reklama

Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

Skluzné vosky snižují tření mezi skluznicí a sněhem a tím lyže zrychlují a šetří energii lyžaře. U běžek na bruslení se aplikují po celé délce skluznice, u lyží na klasickou techniku či u kombi běžek pak na přední a zadní část skluznice mimo stoupací komoru. Skluzné vosky se dělí na tekuté a pevné. Tekuté vosky se snáze nanášejí, pevné zase poskytují lepší vlastnosti.

Datum: 26.01.2014
Autor: Redakce
  • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

         

    Když odhlédnu od skutečnosti že tenhle návod je pěkně na baterky a tímto způsobem o lyže nepečují ani lidé vlastnící třeba 10 párů lyží na kterých za sezonu najedou stovky kilometrů... Tak mám dojem že je v postupu faktická chyba.

    Buď to je článek pro začátečníky a pak stačí napsat že budou mazat hydrokarbon, protože jakýkoliv fluor je pro ně moc drahý, nebo to je pro uživatele který je schopen při odrazu poznat rozdíl v tom jestli maže vosk za stovku nebo za pětistovku (a je ochotný do toho vrazit ty peníze), ale takový zas nebude číst podobné články o tom jak namazat základ a že je potřeba používat speciální žehličku.

    [ Zpět ]
    Datum: 26.01.2014
    Autor: Hrabosh
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
  • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

         

    Díky za článek, ale přece jen... Trochu podobně jako Hrabosh bych očekával rady pro běžný lid, kterých tu ale moc není. Ne, že by se tam nenašly vůbec, to ne.
    Ale na mě jako začátečníka mazání (kterým jsem už dobře čtvrtstoletí, což je moje chyba) to působí tak, že a) bez dokonalé znalosti mazání ani nevyjedu, a b) mazání je taková věda, že je lepší koupit si šupiny.

    Naštěstí vím, že ani a) ani b) není pravda.

    Prosím místní zkušené běžkaře o rady:
    1) chci vyhodit prastarou igelitku plnou různě omatlaných vosků a pořídit si slušnou základní sadu pro péči o běžky. Co v ní rozhodně nesmí chybět? Které vosky a které nástroje? Úroveň mazání: rekreační běžkař, klasika stopa + mimo stopu.
    2) co z této sady strkáte do batohu, když vyrážíte na jedno- nebo vícedenní výlet?

    Díky předem!

    [ Zpět ]
    Datum: 28.01.2014
    Autor: k.vl
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

           

      Co znamená "prastará"? Je na tom napsáno "Skivo", "Druchema" nebo něco jiného?

      Kolik si tak představuješ že do toho chceš nacpat peněz?

      [ Zpět ]
      Datum: 28.01.2014
      Autor: Hrabosh
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

             

        Je na tom většinou napsáno Druchema, pokud si pamatuju.

        Peněz: právě tolik, aby to na rekreační účely stačilo... Nemám moc představu, v jakých relacích se to pohybuje.

        [ Zpět ]
        Datum: 28.01.2014
        Autor: k.vl
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

           

      Jó, byly kdysi časy, kdy se tohle řešit nemuselo. Ve sportovních prodejnách se dala koupit pouze sada čtyř barevných vosků "Skivo" a k tomu nějaký klistr a bylo vymalováno. Ještě před několika lety jsem využívala poslední zásoby.

      V současné době taky trochu tápu. Ale zatím jsem si vystačila s modrým a červeným swixem a k tomu stříbrný klister. V igelitce kromě toho mám: umělohmotnou škrabku, korek na roztítání, odstraňovač vosků ve spreji, hadr(!), náhradní pásek na svázaní lyží).

      Loni jsem si nechala od jednoho známého, který se věnoval běžeckému lyžování jako profík (trenér mládeže) odborně namazat lyže a nějaký velký rozdíl jsem nezjistila.

      A teď mě Hrabosh roznese na kopytech. 8-)))

      [ Zpět ]
      Datum: 28.01.2014
      Autor: Burajda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

             

        Díky za popis obsahu igelitky! Přesně to potřebuju - seznam na nákup... :-D

        [ Zpět ]
        Datum: 28.01.2014
        Autor: k.vl
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

             

        Tak přesně tuhle sadu vosků někde u svých historických prken ještě mám :o)))

        [ Zpět ]
        Datum: 28.01.2014
        Autor: radka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

             

        Myslím že jsi to popsala dobře. Myslím že pro obyčejného českého běžkaře, kterej nezávodí, ale rád se sveze, stačí kluzné vosky 2, jeden kolem nuly a jeden studenější. A ze stoupacích stejně nejvíc používám modrý extra, a fialový. Prostě něco k nule, a pak na studený sníh. Případně ješte hodně teplý. Klistry nenávidím, než klistr tak to radši do kopce ponesu.
        Z výbavy škrabku, smejvač, kartáč. Mám tedy i kopyto, a žehlišku. Jinak než specielní žehličku za cca 1500-2500 jsem si koupil nejobyčejnější bez napařování za 300 (a je to boška). Ideální když se to vejde do malého kufříku. Jo, a to kopyto je super, a jsem vděčnej švárovi, že mi ho vyrobil.

        A když bych měl jet na víkend? lyže si připravím předem, a pak s sebou ty dva tři vosky podle počasí, a korek. víc myslím na víkend není potřeba. No a když jedeš autem, tak celej ten kufříček... :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 30.01.2014
        Autor: Noch
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

         

    Mě by jen zajímalo, kolik tun chemie se tak každý rok dostane do vody a jak je tahle alchymie vlastně regulovaná...?
    Dá se kupit něco přírodního ?

    [ Zpět ]
    Datum: 28.01.2014
    Autor: újezďák
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
    • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

           

      Minusovačům zdar :

      http://en.wikipedia.org/wiki/Ski_wax

      Ski wax can contain toxic chemicals including perfluorinated chemicals. Levels of perfluorinated carboxylates, especially perfluorooctanoic acid, are known to increase dramatically in ski wax technicians during the ski season.[11] PFOA, in particular, is known to be stable in the environment and to cause cancer, birth defects, thyroid dysfunction,[12] increased cardiovascular risk,[13] hormone and immune system disruption, birth and developmental defects and liver toxicity [14

      When skiing, the friction between the snow and skis will cause the wax to rub off on the snow and sorb to the snow grain surface and particles in the bulk snow. The wax is released in the snowmelt in pulses depending on the hydrophobicity of the chemicals in the wax and the age of the snowpack, ending up on the soil surface.[15] This snowmelt drains into watersheds, streams, lakes and rivers, with the potential to contaminate and harm both the environment and its inhabitants. PFCs in ski wax are extremely heat resistant, chemically and biologically stable, and thus environmentally persistent.[16] A University of New Hampshire undergraduate named Evelyn French estimates of the amount of PFOA in ski wax released to the environment at a ski resort approximates that 1 million skiers visit the resort in a year, each using ¾ of an ounce of wax, resulting in 46,875 pounds of PFOA deposited in the surrounding soil and water systems. To extrapolate to the US as a whole, the ~60 million ski visits each year result in ~2.8 million pounds of PFOA being released to the environment.[17]

      Takže otázka jek dostání nějaký čistě přírodní vosk ?

      [ Zpět ]
      Datum: 28.01.2014
      Autor: újezďák
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

             

        Hlavně že v prvním příspěvku píšu že skoro nikdo fluoridové vosky na běžky nepoužívá, protože jsou drahé.

        O hydrokarbonu (víceméně svíčkový parafín) ani čárka.

        Když o běžkách nic nevíš, tak si to alespoň načti.

        [ Zpět ]
        Datum: 28.01.2014
        Autor: Hrabosh
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
        • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

               

          Jsem laik užívající si záhumenkové ježdění tedy Klánovické polesí, Škvorecký směr a občas se doplácám na běžkách do okolí Mukařova.

          Navíc váš příspěvek asi není kvalitní, má jeden palec nahoru a tři dolu ( aniž bych tam bodoval).

          Jen mě zaujalo po přečtení článku, něco co jsem skutečně nevěděl, tedy že s voskem mají vosky na lyže společného pramálo a něco jsem si načetl... přesně jak radíte aplikoval jsem na to wikipédii...

          Jinak mám pořád ty staré vosky z 80tých let a alchymii se nevěnuji....

          Tak děkuji za okřiknutí a taky vám příjemně naštvaný zbytek dne....

          [ Zpět ]
          Datum: 28.01.2014
          Autor: újezďák
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
        • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

               

          Nejen, že jsou drahé, ale amatér ani nepozná, že je na lyžích má. Pro turistické běhání při běžných českých zimních teplotách stačí ona sada 4 základních pevných bezfluorových vosků a dva až tři klistry. Pro bruslení stačí opět sada 4 gliderů. Sada základních vosků se dá vybrat z jemnější prodávané sady výběrem čtyř vosků tak, aby rovnoměrně pokrývaly celý rozsah teplot asi od +1 do -15 stupňů Celsia.

          [ Zpět ]
          Datum: 28.01.2014
          Autor: Brahma
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

                 

            To Ti pokryji 3 vosky: cerveny, modry extra a modry od swixe, pricemz vetsinou staci ty prvni dva. Klistry nemazu, ani nepamatuju, kdy bych bezkovala v podminkach na klistr nebo za nich jen bruslim.

            [ Zpět ]
            Datum: 29.01.2014
            Autor: lucierut
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

           

      svíčka.

      [ Zpět ]
      Datum: 30.01.2014
      Autor: Noch
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

         

    S tim kartacovanim je to popsane podle me dost nepresne. Ocelovym kartacem me ucili vzit skluznici pred zazehłovanim vosku, aby se odstranil zoxidovany vrsek, a po stahnuti vosku uz jen plastovym kartacem. Tady se upravou skluznice pred voskovanim vubec nezabyvaji.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.01.2014
    Autor: lucierut
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

           

      Konečně si toho všimnul někdo jiný, psal jsem to v prvním příspěvku: "Tak mám dojem že je v postupu faktická chyba."

      Koukal jsem i do prvního dílu a tam jsem tu informaci také nenašel.

      Navíc u lyží na klasiku zapomněli přejet šmirglem stoupací komoru (šmirglovat to po zažehlení glídru je pitomost). Nebo jestli to v Radotíně nahrazují strukturou? Ale to se mi moc nezdá.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.01.2014
      Autor: Hrabosh
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

             

        Kdysi dávno, když jsem zkoušel závodit (opravdu jen zkoušel), tak jsme strukturu dělali jen když bylo hodně teplo a sníh tál - kvůli odvádění vody. Ale možná je to ted jinak.

        [ Zpět ]
        Datum: 30.01.2014
        Autor: Noch
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

         

    Mám z dřívějška dost různých vosků, žehličku, škrabku, smývač ... a zjistila jsem, že to jde i bez toho, prostě si s tím nepřidělávám starosti, maximálně si beru s sebou svíčku, kdyby se to lepilo. A 2 šněrovadla, i když pásky na svázání taky někde mám. Běžky nejsou moje hobby č. 1, ale jsem na nich víc než dost. To je jen tak můj příspěvek, odborníci prominou :)

    [ Zpět ]
    Datum: 29.01.2014
    Autor: Quatsch
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak mazat běžecké lyže (2.) – Mazání skluznými vosky

         

    Autor článku je, s prominutím, naprostý ignorant. Zřejmě předpokládá, že na světe neexistují jiné vosky než ty od značky Swix, jelikož se do článku ani neobtěžoval napsat o voscích jaké firmy mluví.
    Celkově mi smysl článku také celkem uniká. Začátečníkovi neporadil, pokročilému nic nového neřekl.

    [ Zpět ]
    Datum: 07.02.2014
    Autor: snilard
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

včera
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

183 cyklistů (6 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024