reklama

Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

Času zatím dost, nejspíš to bude až na příští sezónu. Dnes jezdím na stařičkém (10let) horáči Leader Fox a v podstatě mi vyhovuje jezdím po cyklostezkách, tedy od silnic až po lehký terén. Jezdíme rekreačně (max 100km denně, průměr cca 20km/h)
ODPRUŽENÁ PŘEDNÍ VIDLICE: Ano či ne, nyní ji nemám a myslím, že mi ani nechybí. Je to jen móda, nebo se opravdu vyplatí i při rekreačním ježdění vozit tu váhu navíc?
KOTOUČOVÁ BRZDA: Je dnes standardem, ale ten kdo ji má zas tak nadšen není. Mě V-čka vyhovují, takže koutoučovka si mě získá asi jedině menší váhou nebo snadnější údržbou (pokud je má, asi bude spíš maličko těžší, údržba nevím).
ODPRUŽENÁ SEDLOVKA: Mám podobný názor jako u vidlice.
ŘAZENÍ: Tam i já uznávám, že 3x9 se hodí (dnes mám 3x7). Jaké komponenty doporučíte (cenová hladina viz níže)?
TYP KOLA: Jak říkám, docela mi vyhovuje starý horáč na kolech 26x1,75. Lehoučké kolo, nízký valivý odpor, žádné moderní vychytávky. Jedinou výhradu k němu mám, že by to chtělo rychlejší převod. Na můj způsob ježdění by ale asi bylo lepší trekové kolo ne?
CENOVÁ RELACE: Předpokládám kolem 20tis. (30 opravdu max.), Uvažuju, že si kolo nechám sestavit.
Prosím o rady a názory, Děkuji.

[ Zpět ]
Datum: 06.03.2013
Autor: myn
  • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

         

    Za mě
    ODPRUŽENÁ VIDLICE - rozhodně ano, a to i na rekreační ježdění. Míň trpí ruce a záda

    KOTOUČOVÁ BRZDA - rozhodně ano a váhově to zase není tak dramatické. Jezdíš na starém MTB, tak nejsi žádný gramážista.
    Kotoučovky jsou na údržbu rozhodně lepší než "V" brzdy.

    ODPRUŽENÁ SEDLOVKA - mám s paralelogramem a rozhodně ano. Pokud pevnou sedlovku, pak karbon, ale ta je cenově hodně někde jinde.
    Míň trpí záda.

    CENA - do 20 tis. zůstané přání "lehoučké kolo" jen snem.
    Zvážila bych cenovou relaci spíš 25 - 30 tis.

    A mimochodem - jízda do 100 km denně s průměrem 20 km/hod. není žádná rekreační cyklistika. To je slušný kalup :o)))

    [ Zpět ]
    Datum: 06.03.2013
    Autor: radka
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -5
    • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

           

      Vpodstatě souhlasím. Jen s brzdama bych si dovolil lehce oponovat.
      Nikdá jsem zatím neměl pocit, že bych na V-čkách neubrzdil. Slušný V-brzdy jako takový + slušný špalky = žádnej problém. Co se týká údržby, já na brzdy moc nesahám, čas od času dotáhnu lanko, po třech, čtyřech sezonách vyměním špalky a jedu dál. Jediný, co je třeba si hlídat, čistotu ráfků a špalků. Ojet ráfek hadrem namočeným v beznzínu je otázka pár vteřin.
      Blbý je je, že pokud dotyčný bude vybírat v cenový relaci kolem 30 tisíc, tak už asi kolo na Včkách vpodstatě nesežene.

      [ Zpět ]
      Datum: 06.03.2013
      Autor: mira.l
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

             

        Na poradnych V sezenes i uhli (vcetne vidle). Kdyz tedy budes gramarit na uplne vsem.

        [ Zpět ]
        Datum: 06.03.2013
        Autor: Murphy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

         

    Teď s blížícím se jarem se začnou objevovat nabídky ZKUŠEBNÍCH JÍZD různých cykloobchodů. Bylo by dobré na vlastní kůži vyzkoušet, co obnáší komponenty, které zmiňuješ.

    Jinak za sebe můžu říct, že bez odpružené přední VIDLICE ani ránu, výjimkou by mohl být jen ten, co jezdí výhradně po silnici. Tu si určitě pořiď!

    Kotoučová BRZDA. Brzdí líp než véčkové brzdy, v těžším teréńu, kde se véčka umí zasvinit a zastavit otáčení kola je to s kotoučema lepší. Ale tam ty nejezdíš. Takže, pro Tvé užití - te je otázka. Já jsme jim nakloněn.

    Odpružená SEDLOVKA. Ta "žere" Tvůj výkon, takže radši nebrat. Na druhé straně je to podstatně levnější získání vyššího pohodlí než zadní odpružení, pokud tedy oželíš částečnou ztrátu svého výkonu, snad o ní můžeš uvažovat. Tady by ev. pomohlo správně zvolit adekvátní obutí kola.

    TYP kola - tady je to opravdu dáno tím, po čem jezdíš. Pokud se jakkoli náročnějšímu terénu spíš vyhýbáš, tak bude možná trekové kolo lepší volba než horák.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.03.2013
    Autor: dusann
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

         

    Odpruženou vidlici ano, ale funkční (= vzduchovou), hydraulické brzdy ano, odpruženou sedlovku pro rekreační jízdu ano (tu, co říká radka = kolem tisíce korun stojí, v žádném případě ne teleskopickou v ceně cca čtyř stovek), řazení osobně preferuji shimano, 3 x 9 ano, plně se spokojím s deore (přehazovačka, řadící páčky), vyhovovalo by i alivio - v současné době to jsou už stejně spolehlivé systémy jako LX, SLX, XT, nezapomenout na devítkový řetěz - já bych dal sh hg 53, konečně ten, kdo Ti to bude stavět, už bude vědět, co a jak.
    100 km denně je solidní porce, to zase tak málo není!
    Mimochodem - syn mý ženy Ane má cykloservis a klidně Ti to postaví, drahej rozhodně není, takže budeš-li mít zájem, dej sem vědět, dal bych Ti spojení a třeba se dohodnete. Servis má doma = v Poříčí nad Sázavou.
    (a jestliže se někomu teď zdá, že dělám mladýmu reklamu - dělám :-) )

    [ Zpět ]
    Datum: 06.03.2013
    Autor: Airline
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -6
  • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

         

    K těm brzdám, osobně preferuji "V" snadná a levná udržba, dobré brzdné vlastnosti, při prudkém brzdění nejsou tak namáhány špice jako u kotoučovky.
    Pokud se zanesou, oba typy špatně brzdí tam rozdíl není.
    Svuj názor jsem si utvrdil když jsem sledoval sportovní přenosy z cyklistických soutěží v terénu a nebylo tam jediné kolo které by mělo kotoučovou brzdu. Možná to byla jen náhoda.
    Odpružená sedlovka je vhodná tak pro ženy.
    Odpružená přední vidlice je i do častečného terénu vhodná.
    Taky doporučuji si nechat kolo složit něž hotový výrobek, viš čím si to osadíš.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.03.2013
    Autor: Bobbob
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

           

      Pokud jsi koukal na cyklokros, absence kotoučovek skutečně nebyla náhoda;-)

      [ Zpět ]
      Datum: 06.03.2013
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

             

        A jaký to má důvod když si to každý chválí?
        Je dobré to vědět jelikož ránu z Večkama ubývá.

        [ Zpět ]
        Datum: 06.03.2013
        Autor: Bobbob
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

               

          Lehoučký, tenký vidlice a rámy. Tam se používají cantilevery. U těch kol se počítá s častám nošením na rameni a během. Když se podíváš na obdo¨bný závody horských kol s přizpůsobenou tratí, tak tam mají jedině kotouče.

          [ Zpět ]
          Datum: 06.03.2013
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

               

          Důvod je prostý: při soutěžích v cyklokrosu jsou kotoučovky zakázané pravidly této disciplíny.

          [ Zpět ]
          Datum: 06.03.2013
          Autor: Joe-CUBE
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

                 

            Nemáš povědomí proč to ta pravidla tak stanoví?

            [ Zpět ]
            Datum: 06.03.2013
            Autor: Bobbob
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

                   

              Hodně pravidel se dělá proto, aby se ten sport zlevnil a zjednodušil. Možná by závodníci byli nuceni vozit dvě sady kol.
              Ze stejného důvodu se biatlon a severská kombinace běhá jen bruslením, nikoliv klasikou.
              Z podobného důvodu bývá zakázána cizí pomoc na trati u spousty sportů (donedávna v MTB), protože pro amatéry a chudší týmy by byl problém mít rovnocennou podporu.

              [ Zpět ]
              Datum: 06.03.2013
              Autor: Joe-CUBE
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

                     

                Pri biatlonu je vyslovne zakazano jet klasikou? Myslel jsem, ze to je jen mene vyhodne.

                [ Zpět ]
                Datum: 06.03.2013
                Autor: Murphy
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
                • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

                       

                  Měl jsem napsat, že závody bývají vypisované jen volným stylem. Pak samozřejmě všichni bruslí a nemusí řešit výbavu na klasiku;-)

                  A ani to není úplná pravda, žáci běhají klasicky;-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 06.03.2013
                  Autor: Joe-CUBE
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

                 

            To si nemyslí že jsou v cyklokrosu zakázané kotoučovky. Na posledním mistrovství světa v USA jsem zahlédl Američana co měl na kole kotoučovky. Nerad bych se pletl, ale myslím si že to zakázané není.

            [ Zpět ]
            Datum: 06.03.2013
            Autor: speedy17
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

                   

              Ha, máš pravdu, kotouče jsou povolené. V českých pravidlech odst. C0505;-)
              Tímto beru zpět všechny své předchozí příspěvky v tomto smyslu;-)

              [ Zpět ]
              Datum: 06.03.2013
              Autor: Joe-CUBE
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

                     

                Znamená to tedy že dotyční soutěžící preferovali "V" brzdy.
                Tak nevím zda do budoucna bude ještě vůbec možné "Večka" sehnat.

                [ Zpět ]
                Datum: 06.03.2013
                Autor: Bobbob
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

                       

                  Toho bych se nebál, na crossech se používají furt.
                  A dotyční na cyklokrosu většinou preferujou kandelábry nebo tak nějak, bo se prý míň ucpávaj blatem.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 06.03.2013
                  Autor: Joe-CUBE
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

             

        A víš, že Ti řeknu, že kdybych si teď kupoval cyklokrosku, tak bych chtěl meridu s mechanickýma kotoučovkama? Asi to není úplná blbost - podívej na www.merida-bike.cz, na cyklokrosky - většina je s kotoučema. A merida přece není žádný béčko :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 06.03.2013
        Autor: Airline
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

               

          Mám taky meridu ale s Večkama, taky netvrdím že je to blbost. Je to asi věcí názoru a zvyku.

          [ Zpět ]
          Datum: 06.03.2013
          Autor: Bobbob
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

               

          TO je sice možné, ale na soutěži (jak píše Bob) v cyklokrosu (jak píšu já) bys ji nemohl použít;-)

          [ Zpět ]
          Datum: 06.03.2013
          Autor: Joe-CUBE
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

           

      Nekotoučové brzdy se jezdí na cyklistických soutěží jedině na cyklokrosu a na silnici. Jinak na biku jsou dnes hydraulické kotoučové brzdy samozřejmostí. Lepší brzdný účinek a mén tlaku na páčku při brždění.
      Odpružené sedlo bych úplně vynechal a spíše bych se přiklonil k názoru radky na karbonovou sedlovku.
      Ale je zde i příspěvek, že se spouštějí testovací akce a to vřele doporučuji. Pakliže nespěcháš, tak si vyzkoušej pár kol a pak se rozhodni. Je opravdu nejlepší si vše vyzkoušet na vlastní kůži a pak se rozhodnout co ti vyhovuje.
      Přední odpružená vidlice rozhodně ano. Ale už nějakou lepší vzduch-olej, kterou si při jízdě na silnici můžeš zamkout.

      [ Zpět ]
      Datum: 06.03.2013
      Autor: speedy17
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

         

    Tak se také přidám:
    Odpružená přední vidlice: Když pružení, tak kvalitní (z levnějších např. SR Epicon). Než napodobeninu, tak raději pevnou. Na uvedené použití se dá s pevnou krásně vyjít.
    Kotoučovky: mají smysl za mokra - bláto a sníh jsou pro ráfkové brzdy vražedné. Jinak stačí véčka. Jsou brzdy kvalitní a mizerné, a to platí pro kotouče i véčka - a nepodceňuj páky (pokud se tělo páky deformuje, celá soustava obrovsky ztrácí účinnost).
    Odpružená sedlovka: Osobní zkušenost nemám. Jsem možná citlivý na správnou výšku sedla (3mm nahoru nebo dolů poznám hned při prvních šlápnutích), měl bych z toho strach.
    Řazení: IMO stačí 2x9 (22/36 a 11-34). Ale ty už kolo máš, tak si to vyzkoušej, jaký rozsah reálně používáš.
    Typ kola: Moc se mi zalíbily 29". Ale mám starý 26" (víc jak 10 let starý ocelový CUBE), a to krátké kolo se ve městě dost hodí, když je potřeba se vytočit v rohu kolem zábradlí, mezi ploty, pronést to dveřma, do výtahu apod... Odešla mi vidlice, koupil jsem mu Raidona (starší model, než je dnes v prodeji).

    Pokud ti to kolo vyhovuje, udržuj ho a používej. Kolega si loni koupil krásného Spešla... a po půl roce mu ho ukradli.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.03.2013
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

         

    Krom sedlovky urcite ber to lepsi.
    Odpruzenou sedlovku jsem si na jedno kolo dal a nakonec sla dolu. Je to podobne, jako odpruzeny predstavec. Meni se trojuhelnik mezi slapacim stredem, sedlem a rukama. U sedlovky vadi hlavne to, ze se Ti trochu meni i u paralelogramu vzdalenost k noham. U mne se to projevilo tak, ze jsem nebyl schopen poradne zabrat. Bylo to, jako kdyz tahnes za kolem neco na gumicuku. Kdyz to je na pohodovy vylet s necyklisty - tak kolem 10 kmh a zadna drina - tak to by mohlo vyhovovat.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.03.2013
    Autor: Murphy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Chystám se kupovat kolo, prosím o názory.

         

    Mimochodem - doporucuji zdejsiho uzivatele "Scalar", ktery kola stavi. Co jsem videl, vypadalo vyvazene.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.03.2013
    Autor: Murphy
    Hodnocení: +8 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

407 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024