reklama

Vrzání ze zadního kola

Mám 5 let staré MTB Olpran a z okolí zadního náboje slyším občas divné vrzání a hrčení...
Zejména při zatáčení, jízdě po šikmém terénu a vždy když jsem na kole trochu "nakřivo"... zvuky bych popsal jako bzzzm bzzzm...bzzzm bzzzzm a lehce u toho jdou vibrace do rámu....
Dělá mi to od doby co jsem měl sundané zadní kolo, po namontování to začalo dělat, tak jsem ho pro jistotu znova povolil a dotáhnul a nedělalo to - asi 200 km a nyní to znova začalo dělat. Třeba 20 km jedu v klidu a je zatáčka, zatáčím a bzzzm bzzzm, někdy i po rovince to udělá a potom zase klid.
Může to být nějak špatně usazené zadní kolo? Jak ho mám případně dobře usadit a dotáhnout? Přední kolo je snadnější ale u zadního....
Díky

[ Zpět ]
Datum: 06.04.2014
Autor: HV162
  • Re: Vrzání ze zadního kola

         

    Příčin může být vícero. Jedna z nich třeba "Olpran" :-)
    Ale vážně - může odcházet náboj (nebo jen být povolený), možná i uvolněný výplet, taky by to mohla dělat brzda (kotoučová ?), z horších variant problém na rámu.
    Otoč to kolečkama vzhůru a zkoušej vším možným rozumně cloumat, jestli se někde neprojeví vůle, nebo nějaké cvaknutí, vrznutí.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2014
    Autor: ronda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání ze zadního kola

           

      Aha dík.
      Jak je to s tím upevněním zadního kola? Prý je třeba dotahovat střídavě - poprvé jsem napřed dotáhl jednu stranu a potom druhou a dělalo to hodně, napodruhé jsem se to snažil střídavě ale moc optimální to nebylo, nemůže to být tím?
      A jak poznat, že to kolo je tam nasazeno přesně rovně - protože v těch "kolejničkách" na kterém ta matka drží je tak půlcentimetrová vůle pro hýbání s kolem....
      Jinak brzdy jsou "V"
      A ještě - když to kolo otočím sedátkem dolů a roztočím zadní kolo tak kazeta se mírně vlní - ale to prý není nic vážného...

      [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2014
      Autor: HV162
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vrzání ze zadního kola

             

        kolo spravne ustavis v ramu tak, ze zmacknes brzdu a potom (pri zmacknute brzde) utahnes zadni kolo.

        [ Zpět ]
        Datum: 06.04.2014
        Autor: cibi
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Vrzání ze zadního kola

               

          ...předpokladem ovšem je správné nastavení ramének a špalků brzdy ;-)

          [ Zpět ]
          Datum: 11.05.2014
          Autor: bi-jan-cyk
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání ze zadního kola

         

    Tipnul bych mírně rozcentrovaný ráfek, případně trochu šejdrem usazenou osu. Při bočním zatížení pak špunty na stranách pláště drhnou o rám. Když to kolo stojí bez zátěže tak to nejde najít.

    Anebo asi 50 dalších důvodů :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2014
    Autor: Hrabosh
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vrzání ze zadního kola

         

    Vyřešeno, byla to prasklá špice u zadního kola...

    [ Zpět ]
    Datum: 11.05.2014
    Autor: HV162
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vrzání ze zadního kola

           

      ...teda klasická "osma"...;-)

      [ Zpět ]
      Datum: 11.05.2014
      Autor: bi-jan-cyk
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

376 cyklistů (1 přihlášený)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024