reklama

Tepelná regulace za jízdy

Přátelé, zimu mám na krku, a protože jsem se rozhodl otužovat, nenosím na sobě příliš vrstev. Běžně to nevadí, ale když jedu ze školy svoji téměř míli domů, tak mi začíná být trochu zima...

Řeším zásadní problém: Co je lepší?
1) Jet rychle
+ zahřívám se rychlým pohybem
+ vydrží mi teplo ze školy
- větší ochlazování větrem (odpor vzduchu)

2) Jet pomalu
+ vítr tolik nestudí
- rychleji chladnu

Má trasa je krátká, s jedním nadjezdem nad silnicí. Jde o to, abych nenastydl a nezpotil se (což se mi i tak nedaří).

[ Zpět ]
Datum: 20.09.2012
  • Re: Tepelná regulace za jízdy

         

    Člověče, to nemáš sebou funkční prádlo?!?
    Oblíkat na kolo by jsi se měl tak, aby ti bylo mírňoučce zima. Rozhodně se nenavlíkat tak, aby jsi se potil.
    A bacha na klouby. Pod 15° C zakrývat!!! :o)))

    [ Zpět ]
    Datum: 20.09.2012
    Autor: radka
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Tepelná regulace za jízdy

           

      Radko, já se ptám na oblečení? Mě jen zajímá, která varianta je lepší při nezměněných podmínkách :-) Věřím v chytré fyziky a matematiky.
      Funkční prádlo mám, když nasedám, je mi mírně zima, ale to se rychle mění :-D
      A klouby schované mám, kraťasy jsem měl naposledy v pátek :)

      [ Zpět ]
      Datum: 20.09.2012
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Tepelná regulace za jízdy

             

        Nechci rikat, ze resis blbiny, ale..

        Fyzik ti muze treba rict i to, ze kdyz zvolis variantu "rychle" a bude to hooodne rychle, budes se naopak zahrivat - podobne jako meteor proletavajici atmosferou. :)

        Jinak, k tvemu pozemskemu dilematu v "normalnich" podminkach, podle me rozhodne radeji rychle. Zkratis tim celkovy cas jizdy a tedy i dobu prochladani, coz bude nejspis na dane vzdalenosti nejpodstatnejsi.

        [ Zpět ]
        Datum: 20.09.2012
        Autor: Andrej
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Tepelná regulace za jízdy

               

          No nějak se bavit musim, jinak bych to kolo za jízdy zahodil :-)

          Meteorická rychlost mě nenapadla, já jsem rád, že vyjedu nadjezd :-D

          [ Zpět ]
          Datum: 20.09.2012
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Tepelná regulace za jízdy

                 

            Ale jo, vzdyt se bav. :) A rozumim ti. Parkrat uz jsem to taky "resil", jenom ne teoreticky, ale primo za jizdy - treba letos koncem zimy, kdyz mrzlo, az prastelo, tak jsem v nekolika pripadech trochu zpomalil, aby me ten ledovej vzduch obtekal pomaleji. Ale to je uz extremni pripad.

            [ Zpět ]
            Datum: 21.09.2012
            Autor: Andrej
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Tepelná regulace za jízdy

                   

              treba najst komromis medzi slapanim a rychlostou aby si virobil primerane mnozstvo tepla a nepotil sa :-D

              [ Zpět ]
              Datum: 30.09.2012
              Autor: colombo.ii
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Tepelná regulace za jízdy

             

        No mě na tom tvém popisu právě zarazilo, že píšeš o tom, že buď se potíš nebo rychleji chladneš. To mě vedlo k mému dotazu ohledně funkčního prádla.
        Ale přiznám se, že mi bylo divné, že by jsi ho nepoužíval :o)))

        [ Zpět ]
        Datum: 21.09.2012
        Autor: radka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Tepelná regulace za jízdy

         

    Kolik to mas kilometru?

    Ochlazovani vetrem pri rychle jizde v zime podle me nehraje moc roli, nevim jak Ty, ale ja jezdim ve vetrovce.

    [ Zpět ]
    Datum: 20.09.2012
    Autor: lucierut
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Tepelná regulace za jízdy

         

    Čistě fyzikálně tuším roste výkon (a tedy produkce odpadního tepla) se čtvercem rychlosti, zatímco ochlazování lineárně s rychlostí. Takže pokud podáváš velký výkon, budeš mít větší tepelný komfort. Praktickou aplikací tohoto zjištění je skutečnost, že závodníci na 50km na běžkách používají jen lehké kombinézy i v mrazech, zatímco turisté často použijí vlněný svetr nebo rum.

    Jenže člověk není stroj, takže já raději jedu lehký převod a pěkně to točím. Slibuji si od toho menší riziko, že někde zabereš velkou silou prochladlým svalem či šlachou, jednak se tak nezpotím, a při sjezdu pak neprochladám. Ale možná to dělám blbě, vyčkej raději rad zkušených čutňáků nebo fyzika ze zplzně;-)

    [ Zpět ]
    Datum: 20.09.2012
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Tepelná regulace za jízdy

           

      Asi jsem měl ještě napsat, že nemám převody :-D Ale asi to tak nějak odpovídá :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 20.09.2012
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Tepelná regulace za jízdy

             

        Nemáš převody? Ani jeden? Vítej mezi koloběžkáři:-)

        [ Zpět ]
        Datum: 20.09.2012
        Autor: Joe-CUBE
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Tepelná regulace za jízdy

               

          Jo, jeden tam je, občas teda... :-D Ale na tomhle by se jako na koloběžce jet nedalo :-D

          [ Zpět ]
          Datum: 20.09.2012
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Tepelná regulace za jízdy

         

    Ono to nebude jen o fyzice ale i o biologii. Ještě přesněji o tom, jestli jsi "potivý" nebo "nepotivý" typ. Někdo si po sportovním výkonu otře lehce zpocené čelo, z jiného při stejném výkonu leje.

    [ Zpět ]
    Datum: 20.09.2012
    Autor: Burajda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Tepelná regulace za jízdy

         

    Jestli myslis mili jako 1.6 km (pripadne 1.8 km pro namorni mili), tak ti prece nemuze stacit byt zima ani kdyby mrzlo. Budu-li pesimista a pocitam rychlost 20 km/h, tak vychazi 5 minut, pricemz je otazka, zda se vubec vyplati tahat kolo... :)

    Jinak za me na kratsi vzdalenost rozhodne zrychlit. Na delsi (vyrazne) uz je to otazka, pokud by to clovek prepalil, vycerpal zasoby energie a mel problem vubec dojet, to pak muze byt zima velmi neprijemna. :)

    Strategii zrychlit volim i v pripade, ze zacne prset. Jednak je sance, ze se dostanu nekam, kde jeste/uz neprsi, pohybem se zahreju a hlavne se driv dostanu domu, abych se mohl prevlect (pokud do te doby neuschnu).

    A nestras tu se zimou, v utery jsem se jeste byl koupat v rybniku a doufam, ze to nebylo letos naposled...

    [ Zpět ]
    Datum: 20.09.2012
    Autor: Jrr
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Tepelná regulace za jízdy

           

      Je to ta první (naštěstí ne švédská - 10km), zima mi je... Oblíkám se výrazně méně než mé okolí :-) A má to výsledky.... Až pojedu do obchodu, tak to bude horší, to je 5 km... A na tom moje vozidle to už není zase taková sranda :-D
      V dešti se chovám dle velikosti mraku, tady prší každý den :-)
      A zima tu je pěkná, tak nějak kolem deseti stupňů, ale zítra slibují 4, tak nevím...

      [ Zpět ]
      Datum: 20.09.2012
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Tepelná regulace za jízdy

             

        Deset pod nulou? :-) Kdyz jezdim v noci domu, tak je kolem 8 stupnu ted i v Cechach a vcera mrholilo. Mam na sobe svou tradicni kombinaci tricko s dlouhym, tricko s kratkym a vetrovka. Nad 10 mi v tom je horko, pod 10 to vozim az do -17 (vic jsem zatim nezkousela), jen pri vetsi zime nesahnu po prvnim tricku, co je po ruce, ale beru merino. Do deste mam od letoska gore-tex active bundu, ktera je lehka a dobre prodysna, takze se pod ni zahrivam jen o trochu vic nez pod pertexem. Zada se mi trochu zpoti vzdy, ale v tehle teplote az po vic nez 5 km.

        [ Zpět ]
        Datum: 20.09.2012
        Autor: lucierut
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Tepelná regulace za jízdy

               

          Já myslím, že ještě nemrzlo, ale krutě se to blíží. Díky blízkému moři (asi) tu jsou docela stabilní teploty, jen pořád prší...
          Já se taky nezpotím, je to rychlovka.. Mě to zajímalo čistě z toho pohledu, přemýšlím nad tím za jízdy, dřív se daly zobat místní plody, ale oni mi je sežrali.... :-D

          [ Zpět ]
          Datum: 20.09.2012
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Tepelná regulace za jízdy

                 

            Ja tedy za jizdy premyslim taky o spouste picovin. Predstav si, kolik toho zvladnes za ty sve 2 kilometry a ja to mam 27 km :-)

            Mne vzdycky trva nejakou vzdalenost, nez se uvedu do provozni teploty. Cim vetsi je zima tim delsi ta vzdalenost je, a tak u mne nefunguje to, ze bych zezacatku byla rozehrata a pak chladla. Zezacatku vzdy vykosnu (tedy kdyz je zima, coz ted jeste neni) a az po nejake vzdalenosti zacnu topit. Na bezkach je ta rozehrivaci vzdalenost tak 500 m az jeden kilometr, na kole trochu delsi.

            Co mas na sobe obleceno Ty?

            [ Zpět ]
            Datum: 20.09.2012
            Autor: lucierut
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Tepelná regulace za jízdy

                   

              S tim rozehratim mi to na starym favoritu fungovalo podobne, ze zacatku zima a po nekolika kilometrech intenzivni jizdy zacalo byt prijemne i v -10C a pak stacilo regulovat tempo tak, aby nebyla zima a zaroven jsem se nepotil. Na lehokole to tak dobre nefunguje, tam mi naopak zacnou mrznout nohy, musim na chvili zastavit a dat je dolu.

              Ja to mam do prace cca 26 km (nejkratsi trasou) a vymyslet se toho da stihnout fakt hodne. :)

              [ Zpět ]
              Datum: 20.09.2012
              Autor: Jrr
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Tepelná regulace za jízdy

                   

              Takhle ultrakrátkou rozjížděcí a zahřívací vzdálenost hodně závidím. Já zpravidla potřebuju 10 km, ale nejmíň 8 km než se dostanu do správné provozní pohody a teploty k optimálnímu výkonu.

              [ Zpět ]
              Datum: 24.09.2012
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Tepelná regulace za jízdy

                     

                Buď rád, že nejsi Medúza - ten se zahřívá prvních 80 km a pak si teprve dá lehkou vyjížďku :o)))

                [ Zpět ]
                Datum: 25.09.2012
                Autor: radka
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Tepelná regulace za jízdy

                       

                  Tak to už by asi vážně bylo skoro víc než hodně, když on dokončuje zahřívání, tak to já už začínám vyhlížet místo, kde chci přistát :-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 25.09.2012
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Tepelná regulace za jízdy

                   

              Ty jo a teď jsem jel z florbalu, měl jsem docela hodně oblečení (už se blížíme nebezpečně nule) - sensor active, lehkou mikinu canard, directalpine softshell a takový outdoorový kalhoty a fakt jsem musel jet pomaleji, protože jinak byl ten ledový vzduch nepříjemný....

              [ Zpět ]
              Datum: 25.09.2012
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Tepelná regulace za jízdy

         

    těžko říct. Záleží na tom jak se potíš jak umíš svou teplotu vědomě regulovat atd. atd.

    pro mne je nejlepší jet tak, abych se téměř nepotil a tomu přizpůsobit oblečení. V podstatě je to stejně energeticky vydatnej pohyb jako rychlejší chůze.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.09.2012
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

328 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024