodě.
    To nejlepší ale byly ložiska v zadní stavbě. Z osmi se jich sedm ani nehnulo. Takže tam asi voda zavítala.

    A jestli tohle bude číst Murphy - tlumič měl brácha v Rychlebkách nafoukanej správně (podle tabulky). Nepružilo to kvůli těm ložiskům, se kterýma to šlo asi v poslední době šmahem z kopce. Po výměně jsem se najednou propadnul až nadoraz a teprv po nafoukání zpátky zhruba na tabulkovou na tom šlo jezdit.

    Takže voda a bahno určitě vadí a zkracuje životnost kdečeho (včetně řetězu, převodníků, kazety, kladek, ale taky třeba kotoučů, destiček i pístků brzd).
    Čistit, prát, mazat - nebo ne a cálovat...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 21.12.2014
    Autor: ronda
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: MTB, terén, brody a ložiska?

           

      Díky za informace.
      No přemýšlím tu nad příštím rokem, na které akce by bylo zajímavé se podívat... takže můj závěr, že když je v nějakém závodu na trase brod, byl by to další důvod s Ibexem to radši ani nezkoušet, to jedno vykoupání by v důsledku mohlo vyjít poněkud draho...
      Teda už jsem sice pochopil, že motat se s Ibexem mezi horský kola, není nejlepší nápad, ale nějak zase přemýšlím nad možnostma, které už jsem dávno zavrhnul... :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.12.2014
      Autor: Jrr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: MTB, terén, brody a ložiska?

             

        Neber to zas moc tragicky. Ten popis bráchova kola je záležitostí několika sezón a ne moc velkých ohledů na kolo. Po každým propláchnutí, bahně, nebo omytí tohle rozhodně nedělám. Obecně ale platí, že kolo v terénu trpí výrazně víc, než na suché silnici a vyžaduje víc údržby a je provozně nákladnější.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.12.2014
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

včera
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

226 cyklistů (9 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024