reklama

Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

Otázka zní: Z jakého důvodu se může vyplatit šlapat z kopce?
Podstatu úspěchu mých dálkových dojezdů přičítám tomu, že pokud to z kopce trochu jede, tak nikdy nešlapu a ušetřenou energii využiju k rychlejšímu výjezdu následujícího protikopce, kdy je podstatně menší odpor vzduchu.
Kolik je to "trochu", to záleží na typu stroje, třeba na klasice to bylo 25, na Pětce Azubu 35 a na Oceláči asi 45 km/h. Pokud je to míň, přišlápne se. Ale rvát do toho veškerou sílu, být opojen rychlostí a představou, že následující kopec se vyjede sám a tak to půjde pořád, to je velký omyl, všechno se promrhá v odporu vzduchu.
Když uvažujeme zvlněnou krajinu, kde nebude převažovat klesání nad stoupáním, tak tohle musí platit, ať je kterýkoliv stroj sebelíp aerodynamický. (Nebo mi něco nedochází?)
Šlapat z kopce se vyplatí, když:
- klesání až do cíle jasně převažuje, nebo
- cíl se blíží, chceme dojet dřív a máme sil nazbyt.
Tak co, šlapete z kopce?

[ Zpět ]
Datum: 25.04.2014
Autor: Radek
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    Jen když fouká proti. Zvlášť takovej ten vítr, co je ochoten tě skoro zastavit :o)))

    [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2014
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    jak praví Radka, protivítr anebo, když je kopec takový, že nahoře mám stehna ztuhlá a bolavá, tak další zkopec lehký pohyb pomáhá uvolnit svaly.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2014
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    Totéž do radka :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2014
    Autor: Airline
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

           

      Opravuji: místo "do" čti "co" .-)

      [ Zpět ]
      Datum: 25.04.2014
      Autor: Airline
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    Když potřebuješ vytočit nohy například. Kromě technických sjezdů, točím na dlouhých štrekách nepřetržitě.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2014
    Autor: Radius
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    Dost dobrá a dost zapeklitá otázka.
    V principu máš pravdu, čím rychleji jedeš, tím víc energie na km jízdy vyplýtváš na odpor vzduchu. Čili jakákoliv jízda bude tím energeticky účinější, čím pomaleji tam pojedeš. Z kopce nemáš jak zpomalit než nějakým bržděním a brzdama to nedává smysl, tak holt brzdíš odporem vzduchu dokud to nedosáhne terminální rychlost a dál nezrychluje. Z toho plyne zásadně nešlapat dokud se kolo hýbe nenulovou rychlostí, jinak plýtváš energií. To je jednoduché. A typ kola nehraje roli.
    První komplikace je, že někam chceš dojet v nějakém čase, ne příští rok. Takže musíš volit kolik účinnosti na to obětuješ. V principu opět nehraje roli typ kola. Jak rychle roste plýtvání s rychlostí závisí na typu kola, ale roste vždy.
    Hlavni komplikace nastane, když neuvažuješ stoupání, klesání a roviny separátně, ale dohromady. Vynechme rovinu a vezměme stoupání hned za klesáním dost dlouhým na dosažení terminální rychlosti. Pod stoupání tedy přijedu touto rychlostí, mám jí odpovídající kinetickou energii a tu jednak dál z části plýtvám na odpor vzduchu a z části měním na nastoupanou potenciální energii. Šlapání z kopce jednoznačne opět zvedne množství plýtvání, ale zas máme požadavek dojet někam rychle. Jak mi částečné využití kinetické energie posunulo kde je rozumný kompromis v účinnosti? Připadne mi teď lepší šlápnout víc, než kdyby za sjezdem následovalo táhlé zpomalování odporem vzduchu na rovině? Kolik vteřin času ušetřím za kolik kJ energie v protikopci a kolik na rovině po přišlápnutém klesání? A co z dlouhodobého hlediska, je-li protikopec prudký a já z něj víc vyjedu v příjemně vysokých otáčkách malým výkonem a méně budu šlapat v blbém režimu naplno, takže o pár hodin později bude víc sil? Jak velká část energie vyplýtvané příšlapem se mi "vrátí" tímhle?

    [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2014
    Autor: Jirka
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    Když se to vezme takhle komplexněji, tak podle mě začíná hrát typ kola mnohem větší roli než při zvážení více zjednodušené situace. Třeba 35kg velomobil s odporem vzduchu 20% oproti 15kg treku bude mít pro daný kopec-protikopec kompromis pro dosažení nejlepšího času při vyčerpání dostupných sil někde úplně jinde než ten 15kg trek. Na treku to v drtivé většině případů nechám pomalu sjet dolů, odpočnu si, pak v klidu svižně vyšlapu prudký protikopec. Ve velomobilu si radši odpočnu krátce, dole začnu šlapat ještě před koncem sjezdu, abych se rozhýbal a rozehřál postupně, v bodu zlomu pojedu dvojnásobnou rychlostí s víc jak čtyřnásobným množstvím kinetické energie a přitom pořád s menším plýváním energie za sekundu než ten trek a minimalizuju fázi na konci prudkého protikopce kde tu těžkou mrchu táhnu vší silou na nejlehčí převod.
    Nejde o to srovnat velomobil s trekem, na rychlost na dané trase, to je blbost. Jde o to, že metoda jízdy pro dosažení nejkratšího času při stejné vyplivnutosti jezdce v cíli může být celkem odlišná pro trek a pro velomobil. Bude záležet na profilu trati, výkonu jezdce, jeho stylu šlapání, okolní teplotě (chci udržet nohy v pohybu radši furt když je zima?) atd.

    Napsal jsem zas šíleně dlouhou věc, ale nad tímhle jsem poslední dobou přemýšlel fakt hodně, i jsme se i tom s Radkem bavili během třístovky minulý víkend. Pokud někde uvažuju chybně, protože jsem vynechal nějaký důležitý argument, sem s tím prosím.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2014
    Autor: Jirka
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    A ještě jeden důvod kdy šlapat mě napadá: když spolupracujeme dva na podobných strojích, třeba s ninkem na Oceláčích, a jede se z kopce, kde to nejede tolik, aby se nemohl dál dodržovat těsné rozestupy jako na rovině. Pak musí ten vpředu lehce šlapat, protože ten(ti) za ním mají menší odpor vzduchu a museli by jinak brzdit, což je protivné a blbě se reguluje. Pokud jsem v této situaci vpředu, furt kontroluju zrcátko a šlapu tolik, abych držel těch několik dm odstupu pokud možno já svým šlapáním, ne ten za mnou bržděním. V příštím táhlém klesání bude vpředu on a zas si odpočnu já, dohromady pak dojedem do cíle takovou rychlostí, jakoby jeden šlapal z každého klesání.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2014
    Autor: Jirka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

           

      Díky za zajímavé příklady.
      Jak nad tím ještě uvažuju, asi největší vliv má účel cesty. Když si dávám nějaký okruh do 200 km s nadějí udržet si váhu i přes stálý přísun čokolády, tak to šlapu, co to dá.
      Když je to cesta na sraz, kam bych měl přijet relativně odpočatý, nedonutím se z kopce šlápnout, kdyby za ním následovalo nevím co. Leda že by byl takový protivítr, co by vážně ohrožoval čas příjezdu, i když normálně se mi chce proti větru šlapat ještě míň.
      Ještě viz první příspěvky, na lehokole nějak nemám potřebu volně protáčet nohy, naopak jsem rád za každou chvilku, kdy můžu úplně přestat.

      [ Zpět ]
      Datum: 25.04.2014
      Autor: Radek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    Jo, šlapu. Většinou jezdím krátké vzdálenosti, a chci čas na kole maximálně využít (zničit se :-).

    [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2014
    Autor: Akito
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

           

      Jo, v tomhle souhlas.

      [ Zpět ]
      Datum: 25.04.2014
      Autor: Radek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    Dokud to utocim tak slapu, jen pokud uz mam dost osezenej zadek, tak vyuzivam zkopec k ulevove poloze.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2014
    Autor: Billicek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    Tady asi řešíte spíš závodní problémy, ale v turistice na těžko se tak nějak zhruba (samozřejmě se spoustou výjimek:) řídím pravidlem, že z kopce začínám šlapat poté, co rychlost klesne pod rychlost průměrnou.
    Když toho mám plný kecky, stačí mi vědomí, že se neválím ve škarpě, ale pohybuji se rychlostí, která je dlouhodobě udržitelná.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2014
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    Normálně přestávám šlapat, když to jede samospádem víc než nějakých 35km/h. Z kopce šlapu jenom když spěchám, například když jedu někde kus po hlavní silnici a chci to mít co nejrychleji za sebou. To potom šlapu z kopce úsilím odpovídajícím běžné cestovní rychlosti po rovině a občas se tak dostanu i za 50km/h. Samozřejmě si občas přišlápnu z kopce před protisvahem, poměrně pravidelně tak projíždím dolík kde na dně mám něco přes 40km/h a na vrcholek se vyhoupnu rychlostí pořád ještě kolem 30km/h.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.04.2014
    Autor: Aviatik
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

           

      Asi tak nějak. A ještě bych doplnil: Když to upaluje samo, dám kliky do horizontu a kolena dovnitř nad sebe. A ono to upaluje ještě víc.

      [ Zpět ]
      Datum: 15.05.2014
      Autor: madmax
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

             

        ja to robym tak ze jednu nohu vyhodiim z klipsne druhu vystrem a tu uvolnenu poloziim litkom na pedal cize mam obydve nohy rovnobezne a upaluje to dole kopcom o nieco rychlejsie.

        [ Zpět ]
        Datum: 15.05.2014
        Autor: colombo.ii
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    Při normální i turistické jízdě se z kopce šlape vždy, ale pouze k udržení napnutí řetězu a do rychlosti při které to ještě jde.
    1. Jak už psal Radius, vytřepeš si nohy a uvolníš svaly (Radius taky o cylistice a jejich zákonitostech hodně zná)
    2. Krásně se držením napnutého řetězu učí šlapání "do kulata".

    [ Zpět ]
    Datum: 15.05.2014
    Autor: Holfi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

           

      Bod 2 se mi líbí. Bod 1 mě zaujal něčím jiným: Radek psal výš, že na lekokole nemá potřebu točit na prázdno, že cítí rozdíl oproti klasice. Mě to vždycky připadlo taky tak - na vzpřímených kolech je mi skoro nepříjemné držet nohy nehybně dlouho, jako by to vůbec nebyla forma odpočinku. Na lehokolech (a na různých různou měrou) mě to naopak připadá jako příjemné odpočinutí při dlouhých cestách a nohy se pak pod dalším kopcem roztáčejí velmi ochotně a živě, žádná ztuhlost.
      Těžko formulovat hypotézu na jednom nebo dvou vzorcích, takže by mě zajímalo, má to tak víc lidí, jinak v leže než vzpřímeně? Je možné, že visení svalů na kostře jiným směrem takhle ovlivňuje co dělají, když se na chvíli zastaví? Nebo jsme já a možná Radek jen nějaká anomálie?

      [ Zpět ]
      Datum: 15.05.2014
      Autor: Jirka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

             

        Tebe neznám, ale Radek je svým způsobem opravdu anomálie. :-)))
        Nic ve zlém, ale tomu se nedalo odolat. :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 15.05.2014
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

             

        Mám to také tak, na lehokole jsou nohy v klidu pohodlnější, na klasice mám potřebu s nimi točit.

        [ Zpět ]
        Datum: 15.05.2014
        Autor: petrp
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

             

        Na lehokole se dolů klidně svezu bez točení nohama a určitě si při tom odpočinu (naopak točit vysloveně naprázdno je mi nepříjemné, takže pokud nemám takový převod, abych ještě při příjemné kadenci cítil odpor, raději nešlapu vůbec).
        Na klasice si to už moc nepamatuju :), točit naprázdno je mi tam myslím nepříjemné ještě víc, ale spíš bych řekl, že při sjezdech jsem na klasice vždycky trochu stál v pedálech (jak abych si tolik neomlátil zadek, tak pro lepší kontrolu nad kolem), takže to možná proto to není tolik odpočinek.

        [ Zpět ]
        Datum: 15.05.2014
        Autor: Marble
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

             

        Jste anomalie, ale mam to stejne, i kdyz ne tak striktne. Na HT i z kopce vetsinou stojim, abych odpruzil pripadne razy (a to i ve meste). Na fullovi v terenu z kopce neslapu, abych se nekde nezahakl. Kdyz ale na jakemkoliv zabradli jedu delsi silnicni kopec, vetsinou alespon obcas protocim.

        [ Zpět ]
        Datum: 15.05.2014
        Autor: Murphy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

             

        To bude tím, že na zábradlí šlapající nohy nesou část váhy těla. Když se nešlape, sedí se celou vahou na sedle a bolí zadek. Aby nebolel, tlačíš nohama nehybně do pedálů a to je větší dřina, než kdyby zabíraly střídavě a za pohybu. Na gauči se můžeš opravdu uvolnit. Vyzkoušeno osobně, mám to taky tak.

        [ Zpět ]
        Datum: 16.05.2014
        Autor: NightRider
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

               

          pohybem nohou se krev dostává snadněji z dolních končetin zpět srdci aspoň tak mi to vysvětloval doktor, takže občasné protočení nohou při sjezdu je lepší než ohlé koleno, které krevní oběh spíše škrtí. Viz třeba přesezená noha nebo mravenčení, k čemuž sice na kole nemusí dojít ale důvod je stejný.

          [ Zpět ]
          Datum: 17.05.2014
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

               

          S tou váhou mě to taky napadlo, jen marně přemýšlím, jak velké procento váhy to bude. Ale určitě to k tomu rozdílu přispívá.

          [ Zpět ]
          Datum: 17.05.2014
          Autor: Jirka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Příšlap dolů z kopce - ano, či ne?

         

    Na jednu stranu platí čistě z mechaniky, že pro maximální průměrnou rychlost vůči energii vydané pro jízdu je nejlepší jet konstantní rychlostí kopec, nekopec (tedy čím větší kopec, tím víc to do něj rvát). Vzhledem k tomu, že nemáš rekuperaci, tak by se musela ještě nějak zohlednit situace, kdy jede kolo "samo" rychleji, než je požadovaný průměr, ale v principu by vyšlo něco podobného.
    Na druhou stranu je efektivita svalů nekonstantní a při velkém výkonu dost klesá, takže i když předchozí pravidlo platí z hlediska energie vydané na jízdu. tak už neplatí z hlediska energie spotřebované v těle. Navíc svalová únava je myslím ještě komplikovanější, než jen vydaná energie krát efektivita.
    Bez konkrétních dat spojujících okamžitý výkon a efektivitu nebo "unavování" svalů (a bez dat o konkrétním kole) se asi nedá říct obecně nic moc lepšího, než že optimum bude někde mezi konstantním výkonem a konstantní rychlostí. :)

    [ Zpět ]
    Datum: 15.05.2014
    Autor: Marble
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

375 cyklistů (15 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | dnes

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024