reklama

Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

Zajmavý film, je ale potřeba pamatovat, že natočili ho v Anglie (anebo se divat na film v zrcatku)
http://www.youtube.com/watch?feature=player...

[ Zpět ]
Datum: 02.03.2012
Autor: Tomassac
  • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

         

    Jasně, ale je to trochu bublina. Ten kamion je natočenej, vůči návěsu zalomenej. Na tom videu je to vidět. Takto nejede, tato situace může nastat při rozjezdu. Při přímé jízdě tento slepý úhel není.
    Naopak má slepý úhel na druhý straně, při našem provozu vpravo šikmo před kabinou, a to některý značky dost brutální.
    Ale to na tom videu je velmi velmi nepravděpodobná situace.

    [ Zpět ]
    Datum: 02.03.2012
    Autor: greenhorn
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

           

      U předního kola vpravo jsem neviděl Feldu.A to jsem ji stál nábojem na disku předního kola.Schová se tam celá.Žádnej kamion,ale Liazka.
      Ten ůhel začíná před kabinou a končí před tuplákama.

      [ Zpět ]
      Datum: 02.03.2012
      Autor: 62jarda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

             

        Záleží i podle zdrcadel, starý liazky nic moc. Ale i s dobrejma zdrcátkama tam ten slepej úhel je.
        V renoldu sedíš víc vzadu a nevidíš ani vpravo dolu před auto. Když se ti na dálničním nájezdu zprava přiřadí osobák a frkne před tebe a spomalí, nevidíš ho vůbec. Kamarád ho hrnul a ještě podřadil že mu to nejede a vůbec netušil že hrne bokem osobák.

        [ Zpět ]
        Datum: 02.03.2012
        Autor: greenhorn
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

           

      No a neni treba zalomenej proto, protoze se chysta odbocovat doleva?!
      Precijen doleva blika, takze si logicky mohl pred zastavenim trochu nadjet a az se rozjede, nastane masakr... ;(

      Me to zas tak nepravdepodobne neprijde.

      [ Zpět ]
      Datum: 02.03.2012
      Autor: Jrr
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

             

        taky mi to nepřijde nepravděpodobný a chápu to jako situaci na křižovatce, kdy kamion chce zahnout a mohl by shrnout ty cyklisty, co by chtěli jet rovně, protože je prostě vůbec neuvidí.
        U kamionu jsou ty zrcátka docela velký a je na ně dobře vidět i z kola, takže prostě a jednoduše, jestli já v zrcátku nevidím obličej toho řidiče, ani on mě nevidí. tedy mohl by vidět třeba kus jiné části než mám oči, ale na to spoléhat nebudu.

        [ Zpět ]
        Datum: 02.03.2012
        Autor: Jurimír
        Hodnocení: +6 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

               

          Přesně. A když ještě bliká, že chce odbočit, tak je nesmysl se tam cpát, zůstat za ním je třeba.

          [ Zpět ]
          Datum: 02.03.2012
          Autor: bara2
          Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                 

            No přesně, a napíše to ženská. Díky báro,jsi skvělá. jako že máš cit za volantem myslím.

            [ Zpět ]
            Datum: 02.03.2012
            Autor: greenhorn
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

               

          Souhlas. A navíc by si měl seřídit zrcátka, nechápu proč musí vidět v zrcátku polovinu svých dveří.

          [ Zpět ]
          Datum: 04.03.2012
          Autor: Papji
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                 

            Tož takovej řidič autobusu má to pravý zrcátko taky na to, aby dobíhače neskřípl dveřma, a třeba si ho proto tak našteluje. Koneckonců pravej obrubník vidí, když kolem něho přijíždí a nemá důvod se domnívat, že mu od tama v zápětí bude někdo skákat pod bus.
            A zrovna těsně u předních dveří (levejch ani pravejch, pokud nejsou skleněný, nikoho přímoy nevidí, dokonce ani těsně vepředu před kabinou, často tam maj kvůli tomu doslova přezrcátkováno, bo lidi jsou někdy fakt jak ovce.

            [ Zpět ]
            Datum: 04.03.2012
            Autor: bara2
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                   

              Zrcátka kvůli dobíhačům jsou asi důležitá. Vzpomínám jak na kolejích na Jižním městě vždycky stál autobus s otevřenými dveřmi, řidič mačkal signální tlačítko, že zavírá a v okamžiku, kdy viděl, že dobíhač se dostal na úroveň zadní hrany autobusu, tak dveře zavřel a rozjel se.

              [ Zpět ]
              Datum: 04.03.2012
              Autor: petrp
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                     

                To naštve :) Sem onehdá dobíhala šalinu na Mendláku (poslední, kterou jsem mohla chytnout vlak) a hnusně mi zavřel dveře před nosem, aby popojel dva metry k semafóru, na kterým stejně stál. Měl smůlu, bo na Václavskou je to kousek a je tam v cestě ještě jeden semafór, tož sem ho na Václavské doběhla a vynadala mu :))

                [ Zpět ]
                Datum: 04.03.2012
                Autor: bara2
                Hodnocení: +7 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                   

              S tím by se dalo souhlasit.
              Prostě pro laika je to jasné, skupina cyklistů není vidět.
              Při pohledu jinak, je jasné, že jsou špatně nastavená zrcátka a kamion je zalomený. Nedovedu si představit, že by takto zalomený jel rovně po silnici.:-)) Aby cyklisty neviděl, tak by navíc musel jet dosti dlouhou dobu pomaleji něž cyklisti a stejně je malý předpoklad, že by se takové skupině podařilo vjet do mrtvého úhlu, aniž by je zaregistroval. Pokud odbočuje, tak dává znamení o změně směru jízdy a to ho nebude nikdo podjíždět. Jedině snad sebevrah. Prostě je to účelové video, které má své chyby, ale do obecného podvědomí se dostane.

              [ Zpět ]
              Datum: 05.03.2012
              Autor: Papji
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                     

                Kdyby jel rovně po silnici, tak by samozřejmě nebyl zalomený, ale navíc by mu ti cyklisti mohli být úplně šumák. Jde právě o to zalomení při odbočování. A pokud odbočuje do uzší uličky, najíždí tam z protisměru a sakramentsky pomaličku, Tam mu stihne najet klidně stádo slimejšů. A že třeba ty nenajedeš pod kamion s blinkrem ještě neznamená, že se tam necpou jiní naprosto bezmyšlenkovitě...
                A ty zrcátka jsou možná krapet zaklopená, ale rozhodně ne nijak moc. Jsou dost sférická a v nich je kus kabiny vidět. Pokud by je dal tak, aby tam kabinu skoro neviděl, už je pak ten úhel pohledu dost nepřirozený. A ta kamera taky nebyla přímo z polohy hlavy šoféra.
                Mohlo to být nastavené lépe, mohli se víc vyklánět - jenže tady se nejedná o nějaké dokazování u soudu, jde o demonstraci slepého úhlu pro (ty nemyslící) cyklisty. A ten tam skutečně je.

                [ Zpět ]
                Datum: 05.03.2012
                Autor: ronda
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

             

        Nedávno jsem četl o autobusákovi, který názorně ukazoval kde přesně cyklistu nevidí když stojí na semaforu v mezeře mezi autobusem a chodníkem a taky tam bylo vidě, jak prostředek autobusu tečne nad obrubník když odbočuje.
        Nemůžu to najít ale našel jsem něco podobného
        http://cyclingwellington.co.nz/2011/05/bus...

        [ Zpět ]
        Datum: 02.03.2012
        Autor: újezďák
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

             

        Myslím že to nebere v úvahu, že se řidič může předklonit, nahnout, otočit hlavou. Ta kamera jenom zumuje na to zrcátko. Toho prvního cyklistu bych myslím už okénkem viděl kdybych se podíval a naklonil od volantu.
        A poloha toho auta není když zatáčí a odbočuje, ale jako by odbočoval a najel si do protisměru. Odbočoval přes protisměr. Má hozenej blinkr. Ti cyklisti ho teda podjíždějí, to není v cajku a bezpečná jízda ani od nich.
        Nechci se hádat, samo že se líp vyjíždí doleva než doprava )u nás), ale to video je trochu přitažený za vlasy. Trochu.
        Jinak ještě samo že s kamionem i autobusem seš někdy v potížích a pokud jsou okolo řidiči ohleduplní a pomůžou ti a uvolní torchu místo, je to lepší. Pokud tomu nerozumí nebo jsou blbí, tak máš potíže, no. Je to o ohleduplnosti.

        [ Zpět ]
        Datum: 02.03.2012
        Autor: greenhorn
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

               

          No, já bych se s kamionem nepřetláčel ani v osobáku; natožpak na kole... Sice jsem to párkrát zkoušel, ale docela nic moc... :)

          [ Zpět ]
          Datum: 02.03.2012
          Autor: hekynen
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                 

            Jáse taky nepřetlačuju. Já se naopak za ty okolo cítím zodpovědnej protože jsem nejvýš a dál vidím (dopředu). Ale někdy je to jak v mateřský školce mezi zlomyslnýma spratkama. Kdo tomu za volantem neseděl tak neporozumí o co de.

            [ Zpět ]
            Datum: 02.03.2012
            Autor: greenhorn
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                   

              Kez by takhle premyslel kazdy, kdo sedi v mnohatunovych monstrech za volantem.

              [ Zpět ]
              Datum: 02.03.2012
              Autor: Murphy
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

               

          Baže si nadjíždí do protisměru, aby mohl odbočit doleva (v Anglii, u nás si nadjíždí, když chce odbočit doprava, a tušim, že pravidla mu to povolují - najet ke středu, aby to vytočil kolem obrubníku). V takovém případě se nikdo do uvolněného prostoru u krajnice nesmí cpát, ani cyklista, proto taky bliká ve směru, kam skutečně hodlá jet.
          A spíš se bude dívat doprava (teď se budu už bavit o situaci na videu, tj. v Anglii), jestli proti němu někdo nejede a jestli nejede někdo zprava, přijíždějící zleva si mohl dostatečně prohlídnout, když si začal nadjíždět. A na koukání tam, kde nemá nikdo co dělat, nemá čas.

          [ Zpět ]
          Datum: 02.03.2012
          Autor: bara2
          Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

               

          Co se ti nezdá na najetí do protisměru ? Úplně normální manévr, pokud má najet do úzké uličky. A tam je právě to nebezpečí. Aby si mohl nadjet, tak musí krokem, někdy i třeba zastaví, prostě dost času na to, aby ho dojel netrpělivej cyklista a nacpal se pod něj.
          Takhle mi kdysi ženská narvala kolo pod tuplák trolejbusu a sotva z něj stihla utýct.
          A nějaký naklonění pomůže jen trochu. Šofér by se za volantem musel kymácet jak topol ve větru a stejně by všude neviděl. S kamionem sice nejezdím, ale měl jsem možnost se s ním projet. Docela zážitek sledovat třeba osobáček, který tě míjí na úzké okresce. Zmizí ti jakoby pod čumák a vyloupne se za zadní nápravou v zrcadle. A přes šířku a výšku kabiny nemáš moc šancí nakouknou přes okýnko doprava dolů. Tam je to jen o zrcadlech.

          [ Zpět ]
          Datum: 02.03.2012
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                 

            Já píšu že se mi nezdá že najel do protisměru? Kde?

            [ Zpět ]
            Datum: 02.03.2012
            Autor: greenhorn
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                   

              Aha, ono to tak nějak na první blik vyznělo, soráč. Myslím, že i bara2 to tak nějak pobrala. Takže shoda... ;-)

              [ Zpět ]
              Datum: 02.03.2012
              Autor: ronda
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                   

              To bude asi záležet na šířce té silnice, ze které kamion přijíždí, když bude ouzká a návěs dlouhej, tož i do protisměru. Na široké bude stačit ke středu. Vytočit se nějak musí.

              Každopádně blikat musí na tu stranu, kam chce odbočit, i když na začátku manévru vlastně mění směr na druhou stranu. Právě ta blikačka je podstatná. Pokud u nás bliká doleva, může ho zcela regulérně podjet zprava i auto, nejen cyklista. Pokud bliká doprava, nesmí ho podjíždět zprava nikdo. Od toho ty směrový světla jsou a cykista by je měl respektovat stejně, jako já vyžaduju respekt toho za mnou, když ukážu rukou doleva a najedu ke středu. A budu tam uprostřed klidně čumákovat tak dlouho, až budu moct křižovatku projet. Když ten za mnou mě podjede vpravo a pokračuje vpravo nebo rovně, o.k., chce-li taky odbočit vlevo, tak si počká, já pojedu první.
              A nejsem přesvědčena, že cyklista může podjíždět zprava auto signalizující odbočení vpravo, spíš si myslím, že ne.

              Teď zavedli pro cyklisty nějaký "odbočování koněm", pro to na kole nevidím důvod. Takhle jsem odbočovala vlevo s opravdovým koněm, bo stát na hraně křižovatky uprostřed cesty bylo nebezpečný, že to ta hajtra psychicky nezvládne a zjančí, nikoliv proto, že by do mě měl někdo vrazit(maj čumět kam jedou). Kolo se nesplaší, tam není důvod vymýšlet nějaký speciality, pravidla pro odbočování jsou jasný.

              [ Zpět ]
              Datum: 03.03.2012
              Autor: bara2
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

               

          Ridic sice muze trochu zlepsit rozhled svym pohybem hlavy, ale jak casto to udela? To by uz musel neco tusit, jinak spis do zrcatka jen mrkne.

          Ano, poloha cyklistu odpovida podjizdeni, jenze jsou i dalsi vysvetleni.
          Muze tam byt viceprouda silnice, cyklopruh nebo krajnice. V prvnim pripade by tam ridic sice asi odbocit nesmel, jenze kdyz zapomene a nikoho nevidi...

          Dalsi bohuzel bezna varianta je, ze me ridic tesne pred krizovatkou predjizdi a v krizovatce proste odboci doprava. Bud ignoruje fakt, ze rozdil rychlosti tomu manevru neodpovida nebo naivne predpoklada, ze hodlam taky odbocit doprava...

          Jinak u nas cykliste predjizdet zprava muzou pokud auta stoji nebo jedou pomalu. Obvykle to ale neni uplne dobry, natoz bezpecny napad.

          [ Zpět ]
          Datum: 02.03.2012
          Autor: Jrr
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                 

            S tím předjetím před křižovatkou je to jednoznačně prasárna o odpovědnost šoféra. O tom asi to video nebude. Viděl bych to spíš na upozornění pro cyklisty na situaci, kdy si kamion pomalu nadjíždí na prudší odbočení, aby se pod něj necpali, i když jim tam udělal tolik místa. Prostě - šofér musí přemýšlet, kam vidí a kam jede. Ale zrovna tak cyklista musí přemýšlet, kam asi už ten šofér nevidí a co má asi za lubem. A dobrá byla tady od někoho ta poznámka o zrcátku - podívat se do něj, jestli v něm uvidím obličej šoféra, nejlepší kontrola, jestli on uvidí i mě.

            [ Zpět ]
            Datum: 02.03.2012
            Autor: ronda
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                   

              Jo, urcite se vzdycky vyplati premyslet i za ostatni, zvlast cyklistovi uz nemusi pomoct ani kdyz by se ukazalo, ze jeho vina to nebyla.

              Ovsem to, ze v zrcatku vidis oblicej znamena jen to, ze te ridic MUZE videt, nikoliv ze te fakt vidi. Trochu vetsi jistotu by daval nejaky ocni kontakt, ale to uz pres zrcatko obvykle nehrozi.

              [ Zpět ]
              Datum: 02.03.2012
              Autor: Jrr
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                     

                No, já to řeším tak, že se zprava pod velkou obludu buďto vůbec necpu, nebo ji podjedu jen když je opravdu dost místa a sichr že se nerozjede dřív, než budu dostatečně před ním (stojí druhý nebo třetí na semaforech). Rozhodně bych se necpal vedle něj. Náhodou si to rozmyslí, vyhodí blinkr doprava a co potom... Tolik nikdy nespěchám, abych ho nenechal odjet, pokud ho nemůžu opravdu dostatečně předjet.

                [ Zpět ]
                Datum: 02.03.2012
                Autor: ronda
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                       

                  Ono je stejně zbytečný ho předjíždět třeba před šraňkama, když za šraňkama se bude zase on cpát přede mě a v protisměru s největší pravděpodobností bude cvrkot, bo se tam taky nakupila auta.
                  Tady u nás odbočuju těsně před šraňkama doprava, a když natrefím na kolonu, směle ju předjíždím levým pruhem, bo ho mám celej pro sebe a těsně před šraňkama oni musí nechat k té odbočce doleva díru, takže pohodlně odbočím. Podjíždět je zprava by mě nenapadlo, stejně je tam akorát bláto a samej hrb. A kdyby jel náhodou někdo z té odbočky směrem proti mě, je tam dost místa k přitulení se ke stojícím autům po pravé ruce. A kdyby se to chtělo rozjíždět, tak se při rozjezdu aut vytvářejí mezery, do kterejch se dá pohodlně zařadit.
                  Každopádně při předjíždění kolony po levé straně mám lepší pocit, že o mě ti řidiči vědí, jedu kolem jejich okýnka, zatímco když bych jela vpravo, tak mě zaregistrují až jsem téměř před nima. Do pravýho zrcátka se řidič moc často nekouká, snad jen když přejíždí z levého do pravého pruhu, jinak vlastně nemá důvod.
                  Proto se mi nelíbí průběžný cyklopruhy po pravé straně cesty, bo jsou kvůli odbočování aut doprava nebezpečný. Je něco jiného si v klidu před odbočením prohlídnout případné chodce, kteří mohou tu cestu, na kterou odbočuji, přecházet, a něco jinýho je ještě hlídat za sebou cyklopruh, jestli se mi za zadkem neveze nějakej cyklista, kterej chce jet rovně.
                  Někdy mám dojem, že si cyklisti svejma "výdobytkama" přidělávaj větší riziko. Za rozumnější mi přijde brát všechny jako řádné účastníky provozu, neošklíbat se, že někomu to jede pomalejc a "zavazí", a hrát podle jednoduchejch pravidel stejnejch pro všechny. Když pojede po silnici traktor nebo koňskej povoz, tak taky musí auto zpomalit a čekat, až ho může bezpečně předjet. Myslím, že bohatě stačí, když mají auta vyčleněný páteřní trasy jenom pro auta a na těch okreskách, v obcích a ve městech by mělo platit, že jsou pro všechny, a podle toho na nich jezdit.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 04.03.2012
                  Autor: bara2
                  Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                         

                    Co se tyce cyklo-vydobytku, tak s tebou docela souhlasim. Prijde mi logicke jezdit na kole stejnym zpusobem a podle stejnych pravidel jako auta.
                    Misto toho, aby se resil problem s motoristy, kteri cyklisty na silnici ohrozuji (a samozrejme i cyklisty, kteri ignoruji pravidla), tak se vymysli slozite vyjimky a casto predrazena infrastruktura.

                    Osobne se citim lepe na prehledne hlavni silnici s provozem a normalnima krizovatkama nez na chodnikovite cyklostezce, kterou kazdych 10m prerusuje odbocka. Nejhorsi jsou pak paskvily, kdy cyklostezka stridave vede vlevo / vpravo, prejizdi se pres prechody pro chodce a trasu zpestruji znacky typu "Cyklisto sesedni z kola", "Cyklisto ved kolo 100m", cyklisto vynes kolo do schodu... kdy nekde jeste zduraznuji nutnost pouzit nesmyslnou cyklostezku tim, ze na okolni silnice instaluji znacky Zakaz vjezdu cyklistu...

                    Jako nejvetsi problem mi pripada, ze spousta ridicu aut "potrebuje" cyklistu predjet okamzite, jakmile ho uvidi a pokud se to nehodi a museli by ubrat plyn nebo dokonce jet chvili za nim, tak je to bud rozcili nebo cyklistu proste predjedou za kazdou cenu. Pritom casova uspora je vetsinou minimalni...

                    [ Zpět ]
                    Datum: 04.03.2012
                    Autor: Jrr
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                         

                    Ono dost záleží na tom, co následuje za šraňkama. Samo, že když dál pokračuje úzká silnička, tak je to taky nesmysl. Je to případ od případu...

                    [ Zpět ]
                    Datum: 04.03.2012
                    Autor: ronda
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                 

            A odpovědnost za to, že předjíždění zprava dopadne dobře, je zcela na cyklistovi.

            [ Zpět ]
            Datum: 02.03.2012
            Autor: ViktorA
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                   

              Nerekl bych. A ni by ve 100 % pripadu byt nemelo, jestli tohle pravidlo ma byt vubec pouzitelne.

              [ Zpět ]
              Datum: 02.03.2012
              Autor: Murphy
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                     

                §57 (4) Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; PŘITOM JE POVINEN DBÁT ZVÝŠENÉ OPATRNOSTI.

                [ Zpět ]
                Datum: 03.03.2012
                Autor: ViktorA
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                       

                  To jo. A dvojice postpubertalnich vtipalku sunda cyklistu vhodne nacasovanym otevrenim dveri, nebo i jednotlivec manevrem vpravo. Jestli je 100 % odpovednosti na cyklistovi, neni to zadny zakon PRO cyklisty, ale spis PROTI nim.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 03.03.2012
                  Autor: Murphy
                  Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                         

                    Nehrotil bych to. Nejde ani tak o odpovědnost v právním smyslu slova. Spíš jde o to, že cyklista tudy musí projíždět s maximální opatrností s vědomím rizik. A přizpůsobit tomu pohyb. Třeba jet míň než krokem, nebo tam radši nevjíždět, pokud si nejsou úplně jistí.
                    Samozřejmě, že když ti někdo úmyslně otevře dveře do cesty a bude zřejmý úmysl ublížit (otázka dokazování, nečekaní náhodní svědkové ale dokáží mnoho), hraničí to až s trestným činem. To bych do toho netahal.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 03.03.2012
                    Autor: ronda
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                           

                      Ja na silnicce prestal jezdit ve chvili, kdy se ke mne ve stoupani u Jiloveho u Prahy pritulil Trabant a zjevne umyslne mi drcnul do beranu a poslal mne do bahna v prikopu.
                      Zprava jsem predjizdel kolonu jen jednou - na lehaci. Zacal jsem s predjizdenim v Mechenicich a skoncil na Zbraslavi, kde jsem se odpojil. Za tu dobu mi umyslne skocila do cesty nejmene 3 auta a nektera dalsi mozna omylem zuzila prujezd.
                      Nikdo by nic nedokazal v zadnem z uvedenych pripadu.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 03.03.2012
                      Autor: Murphy
                      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                             

                        njn, to už je ale buďto o úmyslné zhovadilosti, nebo o nepozornosti šoférů. Fůra z nich kolikrát ani neví, že mají na autě zvenku namontovaná zrcátka. Někdy je zajímavé sledovat, jak je mají různě rozštelovaná, občas i po parkování zaklopená (naštěstí ne zas až tak často)
                        Nicméně i v takovém případě, pokud se cpu zprava pod auto, musím si kontrolovat situaci a hlídat cvrkot u šoférů - už jen ve vlastním zájmu.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 03.03.2012
                        Autor: ronda
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                               

                          Ale pak je to uplne k nicemu a je bezpecnejsi predjizdet zleva.

                          [ Zpět ]
                          Datum: 03.03.2012
                          Autor: Murphy
                          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                                 

                            jj, já tohle používám tak maximálně u závor. Ne že bych se nějak bál, nebo nedokázal ohlídat okolí, ale je mi blbý se cpát dopředu, aby se vzápětí zase oni cpali přeze mne. Jsou to fakt mimořádný situace, kdy tohodle využívám.

                            [ Zpět ]
                            Datum: 03.03.2012
                            Autor: ronda
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                                 

                            Ano, předjíždění zprava je velmi nebezpečný manévr. Mnohem lepší je necpat se a počkat v koloně.

                            [ Zpět ]
                            Datum: 03.03.2012
                            Autor: ViktorA
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                                   

                              Jasně a čekat na zelenou několik cyklů a přitom čichat ten smrad ;(

                              [ Zpět ]
                              Datum: 05.03.2012
                              Autor: cobic
                              Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                              • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                                     

                                Hm. Každý si může vybrat.
                                A čekání by nemuselo být tak hrozné, kdyby si přitom jeden uvědomil, že čeká jako ostatní, jako zcela rovnoprávný účastník silničního provozu ;-)

                                [ Zpět ]
                                Datum: 05.03.2012
                                Autor: ViktorA
                                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                         

                    Pokud se někdo nechá sundat dveřmi, nejspíš asi nedbal zvýšené opatrnosti, že?

                    [ Zpět ]
                    Datum: 03.03.2012
                    Autor: ViktorA
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                           

                      No, pokud je tam úmysl, těžko s tím něco uděláš.
                      To mi připomíná srandy, které jsme jako šoféři MHD dělali - v HK na křižovatce "u Centrálu" to bylo na semaforech vždycky tak akorát na šířku. Přesto se tam kolaři běžně cpali vedle tý krabice dopředu, poskakovali jednou nohou po obrubníku a nakloněný se tlačili vpřed. No a fórek spočíval v otevření předních dveří u tehdy novějších Karos. Ty se vytrčely ven a vzápětí jely do stran, proti tomu cyklistovi. Obvykle ochotně skákal do trávy.
                      Šlo ale o to, že tam pro podjetí nebylo fakt místo a při zelené nastávala dost hustá třenice a při zaváhání kolaře to mohlo být až nebezpečné. A čekat, až se rozhoupe, to bych s tím busem nikam nedojel. Zvlášť když se zadařilo a ze zadu se tlačil klidně i nějaký další (těsně u křižovatky totiž ústí souběžná, využívaná kolaři)

                      [ Zpět ]
                      Datum: 03.03.2012
                      Autor: ronda
                      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                      • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                             

                        U toho Centrálu máš pravdu, místo na zařazení k semaforu zprava tam chybí, stejně jako prostor pro cyklisty (cyklobox ~ V19 ~ předsunutá stopčára). Nevím jestli těm kolařům ty vaše vtípky přišly taky tak legrační, ale furt lepší než za křižovatkou. Tam jedou cyklisti rovně spolu s MHD a někteří vtipálci s autama je tam musí na těch pár metrech za každou cenu předjet a před skleněnou věží jim to pak nepříjemně ohnout doprava před nosem (rovně mají zákaz vjezdu).

                        [ Zpět ]
                        Datum: 05.03.2012
                        Autor: cobic
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                   

              Prakticky vzato cyklista nese vsechny dusledky jak svych chyb, tak chyb ostatnich ucastniku provozu.

              Tak jestli tohle myslis tou odpovednosti?

              [ Zpět ]
              Datum: 02.03.2012
              Autor: Jrr
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                     

                To bych ani neřekl. tak určitě je cyklista nejslabší, a často neznalý pravidel provozu. Ale jako řidič z povolání, pokud na kamionu visíš svojí obživou, tak radši myslíš i za cyklistu i za ostatní, než by ses nechal vybodovat nebo nedejbože něco horšího. Ale je to na nervy. Hlavně večer když je tma. A brzo ráno.Po tmě. A když ti spadne před auto totálně nametenej potmě neosvětlenej cyklista, stejně jako řidič z toho máš problémy i když jsi nezavinil vůbec nic.

                [ Zpět ]
                Datum: 03.03.2012
                Autor: greenhorn
                Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                     

                To bohužel ani zdaleka není pravda. Odpovědnost je povinnost nést (zpravidla nepříjemné) důsledky.
                Čemuž se cyklisté velmi často vyhýbají ujetím z místa, kde způsobili škodu, například porazili člověka nebo odřeli někomu auto.

                [ Zpět ]
                Datum: 03.03.2012
                Autor: Joe-CUBE
                Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

                     

                Já myslím, že by se na těch neviditelných místech dalo dost zapracovat. Jednak osvětou, (což se zde evidentně děje), infrastrukturou (aby nevznikala takto nebezpečná křížení), ale i na vozidlech samotných. Dnes už má couvací kamery kdeco, myslím že by nebyl až takový problém ty vozy okamerovat trochu víc. Rozhodně bych jako řidič byl klidnější, kdybych se mohl ujistit, zda můžu bezpečně provést manévr, než spoléhat na to, že se chodci a cyklisti (ale i ostatní účastníci) někde doví, že je v některých případech ze svého vozidla vůbec nemusím vidět.

                [ Zpět ]
                Datum: 05.03.2012
                Autor: cobic
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

           

      Možná ne tak pravděpodobná, v Londýně mají každoročně několik smrťáků, ke kterým neznalost cyklisty v téhle věci mohla výrazně přispět. Viz:

      http://road.cc/content/news/48523-london...

      http://road.cc/content/news/45682-female-korean...

      As stories here on road.cc repeatedly demonstrate, lorries are responsible for a disproportionate number of deaths of cyclists, particularly female ones, on London’s roads.

      According to the London Cycling Campaign, despite accounting for just 5 per cent of the capital’s traffic, lorries are responsible for more than half of cyclist fatalities in London. Its ‘No More Lethal Lorries’ initiative is just one of several high profile campaigns and initiatives launched to try and address the issue.

      Stručně: Obětí nehod s náklaďáky se stávají často ženy, nákladní doprava tvoří asi 5% objemu IAD v Londýně, ale nákladní vozidla figurují v polovině nehod se smrtelnými následky.

      Kromě kampaně informující cyklisty o nebezpečí plynoucích z nákladních vozidel byla zahájena také kampaň zaměřená na řidiče nákladních vozidel.

      Opatření zahrnují proškolení na přítomnost cyklistů v provozu, převzetí větší míry zodpovědnosti (vymlouvání se na slepý úhel se by se chápalo chápe jako přiznání viny), modernizaci zpětných zrcátek (kvalitní zrcadla, včetně čidel a kamer, by měly být standardem), zákaz vjezdu nákladních vozidel určených k provozu mimo běžné silnice, a konečně větší dohled nad standardy kvality u jednotlivých provozovatelů (více viz http://lcc.org.uk/pages/no-more-lethal-lorries ).

      Pravidla pro cyklisty podle LCC ( http://www.no-more-lethal-lorries.org.uk/index... ):

      1. Nejezdit ve slepém úhlu náklaďáků, pokud se do ní dostanete, rychle zabrzdit).
      2. Nepředpokládejte, že i větší prostor mezi náklaďákem a krajem vozovky je bezpečný. Nákladní vozidla si při odbočování vlevo (v ČR vpravo) najíždějí dál od kraje a pak prudce odbočí.
      3. Zvláštní opatrnost je v blízkosti náklaďáků nezbytná před světelnými signály. Na semaforech zastavte buď za vozidlem, nebo tak daleko před ním, aby vás řidič zřetelně viděl. V předsunutých stáních zastavte uprostřed, ne vlevo (v ČR vpravo).
      4. Nejbezpečnější místo v okolí náklaďáku je ZA ním. Pokud předjíždíte nákladní vozidla, dělejte to zprava (zleva v ČR), tam vás řidič spíš uvidí.

      [ Zpět ]
      Datum: 05.03.2012
      Autor: Vratislav
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

             

        To musí být trošku ideologický problém. "Zlá" jsou přece ta osobní auta, co se v nich jen pro svou pohodlnost veze jeden jediný nelida. Ale někde se ukazuje, že reálné nebezpečí hrozí spíš od nákladních aut ...

        [ Zpět ]
        Datum: 05.03.2012
        Autor: ViktorA
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

             

        Souhlas navíc v úsecích s polozácpou nebo 30 kou typicky Výstavní-Mírového hnutí se za nákláďákem který to "maže 35-40" krásně svezete :) ideální je kamion, smrdí dostatečně daleko...

        [ Zpět ]
        Datum: 05.03.2012
        Autor: újezďák
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Mrtvý bod anebo kdy tě řídič kamionu nevidi

               

          Takhle jsem jel jednou za nějakým stavebním strojem nebo rychlým traktorem (30+) v silném protivětru od Nového náměstí až k Průmyslové a bylo to k nezaplacení ;-)

          [ Zpět ]
          Datum: 06.03.2012
          Autor: Vratislav
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

214 cyklistů (5 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024