reklama

Podivne cvakani kola?

Ahojky, řeším problém a už nevím, čím by to mohlo být. Kolo občas cvaká a já nemůžu najít příčinu.

Začalo to asi před měsícem, když jsem u lehokola (Azub Ibex) vyměnil trojtác, osmikolečko a řetěz. Osmikolečko jsem už měnil několikrát, ale tentkrát jsem místo 11-32 HG50 koupil Megarange 11-34 HG41.
Problém se projevuje jen někdy. Po nějaké době jízdy se najednou začne ozývat cvakání (rytmický zvuk, jako když dvě kovové věci tlučou do sebe, odpovídal by třeba zámek o rám, jenže ten to není).

Spouštěcím momentem je většinou aplikace více síly = kopec nebo prudký rozjezd, ale v poslední době to někdy cvaká i při klidné jízdě po rovině. Naprosto nezáleží na zařazeném převodu a rytmus odpovídá nejspíš otáčení kol. Ze začátku jsem si myslel, že to souvisí se šlapáním, protože když jsem přestal šlapat, tak byl klid, ale v poslední době někdy cvaká dál i když nešlapu, jen trochu potišeji.

Připadá mi, že zvuk jde od zadního kola, ale jistý si s tim nejsem, můž se to přenášt rámem, dělá to jen při jízdě a občas, takže to nedokážu lokalizovat. Rozhodně jsem už vyloučil stojánek i zámek a myslím, že další neukotvený kovový předmět nevozím.

Podezření padlo na kazetu, takže jsem ji sundal důkladně namazal ze všech stran a namontoval zpátky (žádná změna), zkusil jsem víc dotáhnout matici, která jí drží (momentový klíč nemám, vždycky to stačilo relativně lehce, tak jsem zkusil víc dotáhnout ale nic).

Podezříval jsem málo dotažený rychloupínák, případně vůle okolo osy a podobně. Přišlo mi, že větší dotažení pomohlo a pár dnů byl vesměs klid, ale pak to začalo na novo a o moc víc už utáhnout rychloupínák nepůjde.

Dneska mě napadlo zkontrolovat výplet, protože prasklý drát by mohl symptomům celkem odpovídat, jenže se zdá, že všechny dráty jsou napnuté přibližně stejně a žádný prasklý není.

Zbývá ještě třeba náboj, to je necelý rok stary Novatec (koupil jsem od Azubu celé zadní kolo, konkrétní typ neznám, uvedený nikde není a na přímou otázku neodpověděli, na náboji je ale logo

[ Zpět ]
Datum: 18.06.2012
Autor: Jrr
  • Re: Podivne cvakani kola?

         

    .... o jé, ono to zkracuje text i tady ....

    Zbývá ještě třeba náboj, to je necelý rok stary Novatec (koupil jsem od Azubu celé zadní kolo, konkrétní typ neznám, uvedený nikde není a na přímou otázku neodpověděli, na náboji je ale logo Azubu) a vůbec netuším, jestli se to dá rozumně rozdělat a zda by tam mohla být příčina. Byl jsem rád, když jsem se zbavil neustále se povolujících kónusů aspoň na zadním kole, teď si říkám, že u konusů bych aspoň věděl, co od toho čekat.

    Možná by stačilo vyhodit osmikolečko a koupit vyzkoušený typ, jenže nevidím důvod pro nějaké cvakání a hlavně by to nemělo cvakat, pokud nešlapu, ne?

    Tak předem děkuji za rady a nápady, co by s tím mohlo být nebo jak příčinu najít. Na jízdu to zatim nemá vliv, ale neskutečnš mě to štve! Zatim se zvuk ozýval vždycky chvilku a pak sám přestal, ale pokud bych to měl poslouchat celou K24, asi bych se zbláznil....

    [ Zpět ]
    Datum: 18.06.2012
    Autor: Jrr
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podivne cvakani kola?

           

      Asi jedině projít místa, kde se potkává pevná část s pohyblivou v rytmu otáček kola. Kazeta ani ořech to asi nebudou, tam to můžeš ovlivnit (šlapeš - nešlapeš). Takže ložiska, brzdy, nějaké šroubky nebo plastové zadrhovací pásky držící nosič nebo blatníky ? A pokd by to mohlo být i přední kolo, tak i magnet o snímač tachometru. O moc víc se toho potkávat nemůže.
      Jo a nemáš něco blbě vraženýho nebo nalípnutýho na pneu ?

      [ Zpět ]
      Datum: 18.06.2012
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podivne cvakani kola?

             

        No z venku si myslim, ze do prostotu kola nic nezasahuje (mam blatniky a kdyby to delal binec v nich, uz bych to nasel), ten zvuk by podle me byl jiny. Navic od te doby, kdy to zacalo, jsem uz vymenil oba plaste za nove (bez vlivu na tenhle problem).

        Ja hlavne nechapu, proc to vetsinou (ale vubec ne vzdy) zacne pri ceste do prudkeho kopce? Kdyz mi nekde bude neco brnkat o draty nebo plast, tak to bude delat furt stejne.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.06.2012
        Autor: Jrr
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podivne cvakani kola?

               

          Hele, do prudkýho kopce asi míváš přehozeno na nejlehčí, co ? To už se mi taky stalo, že se mi trošičku ohnula patka a vodítko škrtalo o jeden vystouplejší drát. Mrkni na to. navíc při záběru se ta mrcha přehazka může ještě malinko kroutit a šponovat, takže se tam nahoní desetinky...

          [ Zpět ]
          Datum: 18.06.2012
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Podivne cvakani kola?

                 

            To byla jedna z prvnich veci, co jsem podezrival (problem s prehazkou nebo novym osmikoleckem), ale dela to bez ohledu na zarazeny prevod. Nezkousel jsem sice uplne nejtezsi (do kopce trochu problem), ale s prostrednimi pastorky to dela bezne. I jsem zkousel, kdyz to bylo ve stavu, ze to pri slapani cvaka ruzne radit (prehazka i presmykac) a vubec to na to nemelo vliv.

            [ Zpět ]
            Datum: 19.06.2012
            Autor: Jrr
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Podivne cvakani kola?

                   

              Teď mě napadlo že by to mohlo být "kurvítko", jenže na kole jsem se s kurvítkem ještě nesetkal, vony se montujou většinou do elektroniky, aby se zaply týden až měsíc po záruce.. :-)

              [ Zpět ]
              Datum: 19.06.2012
              Autor: Jizwik
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podivne cvakani kola?

           

      měl jsem ten samý problém, ale u předního kola a ne a ne na to přijít. protože jsem vše zkontroloval a vše bylo ok, nedělalo mi to hlavu, ale bylo to napříjemné (jsem alergický na jakýkoliv nezvyklý zvuk). po defektu v neděli, kdy jsem musel dvakrát lepit, je vše pryč- teď mne zasa se.., že nevím, čím to bylo- a nebylo to ani "něčím" na plášti, ani magnetem, ani brzdami- žeby skřítek piškuntálek?

      [ Zpět ]
      Datum: 19.06.2012
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podivne cvakani kola?

         

    nevím jestli to chceš slyšet, ale tohle mi dělal prasklý rám. To ale bylo u domorobo kola, takže to snad tím nebude. Zkusil bych se zaměřit na uchycení sedačky, mohlo by to být tím zapřením se v kopci

    [ Zpět ]
    Datum: 19.06.2012
    Autor: Billicek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podivne cvakani kola?

           

      To slyset nechci, na druhou stranu zrovna na ram myslim daval Azub nejaky roky zaruky navic, takze to je ted asi jedina puvodni vec, ktera by jeste mela byt v zaruce.

      Jak o tom uvazuju, cim dal vic podeziram zadni naboj. Jenze jednak netusim, zda bych to zvladl rozdelat a potom, zda bych s tim neco nadelal?
      Nasel jsem diskuze, kde resi vymenu lozisek v Novatec nabojich, jenze ja ani nevim, co za typ naboje mam, na naboji to napsane neni (je tam jen Novatec a logo Azubu) a pri nakupu od Azubu jsem z nich tuhle informaci proste vydolovat nedokazal.

      [ Zpět ]
      Datum: 19.06.2012
      Autor: Jrr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podivne cvakani kola?

         

    Asi jsi zkusil i šlapání jen levou a jen pravou ?

    U tebe odpadá i test šlapání ze sedla :)

    Hm je pravda, že jsem plachej na zvuky, ruší mě to od jízdy, poslední 2 týdení trápení se silničkou vyřešil servisák, který kompletně rozebral středové složení... tak ať to najdeš.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.06.2012
    Autor: újezďák
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podivne cvakani kola?

         

    Taky mě hrozně štve každý "nepatřičný" zvuk při jízdě. Začal bych tím, co jsi měnil a vrátil bych tam zpět to osmikolo (pokud jsi ho nehyhodil). Jsou to jen dva zuby navíc, ale možná někde řetěz občas škrtne. Snad máš v okolí někoho, kdo by ti půjčil na zkoušku celé zadní kolo, kdyby se můj dohad nepotvrdil. Pokud to přestane, jsou to buď dráty nebo náboj, možná i psasklý ráfek.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.06.2012
    Autor: drak
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podivne cvakani kola?

           

      Jo, taky bych zacal vymenou zadniho kola na test pro lokalizaci problemu.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.06.2012
      Autor: cobic
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podivne cvakani kola?

             

        Hmmm, cele zadni kolo bude problem. Ibex je doma jedina vec s 26" koly. A co tak premyslim, vetsina znamych ma spis nejakyho treka.

        Vratit tam stare osmikolecko by teoreticky slo (nekde jeste lezi), akorat si nejsem jisty, jak by se na to tvaril novy retez. Precijen osmikolecko jsem menil i s retezem a trojtacem az kdyz uz zlobilo razeni...

        Zkusil jsem povolit rychloupinak a trochu pootocit osou zadniho kola. Prislo mi to mnohem lepsi, ted to cvaka jen do prudkeho kopce, po rovine je klid jako na zacatku.

        Kazdopadne ted do toho radsi stourat nebudu, snad to K24 prezije. Kdybych to rozvrtal, riskoval bych, ze nepojedu vubec...

        [ Zpět ]
        Datum: 21.06.2012
        Autor: Jrr
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Podivne cvakani kola?

               

          Po K24 zbude v cili spoustu srotu na 26'' kolech, tak to budes moci vyzkouset na miste ;)

          [ Zpět ]
          Datum: 21.06.2012
          Autor: cobic
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podivne cvakani kola?

         

    asi ty to mohla byt nacata (nalomena) osa naboje.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.06.2012
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podivne cvakani kola?

           

      anebo take jeden mirne volnejsi drat.-
      skus si do krizeni dratu dat kousky plastu, kartonu...
      takoveto fantomy se lovi hodne spatne :-(

      [ Zpět ]
      Datum: 20.06.2012
      Autor: cibi
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Podivne cvakani kola?

           

      A poznal bych to nejak bez rozdelani naboje? Kolo se otaci snadno a hladce, pritom se nezda, ze by melo vetsi vuli.
      I kdyz je fakt, ze bych asi nemusel primo poznat, ze osu drzi pohromade rychloupinak.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.06.2012
      Autor: Jrr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Podivne cvakani kola?

             

        domnivam se ze bez demontaze naboje ktera by ukazala vlasovou trhlinku na ose to nezjistis.
        Leda by to bylo natolik nalomene ze by jsi po vytazenini rychloupinaku mohl klestemi za konce prohnout- dolomit osu.
        Spis bych typoval ty zpivajici draty - vypodloz si vsechny krizeni.

        [ Zpět ]
        Datum: 22.06.2012
        Autor: cibi
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Podivne cvakani kola?

         

    Ahoj, měl jsem podobný problém, kdy se také ozývalo cvakání v tahu při jízdě do kopce. Podezříval jsem šlapky, které jsem proto rozebral a vyčistil, ale nepomohlo to. Tak jsem je pak vyměnil za nové, ale změna žádná.

    Nakonec jsem přišel na to, že tento zvuk vydávají kliky, které se v tahu kývaly na středové ose. Asi se u klik při výrobě úplně nepovedl otvor na 4-hran středové osy. Pomohlo pak pořádné dotažení klik na středovou osu, co to šlo.

    [ Zpět ]
    Datum: 22.06.2012
    Autor: tom248
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

včera
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

299 cyklistů (14 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024