reklama

Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

Zdravím.
Jelikož se chystám na přestavbu svého stávajíchího 15 let starého trekingového kola na ekolo, kde bude motor v zadním náboji, dodáno se šroubovacím šestikolečkem 14-28, s tím chci vyměnit kliky i řetěz. Na stávajícím kole, jsem měl nejtěžší převod 48-13 - hojně využívaný na rychlejší jízdu s kopce a po rovině. Osu mám 4-hran, je OK ani po 15 letech žádná vůle, ale moc jsem na něm nejezdil tak 10tis km celkem.

Sehnal jsem silniční kliky Sugino 52/42-170 cenově hodně výhodně, jsou lehké - komplet v hliníku, stáhnul jsem starou kliku a montuji tuto novou, zapadla tam pěkně, ale netočí se! Ozubená kola jsou moc ve "středu" a dotýkají se té trubky co směřuje od středu k zadnímu náboji. Teď co s tím? změřil jsem délku osy cca 115mm. Existuje nějaký nástavec co by se nasadil na 4hran a prodloužil tak osu o 10-15mm? Další možností je koupit novou osu 4hran 130-135mm, díval jsem se co se prodává na netu většinou do tří stovek a tak si nemyslím, že budou kvalitní, ale možná jsem se špatně díval. Dají se někde sehnat kvalitnější, aby osa vydržela tolik jako ta co tam mám? Jinou možností je sehnat kliky 48 - ... co jsou přímo určeny na treková kola, nějaké lehčí cca do 1500Kč a k tomu šroubovací sedmikolo shimano HG37, které je 13-28, ale zas asi nebude moc kvalitní.

Děkuji

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 14.07.2014
Autor: ekobiker
  • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

         

    Nástavec na 4hran to beru jako vtip :-) Koupit novou středovou osu. Klidně KINEX. (a pod.) Co je to za motor v tom zadním náboji? Pokud nějaká kilowata,tak vepředu stačí jednopřevodník.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.07.2014
    Autor: magic1000
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

           

      http://aukro.cz/japonske-silnicni-kliky-sugino... Tak to je on? Pokud bude motor dost silný co třeba sundat 42Z převodník? A nechat 1 talíř? Už by se to vlezlo?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.07.2014
      Autor: magic1000
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

             

        Ano je to z Aukra. Ten velký škrtal skoro taky, až se tam dá řetěz škrtal by. Motor max. výkon 500W od Ecotechu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.07.2014
        Autor: ekobiker
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

               

          500W od Ecotechu je co? http://www.ecotech.cz/elektrokola-motory/

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.07.2014
          Autor: magic1000
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

                 

            Je to tento:
            NOVINKA - Elektromotor 500W / 36V s převodovkou
            do ZADNÍHO kola pro DISKOVÉ nebo čelisťové brzdy.

            Osy 131 BSA KINEX se vyráběji buď s plastovými nebo s hliníkovými miskami, jsou lepší ty hliníkové?

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 14.07.2014
            Autor: ekobiker
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

                   

              Spíš naopak ty plastové. Hliník se vymačká a střed se bude při záběru viklat, plast mnohem víc pruží (tj. po zatížení a odlehčení se vrátí zpátky). Samozřejmě záleží na konkrétním materiálu, ale přesně takhle mám dávnou zkušenost s Kinex středy -- novější není, protože jejich střed s plastovými miskami mi drží hodně desítek tisíc km. :)

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 14.07.2014
              Autor: Marble
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

                     

                Souhlas. On ten plast není také žádný odpad. Proti plastu nemůžu říct ani popel. ABS vlastnosti

                Akrylnitril - butadien - styren má vysokou pevnost v tahu, rozměrovou stálost, tvrdost povrchu a tuhost v širokém rozsahu teplot. Určité druhy vykazují dobrou rázovou pevnost při nízkých teplotách od -40 °C. Je flexibilní, chemicky odolný, má lesklý povrch a relativně nízké výrobní náklady. ABS se proto používá v široké škále produktů, od hraček až po díly pro automobilový průmysl.

                Přidáním různých látek v určitých poměrech dosáhneme různých druhů ABS, které mají celou řadu požadovaných vlastností, např. zvýšenou odolnost proti nárazům, houževnatost a tepelnou odolnost. Je možné přidat přísady pro ochranu proti ultrafialovému záření, látky zabraňující hoření (samozhášecí schopnost) nebo galvanické látky. ABS je snadno mísitelný s jinými polymery jako je polyvinylchlorid, polykarbonát nebo polysulfon, což dále zvyšuje rozsah užitných vlastností.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 14.07.2014
                Autor: magic1000
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

             

        Tak děkuji za rady, koupil jsem osu Kinex 131 a přípravek na demontáž. Po nasazení je vzdálenost 42z převodníku skoro 1cm, takže OK.
        Při šlapání se převodník ale trochu "vlní" jako směrem k ose asi o 3mm takže řetěz trochu škrtá přišlapání na některých převodech o přesmykač, jezdit se s tím dá, avšak lepší kdyby byl dobře vycentrovaný. Takže nevím zda je křivá klika s převodníky nebo jsem blbě nasadil převodník na osu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 22.07.2014
        Autor: ekobiker
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

               

          Chyba je v tom, že ty kliky jsou měkké - prostě při šlápnutí pravou nohou dojde k vychýlení převodníku, který škrtne o vodítko přesmykače.
          Buď si toho nesmíš všímat, nebo holt koupit kvalitnější = dražší kliky. Jako základ z kvalitních klik (= takových, co se nevlní) u Shimana pokládám kliky deore, alivio je už měkké.
          Ty Tvoje kliky Sugino mně nějak nic neříkají, takže jejich kvalitu nemohu posoudit - kolik stály?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 22.07.2014
          Autor: Airline
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

                 

            Tak teď jsem si ty Tvoje kliky našel na webu - prodejní cena 182,- Kč (!!!). Promiň, ale to je absolutní šmejd :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 22.07.2014
            Autor: Airline
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

                   

              Kvalita za výhodnou cenu :-) Jaký šmejd

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 22.07.2014
              Autor: magic1000
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

         

    Budeš muset koupit nový střed - čtyřhran, ale s delší osou (dělají se středy s různými délkami os).

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.07.2014
    Autor: Airline
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

         

    Středovou osu běžně seženeš v max. délce 131 mm, nevím jestli to bude stačit. Nicméně se pak nejspíš naruší řetězová linka /t.j. řetěz nebude optimálně nabíhat na převodníky/. Osobně bych se držel trekingových klik.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 14.07.2014
    Autor: vladaza
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

           

      řetězovou linku bych neřešil,u elektrokol je běžně vepředu jednopřevodník a také se to neřeší

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 14.07.2014
      Autor: magic1000
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chybně vybraný převodník na trekingovém kole

             

        Jakým způsobem se řeší řetězová linka u 1převodníku + 6kolo třeba. Do středu je rovně,nebo na nejmenší kolo je rovně?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 14.07.2014
        Autor: magic1000
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Poskytujeme finanční služby

Hledám: Poskytujeme finanční služby
dnes
Zkoušeli jste získat úvěr od bank bez úspěchu? Potřebujete nutně peníze, abyste se dostali z dluhů? Potřebujete…

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

359 cyklistů (9 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024