reklama

CITLIVOST ŘÍZENÍ

V některých vašich debatách zmiňujete to, že si nastavujete poněkud citlivější řízení. Pochopil jsem, že spodní řízení systému páka-táhlo to umožňuje. Samotného by mě nenapadlo použít jiný poměr než 1:1. U stojatého kola i koloběžky to vyhovuje (ale taky to ani jinak v podstatě nejde). Je to fakt šikovnější, udělat to citlivější? Mám si pro to už při výrobě nechat možnost štělování?

[ Zpět ]
Datum: 14.12.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (JArda/K ([email protected]))
  • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

         

    Asi bych to nedělal nijak extra citlivější. Nejcitlivější nastavení Azubu bych si tipnul tak na 1,1:1, nanejvýš 1,2 ku 1. Spíš to nejméně citlivý je málo citlivý, mírně do pomala, možná až 2:3. Někdo to tak radši, ale mě celkem vyhovuje spíš to druhý nejcitlivější, protože hodně jezdím ve městě a někdy dostanu řídítka na doraz (třeba v U-zatáčce na rampě pro invalidy u školy, tu jezdím s řídítkama na doraz a balanc držím šlapáním/nešlapáním, celkem hustý, za mokra jsem tam lehnul).
    Nevím, jakou konfiguraci budeš stavět (SWB, LWB, velikosti kol) ale osobně bych doporučil pro začátek zkusit udělat mírný rozsah nastavení, třeba tři díry na páce u vidle nebo u řídítek, z nichž prostřední je 1:1. Až se na tom naučíš jezdit, můžeš to zkusit hodit do jiné, třeba když to bude moc divoký, a zjistit, jestli to není lepší nebo horší. Ale taky se na to jde úplně vybodnout a dát to 1:1 natvrdo. Tohle nastavení je jen taková vychytávka pro pokročilé, kteří už neví co ještě by chtěli na svým kole nastavovat na přesný osobní komfort:-).

    [ Zpět ]
    Datum: 14.12.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

           

      To zní rozumně. Bude to 1:1. Ono na papíře se staví snáz, než ve skutečnosti a když už jsem z plánu vyškrtul štelovák na vzdálenost středu, vyškrtnu i tohleto.
      TAky jsem lehce zvažoval i variantu předního náhonu. Tam je manévrování asi hodně omezené tak jako tak. Ale konstrukčně to vychází příznivě v jiných parametrech. Nezabýval ses tím hlouběji? Nebo někdo jiný? Na webu jsem pár předních náhonů také objevil.

      ////
      Jaks to myslel, že sis v zatáčce "lehnul"? Ležíš přeci při jízdě normálně, ne :-))

      [ Zpět ]
      Datum: 14.12.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (JArda/K ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

             

        Patrně si jenom přelehnul. o^-°O

        [ Zpět ]
        Datum: 15.12.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (HonzaK)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

             

        No ustřelila mi obě kola (jsou tam dlaždice a na mokru to je jak namydlený) a najednou jsem ležel o půl metru níž. Teda ne uplně, za levou ruku jsem visel na zábradlí.

        [ Zpět ]
        Datum: 15.12.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

             

        Předním pohonem si podle mě moc nepomůžeš. Je potřeba najít takovou polohu hlavní kladky, při které ti nebude řetěz moc tahat za řízení v rytmu šlapání, a to není lehký. Pak musíš co nejblíž k ní napasovat i netahovou kladku, abys co nejmíň omezil manévrování, který ani tak nebude nikdy supr. A musíš do vidlice dostat 135mm náboj, to vede na spešl přední vidlici.
        Pokud nestavíš nějaký ultralowracer jak má nink, tak zadní náhon podle mě vychází jednodušší.

        [ Zpět ]
        Datum: 15.12.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

               

          Kdyby směr tahu řetězu byl rovnoběžný s osou vidlice, nemělo by to myslím do řízení vnášt zatáčející sílu. Ale stavět to nebudu, i když to jedna ze zvažovaných variant byla.

          [ Zpět ]
          Datum: 15.12.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (JArda/K ([email protected]))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

             

        Když nebudeš hýbat středem tak jak nastavíš tu správnou vzdálenost???Sedačku taky doufám na pevno.Máš naprosto jasnou představu o sklonu?

        [ Zpět ]
        Datum: 15.12.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (62jarda)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

               

          Právě podle mě na tu citlivost má vliv nejenm poměr řízení ale taky sklon vidlice + závlek a asi ivelikost předního kola. Na mejm stavěném kole jezdím v pohodě a s přehledem a když jsem na srazu zkoušel maxe tak to bylo tak citlivé že jsem měl spočátku co dělat abych se na tom udržel.....

          [ Zpět ]
          Datum: 15.12.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Tom)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

                 

            Je třeba definovat pojmy. V tom jak pohodlně nebo nepohodlně se kolo pilotuje se mísí několik pojmů. Citlivost bych považoval za to, jak moc velkou výchylkou s přímé jízdy reaguje kolo při jednotkové výchylcé řídítek. Pak je tu ovšem ještě něco, pro co mě nenapadá lepší název než časová konstanta (poznamenaný řízením a regulací, jestli to čtete pane profesore Vavříne tak se určitě smějete), tedy za jak dlouho po tom impulsu z řídítek dojde ke změně směru. Tady je asi lepší co nejmenší, protože s moc dlouhým zpožděním se to pilotuje blbě. Celkově má tohle vliv na dojem "živosti" nebo "lenosti" kola a podle mě to závisí na tuhosti rámu i řízení, hmotnosti atd.
            Spešl kapitola je stabilita a tyhle věci, třeba když má vidle flop, tak cítíš, jak při překročení určité meze chce zatočit ještě víc, padá do zatáčky. Když je kolo hyperstabilní, má obrovský trail a rozvor a tak, tak to znamená, že z vychýlené polohy se chce samo vracet do jízdy přímo a to zatáček ho naopak musíš nutit. Trošku mě to připadlo na tom tvým, že rádo jezdí rovně. Můj Azub 4 mi přijde vybalancovaný pěkně, nasadím zatáčku a ono to v ní skoro drží, pěkný kruhový oblouk. Ale je to hodně otázka preferencí. A citlivost řízení nastavovaná v tom plechu u řídítek s víc dírama na to nemá vliv, je to v geometrii té vidlice.
            Další věc je, že když seš zvyklej na jedno lehokolo, tak na něm umíš jezdit perfektně, ale jen na něm. Sednout na další, odlišný typ lehokola není sice tak těžký jako sednout na svoje první, ale furt se na to člověk musí soustředit. Jak se naučíš jezdit na víc různejch, už umíš na všech. Takže do toho posudku citlivosti maxe ti zasáhlo i to, žes byl zvyklej na hodně odlišnej stroj. (Zajímalo by mě, co bys řekl na ninkovu hliníkovou žehličku, protí té je max naprosto krotkej, přinejmenším v malejch rychlostech.)

            [ Zpět ]
            Datum: 15.12.2005
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

                   

              No na Ninkově žehličce (to je ale název) jsem zkoušel a je to fakt těžké se na tom rozjet a ještě dávat bacha na křížení řetězu. Myslím že azbu 26/20 mi po chvilce nedělal problém ale Max... asi je to fakt o zvyku. Pravda je, že mi to chvilku trvalo než jsem se naučil na ležáku jezdit a jsou lidi co napoprvé sednou a jedou..
              Ale upřesnění pojmů bylo na místě - kdaždý si pod "citlivostí" představuje něco jiného...
              Jak pokračuješ ¨s výrobou přívěsu? Občas se mrknu na tvoje stránky a žádný pokrok (teda zdokumentovaný:-)

              [ Zpět ]
              Datum: 15.12.2005
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Tom)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

                     

                Bohužel ani nezdokumentovaný. Končí semestr, jsou předtermíny zkoušek a odevzdávání nejrůznějších věcí na zápočty a tak. Přes Vánoce se tam snad nějaký update objeví.

                [ Zpět ]
                Datum: 16.12.2005
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

               

          No, když on nedavno mě kdosi tady v diskuzi přesvědčil, že kolo je na míru jezdce a ne pro půjčování. Riziko, že se to napoprvně netrefí tu samozřejmě je. Ale když jsem stavěl první koloběžku, tak jsem ji taky několikrát přefik a znovu svařoval, než jsem našel optimální míry.

          [ Zpět ]
          Datum: 15.12.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (JArda/K ([email protected]))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

                 

            Jasně nastavení jde eliminovat. U tříkolky jsme to tak udělali, za základní míru jsme vzali tatínka a ten je teď jediný kdo tvrdí, že mu to přesně sedne.

            [ Zpět ]
            Datum: 16.12.2005
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: CITLIVOST ŘÍZENÍ

               

          [ Zpět ]
          Datum: 15.12.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (JArda/K ([email protected]))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

336 cyklistů (5 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024