reklama

MTB, terén, brody a ložiska?

Mám zase jednu teoretickou otázku. :-)
Jak to funguje, když se horské kolo potká s brodem?
Pokud ho jezdec nepřenese a ukaže se, že je tam víc vody než 30 cm, pak předpokládám, že kromě přehazky se namočí ložiska ve středech kol... no vlastně u "zábradlí" prakticky všechny ložiska a možná i vidlice a tlumič.
Jak se to pak řeší? To jsou středy zatěsněné tak, že tam voda nestihne natéct nebo to pak každý biker musí doma rozdělat, vyčistit a vysušit?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 21.12.2014
Autor: Jrr
  • Re: MTB, terén, brody a ložiska?

Tak samozřejmě, že na kole se může jezdit pouze když je teplo a sucho, to dá přece rozum... ;-)

A po každém projetí louže se musí provést kompletní sborka a rozborka... :-D

Neřeší se to prostě NIJAK. Neřeš, jezdi! :)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: hekynen
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

No já se právě snažím řídit tím prvním odstavcem a docela mě štve, když mi počasí není nakloněno, protože na aplikaci druhého odstavce jsem příliš líný... :-)

Aktuálně jsem nastydlej, mám depresi z Vánoc a co začal prosinec tak mě ani to kolo nějak neláká, tak tu holt aspoň řeším blbosti, abych se zabavil no...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 22.12.2014
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Něco je zatěsněný a udrží to, něco neudrží. Nedávno jsem měl rozdělanýho bráchova fulla. Z napohled umytý přehazky jsem po rozebrání vybagroval tatrovku bahna, v kolech ložiska tak nějak žijou, ve vořechu nasucho škobrtalo. Šlapací střed dobrej, pedály vydojený s mastným bahnem místo vazelíny. Hlavové složení spíš nic než moc, ale protože se vlastně netočí, tak to po celkovém pootočení ještě chvíli přežije. Vidlice kupodivu v pohodě, olej jen lehounce přičmoudlej. V sedlovce i přes ochranný obal kolomaz trochu ztmavnul, ale v pohodě.
    To nejlepší ale byly ložiska v zadní stavbě. Z osmi se jich sedm ani nehnulo. Takže tam asi voda zavítala.

A jestli tohle bude číst Murphy - tlumič měl brácha v Rychlebkách nafoukanej správně (podle tabulky). Nepružilo to kvůli těm ložiskům, se kterýma to šlo asi v poslední době šmahem z kopce. Po výměně jsem se najednou propadnul až nadoraz a teprv po nafoukání zpátky zhruba na tabulkovou na tom šlo jezdit.

Takže voda a bahno určitě vadí a zkracuje životnost kdečeho (včetně řetězu, převodníků, kazety, kladek, ale taky třeba kotoučů, destiček i pístků brzd).
    Čistit, prát, mazat - nebo ne a cálovat...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: ronda
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Díky za informace.
      No přemýšlím tu nad příštím rokem, na které akce by bylo zajímavé se podívat... takže můj závěr, že když je v nějakém závodu na trase brod, byl by to další důvod s Ibexem to radši ani nezkoušet, to jedno vykoupání by v důsledku mohlo vyjít poněkud draho...
      Teda už jsem sice pochopil, že motat se s Ibexem mezi horský kola, není nejlepší nápad, ale nějak zase přemýšlím nad možnostma, které už jsem dávno zavrhnul... :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Neber to zas moc tragicky. Ten popis bráchova kola je záležitostí několika sezón a ne moc velkých ohledů na kolo. Po každým propláchnutí, bahně, nebo omytí tohle rozhodně nedělám. Obecně ale platí, že kolo v terénu trpí výrazně víc, než na suché silnici a vyžaduje víc údržby a je provozně nákladnější.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: ronda
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Hledá se cyklistka nejen na kolo.

Hledám: Hledá se cyklistka nejen na kolo.
včera
Ahoj, hledám vážný vztah založený na lásce, věrnosti, důvěře a vzájemným porozumění. Chci Tě mít rád a Tvé srdce…

Hledám: Parťák nebo parťačka na kolo

17.10.2017
Hledám parťáka nebo parťačku na kolo o víkendu na pohodové ježdění,věk 50

Hledám: parťáka MTB těžší terén

Hledám: parťáka MTB těžší terén
17.10.2017
Pánové, hledám pohodového parťáka pro vyjížďky do těžšího terénu. 53 let z Prahy.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

128 cyklistů (6 přihlášených)

Reportáž psaná na kole 1.

Jezdím do práce na kole. Pokud máte takového kolegu nebo kolegyni, prosím, ušetřete je soucitných pohledů a…
Martynka | 04.10.2017

Malý gurmánský výlet po jižním Walesu

Suchá předpověď počasí na poslední srpnový víkend, pondělí volné (bank holiday), příznivě načasované…
cyklo-poustevnik | 30.09.2017

Vodňansko

Do Vodňan jsem za svých více jak 50 let života prvně zabloudila loni v létě cestou na poutní místo Lomec, kde…
radka | 21.09.2017