reklama

Vrzání ze zadního kola

Mám 5 let staré MTB Olpran a z okolí zadního náboje slyším občas divné vrzání a hrčení...
Zejména při zatáčení, jízdě po šikmém terénu a vždy když jsem na kole trochu "nakřivo"... zvuky bych popsal jako bzzzm bzzzm...bzzzm bzzzzm a lehce u toho jdou vibrace do rámu....
Dělá mi to od doby co jsem měl sundané zadní kolo, po namontování to začalo dělat, tak jsem ho pro jistotu znova povolil a dotáhnul a nedělalo to - asi 200 km a nyní to znova začalo dělat. Třeba 20 km jedu v klidu a je zatáčka, zatáčím a bzzzm bzzzm, někdy i po rovince to udělá a potom zase klid.
Může to být nějak špatně usazené zadní kolo? Jak ho mám případně dobře usadit a dotáhnout? Přední kolo je snadnější ale u zadního....
Díky

[ Zpět ]
Datum: 06.04.2014
Autor: HV162
  • Re: Vrzání ze zadního kola

Příčin může být vícero. Jedna z nich třeba "Olpran" :-)
    Ale vážně - může odcházet náboj (nebo jen být povolený), možná i uvolněný výplet, taky by to mohla dělat brzda (kotoučová ?), z horších variant problém na rámu.
    Otoč to kolečkama vzhůru a zkoušej vším možným rozumně cloumat, jestli se někde neprojeví vůle, nebo nějaké cvaknutí, vrznutí.

[ Zpět ]
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Aha dík.
      Jak je to s tím upevněním zadního kola? Prý je třeba dotahovat střídavě - poprvé jsem napřed dotáhl jednu stranu a potom druhou a dělalo to hodně, napodruhé jsem se to snažil střídavě ale moc optimální to nebylo, nemůže to být tím?
      A jak poznat, že to kolo je tam nasazeno přesně rovně - protože v těch "kolejničkách" na kterém ta matka drží je tak půlcentimetrová vůle pro hýbání s kolem....
      Jinak brzdy jsou "V"
      A ještě - když to kolo otočím sedátkem dolů a roztočím zadní kolo tak kazeta se mírně vlní - ale to prý není nic vážného...

[ Zpět ]
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

kolo spravne ustavis v ramu tak, ze zmacknes brzdu a potom (pri zmacknute brzde) utahnes zadni kolo.

[ Zpět ]
        Autor: cibi

...předpokladem ovšem je správné nastavení ramének a špalků brzdy ;-)

[ Zpět ]
          Datum: 11.05.2014
          Autor: bi-jan-cyk
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Tipnul bych mírně rozcentrovaný ráfek, případně trochu šejdrem usazenou osu. Při bočním zatížení pak špunty na stranách pláště drhnou o rám. Když to kolo stojí bez zátěže tak to nejde najít.

Anebo asi 50 dalších důvodů :-)

[ Zpět ]
    Autor: Hrabosh

Vyřešeno, byla to prasklá špice u zadního kola...

[ Zpět ]

...teda klasická "osma"...;-)

[ Zpět ]
      Autor: bi-jan-cyk
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Hledá se cyklistka nejen na kolo.

Hledám: Hledá se cyklistka nejen na kolo.
včera
Ahoj, hledám vážný vztah založený na lásce, věrnosti, důvěře a vzájemným porozumění. Chci Tě mít rád a Tvé srdce…

Hledám: Parťák nebo parťačka na kolo

17.10.2017
Hledám parťáka nebo parťačku na kolo o víkendu na pohodové ježdění,věk 50

Hledám: parťáka MTB těžší terén

Hledám: parťáka MTB těžší terén
17.10.2017
Pánové, hledám pohodového parťáka pro vyjížďky do těžšího terénu. 53 let z Prahy.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

134 cyklistů (6 přihlášených)

Reportáž psaná na kole 1.

Jezdím do práce na kole. Pokud máte takového kolegu nebo kolegyni, prosím, ušetřete je soucitných pohledů a…
Martynka | 04.10.2017

Malý gurmánský výlet po jižním Walesu

Suchá předpověď počasí na poslední srpnový víkend, pondělí volné (bank holiday), příznivě načasované…
cyklo-poustevnik | 30.09.2017

Vodňansko

Do Vodňan jsem za svých více jak 50 let života prvně zabloudila loni v létě cestou na poutní místo Lomec, kde…
radka | 21.09.2017