reklama

Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

Zdravím. Jsem laik a potřeboval bych poradit s výběrem kola. Výška 193cm. Začátečník. Silnice i běžný terén (lesní a polní cesty). Cenova hladina kolem 16000,-Kč.

Nevím jestli při výšce 193cm raději 29" nebo 27,5".

Koukal jsem po těchto kolech, ale protože se v tom nevyznám nedokážu posoudit rozdíl v kvalitě vybavení. Předem dík za každou radu.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 17.05.2014
Autor: wyvern
  • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

         

    Já jsem trochu opatrný na "novinky". Pár atypů jsem už měl a vždycky s tím nakonec byl problém. Jestli nejezdíš nějaký hard core terén, což dle Tvého popisu nevypadá, tak bych jednoznačně zvolil 29". To už dnes standard je (tedy i široká nabídka pneumatik s různým designem).

    Případný diskomfort v kopcích nebo terénu bych pak řešil při výměně opotřebovaného spotřebního materiálu, tedy především kazety (více do pomala).

    Jenom pozor (a to platí u obou navrhovaných rozměrů) na případné cykloturistické použití kola. Konkrétně sportovní rámy často nepočítají s montáží zadního nosiče. Pokud chceš kolo k něčemu takovému používat, je třeba to zohlednit při výběru konkrétního typu (návarky nebo místo pro uchycení nosiče).

    I vzhledem k výšce Tvé postavy je 29" vhodnější.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 17.05.2014
    Autor: MiBo
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

           

      Pokud jde o výběr z dané nabídky, jsem hodně na rozpacích. Jednak je to jiný level, než kupuji já, ale tak odpovídá tomu i jiná cena. Rozdíly jsou ve vidlicích, kde mimochodem 100 je dnes základ. To trochu diskvalifikuje jediného představitele 29" v nabídce. Uvítal bych lepší řazení, ale to mají všichni v zásadě stejné. Předpokládám, že tu zvítězí značka, takže v doporučeních bude dominovat Merida. Musím ale říct, že Leader Fox mám léta a spokojenost s kolem i s výrobce je výborná (opravdu kontaktní český výrobce není k zahození).

      Já bych doporučoval podívat se ještě, zda by nešlo v podobné cenové úrovni rozšířit nabídku 29". Pokud to nepůjde (ale já myslím, že to mělo jít), tak bych to rozsoudil podle vidlic. To je mé doporučení.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 17.05.2014
      Autor: MiBo
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

             

        Dík za rady, ve 29" se ještě dívám na tyto

        http://www.mojekolo.cz/merida-big-nine-tfs-100...
        http://www.mojekolo.cz/leader-fox-trap-black...
        http://www.mojekolo.cz/merida-big-nine-tfs-300...

        V komponentech vybavení se bohužel vůbec nevyznám, tak zkusím něco naštudovat a přečíst, neboť zatím mi to fakt nic neříká a vycházím zatím jen z toho co jsem si tady v diskusích už přečetl.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 17.05.2014
        Autor: wyvern
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

               

          Z těhle Leader, nebo Merida 300. Každé má svoje plusy i mínusy. Osobně mám dobré zkušenosti s Meridou, ale Leadera nemůžu pomlouvat, neznám.
          U Meridy počítej s brzkou výměnou demoverzí řetězu a kazety (spotřebák jen "na dojetí a zkoušku funkčnosti", dělá to tak spousta firem), u Leadera mě překvapila kazeta jen do 32 zubů. Na 29" patří spíš 36, nebo alespoň 34. Jinak je to verze pro Holandsko.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 17.05.2014
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

                 

            Holandsko? Asi jako, že mi ty dva až čtyři zuby budou chybět u nás v kopcích. Jaký řetěz a kazetu bych si teda měl případně koupit do foroty, ať to nějakých pár tisíc kilometrů vydrží ?

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 17.05.2014
            Autor: wyvern
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

                   

              Záleží, jaké štreky a jak silově jsi zvyklý jezdit. Kazeta je stejně spotřebák (i když při dobré péči dlouhodobější). Takže když poznáš, že 32 je málo, tak pořídíš s větším rozsahem. Právě pro devětadvacítky začli prodávat devítikola 12-36. Ale jestli jezdíš jen zvlněnku, tak vystačíš s 34, případně i tou 32. 36 oceníš, když přijde opravdu krpál, nebo s nákladem.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 17.05.2014
              Autor: ronda
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

                     

                Moc jsem toho zatím ještě nenajezdil. Začínám. Jestli ta základní kazeta moc nevydrží tak si určitě koupím tu lepší a větší, i pořádnej řetěz, neboť bych se nerad od někud vracel pěškobusem.
                Každopádně díky za dobré rady.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 17.05.2014
                Autor: wyvern
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

                       

                  Kazetu neřeš. 11-32 se na 29" kola běžně dodávala. Pro Tvou představu, zpřevodováním je to zhruba cross / trek (menší kola, ale zase víc zubu vpředu). Do krpálů to opravdu není, ale výměna kazety Tě časem stejně nemine, tak ji v nejhorším vyměníš dřív. Těch 11-34 bych na 29" považoval za standard, 36 zubů pak bude buď strmější řazení nebo více do pomala.

                  Řetěz je ještě větší spotřebák, ten neřeš už vůbec.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 18.05.2014
                  Autor: MiBo
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

                         

                    Například 29" s kazetou 11-32 má můj kolega z práce a nestěžuje si. Pravda je, že kdybych ho chtěl udělat, tak ho na svém 26" s kazetou 11-34 protáhnu pár prudšími vršky. Ale extrémy, kde se Ti pomalu zvedá přední kolo, nejezdíš. Až budeš, tak si tu kazetu vyměníš nebo necháš vyměnit.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 18.05.2014
                    Autor: MiBo
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

                           

                      Jo a zajímavé 29" za slušné ceny dělá taky SUP (Superior). To abys měl širší výběr značek. Pochopitelně i TREK, Specialized atd., ale to už je jiná kategorie. Na SUPa se koukni.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 18.05.2014
                      Autor: MiBo
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

               

          A proč se omezuješ jen na tyto dvě značky?
          Určitě by se dalo najít něco zajímavějšího i jinde.
          Na tvoji výšku bych doporučoval 29".

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 17.05.2014
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

                 

            V podstatě jsem otevřen i jiným značkám, ale fakt jsem v tom těžkej laik. V prodejně mi hned nabízeli právě tohohle Leadera ve 27,5"
            http://www.mojekolo.cz/leader-fox-jasper-white...
            jako kolo s nelepším poměrem vybavení vzhledem k ceně při cenové hladině 15-16 tisíc,- Kč.

            Dle přečtených diskusí, Kellys asi ne, prej
            oproti jiným montováno z méně kvalitních komponentů, Merida je snad taková známá značková kvalita, další značky ani moc neznám a nerad bych koupil nějaký noname, se kterým pak bude víc problému než radosti. V prodejně měli ještě hodně kol 4Ever. Ovšem v kvalitě komponentů se opravdu nevyznám, jen co jsem se dočetl tak nebrat Altus případně Acera a vybrat kolo hlavně s dobrou vidlicí. Bohužel zatím nevím, které vidlice jsou horší a které lepší. Tak čtu a snažím se získat nějaké informace.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 17.05.2014
            Autor: wyvern
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

                   

              Tak pokud chceš kolo koupit jen v té jedné konkrétní prodejně, tak jsi samozřejmě odkázaný na to, co ti nabídnou.
              Dost často se stává, že se snaží kupujícímu vnutit nějaký ležák, aby se ho zbavili. Např. kolo 27,5" ve velikostí 22", se asi moc často neprodává...
              Ale třeba je to jinak...

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 17.05.2014
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

                     

                Můžu koupit kolo samozřejmě kdekoliv, byl jsem se mrknout ve třech prodejnách, ale v jedné měli převážně 26" a jen dva stéjné Authory 29" (zelená a modrý), v další prodejně to samé 1x 29" už ani nevím co to bylo za značku no a ta třetí byla plná těch Kellys, Leader, 4Ever a pak kol vyššího cenového kalibru. No a než utratím svých 16t tak bych se chtěl prvně poradit. Ještě ze mne žáden kolocyklista není, tak do toho nechcu cpát víc peněz a lepší(dražší) kolo si koupím snad později. Zatím scháním něco pro začátečníka, ale Olpran či podobné samozřejmě nechci.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 17.05.2014
                Autor: wyvern
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

                       

                  S tím Leaderem nebo Meridou asi vedle nešlápneš, pokud budeš kolo využívat tak, jak píšeš. A pokud časem v nárokách na kolo přitvrdíš, budeš mít už dost zkušeností na výběr něčeho konkrétnějšího.
                  Neplatí to samozřejmě univerzálně, ale tak nějak z logiky věci vyplývá, že 26" bývá hravější do složitějšího terénu (pokud to nechceš válcovat napřímo :-) a 29" zas pelášivější v hladším terénu. Ale zasahuje do toho taky výška jezdce, jeho schopnosti, požadavky a představy. No a 27.5" může pro někoho být potřebný kompromis, nebo taky to může být je marketingový prostředek, jak zas na chvilku vytlačit nahoru ceny stlačené u 26" a 29" konkurenčním bojem.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 17.05.2014
                  Autor: ronda
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

         

    Tak za mne jednoznačně 29" MERIDA BIG NINE TFS 300 white (grey).

    Důvody:
    + 29" je pro Tvou výšku postavy i způsob užití ideální volba,

    + Vidlice má zdvih 100, pružinovka, ale to jsou všechny v Tebou nabízených případech, Suntour dělá dobré vidlice (já Suntour nemám rád, ale tohle je fakt a musím to uznat),

    + Řazení 3x9 je rozumná volba, 3x8 už je zastaralé, navíc je tam překvapivě dobrá přehazovačka,

    + Použité převodníky a kazeta 11-34 je pro Tvé ježdění optimální volba,

    + Kotouč 160 vzadu stačí, ale přední 180 je nutný (Leader Fox má oba 160).

    Kromě toho je to výprodej, takže rám 21" by měl být OK, zatímco 15" je pro děti. Přesto by ale chtělo rám vyzkoušet, aby Ti padnul. Čísla a tabulky nejsou všechno.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 18.05.2014
    Autor: MiBo
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

           

      Za naprosto stejný peníze jako je ta Merida můžeš mít třeba Author Traction (taky r. 2013), kterej má daleko lepší vidlici (vzduchovou), řazení má Deore, má i ten lepší řetěz a je o půl kila lehčí:-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 19.05.2014
      Autor: Spathodus
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

         

    Merida

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 19.05.2014
    Autor: Mig-all
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Leader nebo Merida MTB 27.5 nebo 29

         

    Z těch kol co tady uvádíš v 29" bych si vybral jednoznačně toto: http://www.mojekolo.cz/leader-fox-trap-black... proto, že má nejlepší výbavu a pokud bych si měl vybrat z 27,5" tak beru tady toto: http://www.mojekolo.cz/giant-talon-27.5-3-2014 které je jen o 500,- dražší než Merida, ale má všechno v deore, lepší kazetu, 30 rychlostí, řetěz a řekl bych že je aj lehčí.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 23.05.2014
    Autor: jury
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

316 cyklistů (16 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024