reklama
Země: Polsko Polsko

Polské pobřeží

Ahoj,v léťe bych chtěl objet polské pobřeží.Měl sem v plánu vlakem do Gdaňsku,a odtamtud na kole buď do Kolobřehu,nebo do Štětína,a pak zase vlakem zpět do Ústí nad Labem.Máte s touto cestou někdo zkušenosti,popř.podobnou cestou,nebo nějakou dopravní alternativou.Na informacích ČD mi pani vysvětlovala že dostat se s kolem do polska neni moc jednoduché.Díky za rady :)

[ Zpět ]
Datum: 03.05.2013
Autor: masaj2
  • Re: Polské pobřeží

         

    Mám jen dílčí zkušenost, protože jsem to jel směrem z Gdyně na východ.
    *
    Přímý vlak jede z Jelenie Góry. Kdybys ho zvolil, nezapomeň na časovou rezervu na přesun z Tanvaldu přes Harrachov do J. Góry.
    *
    Nakládej a vykládej rychle. Vlaky tam moc nečekají. Každé polské pivo je silnější než české pivo. Pozor na to.
    J.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.05.2013
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Polské pobřeží

         

    Jel jsem to loni a jsem taky z Ústí (jestli jsem dobře pochopil tu zmínku). Jel jsem přes Šluknovský výběžek - z Varnsdorfu někdy kolem 15. hodiny německým Trilexem do Žitavy, tam přestup do Görlitz. Oboje jsou nízkopodlažní saské vlaky, kolo bez problémů. Na tuhle cestu existuje nějaký Euro-Neisse-Ticket nebo jak se to jmenuje - akorát se musí koupit v Rumburku, ve VDF není funkční nádraží.
    Z Görlitz přejedeš asi 2 km do Zhořelce - miasto, kde je před nádražím taková budka. Tam si koupíš lupen do Wroclawi. Stojí cca 28 PLN + 9 PLN kolo, lze jen hotově.
    Ve Wroclawi máš 2 hodiny na oddych a ve 22.30 jede noční vlak Pirat. Na ten silně doporučuju koupit si lístek s rezervací předem po internetu! Web těch drah je www.pkp.pl.
    Kdyby se ti povedlo koupit lístek bez kola, což se mi loni bohužel stalo, ve Wroclawi máš čas ho dokoupit. Akorát bacha, prodavačky moc neumí EN ani GER a můžou se ti snažit vnutit s lístkem na kolo i celou jízdenku na vlak :)
    No a nočňák tě vyplivne v 8 ráno ve Swinoujscie, úplně na Západě. Jet odtud je lepší - většinou fouká vítr ze západu :)
    Hodně štěstí.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.05.2013
    Autor: 7seconds
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Polské pobřeží

           

      Ještě tři doplňky:

      1) s tím tiketem v Rumburku - toho není třeba se děsit, většina vlaků stejně z UL/DC jede do RBK, a odtamtud se dostaneš do VDF za 30 minut pohodové jízdy přes Seifhennersdorf

      2) u jízdenky přes internet na ten Pirat si můžeš zvolit vagon a kupé - to udělej, vyber vagon s oddílem na kola, a pak se snaž podle tabulky s řazením vlaků stoupnout co nejblíž místu, kde by mohl zastavit (loni měl č. 12 a byl jedinej modrej mezi zelenýma), protože vlaky opravdu moc nečekaj a hlavně bejvaj plný i na chodbičce, tak aby ses prodral dovnitř :)

      3) do vlaku musíš mít vždycky koupenej lístek na kolo předem! - jinak se cvaká pokuta asi 45 PLN. Bohužel se mi to stalo, když mi blbá pokladní v Gdaňsku vytiskla rezervaci na zpáteční cestu jen do Varšavy a ne i na přestup až do Ostravy - prej domluvíte se s konduktorem... jo, velký ho*no :)

      [ Zpět ]
      Datum: 03.05.2013
      Autor: 7seconds
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Polské pobřeží

             

        A jak to tam je s počasim(srpen),kempy a tak...naky rady a tipy?

        [ Zpět ]
        Datum: 03.05.2013
        Autor: masaj2
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Polské pobřeží

               

          Ja tam byl posledni tyden v srpnu a prvni dva tydny v zari a hodne se to stridalo - vyslovene letni pocasi, oblacno vetsinou s teplym, ale obcas i s docela chladnym vetrem, dest dikybohu jen 3 dny z 12. A navic ne dny, ale noci. S tim me ale potkalo nevyslovne stesti - prselo vsechny tri tydny vzdy jen ve ctvrtek, kdy jsme zrovna po nekolika nocich nadivoko v lese planovane jeli do kempu, kvuli vyprani a tak :)
          Ale jak rikam, to bylo fakt stesti, rozhodne bych na to nespolehal - takze stan vezmi pro jistotu urcite.
          Jinak kemp je az na vyjimky (jako je treba prujezd skrz Slowinski NP) prakticky v kazde treti obci. Ale nepocitej s tim, ze v sezone sezenes na blind chatku. Ceny byvaji v poho, jestli se dobre pamatuju, tak nejdrazsi, co jsme platili za 2osoby a stan dohromady bylo 35 PLN, cili zhruba 220 korun. Leckde se da platit kartou.
          Nejlepší je asi tenhle přehled: http://www.pfcc.eu/pol/main.php?nazwa=b.c... - každý ten kemp se dá rozkliknout, tam najdeš víc. Jsou to kempy v polské asociaci kempů, kde se nemusíš bát nějakých nepříjemných překvapení. Hodně z těch, kde jsme byli loni my, je navíc čerstvě po opravě, takže fakt pohoda. Podle těch čísel se pak dá po cestě řídit, jsou takhle značený i na infomapách na krajích měst.

          [ Zpět ]
          Datum: 04.05.2013
          Autor: 7seconds
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Polské pobřeží

               

          Jinak pokud chces nejake "provozni" tipy, tak treba tyhle:

          1) podel pobrezi vede dalkova cyklotrasa, je znacena zelenym symbolem kola a cislem R10 - ovsem pozor na to, ze neni na znackach, jako u nas, ale vetsinou jen nastrikana na stromech nebo patnicich - a obcas se misty zahadne ztraci a pak zase nekde nahle vynori :) ale kdyz se proste budes drzet pobrezi a budes mit mapu, tak no problem

          2) vetsi samoobsluhy jsou jen ve vetsich mestech nebo turistickych resortech a neni zdaleka pravidlem, ze v nich lze platit kartou; naopak prekvapive ve vetsine malych kramku typu ceske vecerky, a to i v hodne malych vesnicich, karty berou; sem tam narazis na to, ze maji min. castku 20 PLN, ale ve dvou to date, nebo kdo je kurak, koupi si proste s veceri krabicku za cca 12 PLN a taky vymalovano :) jinak ceny jsou jen stejne nebo jen mirne vyssi nez u nas

          3) tocene pivo stoji prakticky uplne vsude 6 PLN, bez ohledu na znacku i lokalitu; sem tam narazis na 5,50 nebo treba 7; v kazdem pripade je hnusne, nasladle, a to taky bez ohledu na znacku :)
          pokud dojedes do Gdansku a pojedes odtud vlakem zpatky, je tam v ulicce vychazejici z namesti Dlugi Targ u Neptunovy fontany restaurace s minipivovarem, kde sice stoji O,4 l nekrestanskych 9 PLN, ale je to fakt poradny dobry pivo, idealni rozlucka pred cestou na vlak :)

          4) pokud pijes spis vino, nedavej si rozlevane v hospode, nebyva uplne spatne, ale je drahe, dvojka vetsinou 7-9 PLN; lepsi je koupit si flasku, dobre vino sezenes uz kolem 15 PLN - a nejlepsi vyber a kvalitu prekvapive meli v Kolobrzegu v DM drogerii :)

          5) budes-li si davat rybu, nechod na ni do klasickych restauraci, vetsinou tam delaji mrazene - lepsi jsou stanky a bufety co nejbliz mola, kde berou cerstve primo od rybaru; i ceny jsou tam priznivejsi, treba filet z tresky (dorsz) nebo halibuta se da sehnat za 8-10 PLN, s prilohou 12-15 PLN; v restauraci 18-22 PLN

          [ Zpět ]
          Datum: 04.05.2013
          Autor: 7seconds
          Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Polské pobřeží

                 

            A když sis kupoval pivo, tak jsi zkusil říct aby ti ho dali bez sirupu? Když si o to nepožádáš, tak všude na pobřeží ti automaticky natočí pivo se sirupem a to se vážně nedá pít, ale bez sirupu je v pohodě.
            Hodně piv v Polsku jsou plzenňského typu, takže je hodně podobné těm co pijeme.

            [ Zpět ]
            Datum: 04.05.2013
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Polské pobřeží

                 

            Všem moc díky za rady :)

            [ Zpět ]
            Datum: 05.05.2013
            Autor: masaj2
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Polské pobřeží

         

    V roce 2008 jsem projel téměř celé polské pobřeží ze Swinoujscie do Krynice morskej. Jel jsem ze západu na východ, protože tak většinou fouká vítr, ale zrovna ten týden se to otočilo:-) Mým cílem bylo navštívit všechny polské majáky na pobřeží, něco o cestě najdeš tady v mém blogu "Cestou majáků". Cestování s kolem ve vlaku v Polsku v pohodě, jen pozor, je potřeba hledat vlak, který bere kola. Spoje se dobře hledají i na našem idosu, jinak polské stránky jsou http://rozklad.sitkol.pl/ V dalších letech jsem několikrát jel do Gdaňska a zpět. Mám výhodu, že do Polska na vlak to mám od nás 60 km, potom regionálním spojem dojedu do Wroclawi, odkud jezdí rychlíky přes celé Polsko. A není to drahé, cesta do Gdaňska vyjde cca 100 Zlotých. Jel jsem po sezóně v září se stanem, jeden den pršelo, tak jsem přespal v soukromí, asi za 30 Zlotých. Jídlo stojí zhruba stejně jako u nás, v restauraci bych řekl, že i méně. Celé pobřeží je písečné, okolo Leby jsou písečné duny. Moc se mi líbil poloostrov Hel. A v Krynici Morskej jsem si připadal jako na konci světa:-)

    [ Zpět ]
    Datum: 04.05.2013
    Autor: MarekD
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Polské pobřeží

           

      Marku, chtěla bych se tě na něco zeptat - mám pár dotazů k Tvým minulým cestám. Nenašla jsem však nikde email, mohl by ses mi, prosím, ozvat na marketa(zavinac)lesovna.eu
      Díky.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.05.2013
      Autor: Peggy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Polské pobřeží

         

    Upřímně řečeno, my to měli v plánu jet ze Svinoústí do Gdaňsku, když jsme se vraceli z Odra-Nisy.
    http://www.epastorek.cz/vypravy/2009/odra-nisa...
    Jenže po ujetí asi 20-30 kilometrů jsme to vzdali a obrátili směr na jih a jeli domů.
    Jednak šíleně foukalo od moře (tedy proti), jednak mě štvalo, že jedeme v podstatě pořád 1-2 km od moře a nevidíme ho, takže docela nuda, ale hlavně byl v těch místech docela provoz.
    No, možná jsme měli vytrvat, ale byla to první cesta natěžko s dětma a ten provoz nás deptal, hlavně po tom pohodovém Německu (cyklostezky). Ale někdy bych se tam každopádně ráda vrátila, proto jsem si ráda přečetla zdejší názory.

    [ Zpět ]
    Datum: 05.05.2013
    Autor: Peggy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Polské pobřeží

         

    Tady posílám odkaz na náš výlet po polském pobřeží. Jezdí se tam vždy ze západu na východ, jinak proti větru neušlapeš nic. My jeli jeden den proti větru a byl to mazec. Polské vlaky jsou lepší než české. Pokud mají přepravu kol, znamená to, že je tam celý vagon vyhrazený jen pro kola. Také se tam dá koupit víkendová jízdenka i s kolem (celý den neomezeně) - bilet turistyčny.
    http://putovani.net/index.php?tab=2&select...
    http://putovani.net/index.php?tab=2&select...

    [ Zpět ]
    Datum: 13.05.2013
    Autor: Jane
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Polské pobřeží

           

      Ehm, nevim teda, jak v roce 2004, ale loni uz teda vlaky, specialne spoje TLK, lepsi nez u nas rozhodne nebyly :)

      1) nocni vlak do Swinoujscie, o kterem pisu vyse, ma ve vagonu v zadveri na kola jen 5 haku, i kdyz dalsi 3-4 se tam daji jeste nastosovat oprene o stenu

      2) a na druhe strane se podle vseho da s kolem vlezt na jakoukoli chodbicku - kdyz jsme se vraceli GDA-WAR, tak na poslednim statlu uz nekdo byl, takze jsme ve fofru nalezli na konec predposledniho vagonu a do posledniho neslo projit; pruvodci kdyz to videl, cumel jako puk, ale nic nenamital, a pak uz se tam za celych 7 hodin jizdy pro jistotu neukazal :)

      3) lidi si tam prd delaji z nejakych predpisu, takze po rozjezdu vlaku prvni co udelali nejaky dva chlapici - tam kde jsme stali, byly zrovna vagony pripojene zachodkama k sobe - v jednom na ferovku vymontovali zarovku, aby byla tma, a vesele na predstavku a na nem hulili; a postupne se tam procourali celou noc lidi (minimalne) z obou tech vagonu :)

      [ Zpět ]
      Datum: 13.05.2013
      Autor: 7seconds
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Do vaší knihovny
Tip na letošní dovolenou

Mazurská jezera na kole

 (CK Cyklotur)
05.08.2024, 7 dní
11 440 Kč
cyklistický Autobusem

Podél Baltu na kole

 (CK Cyklotur)
30.08.2024, 7 dní
11 920 Kč
cyklistický Autobusem
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

343 cyklistů (10 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024