reklama

24" kolo pro dítě

Moje dcera už vyrostla ze svého 20" kola a já uvažuju, jaké větší jí pořídit. Dosud měla nějaký starší model tohoto:

http://superiorbikes.eu/cz/kolekce-2013/junior...

Hliníkový rám, lehké a v zásadě mechanicky spolehlivé. No a teď je otázka co dál. Asi bych chtěl zase zůstat u hliníku. Je otázka jestli odpruženou vidlici. Podle mě ano - jezdí s námi i po polních a lesních cestách a pokud si už na něco stěžuje, jsou to právě ruce. Kromě odpružené vidlice bych to směřoval k co nejmenší hmotnosti.

Ještě je alternativa něco postavit ze součástek. Což bych nejspíš zvládl, ale nevím jestli by to nevyšlo dráž a jestli bych sehnal dostatečně vzhledově i funkčně sladěné komponenty. Smontovat bych to zvládl, ale nevím jestli navybírat.

Předpokládám že s 24" kolem vydrží už dost dlouho (anebo je zdědí mladší syn), takže nemá cenu hledat úplně nejlevnější řešení.

Co byste doporučili za model případně za vlastnosti, na které si dát pozor?

[ Zpět ]
Datum: 28.02.2013
Autor: Akito
  • Re: 24" kolo pro dítě

         

    A co jí vzít do tvé oblíbené prodejny, nechť si nějaká kola vyzkouší sama?!?
    Sám pak uvidíš, co by jí asi tak mohlo vyhovovat a zjistíš, jak zúžit výběr.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.02.2013
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: 24" kolo pro dítě

           

      No, asi takto:

      - žádnou až tak oblíbenou prodejnu nemám,
      - ona ještě poroste, takže nějak moc se vázat na to, aby jí v tomto okamžiku úplně přesně seděla geometrie rámu je podle mě nesmysl
      - v jedné prodejně mají typicky kola jednoho dvou výrobců a to ještě ne všechny modely na skladě
      - ona by si beztak vybrala podle barvy :-)

      Na to vyzkoušení _nakonec_ samozřejmě dojde, ale teď sbírám moudra k tomu, co vlastně chtít a na co dát pozor.

      [ Zpět ]
      Datum: 28.02.2013
      Autor: Akito
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: 24" kolo pro dítě

             

        Jasně, že geometrie jí nebude sedět - jak píšeš, kolo bude používat asi delší dobu než rok nebo dva.

        A barva je důležitá, protože BARVA JEZDÍ!!! :o)))

        Jen jsem ti napsala, jak bych postupovala já. Zkrátka bych nechala dítě něco vyzkoušet a pak bych vybírala. Pro mě je dost důležité vidět i jaký názor na tu danou věc má to dítě, abych mu pak nekoupila něco, co nebude chtít. Přece jenom to nějaký peníz stojí.
        Pro tebe jsou důležité parametry, ale pro to dítě třeba zase ta barva...

        [ Zpět ]
        Datum: 28.02.2013
        Autor: radka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: 24" kolo pro dítě

               

          Na tu barvu samozřejmě dojde, ale známe své lidi, že ano :-). Ono se může stát že s ní přijdu na prvotní vyzkoušení a ona se zasekne že tohle kolo a žádné jiné, i když třeba budou ještě další nevyzkoušené možnosti. Proto chci co nejvíc nastudovat předem.

          No a pokud zatím nejezdila na kole s odpruženou vidlicí, tak to podle mě ani na těch pár metrech v prodejně neposoudí, jestli jí stačí pružina-elastomer, nebo jestli potřebuje vzduchovou. Proto se ptám tady.

          [ Zpět ]
          Datum: 28.02.2013
          Autor: Akito
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: 24" kolo pro dítě

                 

            Odpružená vidlice (a to jakákoliv) je u těchto kol k ničemu, děcko je jednak lehké a asi těžko bude řádit někde po šutrech a kořenech... Syn ji na 24" měl a jediný přínos byla o 1 kg (nebo kolik to) vyšší váha kola. Což mi připomnělo, že bych mohl nakouknout do kolárky, jestli to tam kolo ještě vůbec je... :-)

            [ Zpět ]
            Datum: 28.02.2013
            Autor: hekynen
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: 24" kolo pro dítě

                   

              Já nevím, my když jedeme po něčem jiném než po asfaltu, tak ona si stěžuje že jí bolí ruce.

              [ Zpět ]
              Datum: 28.02.2013
              Autor: Akito
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: 24" kolo pro dítě

                     

                Zkus lepší gripy a gelové rukavice (jestli se teda v dětských velikostech vůbec dělají...)

                [ Zpět ]
                Datum: 28.02.2013
                Autor: radka
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: 24" kolo pro dítě

                     

                To si stěžoval před i po "odpružené" 24"...

                [ Zpět ]
                Datum: 28.02.2013
                Autor: hekynen
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: 24" kolo pro dítě

                   

              Já pro kluka nechtěla kolo s odpruženou vidlicí (20ku také neměl s), ale bohužel ten výběr nových kol na trhu v této velikosti kola byl takový, že to bylo prašt´ jak uhoď -váhově, protože v těch "lepších " kolech se v této velikosti prakticky bez odpružené vidlice nenašla nebo to nebylo to, co jsem hledala...
              Nakonec jsem mu koupila Superior (ve výběru byl ještě A-matrix, ale nebyl k mání v místě bydliště, ten má nakonec jeho kamarád a mě přijde ten Superior pro nás lepší-je trochu líp řešený), jsem spokojená a kluk také, vidlice pruží z lehka-funguje a navíc klukovi se to líbí a pružení si vychutnává, jsem zvědavá, jak dlouho to pružení vydrží....

              [ Zpět ]
              Datum: 05.03.2013
              Autor: kosicek
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: 24" kolo pro dítě

                     

                Author A-matrix měl syn, resp. má, ale už nepoužívá, má 26", takže leží bez užitku ve sklepě; myslím to 24" kolo, ne syn! :)

                [ Zpět ]
                Datum: 05.03.2013
                Autor: hekynen
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: 24" kolo pro dítě

               

          Tak podle mě je to přesně postup na dvě věci. Děcku se zalíbí kolo které bude totálně na prd a i když nu pak vybereš sebe lepší kolo, bude zklamané.

          To Akito: U dětských kol je podle mě nejdůležitější váha, která bohužel vůbec neodpovídá poměru váha dítěte/váha kola. Odpružená vidlice je, si myslím, hodně zbytečná a zvyšuje váhu kola o kilo, navíc i s pochybnou funkcí při váze dítěte. Bude stačit lepší plášť, třeba big apple. Vyber kolo podle sobě stanovených kritérií a pak přesvědči holku, že je to nejlepší kolo zrovna pro ní ;o))

          [ Zpět ]
          Datum: 28.02.2013
          Autor: Holfi
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: 24" kolo pro dítě

                 

            Jo, přesně tak. Do obchodu až budu já zhruba vědět co chceme.

            Big Apple má zase nevýhodu na blátě. Chtěl bych něco co má aspoň trochu vzorek. Na tom předchozím Superioru měla úplně ideální pláště - takový jemnější vzorek uprostřed, a větší výstupky po okrajích.

            Nehledě na to, že kolo přímo s Big Apple nekoupím.

            Toho že je odpružená vidlice váha navíc jsem si vědom. Ale co myslíš tou "pochybnou funkcí"? Pokud to bude vidlice s odpovídající tvrdostí, proč by neměla při váze dítěte fungovat?

            [ Zpět ]
            Datum: 28.02.2013
            Autor: Akito
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: 24" kolo pro dítě

                   

              Protože objevit opravdu funkční odpruženou vidlici, bude asi opravdu umění i když, kamarád zrovna řeší taky 24" kolo pro kluka a u nějakého kola ta vidlice prý docela fungovala (bohužel už nevím u kterého říkal) Občas sem chodí, zkusím mu napsat.

              [ Zpět ]
              Datum: 28.02.2013
              Autor: Holfi
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: 24" kolo pro dítě

                     

                Author A-Matrix je to :) Porovnával jsem to v obchodě se starším Authorem a Superiorem a v dalším obchodě s Meridou a ty všechny měly vidlice naprd. Na tom A-Matrixu byla výrazně měkčí. A klukovi se to kolo líbí taky, takže u nás je vyřešeno.

                [ Zpět ]
                Datum: 01.03.2013
                Autor: Žulda
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: 24" kolo pro dítě

                       

                  V té 24 je lepší Author Mirage.Je lehčí.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 26.05.2013
                  Autor: janina1
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: 24" kolo pro dítě

                     

                Syn má Author Mirage a nemůže si vidlici vynachválit.Pokud jede po hrbolech je to prý lepší než s pevnou:)

                [ Zpět ]
                Datum: 26.05.2013
                Autor: janina1
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: 24" kolo pro dítě

         

    Tak jen rozuzlení: zkoušeli jsme různá kola, ta nejlevnější neodpružená překvapivě nebývají nejlehčí, protože mají zřejmě nějaký levný ale těžký rám a komponenty. Přibližně je to tak, že čím dražší tím lehčí bez ohledu na odpružení. I když někteří výrobci neuvádí hmotnost vůbec a u některých je dost pochybná.

    No a když jsme zkoušeli to odpružení, tak vzduchové vidlice jsou fakt o třídu jinde (i cenově, bohužel, no ale co už). Nechtěli jsme kotoučové brzdy kvůli větší náchylnosti na poškození a horší opravitelnosti. Chtěli jsme spíš vyšší/delší rám, ty 11" a 12" nám po vyzkoušení přišly už dost malé.

    Nakonec jsme koupili loňský model Author Sonic, kde výrobce uvádí o víc než o kilo menší hmotnost než u dalších modelů (10.9 kg). Reálně má podle mé váhy 11.1 kg když ho dám na váhu samostatně a jen přidržuju, a 11.4 kg když zvážím sebe, pak sebe s kolem, a odečtu to. Má to vzduchovou vidlici s 60 mm zdvihem, a celkově se zdá být rozumně udělané a funkční. Uvidíme za pár let. Mimochodem, proč je na vzduchovou vidlici potřeba speciální pumpa, když to má normální autoventilek a tlaky jsou podobné tomu co je v pneumatikách?

    Provedli jsme přesun dětských kol o jedno a zbylo nám modré 16" kolo GT - pokud byste někdo z Brna a okolí chtěli odkoupit nebo dlouhodobě zapůjčit, ozvěte se.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.03.2013
    Autor: Akito
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: 24" kolo pro dítě

           

      Ono to bude u dětského kola nejspíš trochu jinak, ale tlumiče se foukají třeba i na 14 barů, což normální pumpičkou nedáš, proto ta speciální.

      [ Zpět ]
      Datum: 25.03.2013
      Autor: Holfi
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

389 cyklistů (11 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024