reklama
Země: Černá Hora Černá Hora

Černá hora - tipy

Ahoj, má někdo prosím zkušenosti s kolem na těžko v Černé Hoře? Chci zkusit za 2 týdny okruh Dubrovnik - Kotor - Podgorica - Plav - Skadar - Ulcinj - Bar - Dubrovnik (letiště)
Prosím nějaké tipy - místa, kempy, jídlo,...
Díky
Roman

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 09.06.2014
Autor: Roman8
  • Re: Černá hora - tipy

         

    Trasa po magistrále do Kotoru bude asi "pěkná zábava", z Kotoru na Podgoricu pořádné stoupání na Njeguši, v Cetinje památky skoro na celý den. Směr Plav kaňonem Morača (stoupání,dost provoz, tunel), Mateševo, Andrejevica? Od Skadaru podél pobřeží jsou letoviska s kempy- bude dost draho ale je na co koukat (hist.část Budvy,Petrovac, kláštery v okolí). V Albánii je to v pohodě- byl jsem tam loni(ceny mírné jídlo i obchody v každé dědině, stanovat se dá, když je kousek rovinky), přes Č.Horu jsem se vracel. Letos se chystám na Bosnu severem do Č.Hory, pak ke Kotoru a jižní Bosnou k Plitvicím.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 09.06.2014
    Autor: bi-jan-cyk
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Černá hora - tipy

           

      Díky. Takže bys víc doporučil nějaká místa v Albánii? Je potřeba vůbec brát stan? A jak je to tam u moře?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 10.06.2014
      Autor: Roman8
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Černá hora - tipy

             

        ...u moře jsem nebyl, jel jsem ze Srbska přes Kosovo do Makedonie az Debaru do Albánie (Peshkopi, Kukesi, Fierze, Komani, Shkodra a přes Koplik na Podgoricu, Nikšic a Hum do Bosny. V Albánii je krásná cesta z Kukesi po pravé straně jezera Fierze do Bairam Curri, z Fierze (město) plavba po jezeře Komani (odjezd 6.00ráno,za 3hod. konec v Komani),pak cesta samotami do Vau i Dejes a Shkodry. Taky je pěkný jihovýchod (okolo jezera Ohrid a cesta k němu z Debaru, z Ohridu na Pogradec, Korce, Leskovik a údolím Vlory na Fier a Berat (tudy jsem púvodně chtěl jet, ale pro rodinné problémy jsem se musel vrátit o 14dní dřív, škoda), ale to by bylo na delší putování. Ten sever s plavbou ale zvaž- stejně chceš k moři..Stan se vyplatí-pokud nejezdíš na "platební kartu", ušetříš, když se zeptáš ve vsi na možnost přespání na zahradě u domu, na pobřeží v Č. Hoře si místo mimo kemp najdeš vždy, to samé v Chorvatsku- nač mrhat penězi za spaní v kempu, když si usteleš zadara a v létě se i okoupeš v moři (jen nezapomenout na sladkou vodu na opláchnutí od soli)....

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 10.06.2014
        Autor: bi-jan-cyk
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Černá hora - tipy

               

          nakonec zkusíme popojet busem směr Kolasin a dál na kole do Albánie. Co divocí psi, je to v pohodě?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 22.07.2014
          Autor: Roman8
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Černá hora - tipy

         

    Ahoj, jsem zrovna na ceste v techto koncinach, mam za sebou MNE i AL. Jsou to krasne zeme a ziji zde prijemni lide. Zkus pro inspiraci kouknout na foto na
    http://avant.rajce.idnes.cz/

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 24.06.2014
    Autor: pavelv
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Černá hora - tipy

         

    Černá Hora je opravdu pěkná země. Na kole bezvadná destinace. Levno, docela to tam funguje, příjemní lidé. Před pěti lety jsme ji prakticky celou objeli. Start a cíl byl v Dubroviku: http://www.cyklostranky.cz/nase-cesty/2009...

    Na Balkán se také cestují pravidelně kamarádi, u kterých je také dost námětů pro MNE: http://www.epastorek.cz/cykloexpedice/

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 27.07.2014
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Černá hora - tipy

           

      Ahoj, díky, hezký web...Dá se sehnat plynová kartuš v ČH? Beru i vařič.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.07.2014
      Autor: Roman8
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Černá hora - tipy

             

        Bohužel ne. Protože jsme letěli do Dubrovniku, nemohli jsme si ji vzít s sebou a po cestě ji marně sháněli. Všude na Balkáně se dá koupit maximálně takový ten nešťastný narážecí typ kartuší (vařič je po propíchnutí kartuše napevno nasazený). Při dopravě autem nebo autobusem, určitě doporučuji kartuši přibalit už doma. Ale …

        V Černé Hoře je relativně levně a dá se tam stravovat za rozumné peníze. Totéž platí o ubytování. My jsme spali v kempu jen jednou, a to proto, že jsme byli pohodlní shánět ubytování v Budvě. Nápis „sobe“ (pokoj) je tam na každém rohu. Za dvojlůžkový pokoj jsme platili kolem 20 – 25 €. To jsme teď platili v Dolomitech za kemp. :-) Je to tedy 5 let, ale myslím, že v tomto bude situace podobná. Navíc, kempy mají nižší úroveň, než na jakou může být člověk zvyklý odjinud (opět podotýkám, je to 5 let, co jsem tam byl).

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 29.07.2014
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Černá hora - tipy

               

          My letíme taky do Dubrovníku (29/8-14/9), pak směr Kotor a nějakým busem do Kolasin a přes Gusinje do Albánských hor a zpět Skadar-Ulcinj-Bar-Kotor.
          Asi ne všude bude možnost ubytování a jídla, proto stan+vařič (asi tedy benzin) Trochu řeším co s krabicema na kola, psal jsem i na ubytko Brautovic :-) Ale mají plno.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 30.07.2014
          Autor: Roman8
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Černá hora - tipy

                 

            Díky za upřesnění. Jen několik postřehů ode mne:

            › Bus do Kolašinu. Z Cetinje je to tam den a půl cesty. Jak je to a autobusy a přepravou kol, to netuším, ale pokud jste vázáni časem, pak bych si to zkusil ověřit. Například v Turecku to letos šlo, ale jinde v Evropě to jde jen v krabicích.

            › Ubytování. Nevím, jak v Albánii, ale v Černé Hoře to fakt není problém. „Nejproblematičtější“ to bylo v Podgorici. Ale i tam se stačilo optat taxikáře před nádražím a spali jsme 200 m odtud za 20 € v klimatizovaném pokoji. Potřebu vaření chápu, benzínový „plamenomet“ na cestu je asi řešením.

            › Bedny na kola. Pokud mají v ubytování Brautović plno, tak to vyřešit nejspíš i jinak. Minimálně by ale mohl Nino pomoci s uložením beden. Zaplatili jsme mu za to a on nás navíc odvezl z/na letiště. Mohu na něj poslat do mailu telefon a přímý e-mail. Mluví česky. :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 30.07.2014
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Černá hora - tipy

                 

            A ještě k trase. Určitě doporučuji trasu kolem Skadarského jezera severovýchodně za pobřežním hřebínkem. Je to moc pěkná trasa s výhledy na jezero (viz fotky ve fotogalerii). Bohužel do Baru je to z Ulcinj zajížďka. V Baru (novém) nic není, ale Stari bar je moc pěkný a za zajížďku stojí. Asi se ale budete muset rozhodnout…

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 30.07.2014
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Černá hora - tipy

                   

              Chceme hned do Albánie (týden) a cestou zpět Černou Horu, proto ten bus (Herceg Novi-Andrejevica).
              Přesně mám to dilema jestli kolem jezera nebo kolem moře (Ulcinj-Bar), uvidíme vše až po cestě.
              Prosím o ten mail, zkusím mu ještě napsat, jestli nám neschová aspoň krabice, bez nich jsme...:-)
              Díky.R.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 30.07.2014
              Autor: Roman8
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Černá hora - tipy

                     

                Ad Černá hora vs. Albánie: Znám lidi, co se jim v Albánii moc líbí i co z této země moc dobrý pocit neměli. O Černé Hoře naproti tomu žádné negativní zprávy od nikoho nemám. Já projel velkou část Středomoří, ale do Albánie se právě nehrnu. :-) Každopádně „profrčet“ Černou Horu je fakt škoda. :-)

                Ad Skadarské jezero/Bar: Toť opravdu dilema :-)

                Ad kontakty: pošli mi svůj e-mail na jara(@)cyklostranky.cz

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 30.07.2014
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Černá hora - tipy

                       

                  Patříme spíš k těm kteří jsou nadšení. Z letošní cesty máme velice dobrý pocit. Jak ze Skadaru tak z hor.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 30.07.2014
                  Autor: vvaclav
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Černá hora - tipy

             

        Informace k těm kartuším pro budoucí cykloturisty v ČH.
        V podstatě na celém Balkáně koupit plynovou kartuši nebyl problém (2014), ale ne pro vařiče s ventilovým systémem připojení Campingaz nebo ventilovým systémem šroubovacím (Primus).Všude byly pouze plynové univerzální kartuše napichovací. To se týkalo i Bulharska,Srbska,Rumunska,Moldavy,Ukrajiny,Gruzie,Turecka...(pokud jsem např. nepotkal obchod Decathlon v tereckém Samsunu,nebo Hornbach v rumunském Turcea a pod... tam měli i kartuše s ventilovým systémem šroubovacím, ale to byly spíše výjimky a náhody).
        foto: s přítelem Kwonem z Jižní Koreje jsme si v BiH udělali "výstavku" toho co kdo zrovna vezeme...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 15.09.2014
        Autor: pavelv
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Černá hora - tipy

               

          S Balkánem a kartušemi mám obdobnou zkušenost. S tím Tureckem, to je dost zajímavá informace. Já jsme takto náhodou koupil kartuši Campingaz v Řecku v Aténách v přístavu v obchodě francouzského řetězce.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 15.09.2014
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Černá hora - tipy

                 

            Možná nepřináším nějakou převratnou novinku a možná to na Balkáně neplatí - ale zjistila jsem, že téměř "na jistotu" koupím plynové kartuše ve stavebninách. Baumax, Hornbach a podobné řetězce - tam, kde prodávají grily a různé podpalovače se obvykle skromně krčí i pár kusů kartuší od každého typu. Sice stavebniny většinou nejsou podél zajímavých cyklistických tras, ale určitě se na ně dá doptat snáz než na outdoorový obchod.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 16.09.2014
            Autor: Ifča
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Černá hora - tipy

                   

              Bohužel, tyhle velké markety ale zase bývají zpravidla na okrajích měst a dostupnost bývá po nějaké větší silnici (okruh, dálnice). Dostat se tam bez místních znalostí bývá trošku oříšek.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 16.09.2014
              Autor: radka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Černá hora - tipy

                     

                Máš kompas ...
                8-)

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 16.09.2014
                Autor: AV
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Černá hora - tipy

                       

                  Zkoušel si někdy jít podle azimutu přes dálniční nájezdy?!?

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 16.09.2014
                  Autor: radka
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Černá hora - tipy

                         

                    U nás ve vsi nic takového nemáme

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 16.09.2014
                    Autor: AV
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Černá hora - tipy

                           

                      Také jsem psala o městech a i na vsi vědí, že tyto markety bývají jen u větších měst.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 16.09.2014
                      Autor: radka
                      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Černá hora - tipy

                             

                        Markety tu jsou, všax tu byla, ale ty nájezdy ne-e

                        [ Reagovat ] [ Zpět ]
                        Datum: 16.09.2014
                        Autor: AV
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Černá hora - tipy

                     

                Většinou jsou na okrajích měst, to jo. U dálnic asi jen vzácně. Moc velkoměst typu Prahy na kole neprojíždím a pokud ano, tak zrovna tam bych si tento nákup nenaplánovala. V těch menších je to otázka zajížďky tak jednoho až dvou kilometrů, to se dá.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 16.09.2014
                Autor: Ifča
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

558 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024