reklama

Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

Léta jsem jezdil na horském kole s přesmykačem ovládaným horním tahem lanka. Nyní plánuji pořídit nové kolo, to je ale uzpůsobené pro spodní tah. Preferuji sportovnější jízdu i náročnějším terénem, a tak mám trochu obavy z vyšší náchylnosti na poškození a rychlejšího zanešení bovdenu. Prosím o rady, jaké jsou nejvýraznější rozdíly v obou systémech a jejich výhody a nevýhody.

[ Zpět ]
Datum: 18.01.2014
Autor: JohnyB
  • Re: Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

         

    Jsem spokojenější s horním tahem. Měl jsem na jednom kole i spodní tah a fungovalo o trošku hůř. Jezdil jsem na něm, ale jen do práce, takže jsem to moc neřešil. Nakonec mi ho ukradli, takže už to nemusím řešit vůbec. Obě řazení byli DEORE. Na lanko vedené spodem jde veškeré bláto od předního kola.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2014
    Autor: rambousek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

         

    Jsem pro horní tah a top-swing. Spodní tah jde hůř a zanáší se.

    [ Zpět ]
    Datum: 20.01.2014
    Autor: marrier
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

         

    A já si vždy myslel, že horní nebo spodní tah je o tom, jestli mi smyk bez tahu lanka shodí řetěz na malý nebo naopak na velký pastorek. Z tohohle pohledu mi přijde šikovněší, aby se na větší pastorek řadilo tahem lanka a na menší uvolněním.

    [ Zpět ]
    Datum: 20.01.2014
    Autor: snilard
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

           

      O tom je top-swing nebo down-swing...

      [ Zpět ]
      Datum: 20.01.2014
      Autor: marrier
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

             

        Ale houby. Tohle se snad u presmykace vubec nedela - tedy myslim inverzni chod.

        Top-swing
        http://www.mtb-forum.eu/mountainbike-forum...
        Down-swing
        http://www.mtb-forum.eu/mountainbike-forum...

        Jedna se o pozici pracovni casti proti objimce.

        [ Zpět ]
        Datum: 20.01.2014
        Autor: Murphy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

               

          Přesně tak.

          Top x Down swing se liší umístěním objímky oproti vodítku (nad nebo pod).
          A obě provedení lze použít se spodním i horním tahem (tedy 4 kombinace celkem).

          Inverzní pružina přesmykače neexistuje jako existovala u Shimano přehazovačky.

          [ Zpět ]
          Datum: 21.01.2014
          Autor: Mlok
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

                 

            Koukám, že neumím číst, já celou dobu myslel, že se jedná o přehazovačku :)

            [ Zpět ]
            Datum: 21.01.2014
            Autor: snilard
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

         

    V zime mi loni spodni tah zamrzal a v mechanismu smyku se mi obcas zachytil kaminek pod zlabkem, kterym je lanko spodniho tahu vedeno.
    Tak jsem zmenil tah na horni, zlabek odbrousil mikrobruskou a bowden zakoncil na tomhle: http://surlybikes.com/parts/small_parts/cable... , jen jsem to pripevnil k objimce stareho presmykace, ze ktere jsem samotny presmykac uriznul.
    http://img5.rajce.idnes.cz/d0503/8/8691/8691206...

    [ Zpět ]
    Datum: 20.01.2014
    Autor: Murphy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

           

      No vypadá to zajímavě, ale nevím, jestli bych se do toho pouštěl:-)
      Abych byl konkrétní, jedná se o kolo Kellys thorx 30. Tak trochu mě napadlo, jestli by nešlo přehodit vedení od brzdy a vedení přesmykače. Zadní brzda je totiž vedena pod štanglí...

      [ Zpět ]
      Datum: 20.01.2014
      Autor: JohnyB
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

             

        Brzdu muzes presunout libovolne, at uz to je "V", mechanicka kotoucovka, nebo hydraulika. Ale pro horni tah musi byt ten presmykac uzpusobenu a mit na sobe zakonceni bowdenu. Nebo by musel byt prislusny navarek na zadni strane sedlove trubky. Jinak budes muset udelat neco podobneho, jako ja.

        [ Zpět ]
        Datum: 20.01.2014
        Autor: Murphy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

         

    Zeptám se jinak: Od té doby, co i na silničkách je řazení standardně na řidítkách, má spodní tah nějaké výhody?

    [ Zpět ]
    Datum: 20.01.2014
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Horní nebo spodní tah přesmykače na MTB?

           

      Spodní tah je vhodný na rámy, kde by nebylo vhodné mít vedení horem.
      To je dnes třeba poměrně dost fullů, kde tak vychází jak hadice, tak bowden k přehazce lépe spodem (ať už po spodní rámové trubce nebo vnitřkem rámu). Horem bývá někdy větší problém práce vedení při pružení.
      No a když už vede hadice a jeden bowden spodem, tak se vede spodem i vedení k přesmyuk.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.01.2014
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

264 cyklistů (2 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024