reklama

Bolavé achilovky

Ahoj ležáci,
taky vás někdy po delším výletu zradily achilovky, nebo jsem jediný? Po prvním dni (130 km) všechno v pořádku, bolely jenom svaly a to nevadí. Druhý den večer (120 km) mě začala bolet pravá achilovka - asi jako kdyby ji něco drželo v zubech. Takže jsem zbytek výletu musel výrazně zkrátit.

Otázkou je, jestli je to kolem (Python bez nášlapů), nedostatkem tréninku (předtím byly pouze jednodenní výlety do 90 km, celkem najeto 1500) nebo něčím jiným. Jaké máte zkušenosti?

[ Zpět ]
Datum: 23.03.2014
Autor: NightRider
  • Re: Bolavé achilovky

         

    Kdysi se mi stalo, že achilovka začala bolet díky kontaktu s nevhodně tvarovaným svrškem boty. Stačilo na botě ustřihnout kus "paty" a bylo po bolesti.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.03.2014
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolavé achilovky

         

    jak píše šíravník, útlak v oblasti achilovky může v důsledku nedostatečného prokrvení vést k bolestem. Mi podobně rozbolely achilovku těsné pohorky v kterých sem běhal na kolobce. Pořešil jsem to botou s měkčí výstelkou v oblasti achilovky a zlepšilo se to. Achilovka už nebolí.
    A kolega běžec mi poradil cviky na rozhýbání šlach a zvýšení prokrvení nejen okolí achilovky ale i chodidel a s achilovkou už problémy nemám. Proti bolesti mi poradil traumeel, což je nějaká mast z rodiny homeopatik a kupodivu to pomáhalo i když na to moc nevěřím.
    Ale na lehokole nemám pocit, že bych achilovku nějak moc namáhal. Spíše kolena než jsem si vychytal postavení sedačky a nastavení kufrů na botě proti spd.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.03.2014
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolavé achilovky

         

    ja si myslim ze mas nevhodne nastavenu vzdialenost slapaku a moc davas nohu do spicky. Cize ak jazdis 130km tury /den tak urcite odporucam naslapy pritahovanym jednej nohy setriis tu druhu + cyklo obuv byva vhodnejsie tvarovana na jazdu na biku. A urcite vhodne nastavenie vzdialenosti aby si nohu zbytocne neprepiinal.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.03.2014
    Autor: colombo.ii
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolavé achilovky

         

    Osobní zkušenost s tím nemám, ale vím o někom, kdo to řešil. Posunul pedály asi o 5mm blíž k sobě a problém zmizel. Totéž prý doporučuje i manuál ke Questům od Velomobiel.nl. V obou případech je to sice pro případ jízdy na lehokole s spd pedály, mohlo by to ale být podobné i bez nich.

    [ Zpět ]
    Datum: 24.03.2014
    Autor: Jirka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolavé achilovky

         

    Díky za reakce.

    Boty zkusím vyměnit, něco na tom možná bude.

    Vzdálenost šlapek by měla být tak akorát - po rozjezdu si vždycky poposedávám tak dlouho, dokud mi to nepřipadá ideální. Ale je fakt, že špičky mívám dost natažené, aby mi nepadaly ze šlapek, a to bude možná ten kámen úrazu. Zkusím si někde půjčit na zkoušku nášlapy a uvidíme.

    Gaučům zdar!

    [ Zpět ]
    Datum: 24.03.2014
    Autor: NightRider
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolavé achilovky

         

    Epilog: všechny problémy vyřešeny výměnou gumových pedálů za pořádné protiskluzové drapáky - takové ty hliníkové odlitky se zkosenými čely. Boty na nich drží jako přilepené, takže už není potřeba moc propínat špičky a můžu pohodlně jezdit i v kanadách nebo sandálech.

    Nášlapy jsem vyzkoušel a nenadchly mě. Tahání za šlapky nefunguje, když potřebujete oběma nohama permanentně trochu tlačit kvůli řízení, takže přibyly akorát starosti s vycvakáváním, nutnost speciálních bot a žádné podstatné výhody. Na FBB by to byla jiná.

    Howgh.

    [ Zpět ]
    Datum: 15.04.2014
    Autor: NightRider
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolavé achilovky

           

      Musím říct, že jsem pořád ještě nášlapový začátečník - a pokud sis pořídil nové pedály, které ti vyhovují, tak je už teprve každá rada k ničemu (myslím, že zrovna tyto pedály jsem za nášlapy vyměnila), ale: První jízda s nášlapy byla taky dost děs - než jsem se zbavila právě toho zlozvyku z jízdy bez nášlapů, jak píšeš "oběma nohama permanentně trochu tlačit". Když se mi povedlo pochopit, že s nášlapy fakt nemusím a když jsem se to i prakticky odnaučila - už bych bez nich jezdit nechtěla.

      [ Zpět ]
      Datum: 15.04.2014
      Autor: Ifča
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bolavé achilovky

             

        Má trochu jiný typ kola, proto to "tlačení kvůli řízení".

        [ Zpět ]
        Datum: 15.04.2014
        Autor: Radek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Bolavé achilovky

               

          Aha... zas jsem chytřejší. Díky za info. :)

          [ Zpět ]
          Datum: 16.04.2014
          Autor: Ifča
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolavé achilovky

           

      Bavil jsem se o tom s jedním ze zakladatelů stránky o flevech, který si sám staví svá fleva a jejich mutace a jezdí na nich s nášlapy. Podle něj se člověk stejně dřív nebo později musí naučit netlačit oběma nohama naráz a furt, protože to akorát plýtvá mraky energie a unavuje. Je potřeba nohu během šlápnutí vést po dráze, kterou má pedál opisovat, pokud kolo právě zatáčí jak má. A pak jde šlapat do kruhu a i táhnout, když člověk jednou umí potřebnou koordinaci svalů na nohou. Podle mě to dává smysl, ale je možné, že musíš ještě hodně najet bez nášlapů, než si nohy zvyknout tak, že ti nášlapy budou schopné být k užitku.

      [ Zpět ]
      Datum: 16.04.2014
      Autor: Jirka
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bolavé achilovky

             

        Mohl bys, prosím, dát na jeho stránky odkaz?
        (jen jako zajímavost)
        Děkuje Pavel
        8-)

        [ Zpět ]
        Datum: 16.04.2014
        Autor: AV
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bolavé achilovky

             

        Btw. neznamená to, že kolo ovládané nohami (MBB, TD, Flevo, Python) může být celkem dobrá škola kulatého šlapání?

        [ Zpět ]
        Datum: 16.04.2014
        Autor: snilard
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Bolavé achilovky

               

          Tož to nevím. Důkladná škola to je, ale jestli kulatého šlapání, to nevím. Zní smysluplně, že když ti ten kruh pod nohou uhýbá, naučíš se netlačit do stran, ale jen po kruhu. Na druhou stranu ten kruh nezkoušíš držet rovně, ale řídit s ním kolo, včetně držení balancu, takže se vlastně učíš tlačit ten kruh do stran na povel. Takže jak moc ti to pomůže naučit se šlapat obecně kruhově na čemkoliv, to netuším.

          [ Zpět ]
          Datum: 17.04.2014
          Autor: Jirka
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Bolavé achilovky

                 

            To asi nezjistím jinak než, že to vyzkouším :)
            Na Oceláči jsem schopnej rozkmitat si řízení, když do toho dupu.

            [ Zpět ]
            Datum: 17.04.2014
            Autor: snilard
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bolavé achilovky

             

        "Podle něj se člověk stejně dřív nebo později musí naučit netlačit oběma nohama naráz a furt, protože to akorát plýtvá mraky energie a unavuje."
        Naprosty souhlas. Myslim, ze to je jeden z naprosto podstatnych aspektu jizdy s naslapy. Noha si muze odpocinout z neustaleho tlaku a nemusi se silou udrzovat v pedalu. Kolik se usetri energie nevim, myslim, ze dost a pozitek z jizdy je naprosto jiny.

        [ Zpět ]
        Datum: 19.04.2014
        Autor: lwbdur
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Bolavé achilovky

               

          Vsiml sis, ze Jirka psal o flevech?

          [ Zpět ]
          Datum: 20.04.2014
          Autor: Murphy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

240 cyklistů (2 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024