reklama

správné nabíjení lithiových akumulátorů

Mám dvě nabíječky a každá pracuje trošku jinak. Ty první dvě fáze dobíjení jsou stejné. Takže dobíjí se konstantním proudem v mém případě (u LiFePo4 36V) na hodnotu 43,8V. Pak následuje fáze konstatního napětí, kdy se snižuje proud. To je samozřejmě správně a dost podstatné. V téhle fázi probíhá dobalancování článků, protože napětí je přes 3,6V na článek. No dobře, tak dále. Dále už se ty moje nabíječky liší. Ta první se při nějakém poklesu proudu odpojí, ale ta druhá přejde na menší proud nebo možná na udržovací napětí 43,4V. To je mimochodem docela chytré a asi to dává možnost ještě jemnějšího dobalancování, pokud by to články nestačily ve druhé fázi. Ale překvapuje mě, že co nabíječka, tak trošku jiný přístup. To hlavní je u obou správně, ale ta závěrečná fáze se liší. Docela by mě zajímalo, jaký průběh u nabíječek mají ostatní. Díky. :)

[ Zpět ]
Datum: 08.08.2012
Autor: Robikl
  • Re: správné nabíjení lithiových akumulátorů

         

    Jaký máš nabíječky? Ta chytřejší by mě docela zajímala, jsem těsně před nákupem vybavení.

    [ Zpět ]
    Datum: 09.08.2012
    Autor: sparlinek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: správné nabíjení lithiových akumulátorů

           

      Tak nabíječky mám oboje od e-pohonu. Kupované s docela velkým časovým odstupem. Asi lidi kupují v pořadí, že nejdřív levnou nabíječku a pak časem přijdou na to, že chtějí rychlonabíjení, ale já to měl obráceně, protože nejde jenom o rychlost. První byla 5A/43,8V. Ta nabíjí rychle, má větráček, takže trošku hučí. Druhá je 2A/43,8V. Ta nepotřebuje větráček, takže je supertichá. Většinou už používám tu 2A protože menší proud je pro baterku příznivější. No a když dorazím s kolem domů, tak nikam nechvátám, tak mi to delší nabíjení nevadí. Fakt je, že i to ticho při nabíjení se mi líbí.

      [ Zpět ]
      Datum: 09.08.2012
      Autor: Robikl
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: správné nabíjení lithiových akumulátorů

           

      Jinak skutečně chytrá nabíječka stejně není ani jedna. Skutečně inteligentní by byla taková, která by po vybalancování uměla upustit tak cca 0,5% kapacity, aby se snížilo napětí. To je docela příznivé pro životnost lithiové akumulátoru obecně. Dokonce se někde uvádí kolik procent má aku mít pro skladování, aby se neničila.

      [ Zpět ]
      Datum: 09.08.2012
      Autor: Robikl
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

321 cyklistů (14 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024