reklama

Rozhozená zadní přehazovačka

Nevím si rady s tímto problémem. Nedávno mi po tom co jsem rozpojil, vyčistil a znova zapojil řetěz začalo blbnout řazení. Je dost možné, že jsem o něco zavadil atd. Problém byl v tom, že nahoru na větší kolečka to řadilo tak, že někdy jsem musel zmáčkout páčku dvakrát až se přehodilo a pak jednou zpátky aby řetěz nedrhl. Všelijak jsem si hrál se stavěcím šroubem na řidítkách, ale vřdycky to bylo jenom bud horší nebo stejné. Pár dní jsem s tím jezdil. Dneska jsem se na to v rámci běžné očisty kola a řetězu podíval, a zkusil si s tím pohrát. Nejsem na to odborník a rozumím tomu jen tak částečně, ale podle několika návodů na netu jsem zkontroloval spodní a horní doraz, to bylo zdá se v pořádku. Potom jsem zkusil uplně vypojit lanko, nastavit spodní doraz znovu (jenže si tím nikdy nejsem jistý, ta vzdálenost od převodníku k pastorku je pár cm a nedokážu určit jestli to sedí na mm přesně) pak zapojit lanko při tom že mám řetěz na nejmenším kolečku a to lanko pořádně napnout, potom popřehazovat na největší kolečko, nastavit horní doraz. Pak jsem dlouho a dlouho šteloval se stavěcím šroubem na řidítkách, ale nic to opět nepomohlo. Nejlepší varianta která se povedla je ta, že nahoru to přehazuje až na zanedbatelné prodlevy dobře, ale na poslední dvě velká kolečka to jde hrozně ztuha a dolů to z největšího přeskočí až napodruhé, potom to jde hezky a pak to vynechá druhé nejmenší kolečko. V tomto případě jde navíc řadící páčka směrem nahoru hrozně ztuha.
Prosím, můžete mi někdo nějak blbuvzdorně poradit v čem by mohl být problém? Potřebuju mít to kolo v sobotu v dobréms stavu a do servisu už nestíhám. Díky moc

[ Zpět ]
Datum: 21.06.2012
Autor: Aranyafea
  • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

         

    Těžko říct. Já bych asi zkontroloval lanko přehazovačky, bowden, promazal bych to. Přehazovačku taky. A jeden hodně hloupý dotaz: Máš ten řetěz navlečený přes tu přehazku ve správné dráze? Vím že to zní divně, ale mě se taky kdysi povedlo ho tam navlíct nějak blbě a musel jsem ho rozpojit, opravit to a znovu spojit.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.06.2012
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

           

      Řetěz je určitě v pořádku, v tom to není

      [ Zpět ]
      Datum: 22.06.2012
      Autor: Aranyafea
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

         

    Řazení vzadu, v ose náboje zadního kola, se říká přehazovačka, řazení vpředu, ve středové ose, je přesmykač (dvoj-, trojpřesmykač).

    Projdi celý řetěz, jestli je u všech článků lehce ohebný, hlavně se zaměř na místo spojení. Pokud nějaké články drhnou, namaž je a ohýbej, dokud nebudou lehce klouzat.
    Vyčisti pořádně kazetu (těch 8 či 9 ozubených koleček), aby tam nebyly žádné ztvrdlé nánosy, a namaž ji olejem.

    Dva nastavovací šroubky u přehazovačky plní tuto funkci:
    jeden zabraňuje řetězu, aby nepřepadl do drátů, ale aby mu zároveň dovolil bez násilí dosáhnout na největší pastorek (kolečko),
    druhý má zabránit přepadu řetězu z kazety k zadni stavbě (vidlici), avšak musí mu umožnit snadné najetí na nejmenší pastorek.

    Záleží také na délce řetězu. Když je vepředu i vzadu nasazen na nejmenších ozubených kolech, měl by být ještě napnutý (max. prověšení 1 cm). Velké napnutí tam však nesmí být.

    Při napínání lanka netřeba nic odhadovat. Nastav na řadicí páčce na řidítkách šroubek regulace napnutí lanka do střední polohy. Nahoď řetěz na krajní pastorek, při němž je lanko nejdelší (různé systémy to mají odlišně), a rovněž nastav této odpovídající poloze řazení na řidítkách. Zároveň přehoď řetěz na převodníku na tutéž stranu, aby se nekřížil. Potom u přehazovačky povol upínací šroub lanka, lanko lehce napni, a šroub dotáhni.

    Na kole v převrácené poloze vyzkoušej řazení (vždy se správně přeřazeným přesmykačem, aby se řetěz co nejméně křížil), případné nedostatky odstraň regulačním šroubkem na řadící páčce.

    Pokud by to stále nefungovalo, pak je ojetý řetěz, nebo kazeta, nebo unavené péro v přehazovačce.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.06.2012
    Autor: henry
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

           

      P.S.
      Předpokládám lehký průchod lanka bovdény, jinak do ních nastřikat mazivo.

      [ Zpět ]
      Datum: 22.06.2012
      Autor: henry
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

             

        Taky by mohla být křivě nasazená patka.
        Sedí dobře?

        [ Zpět ]
        Datum: 22.06.2012
        Autor: ViktorA
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

               

          Ale nikde nepíše, že by ji sundaval z rámu.

          [ Zpět ]
          Datum: 22.06.2012
          Autor: abernathy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

               

          Ta sedí dobře

          [ Zpět ]
          Datum: 22.06.2012
          Autor: Aranyafea
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

           

      Řetěz je úplně v pořádku, pastorky taky. Déleka řetězu myslím celkem sedí. Ojetý ještě neni, měrka zapadá na dva zoubky takže ještě něco vydrží. Kazeta je nová s tímto řetězem takže sjetá není.
      Ty dorazové šroubky jsem nastavil myslím dobře, řetěz rozhodně nikde nepřepadává a přehodit na největší i nejmenší jde.

      Zkoušel jsem několikrát nasadit přehazovačku do lanka a nastavit dorazy ale tím regulačním šroubkem at dělám co dělám tak to nikdy pořádně neřadí. Promazal jsem lanko kde to šlo, nezdá se mi že by bylo někde zadrhlé.
      Momentálně co se tak nejlépe povedlo nastavit je to, že když přehazuju od nejmenšího k největšímu a zpátky tak to přehazuje téměř správně (jsou tam malé prodlevy, trochu to cvaká, na největší pastorek to jde hodne ztuha) ale když řadím jen v rozmezí 3-6 pastorku, tak potom už to u některých blbne tak že musím opět zmáčknout páčku dvakrát a pak se přehodí a pak musím jendou zpátky aby to necvakalo. Navíc řadicí páčka jde ztuha víc než by měla.
      Lépe mi to nastavit asi nejde, aspon se mi to nepovedlo at dělám co dělám.

      Mám podezření, jestli není něco s pružinou u přehazky, nebo nějaká chyba v tom mechanismu. Nemá nalítáno moc, cca 8tisíc, ale byly doby kdy jsem ji moc nešetřil.

      Nicméně takhle, i když blbě, by to jako nouzovka na víkend kdy potřebuju zajet pár km snad stačilo. V pondělí s tim zajdu do servisu kde to nechám zkontrolovat, a rovnou seřídit.

      [ Zpět ]
      Datum: 22.06.2012
      Autor: Aranyafea
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

             

        Podivej se na kolo zezadu a zamer se na to zda nemas prehazovacku krive. Osobne to tipuji na krivou patku. (kolo spadlo na prehazovacku, nebo ti do nej nekdo v stojanu kvalitne drcnul)

        [ Zpět ]
        Datum: 22.06.2012
        Autor: cibi
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

         

    Zkus tohle, milý Lojzo.

    http://www.bajk.cz/data/clanek.asp?id_clanek=494
    http://www.bajk.cz/data/clanek.asp?id_clanek=57

    [ Zpět ]
    Datum: 22.06.2012
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

         

    Prohlédni dráhu lanka. Nedře někde o úchyt brašny v rámu, úchyt dětské sedačky apod? To bývá nejčastější.

    Jinak to nevypadá na triviální problém. Když jsi to dosud nenašel, připrav si nové lanko, protože jej pravděpodobně zničíš. Uvolni šroub, který drží lanko v přehazovačce.
    1) Nacvakej (naprázdno s odpojenou přehazkou) vzadu nahoru i dolů. Všechny kroky by měly jít stejně hladce. Pokud nejdou, je problém v řazení.
    2) Zařaď střední tác, otoč kolo na sedlo a řidítka (nebo jej zavěs, nebo popros "třetí ruku", ať ti drží zadní kolo ve vzduchu. Pomalu toč, a zkus rukou tlakem na ramínko řadit jednotlivé stupně. Ty nejlehčí (největší pastorek) chcou větší sílu, ale ne hrubé násilí...
    3) Zkus lanko v jednotlivých úsecích napnout a potahat tam a zpátky. Nedrhne to někde?

    No a teď máš roztřepený konec lanka, takže si vyměň to lanko, pro jistotu i bovdeny, a doufej na zázrak;-)

    [ Zpět ]
    Datum: 22.06.2012
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

         

    Já tipuju, že to bude jeden ze dvou následujících problémů:
    - bordel v bowdenech a jsou na výměnu nejlépe včetně lanka (pokud jsou delší dobu ježděné, tak je to jasné, bowdeny je třeba pravidelně měnit, dle podmínek v jakých je kolo ježděné to může být po různě dlouhé době)
    - ohnutá patka

    Problém může být i samozřejmě jiný, tohle jsou ale dva nejběžnější problémy (když nepočítám seřízení, které ale dle toho co píšeš už celkem zvládáš).

    [ Zpět ]
    Datum: 22.06.2012
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Rozhozená zadní přehazovačka

           

      ... anebo ohnutá přehazovačka.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.06.2012
      Autor: ViktorA
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

470 cyklistů (10 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024