reklama

presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

Zdravim, rad bych se poradil o vyberu presmykace a klik k memu zadnimu Aliviu 2008 (8mikolecko).
Jako presmykac mam nejake shimano 050 za asi 100Kc, talze se pokoukavam po lepsim (poznam to?). Vzhledem k tomu ze zadek mam celkem (dle me za to kolik jsem dal za kolo) fajn (Alivio 2008 a 8mikolecko MegaRange), tak bych sel do predku Alivia (kliky mam suntourky 42-?-22z). Mam ale dotaz.
Pri zkoumani na netu jsem narazil na starsi sadu Alivia 2008 odpovidajic me prehazovacce (M410), ktera sedi sice k memu zadku, ale presmykac je s klikama „pouze“ na 42z na nejvetsim taliri. Me by se spis libila nova 2010(?) M430, ktera je uz na 44z (MTB verze, potrebuju nejmensi v predu aby bylo co nejmensi, jezdim i teren, ale zato jezdim casto i po silnici a zdam se omezeny nynejsimi 42z, na rovince vic jak 30km/h nevytahnu (pri „prijemnem“ slapani), tak bych to s 44z ocenil.
Ale na te nove sade M430 pisi ze je pro zadni 9ti kolecko. Proto se chci zeptat, zda se nebude nejak hadat s pouze 8mi koleckem starsi generace vzadu. Je mi jasne ze na soucasne kliky s 42Z onen presmykac M430 s max 44–48z asi nenacpu, takze k vymene pripadaji kliky i presmykac najednou.
A posledni otazka, mam nejak zkoumat nasazeni? Pisi 4hran, nevim co to je a v kole jako technik se nevyznam.
Mam kolo Univega HT5500 z roku 2008 koupene za 7000, celisti mam nejake lepsi noname (ale brzdi pekne) a brzdove packy spolu s prehazovanim mam (vypadaj stejne jako) shimano Altus. Rozumilo by si to i s tim?

[ Zpět ]
Datum: 15.03.2012
Autor: dEvilPS3
  • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

         

    Pokud se omezíme na značku Shimano:
    Přehazovačka je stejná od šestikolečka po desetikolečko.
    Rozdíl je v řadicích páčkách (pokud se nemýlím), 6-8 mají stejný krok, tedy na šestikolo můžeš použít 8-rychlostní řazení; jde to i naopak, ale využiješ jen část pastorků. Na devítikolo musíš mít 9-sp řazení, na desetikolo 10-sp.
    Přesmykače jsou všechny stejný.
    Větším tácem vpředu nezískáš vyšší rychlost na silnici. Tu získáš buď zvýšením fyzické kondice (tréninkem) nebo snížením odporu (jiné pláště, jiný posed, silniční kolo atd.).
    Co by mělo smysl upgradovat u konkrétního kola, to se na dálku nedá poradit.

    [ Zpět ]
    Datum: 16.03.2012
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

           

      S jedinou výhradou k té velikosti převodníku - kolega má asi dostatečnou fyzičku na vyšší rychlost, ale s lehkým převodem se mu zdá, že moc šmrdlá nohama. Takže větší převodník pomůže. Pokud ale není fyzička, samozřejmě se rychlost nezvýší, místo pohodového frekvenčního šlapání nastoupí křečování, kymácení a klování.

      [ Zpět ]
      Datum: 16.03.2012
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

             

        42/11 je na 30km/h příliš lehký převod?

        [ Zpět ]
        Datum: 16.03.2012
        Autor: Joe-CUBE
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

               

          Tak pro kolegu asi jo. Přečti si jeho úvodní dotaz znovu. Nejspíš nerad točí frekvenčně. Po rovině se to asi dá, i když to není ideální.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.03.2012
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

             

        Jenže to platí pouze když někdo jezdí extra nízké kadence. Pro každého je ideální kadence trošku jiná, ale lámat ty supernízké je špatně vždy.

        Teď přehazuju všechna kola na desítku a dávám ke 42 velké placce dozadu jen 12tku (12-36 kazeta) a zcela bez problému 42/12 do 40km/h a to nejsem pořád na nějakých extra kadencích.

        Chápu, že někdo jezdí o něco nižší kadence. Pod 60ot./min je to ale už přehnaný extrém a nesmyslné lámání.
        A pro těch 60ot./min vychází na biku pro 42/11 zhruba těch 30km/h.

        [ Zpět ]
        Datum: 16.03.2012
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

               

          Proc prechazis na 10? Poznas to jemnejsi odstupnovani?

          [ Zpět ]
          Datum: 16.03.2012
          Autor: Murphy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                 

            Podrobně jsem to popisoval na BF, tedy jen rychle kopíruji (tak rychle bych to znovu opravdu nesepsal):

            První impulsem byl 29 celopevňák, kde 44 placka je už pro mě nepříjemně velká, 44×11 převod zcela k ničemu.
            A lákalo mi lepší odstupňování kazety + menší skok mezi převodníky.

            Tak jsem na celopevňáku zkusil a to 24/32/42 + 12–36 kazeta (42×11 na 29tce pořád nepotřebuju).
            A zalíbilo se mi to hodně z více důvodů:

            první vůbec nesouvisí s převody a náhodou to tak pro mě vychází a
            tím je délka Sram páček v desítce oproti šroubu uchycení; vychází
            o cca 0,5cm dále a mě to takhle vyjde lépe pro polohu s pákami brzd (mohl
            jsem dát páky o cca 2–3mm dále, teď jsou ideálně na brždění a
            současně se mi o to samé přiblížilo řazení, což je teď taky
            ideální); dříve to nešlo ani s použitím společné objímky pro tenhle
            ideální stav
            menší skok mezi převodníky se mi moc líbí, jednak to mírně lépe
            řadí a pak na navazují převod stačí s tou použitou kazetou vždy pouze
            řadit o jeden pastorek vzadu (dříve jsem musel většinou o dva)
            12–36 Sram kazeta (12/13/15/17/­19/22/25/28/32/36), pro mě asi
            nejlepší odstupňování jakého lze dosáhnou pomocí pastorků (tím
            narážím na to, že nikdy nemohou být skoky mezi všemi převody ve stejném
            poměru a tedy k ideálu ještě trochu bude vždy chybět); u 11–34 kazety
            mi vadil skok 11–13 a pak 17–20; jemnější odstupňování než má
            12–36 kazeta bych ale už zase nechtěl
            na prostřední placku větší rozsah převodů do lehka, takže můžu
            více odjezdit bez řazení vepředu
            na velkou placku už můžu jezdit také více (jak je menší + díky
            kazetě)

            Všechno jsou to jen drobnosti, ale jako celek dohromady jsem hodně spokojený.

            No a na fullu dva zuby dolu ještě k lepší průchodnosti terénem, i když je to malý rozdíl. Dvojplacku s rockringem jsem opět zvažoval (už by byla lepší s desítkovou kazetou než když jsem to zkoušel na devítce), ale nakonec zavrhnul. To bych zase přišel o ten malý rozdíl na plackách a naopak musel dát ještě o trošku větší než jsem měl a ještě bych musel dát kazetu s 11 pastorkem a mít ten hnusný skok 11–13.
            A i na fully dávám 12–36 + 24/32/42.

            Pedalkick to téměř neovlivní. Ten je daný protažením řetězu a zařazeným převodovým poměrem. Vliv na vytažení řetězu mezi 22 a 24 převodníkem nebude téměř žádný.
            A převodový poměr budu jezdit pořád ± stejný (i když 24/36 je nepatrně těžší než 22/34). A mám kola s malým pedalkickem, takže tohle mi netrápí.

            Lehčí převod mít nebudu, naopak bude nepatrně těžší (se zanedbatelným rozdílem).

            Hmotnostně si mírně pohorším (což mi ani nevadí), 12–36 Sram kazeta má 360g (± nějaký gram jak který kus), 11–34 měla těsně pod 300g.
            A ještě dávám všude jen SLX kliky místo XT (na třech kolech to ušetří už dost a navíc preferuju ten ocelový nejmenší převodník), takže dalších asi 35g nahoru.
            Shimano kazety nevím kolik váží, ty mi ale naprosto nesedí odstuňováním (nejen ten skok 11–13, ale ještě 19–21 který už je zase moc malý a pro mě nepříjemný).

            Opotřebení nečekám žádný výrazný rozdíl ani k lepšímu, ani k horšímu. 24 převodník bude nepatrně šetřit řetěz oproti 22 a ještě trošku udělá více ježdění na střední placku než dříve a současně i o něco více ježdění na velkou než dříve.
            Ale zase bude třeba o malinko horší výdrž 10tkového řetězu (i když by být nemusela).
            Uvidíme časem.

            [ Zpět ]
            Datum: 16.03.2012
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                   

              Na fullu mam taky 3 x 10 a nedari se mi vyladit razeni. Kdyz to chodi v prevodech do terenu bez problemu, nemuzu zaradit velkou pilu a male kolecko. Kdyz chci mit trosku vetsi vuli a vyladim to tak, aby mi to lepe hazelo placky, dostanu se do situace, kdy na velkou pilu nemuzu radit ani druhe nejmensi kolecko. 8-(
              No, vlastne mi to na fullu nevadi, ale uz jsem myslel, ze to je feature, ne bug... 8-)

              [ Zpět ]
              Datum: 16.03.2012
              Autor: Murphy
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                     

                Tohle bude velmi záležet od konkrétního fullu jak moc velký pohyb přesmykače vůči zadní stavbě se děje.
                A je potřeba si případně dobře pohrát s výškou přesmykače a soustředit se na celé seřízení pro situaci zatíženého kola, tedy počítat se sagem.

                Já zatím 10tku nahodil na celopevňáka 29tku, tam vyzkoušena více. Na 29tce je i 42/12 těžké až dost, zkoušel jsem pro zajímavost ve sjezdu na asfaltu a zcela bez problémů utočím na 42/12 60km/h (to bych utočil po dobu více minut).

                Na fulla jsem to hodil zatím jen na jednoho a jen krátce projel a žádný takový problém nemám. Dával jsem to zatím na Stereo, kde je ale přesmykač na zadní stavbě, což není obvyklé. A to hodně pomáhá, protože se přesmykač pohybuje současně se zadní stavbou, takže se to seřizuje v podstatě jak na HTčku a žádné problémy pružení nezpůsobuje.

                Uvidím na druhém fullu, kde mám přesmykač klasicky na sedlové trubce i když direct mount (to je ale v tomhle ohledu fuk).
                Tam jsem ještě na to ani nesáhnul a nezačal měnit, časem.

                Dneska mizím za chvíli (před 15 minutami jsem měl jídlo, tak ještě tak 20-30 minut lehce vytrávím) na nějaké trošku delší kolo, mám dnes dovolenou a jdu si užívat krásného počasí :-)

                [ Zpět ]
                Datum: 16.03.2012
                Autor: Mlok
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

               

          Taky radši točím, ale každému co jeho jest. Třeba na to časem taky přijde. Ale třeba má radši tu silovou jízdu.
          Správný styl jízdy jsem neřešil, jen namítnul, že ta větší placka při stejné kadenci tu rychlost zvýší. Nic víc.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.03.2012
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

           

      To ne, nesouhlasím, že přehazovačka je stejná od šestikolečka po devítkovou, resp. desítkovou kazetu. U té přehazovačky záleží na tom, aby ty pastorky dokázala "šiřkově" obsáhnout, takže je rozdíl třeba mezi starším typem Alivia na osmičkovou kazetu a novým typem, co pojme krom osmičky i devítku. Obecně: přehazovačka primárně určená na menší počet pastorků nemusí šiřkově obsloužit devítku nebo desítku.
      A krom toho někdy záleží i na délce raménka (z vlastní zkušenosti vím, že někdy si raménko nerozumí s největším pastorkem 32 resp. 34 zubů), ale to už je tak trochu mimo.
      Stejně tak nesouhlasím ani s tím, že přesmykače jsou všechny stejný, to vůbec neplatí, ale teď musím do terénu a nemám čas se rozepisovat.

      [ Zpět ]
      Datum: 16.03.2012
      Autor: Airline
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

             

        Dodatek: a nesouhlasím ani s tím, že instalací většího převodníku "nezískáš" větší rychlost. Když jedu na převodu 53 x 11 a 50 x 11, tak ten rychlostní rozdíl při daném konstantním výkonu na rovném úseku silnice znátelný prostě je.

        [ Zpět ]
        Datum: 16.03.2012
        Autor: Airline
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

               

          Narážím na použití převodu 42 resp. 44/11 při rychlosti 30km/h. To odpovídá kadenci cca 60/min. Optimálního výkonu na rovině je dosahováno obvykle kolem 90/min a více, na 30km/h je tedy odpovídající převod cca 42/15.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.03.2012
          Autor: Joe-CUBE
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                 

            90 netočí zdaleka každý. Je to hezká kadence, ale koukej někdy po běžných cyklistech a počítej :-)

            [ Zpět ]
            Datum: 16.03.2012
            Autor: ronda
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                   

              Co je to "běžný cyklista"? Když chce někdo jet na mtb 30km/h víc než pár minut, je to běžný cyklista?

              [ Zpět ]
              Datum: 16.03.2012
              Autor: Joe-CUBE
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                     

                A bože můj, co chceš ? Nějakou definici ? DNA ? Nebo budeme zase jen blbě slovíčkařit ?
                Kdyby byl kolega profík, nebo alespoň vyspělý hobík, tak by neměl určitě potřebu nás tady ptát. A různých svižníků s těžkým převodem na rozličných plečkách taky potkávám dost. Třeba jsou namakaný z jiných sportů. Stačí to takhle ?
                Chápu, že to nezapadá do bikerských škatulek, ale holt se musíme smířit s rozličností :-)

                [ Zpět ]
                Datum: 16.03.2012
                Autor: ronda
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                       

                  Jasně, ale když chce někdo šlapat na mtb 30km/h, tak to už je slušný sportovní výkon, a vyžaduje odpovídající techniku šlapání. Vhodnou frekvenci v to zahrnuje.
                  Podle mne chtít tohle šlapat na tento převod, tak akorát přetěžuje klouby a šlachy. Když dá převod tak 44/15, a bude tak pár dnů jezdit, najednou pojede 32-34km/h jako nic.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 16.03.2012
                  Autor: Joe-CUBE
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                         

                    Řešíme to, co sami moc dobře víme a na co jsem i upozorňoval, že není ideální. Jenže, když někdo takhle jezdí a chce jezdit, co s tím naděláš. Chceš obracet na víru pravou mečem a ohněm ?

                    [ Zpět ]
                    Datum: 16.03.2012
                    Autor: ronda
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                           

                      Ne, ale můžu mu říct, že jde špatným směrem.
                      Převod jej nelimituje.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 16.03.2012
                      Autor: Joe-CUBE
                      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                             

                        To jsme dávno udělali a teď se tady už jen fackujeme navzájem :-))

                        [ Zpět ]
                        Datum: 16.03.2012
                        Autor: ronda
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                           

                      Nemá cenu se snažit u někoho kdo jezdí šíleně nízké kadence typu 40ot./min převychovávat na 100ot./min.

                      Ale aby se dostal aspoň na trošku rozumných 60-70ot./min, to už je reálnější a není to ani pro takové extrémisty takový problém.
                      V tomhle pásmu už efektivita není tak špatná a pro někoho může být i lepší než vysoká kadence kolem 100vky.

                      Samozřejmě když se někomu nechce, tak se nechce a neuděláš nic.

                      Upozornit určitě ale smysl má. Ať se zařídí pak každý jak chce a ničí si svoje klouby když ho to baví.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 16.03.2012
                      Autor: Mlok
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                             

                        Pánové, přečtěte si to celý od začátku. Ale opravdu od začátku. Přeme se tady vyloženě vo hofnu. Já tady lámání nízkých kadencí nehlásám, ani neobhajuju. Psal jsem, že to není dobrý. Akorát jsem jen něco podotknul ke kategorické zmínce o převodu.
                        Tak a už todle hovno dál rozmatlávat asi nebudu, točíme se jako obvykle dokola... :-)

                        [ Zpět ]
                        Datum: 16.03.2012
                        Autor: ronda
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

               

          Na 50x11 to bude mnohem lepší, protože 53x11 neutáhne na rovince ani 99% profíků...
          A rozdíl účinnosti 50 a 53 převodníky je naprosto zanedbatelný.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.03.2012
          Autor: Mlok
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                 

            Já mám na silničce kompakta = 50 zubů, na fitku 53 zubů - a ten rozdíl tří zubů je dost markantní.

            [ Zpět ]
            Datum: 16.03.2012
            Autor: Airline
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                   

              Tak maraktní ten rozdíl mězi těmi převody jistě je.
              Ovšem napsat, že při konstatním výkonu budeš rychlejší na 53x11 je prostě fyzikální nesmysl.

              53x11 převod je na silničce dobrý při rozumné kadenci tak pro 55km/h a více. Proto to nedá ani téměř žádný profík. Jet sólo rovinu 55km/h je už dobrý masakr (ještě tak na časovkářském speciálu to dává profíku více, ale na běžné silničce těžko).
              50x11 bude vhodný na o trošku nižší rychlost.

              Pokud potřebuješ na rovině 53x11, tak to už jezdíš opravdu nesmyslně nízké kadence.

              Kadence je sice individuální záležitost (pro každého bude efektivnější trošku jiná kadence), ovšem cca pod 60ot./min (pro jízdu v sedle) je to už nesmysl pro každého a je to vždy méně efektivní a akorát více zatěžuje klouby.

              Na silničce jsem 50x11 řadil ve sjezdech nad 50km/h, jinak jsem tenhle převod vůbec nejezdil.
              53x11 bych nezařadil jak je rok dlouhej.

              [ Zpět ]
              Datum: 16.03.2012
              Autor: Mlok
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

               

          Myslels asi konstantní otáčky, že? Při konstantním výkonu bys jel na oba stejně rychle. Ovšem při konstantní síle na pedály pojedeš s menším rychleji. S větším jedeš rychleji, když jsi zvyklý na konstantní otáčky a nevadí ti, že to rveš větší silou, nebo to ani nepostřehneš.
          Ta Tvoje kadence je ale extrém, to by stálo za zmínku, jestli znáš ten svůj průměr.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.03.2012
          Autor: Radek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

             

        Rozumím tomu správně, že existuje přehazovačka, která bude rozsahem stačit na osmikolo a nebude stačit na devítikolo?
        A nevadí této teorii fakt, že osmikolo a devítikolo jsou úplně přesně stejně široké, a liší se pouze šířkou mezer mezi pastorky?;-)

        Délka ramínka s tím už vůbec nemá co dělat, pokud chce někdo řadit exotické převody, koupí si dlouhý rameno, pokud řadí normálně, stačí mu střední.

        [ Zpět ]
        Datum: 16.03.2012
        Autor: Joe-CUBE
        Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

               

          Ai myslel spis delku tela, tedy vzdalenost horni kladky od osy zadniho kola.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.03.2012
          Autor: Murphy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                 

            Přesně tohle problém být může. U biků není tak častý. Více se tohle projeví u silniček, když někdo chce dát opravdu velké pastorky a použije třeba až i bikovou kazetu.

            Velký vliv na to jak velký pastorek pobere daná přehazka má nejen konstrukce těla přehazky, ale ještě také i patka rámu a kde je přesně přehazka uchycená.

            U silniček takhle někdy jde přehazka, která má oficiálně povolený maximálně 27 pastorek klidně až i na 32jku pastorek.
            A na některých rámech to nevyjde ani na 28čku pastorek.

            I tohle jsem si v praxi vyzkoušel. Mně to konkrétně vyšlo u přehazky s oficiálně max povoleným pastorkem 27 zubů až na 30tku.
            Ale dával jsem 32jku a na tu už to nešlo a musel jsem dát bikovou přehazku.

            [ Zpět ]
            Datum: 16.03.2012
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                   

              Bude to doopravdy patkou. Mám na kole kazetu 11-32 a k tomu přehazku Shimano Sora a zdá se, že by to možná pobralo ještě větší kazetu.

              [ Zpět ]
              Datum: 17.03.2012
              Autor: snilard
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

             

        Délka ramínka nemá naprosto žádnou souvislost s tím, jak velký pastorek přehazovačka pobere.

        Může být někdy problém, že některá přehazka nepobere 34 nebo 36 zubů, to ale vůbec nesouvisí s délkou ramínka. Je to dané konstrukcí té přehazky a pro tu stejnou přehazku to bude pro různou délku ramínek vždy stejné (tedy se všemi délkami ramínek to buď půjde nebo nepůjde).

        Dobrý příklad je zrovna u biku desítka s 36tkou pastorkem. 10tkové přehazky to zvládají v pohodě i se středním a krátkým ramínkem (problém může být samozřejmě v rozsahu, s krátkým ramínkem je to vhodné tak s jedním převodníkem, 36tku pastorek pobere).
        Některé přehazky pro méně pastorků ale 36tku nepoberou díky jiné konstrukci a to ani s dlouhým ramínkem.

        [ Zpět ]
        Datum: 16.03.2012
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

               

          Zřejmě jsem to tam napsal neuměle, ale myslím, že si rozumíme.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.03.2012
          Autor: Airline
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                 

            Kdybys tam neměl tohle
            "A krom toho někdy záleží i na délce raménka (z vlastní zkušenosti vím, že někdy si raménko nerozumí s největším pastorkem 32 resp. 34 zubů), ale to už je tak trochu mimo."
            tak bych to pochopil a měl bys to ok a ani bych na to nereagoval.
            Jenže to co teď cituji právě není pravda.

            [ Zpět ]
            Datum: 16.03.2012
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

           

      Zdaleka to tak není, platí jen část toho co jsi napsal.
      Pro 10sp není pravda co píšeš vůbec. Řazení musíš mít vždy dle počtu pastorků, ale současně musíš mít i přehazovačku se stejným chodem lanka.

      Řazení a přehazovačka musí mít vždy stejný poměr chodu lanka pro páčky a přehazovačku.
      Do 9sp je poměr 1:2, 10sp má ale už poměr 1:1 stejně jako mělo Sram 9sp.

      U 10sp je nutné použít 10sp Shimano řazení + 10sp Shimano přehazku a s jinou Shimano přehazkou to fungovat nebude. Případně to bude fungovat v kombinaci 10sp Shimano řazení + 9sp Shimano přehazka.

      A aby v tom byl co největíš bordel, tak 10sp Sram má opět jiný poměr a to 1:1,2.
      Tedy 10sp Sram není kompatibilní s ničím a tam jedině kombinace 10sp Sram řazení + 10sp Sram přehazka.

      Pro 9sp Sram (ten je 1:1) lze použít 10sp Shimano přehazku.

      A pak se u přehazek liší jaký poberou rozsah převodů, což je dané zejména vodítkem a nesouvísí moc s tím kolik rychlostní je přehazka.

      A ještě jeden faktor a to jaký pobere přehazka maximální pastorek. 36tku vzadu každá přehazka nepobere (dojde k drhnutí horní kladky přehazky o největší pastorek i při maximálním oddálění přehazky pomocí ladícího šroubku).

      Přesmykače také nejsou všechny stejné. Rozteče souhlasí, ale jsou dělané pro různé skoky mezi převodníky.
      Do jisté míry na to lze kašlat, ale řadí to lépe pokud se to použije tak jak je to určené.

      Tím myslím 10tkový Shimano přesmykač je dělaný pro 24/32/42. 9tkový pro 22/32/44.
      Při použití devítkového na desítku je potřeba ho dát výše nad velkou 42 placku, jinak bude škrtat o střední.
      A řazdí to mírně hůře než s tím desítkovým.
      A při nevhodné kombinace se hůře řeší škrtání řetězu o přesmykač pro krajní pastorky.

      A pak pro dvojplacky mají také jiný tvar. Opět to většinou jde zaměnit a nějak rozchodit, ale nemusí to chodit ideální.

      [ Zpět ]
      Datum: 16.03.2012
      Autor: Mlok
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

             

        K 5 let staremu presmykaci Deore (s 9sp razenim) jsem dal loni nove packy (opet od 9sp). Kdyz vyladim stredni a nejvetsi placky, po shozeni na malou se lanko provesi, jakou ma rezervu. Asi i tam udelali nejakou zmenu v chodu, jinak si to nedokazu vysvetlit...

        [ Zpět ]
        Datum: 16.03.2012
        Autor: Murphy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

         

    Uf...nez jsem to precetl...dekuji za reakce, snad se neceho (spravneho) doberu. Budu rad za kazdou radu (at uz ze slapu zle atp). Svoji kadenci bohuzel neznam' (rad bych, ale na cyklocomputer s kadenci nemam, btw neda se nekde koupit kanedtometr zvlast? Jako se prodavaj zvlast pulsmetry?) Ja ldzy jedu po rovince nebo z mirnyho kopecka tak se mi zda ze proste na to nejtezsi moc slapu a kdyz chci jet dlouho co nejrycheljs (pri navratu z terenu po silnici) tak bych i rad slapal rychlejs, ale uz to pro me neni prijemny. Dnes jsem mel presun 25km po asfaltu a opravdu jsem vic jak tech 30km/h nedal.
    Jak tedy slapat a co je pro me telo nejlepsi?
    MAm na vas jeste par dotazu, pokud mohu.
    Pred tydnem mi menily kazetu s retezem a dnes jsem zjistil pri sviznejsi jizde v terenu ze mi za 1.strili na prednich tacech, kdyz se do toho hodne opru a nebo kdyz s kolem nadskocim a stale slapu, a za 2.kdyz ve predu pretahnu na nejvyssi tac tak se zadni prehazovacka jakoby sprajcne a to co natahuje retez se natahne az to lupne a skoci zase zpet do zadu tak jak to ma byt... pritom kdyz na to koukam a taham za to (v klidu) tak pruzina pruzi a nikde se nezda ze by neco bylo zasekly. Kazetu v zadu jsem menil po 2500km (zapomnel jsem no, moje prvni lepsi kolo:) a tak je mozne ze by protazenej retez znicil i predni tacy?

    [ Zpět ]
    Datum: 16.03.2012
    Autor: dEvilPS3
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

           

      S kadencí to máš jednoduchý i bez computeru. Odměř si čtvrt minuty a počítej celé otáčky převodníku. No a potom to znásob čtyřma. (nebo měř půl minuty, minutu). No a víš jaký máš otáčky. Jak už psali kolegové, na rovině by neměly klesnout pod 60, ideálně se spíš blíží ke 100, tzv. frekvenční šlapání bez křečování a silových záběrů.

      [ Zpět ]
      Datum: 16.03.2012
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

             

        dobre, zkusim to odmerit... a nevis zda se nedelaj jen kadentometry zvlast?

        [ Zpět ]
        Datum: 16.03.2012
        Autor: dEvilPS3
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

               

          To asi ano, ale levněji spíš už vyjde fungl nový tachometr, který umí i tu kadenci ;-)
          Ale není to tak drahé, třeba bývalý (nevím jestli se ještě prodává) Cateye Astrale 8 stával kolem 1000-1200Kč, což je v cenové relaci předraženého Cateye docela málo.

          [ Zpět ]
          Datum: 17.03.2012
          Autor: Jarda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

               

          jestli můžu za sebe, tak pokud to nechceš sledovat supr přesně z nějakých systematicky tréninkových důvodů, nemá to cenu. Mám ho na ROX9 jako základní funkci, ale poté, co ve snímači došla baterie, už jsem ji ani neměnil. Párkrát si to spočítáš a pak už to máš plus mínus dostatečně ve voku. A když to dostaneš do oka a do nohou, už se to číslo nijak nemění a ta informace nic neříká. Ale na mnoha compech tahle funkce je, stačí projít weby.

          [ Zpět ]
          Datum: 17.03.2012
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

               

          Dá se pořídit samostatný tachometr a nastavit mu délku kola tak, aby ukazoval kadenci, a snímač dát na kliky.

          [ Zpět ]
          Datum: 17.03.2012
          Autor: snilard
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

             

        100 šlapou tak rekordmani v hodinovce, 60 je imho až na opravdu fyziologické anomálie málo. Tak kolem 70 na pohodu, snažit se udržet 90, když chci jet svižně, na výkon, na čas to bude mít drtivá většina lidí.

        Počítání bez computeru je na houby v tom, že když se učíš jezdit správné frekvence, potřebuješ mít kontrolu okamžitou a neustálou. V tom je to nenahraditelné.

        Dá se vytisknout si v excelu podle svých převodů tabulku rychlostí v 80/min, přidělat na představec (nebo se pár základních naučit zpaměti), a hlídat si, abych moc neulítl jedním nebo druhým směrem. Ale i to je otrava, imho computer s kadencí je nenahraditelný. (Pořád předpokládám, že tazatel chce jet určitou rychlostí, tedy má nějakou sportovní ambici).

        Správně se mají nohy pocitově prakticky bez odporu protáčet (ale ne křečovitě kmitat). Jak to rveš plnou silou, tak jsi po pár šlápnutích v prdeli. Když jezdím přes léto do práce, denně mě na cyklostezce předjíždí borci, co tam rvou nejtěžší převod a jedou tak těch 30-35. A prakticky všechny dojedu v kopečku mezi Anthroposem a Kamennou, vytuhnou, a pak už je ani kašpárek nezachrání. A to jsem na tom s kondicí fakt bídně, jen jezdím tak, abych své chabé síly neplýtval;-)

        Cyklistika je vytrvalostní sport, nikoliv vzpírání, takže svaly je třeba zlehounka protřepávat, ne dusit v silovém výkonu.

        [ Zpět ]
        Datum: 17.03.2012
        Autor: Joe-CUBE
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

           

      Měřit speciálně kadenci není nutné. Nepotřebuješ to vědět přesně a těch metod je spousta. Jednu uvedl ronda.

      Pokud máš cyklocomputer bez kadence, tak nejjednodušší je si pro některé převody zjistit jaká je kadence pro některé rychlosti.
      Pro začátek si třeba spočítat jaká je kadence pro těch 30km/h pro nejtěžší převod jaký máš.
      A pak třeba pro jaký převod vychází nějaká rozumná kadence.
      Pak třeba budeš vědět, že rozumným cílem je pro těch 30km/h třeba největší placka a třetí nejmenší pastorek.

      Jinak ono sice by tě neměla brzdit kadence na rovině dát více než 30km/h na nejtěžší převod.
      Jenže na druhou stranu jet více než 30km/h na biku na rovině, to už potřebuje hodně velký výkon jezdce, pokud to má být více než pás sekund. A to tu běžně nebude jezdit na biku nikdo.

      A to co popisuješ bude nejspíš příznak toho, že jsou špatné převodníky.

      Jinak 2500km na kazetu je strašně málo. Výdrž komponent je samozřejmě hodně individuální a záleží od hmotnosti jezdce, stylu řazení, co a kde jezdíš. A také jeslti včas měníš řetězy.

      Mně třeba vydrží všechno hodně oproti ostatním a na XT kazetách dávám většinou tak 20tis. km. (ono je to tolik, že to jen tak ani nezjistím, 10tis. km jsem dal zatím na kadé a ještě byla v pořádku, často jsem se na více ale nedostal, protože jsem přešel na něco jiného ještě než byla sjetá).
      2,5tis. km, takhle málo nevydrží kazeta ani největším ničitelům z party (kteří na stejný řetěz dávají jen 1/3 toho co já).

      [ Zpět ]
      Datum: 17.03.2012
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

             

        špatné převodníky, to myslíš co? Špatné táci? Nebo pastorky? Nebo volim blbé kombinace? Neumim si to slovo zařadit :)
        Tak to vypada ze me s tou kazetou teda natahly v servisu, rikaly ze ji to chce vymenit taky...

        [ Zpět ]
        Datum: 17.03.2012
        Autor: dEvilPS3
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

               

          Převodníky myslím převodníky, tedy nemyslím pastorky :-)
          Převodník = tác

          Na kazatě pokud není úplně brutálně oddělaná se to na první pohled s jistotou nepozná.
          Rozhodne až jízda s novým řetězem. Když není kazeta úplně ok, tak to chvíli střílí, zejména pokud se hodně používají nejmenší pastorky (což jsi asi používal). Může si to ale po pár kilometrech až pár desítkch kilometrů sednout.

          Tedy i kdyby nejprve jen nahodili nový řetěz a pár metrů projeli, tak ani dle toho nelze ještě jasně rozhodnout.

          Servis se s tím ovšem většinou nepáře a prostě kazetu vymění i když má jen podezření, že už není ok. Ono na druhou stranu se pak dohadovat se zákazníkem, že mu to třeba i jen 10km střílí se také nikomu asi nechce.
          A některý servis ji mění i když moc dobře ví, že to není ještě potřeba.

          Dle té diskuze o kadenci jsi ale nejspíš jezdil opravdu hodně nejmenší pastorky. A kromě té nevhodné kadence je dalším důsledkem jejich rychlý odchod do věčných lovišť.
          Malé pastorky vydrží méně než větší a když se navíc používají nadměrně.
          Já třeba sjíždím kazetu hodně rovnoměrně a nikdy jsem neměl problém s předčasně odcházejícími nejmenšími pastorky, to je další důvod té dlouhé výdrže.

          [ Zpět ]
          Datum: 17.03.2012
          Autor: Mlok
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                 

            Dobre, takze si asi koupim nove kliky s taci (mel jsem na ne stejne, vyz vyse zalusk) a ovnou i presmykac. Sjizdim to rovnomerne, ale vuci prevodum (tj 50% casu s pritelkyni po asfaltu a 50% casu s kamaradem po lesich), pokud mensi vydrzi min, tak jsem je asi opravdu sjel.
            A rada abych si opet neznici, vse najednou? Menit retez kazdych 1500km ci driv? Nerad bych dospe l zas sem, ze musim vymenit retez, kazetu a predni tacy (navic to neumim vymenit takze dalsich xxx penez za praci).

            [ Zpět ]
            Datum: 17.03.2012
            Autor: dEvilPS3
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: presmykac pro 9kolecko s 8koleckem vzadu?

                   

              Porid si merku na retez - je za par kacek.
              Nerad krizem (velky tac velke pastorky, nebo naopak maly male) a jezdi na frekvenci, ne na silu. Retez necim rozumnym maz. Pak by to melo vydrzet dele.

              [ Zpět ]
              Datum: 17.03.2012
              Autor: Murphy
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

385 cyklistů (6 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024