reklama

Kolo pro malého tlusťocha - okolo 25000,- Prosím o radu

Ahoj!
Prosím o radu,
na kole jsem nejel už asi 15 let a od té doby jsou kola úplně jinde. Navíc jsem přibral asi 20kg a fyzičku mám teď prakticky nulovou. Rozhodl jsem se, že s tím začnu něco dělat a kolo se mi jeví jako nejlepší prostředek. Budu ho využívat převážně k cestě do práce (cesta asi 7km - polovina cesty prudky kopec + dlažební kostky, druhá polovina stěrk + asfalt), občasně k vyjížďkám po lesních a polních cestách. Měřím 163cm, vážím 78kg. Délka nohy od rozkroku k chodidlu 75cm, délka rukou 82cm.
Do kola bych chtěl investovat něco okolo 25tis. (kdyz to bude méně, nebudu se zlobit). Prosím o jakékoliv rady, hlvaně v zásadních otázkách:
1) MTB nebo cross?
2) Velikost rámu
3) Počet rychlostí
4) Další užitečné rady :)
5) Případné + a - u vybraných kol

Osobně se mi líbí tato 3 (resp 4) kola, ale je možné, že jsem úplně mimo, proto se nebudu bránit ani jiným značkám či prodejcům.

Předem díky!
Kerda

http://www.sterba-kola.cz/zbozi/merida-big-7...
http://www.sterba-kola.cz/zbozi/merida-big-7...
http://www.sterba-kola.cz/zbozi/agang-gangsta-8...
http://www.sterba-kola.cz/zbozi/merida-crossway...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 15.06.2014
Autor: Kerda
  • Re: Kolo pro malého tlusťocha - okolo 25000,- Prosím o radu

         

    Podle toho, co popisuješ, tak spíš pro větší pohodlí na kostkách a pro snažší pravidelné šplhání do krpálu MTB.
    Za 25 tis už bývá dost muziky a v podstatě všechna navržená kola jsou v pohodě. Mě se docela líbí ten třetí Agang kvůli řazení Sram (v terénu mi přijde rychlejší a přesnější, na pohodu už je to asi jedno), u něj bych ale dal radši trojpřevodník 22-32-44 kvůli lehkým převodům.
    Ty Meridy jsou fajné, nevím akorát jak jsou na tom ty RST vidlice. Pokud ale nehodláš někde divočit, tak asi taky vyhoví.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 15.06.2014
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo pro malého tlusťocha - okolo 25000,- Prosím o radu

           

      Jo a počet rychlostí je pro popisované trajdání vcelku fuk. Desítka se dneska stává běžnou, když narazíš na devítku, bohatě ti bude stačit. V podstatě stejný rozsah převodů (podle toho, jakou dáš kazetu a placku, spotřebák), jenom u desítky trošku jemnější odstupňování.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 15.06.2014
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo pro malého tlusťocha - okolo 25000,- Prosím o radu

         

    Na kostky určitě MTB. Pokud by Ti vadil hrubší vzorek (jízdní odpor, větší odstřikování nečistot), lze při zachování objemu pneumatiky zvolit jemnější dezén. Při Tvé velikosti a kopcovitosti bych zůstal u klasického rozměru 26", případně novinky 27,5".

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 15.06.2014
    Autor: MiBo
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo pro malého tlusťocha - okolo 25000,- Prosím o radu

           

      Velikost rámu bude s největší pravděpodobností 17", nicméně je třeba si kolo vyzkoušet. Liší se geometrií rámu a tak jedna 17" nemusí být jako jiná 17".

      Za daný cenový limit se už dají pořídit slušná kola, takže to je OK. Z nabízených kol si nedovolím nic doporučit. Čtvrté odpadá (je to cross). Třetí je komplet ve SRAMu a ještě 2x10, což nemám zkušenosti. Meridy jsou hodně podobné. Nedaří se mi dohledat pořádné informace k vidlici první Meridy a na vidlici RST nejsou moc pozitivní ohlasy. Třeba to někdo rozsekne.

      Pokud budeš na kole jezdit do práce, zvaž, co všechno s sebou budeš tahat. Pokud budeš potřebovat zadní nosič, je třeba si ověřit, že na jednotlivá kola půjde dobře namontovat. Na kostkách a v terénu nepovažuji montáž nohou nosiče pomocí objímek za moc šťastné řešení. Kola jsou to ale sportovní, tak s nějakými návarky nebo místy pro uchycení nosiče do rámu může být problém. To je třeba ověřit nejlépe na místě v prodejně.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 15.06.2014
      Autor: MiBo
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kolo pro malého tlusťocha - okolo 25000,- Prosím o radu

         

    ahoj,
    nevím jak moc ti poradím, každopádně gratuluju k dobrému rozhodnutí :)

    budu to psát ze svého pohledu, a je možný, že někdo druhý napíše přesný opak. však to asi znáš ;-)

    1/ crossové - je univerzálnější, na silnici ti to bude pozdějc pěkně odsýpat. polní a lesní cesty se na tom dají jezdit taky velmi slušně. samozřejmě ne nějaké šíleně rozbité či sjezdy s kořeny...

    2/ zajdi do obchodu a vyzkoušej. každý výrobce to čísluje trošku jinak, takže u jednoho ti to sedět bude a u druhého ne

    3/ za mě, klidně 3x8 nebo 3x9. stejně se ty převody vzájemně překrývají, takže skončíš tak u poloviny...

    4/ zašel bych klidně do kamenného obchodu. získáš tím místo, kam budeš moct bez problému do servisu (koukají často jinak na kolo koupené u nich a jinde). kolo dostaneš poskládané a seřízené.
    jestli máš k dispozici 25 tisíc, pořiď kolo "jen" za 20. radši přikup helmu, rukavice, nějaké pohodlné kraťasy (protože tě bude bolet zadek :), nářadí na cestu s sebou (lepení, montpáky, nějaký multiklíč), stojánek, nosič, rozumné světla... na tohle občas nákupčí zapomenou a pak už jim na to nezbydou prašulky :)

    5/ to ti nepovím, nechám to na jiných.

    jen tak mimochodem... jaký malý tlusťoch? máš tak 10 navíc a možná jen těžké kosti :-)))

    když jsem začal jezdit, tak jsem měl 130 kg při 177 cm. a jezdil jsem na obyč fávoritovi. teď mi to skáče +- kolem stovky :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 15.06.2014
    Autor: Bruca
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo pro malého tlusťocha - okolo 25000,- Prosím o radu

           

      Záleží, jak moc hnusné ty dlažební kostky jsou. Nejvíc jde o mezery mezi. Cross běžné kostky dává bez větších problémů, při velkých rozestupech kostek a užším plášti to ale začíná být o ústa. Pokud jde o komfort, nedá se na kostkách cross s MTB srovnat. Pneumatiky dokáží hodně odpružit.

      Na crossu to lze zachránit širšími plášti nebo dokonce plášti Schwalbe Big Apple. Má to ale svá ale. Jednak s nimi kolo nekoupíš, takže je to výdaj navíc. No a mají poměrně hladký dezén, takže jestli cestou potkáš blátíčko (stačí slizký povrch, nemusí to být nutně bažina) a budeš to mít v kopci nebo s vyjetými kolejemi, bude to minimálně jízda zručnosti.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 15.06.2014
      Autor: MiBo
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kolo pro malého tlusťocha - okolo 25000,- Prosím o radu

             

        Jinak já jezdím MTB 26", cross a skládačku 20". Do práce jezdí primárně cross. Jezdím celoročně, někdy po silnici, jindy přes městský les, jezdil jsem i terénem. Do práce to mám 5 - 6 km podle zvolené trasy.

        Výhody crossu:
        - hladší a užší pneumatiky mají menší valivý odpor a při troše šikovnosti a rozumu v hlavě je to použitelné i ve sněhu v zimě (já mám 1,6"),

        - celoblatníky lze snadno koupit a spolu s přední zástěrkou a střídmým dezénem pneumatik to dělá divy (vypadám jako člověk a ne jako prase, i když třeba prší),

        - jednodušší montáž expedičního zadního nosiče + kolo nestříká nejen na mne, ale i na brašny.

        - osvětlení na dynamo bych si na sportovní MTB nedal, navíc bych to někde očesal. Pro jízdu do práce je to ale osvětlení k nezaplacení.

        - vyjedu všechno, pokud nepočítám oslintanou polňačku prudce do kopce nebo prudké kamenité stoupání.

        Výhody MTB:
        - vyjedu opravdu všechno,
        - skvěle žehlí nerovnosti, kočičí hlavy, ale i četné drobné nerovnosti na asfaltu v lese, který je při jízdě na crossu nepříjemný,
        - celoblatníky se dají koupit, byť hůře. Čím zubatější je dezén pneumatik, tím horší je celkový výsledek, proto kupuj blatníky co nejdelší, co nejširší a namontované napevno co nejblíže k pneumatice (i když se to pak v terénu hltí).
        - pro běžné ježdění lze mít nosič na sedlovku. Na expedice nebo do těžkého terénu to ale není.

        Celkově je cross praktičtější, ale na kostkách a nerovnostech je to koza. Problém nejsou ani tak velké hupy, jako spíš jedna malá nerovnost za druhou.

        Snad to trochu pomohlo. Rozhodnutí už musíš udělat sám.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 15.06.2014
        Autor: MiBo
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kolo pro malého tlusťocha - okolo 25000,- Prosím o radu

               

          Rozumným kompromisem mezi 26" mtb a 27" crossem je 29" ;-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 16.06.2014
          Autor: Joe-CUBE
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kolo pro malého tlusťocha - okolo 25000,- Prosím o radu

           

      Díky všem za rady!
      Po dlouhém brouzdaní na netu a shánění různých informacich jsem si vybral Trek Elite 8.5 - bohužel ale na mojí velikost nikde není a v ČR prý už nebude. Tím pádem jsem musel hledat znovu. Zatím se mi vyrýsovala tato dvě kola:
      http://www.merida-bike.cz/prodej/matts-tfs-500...
      http://atombike.cz/giant-talon-1-2013-p-2499.html (měl jsem možnost se projet na dámské verzi a zgálo se mi super).

      Do čeho byste šli v přihlédnutí na poměr cena/výkon? (opravdu se v tom osazení nevyznám).

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 18.06.2014
      Autor: Kerda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kolo pro malého tlusťocha - okolo 25000,- Prosím o radu

             

        Obě asi dobrá, Merida mi připadá vyrovnanější, šáhnul bych asi takhle "papírově" po ní. Ale dost záleží, který rám by víc vyhovoval tobě.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 18.06.2014
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

361 cyklistů (12 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024