reklama

Poradte levnou vidlici

Dobry den, Mam stare kolo s pevnou ocelovou vidlici. Nejdriv jsem pokukoval po novem kole, ale v zajmu uspory financi bych asi nejdriv zkusil pouze vymenit vidlici. Mam 100kg a kolo je horske s V brzdama. Doporucite mi neco prosim?
Zvladnu si ji vymenit sam (je potreba specialni naradi) nebo mam vyuzit servis?

[ Zpět ]
Datum: 04.05.2013
Autor: Alli
  • Re: Poradte levnou vidlici

         

    1) Jaký potřebuješ krk? závit 1", závit 1a1/4", ahead?
    2) Co to udělá s geometrií rámu?
    Odpružená vidlice je vyšší než pevná, takže se změní úhel řizení. Při zdvihu vidlice 50mm (kros) by to snad nemuselo tolik vadit, ale u horského kola při 80 nebo dokonce 100mm, už je to hodně. Co tomu řekne rám? Rázy budou přicházet trochu z jiného směru než na co je rám stavěný. Takže při větším zdvihu vidlice může i rám prasknout.
    3) Pokud jsi šikovný zvládl bys to i sám.
    http://www.ivelo.cz/servis-tipy-rady/domaci...
    http://www.ivelo.cz/servis-tipy-rady/domaci...

    [ Zpět ]
    Datum: 04.05.2013
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Poradte levnou vidlici

         

    Na staré kolo bych koupil max. nějakou levnější pružinovku. Na váhu 100 kg ale budeš muset vyměnit pružiny. Problém je v tom, že tam velmi pravděpodobně budeš mít 1" závitové hlavové složení (viz obr. 1) a v tomto segmentu moc velký výběr není.

    Pokud by to kolo až tak staré nebylo a hlavové by bylo Ahead (viz obr. 2), tak je výběr mnohem větší.

    Pokud chceš smysluplnou vidli, tak si přišetři a kup nějakou vzduchovou, tu si nastavíš (nafoukáš), jak chceš. Akorát bych ji moc neřezal, pro případ, že si koupíš lepší kolo.

    Pro demontáž/montáž závitové vidle budeš potřebovat plochý klíč 30/32, sundavač spodního konusu ze staré vidle (planžetku) a naražeč konusu na novou vidli. Klíč doma nenahradíš (je tam málo místa pro normální klíč), konus při troše šikovnosti a opatrnosti sundáš i narazíš sám.

    Pro demontáž/montáž Ahead budeš potřebovat jen imbusový klíč (velikost teď z hlavy nevím, buď 6 nebo 8) a naražeč ježka do nové vidle. Jo a stejně tak tě čeká to sundání a naražení spodního konusu.

    Snad je to všechno, případně doplníme...

    [ Zpět ]
    Datum: 04.05.2013
    Autor: marrier
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Poradte levnou vidlici

         

    Tak priznavam, ze jste me nepotesili. Vubec jsem to nedomyslel s tou geometrii ramu. Chtel jsem tam dat neco se zdvihem 100mm, ale asi se na to vykaslu a budu dal drncat. Ono je to kolo dost zachovale, ale je uz tak stare, ze si ani nepamatuju, jak moc. Je to nejaky 4ever convex 21 s acerou, ale to je jedine, co muzu rict. Nevim ani ty parametry na ktere se ptate.

    [ Zpět ]
    Datum: 04.05.2013
    Autor: Alli
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Poradte levnou vidlici

           

      Trochu by pomohlo dát širší pláště. Takový 2,25" a hlavně hustit na přiměřený tlak. Klidně i 2,5 baru/35PSI. Pobere to drobné nerovnosti.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.05.2013
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Poradte levnou vidlici

         

    a protoze tomu vubec nerozumim tak jsem to vyfotil :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 04.05.2013
    Autor: Alli
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Poradte levnou vidlici

           

      Krk vidle je Ahead, to je dobré. Jen aby byl 1 1/8" to z té fotky tak úplně nepoznám, dělaly se i 1" Aheady. S tou geometrií bych se zase až tak netrápil, nebude to tak hrozné.

      Výběr vidle už pak záleží jen na financích. Krk bych ale raději moc neřezal, podložek jak vidím, máš dost, kdybys koupil lepší kolo, řízneš to až podle něj.

      Jdi do toho.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.05.2013
      Autor: marrier
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Poradte levnou vidlici

             

        Při nákupu vidle dej jen pozor, aby měla pivoty na V-brzdy, dnes už je jich hodně jen na kotouče.

        Pokud pružinovku, tak aspoň s HLO (hydraulické zamykání zdvihu). Ale budeš muset vyměnit pružiny, lepší by byla vzduchová, nejsou už zas tak drahé, ohledně typu je tu hodně diskusí na tohle téma, použij vyhledávání.

        Off Topic: Zaujalo mě, co to máš na konci bowdenu přední brzdy, takový váleček, co vypadá jako tužková baterka?!

        [ Zpět ]
        Datum: 04.05.2013
        Autor: marrier
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Poradte levnou vidlici

               

          Pokud si dobre pamatuju tak ty valecky by mely byt nejake posilovace brzd nebo co. Taky jsem to na jinem kole nevidel a i lidi kterym jsem daval kolo stelovat se divili, co to tam je :-)

          Ty pruziny kvuli tomu, ze jsem tezky? Ja bych do toho eventuelne opravdu nechtel davat hodne penez. Proste aby to tak nejak nedrncalo a staci. Ja myslim, ze vsechno bude lepsi nez jak je to ted. Do terenu moc nejezdim. Spis po silnici

          [ Zpět ]
          Datum: 04.05.2013
          Autor: Alli
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Poradte levnou vidlici

         

    Toto by teoreticky slo pouzit?

    http://www.global-sport.cz/odpruzena-vidlice-sr...

    [ Zpět ]
    Datum: 04.05.2013
    Autor: Alli
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

441 cyklistů (6 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024