reklama

Titan

Dostal jsem se s kolegou do sporu stran "titanových rámů". On tvrdí, že jsou z čistého titanu, já že z oceli titanem legované. Dokonce svůj názor opírá o tvrzení, že vnější pláště ponorek jsou taky čistě titanové. Najdu arbitra?

[ Zpět ]
Datum: 17.10.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (abernathy)
  • Re: Titan

         

    Vnější pláště ponorek jsou ocelové. Je to ocel speciální, její povrchová vrstvička zrezne a pak už to nerezne. Jestli je v tom titan, to nevím.
    Z čistého titanu zkoušeli amíci dělat extrémní letadla (třeba YF-12, předchůdce SR-71, ale měl vyšší plánované schopnosti). Bylo to pro extrémní pevnost v tahu a do vysokých teplot. Bohužel, když takový díl za pár tisíc dolarů pustil technik na podlahu, rozletel se na milion kousků. Když na něj napsal něco tužkou, naleptala jeho povrch. Titanové rámy kol rozhodně nejsou z titanu (to by ostatně stálo víc jak luxunsní auto), ale z nějaké slitiny oceli s titanem. Podrobnostem nerozumím, ale tímhle jsem si jistý.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.10.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Titan

           

      Díky, myslel jsem si to, ale nechtěl jsem hledat ve Velech, protože za chvíli končím. Teď to bludařovi omlátím o hubu, i když je poměrně vzdělanej.

      [ Zpět ]
      Datum: 17.10.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (abernathy)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Titan

           

      No já nevím ale v leteckém průmyslu se čistý titan používá a mám vážné pochybnosti o tom, že by se slitiny Ti/Fe vůbec dělaly. Ale odborník nejsem...
      Jo a Lockheed SR-71 byl bodově svařovaný, vzhledem k teplotě tání titanu machrovina.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.10.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (VR)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Titan

             

        A je postaven prevazne z titanovych slitin,stejne jako YF-12,ony to byly v podstate totozna letadla,lisila se jen vybavenim (pruzkumne letadlo-prepadovy stihac)

        [ Zpět ]
        Datum: 18.10.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (lada)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Titan

         

    Jednou jsem použila Státní zkušebnu ohledně reklamace dětského kola, myslím, že měla pro tento obor sídlo v Jablonci nad Nisou, šlo o strojírenskou záležitost (stavba kola ve vazbě na jeho bezpečnost). Dalo by se to určitě najít na internetu a pak tam stačí zavolat.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.10.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Švestka)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Titan

           

      ...a tu ponorku tam dovézt.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.10.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Airline)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Titan

         

    Jsou z titanu,ale ne cisteho,je legovany par procenty dalsich prvku (hlinik,vanad),aby mel pozadovane vlastnosti.Titanu je tam kazdopadne pres devadesat procent.Plaste ponorek se delaji taktez z titanovych slitin,budou se mozna od tech co se pouzivaji na kola trochu lisit ale ocel legovana titanem to urcite neni.Samozrejme se nepouziva u vsech ponorek,jen u nekterych spickovych.Vim jen o nejmodernejsich ruskych,napr. raketonosne tridy Typhoon nebo stihaci tridy Oscar,mezi ktere patril i nestastny Kursk.Umoznuje jim to ponorit se do velke hloubky.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.10.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (lada)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Titan

           

      Mnoho titanu (nebo jeho slitiny) obsahoval dvojitý trup ponorky projektu K276 Komsomol. Ponorka byla schopná ponoru do hloubky až 1000 m, čehož také dosáhla v roce 1984.
      Ponorka se při stavbě (trvala 12 let) neskutečně prodražila a přezdívalo se jí proto "Zlatá rybka".
      07.dubna 1989 šla bohužel po rozsáhlém požáru ke dnu.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.10.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Kominík)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Titan

         

    Nedalo mi to a zagooglil jsem. Například na www.vanguardtitanium.com označují materiál jejich rámů jako 3Al/2,5V nebo 6Al/4V, což naznačuje, že to je Ti legovaný hliníkem a vanadem. Ta čísla *snad* naznačují procenta přísad. Pokud jiní výrobci označují materiál, používají označení 3/2.5 nebo 6/4 takže to jsou asi běžné titanové slitiny.
    A k ceně: Již zmiňovaný Vanguard začíná někde na 950$.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.10.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (VR)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Titan

           

      Ta cisla jsou procenta legujicich prvku,tyhle dve slitiny jsou hodne pouzivane i v leteckem prumyslu.Jinak pad cen titanu na hodnoty zaplatitelne beznym smrtelnikem zpusobilo hlavne uvolneni strategickych zasob titanu a jejich vyvoz Ruskem.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.10.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (lada)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Titan

         

    Zda "najdeš arbitra"? Taková otázka! Arbitry děláme ze všeho nejradši, zvlášť ve věcech, kterým moc nerozumíme. Názor dalšího arbitra tedy zní: Jednou z předností "titanu" (tedy patrně nějaké slitiny) je jeho nižší hustota (měrná hmotnost), než má železo. Dosud zde nebyly zmíněny třeba rámy revolverů z titanu. Pokud by "titan" bylo jen železo legované titanem, asi by se toho snížení hmotnosti nedosáhlo.. Vzdělanému bludařovi tedy hubu klidně mlať (ať je sranda), ale čekej odvetné mlácení. :')

    [ Zpět ]
    Datum: 18.10.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Titan

           

      Já mám sice hubu omlácenou taky, ale kdybys viděl bludaře!!!

      [ Zpět ]
      Datum: 18.10.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (abernathy)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Titan

             

        Správně, nedej se. Přece "O pravdě se nehlasuje". :')

        [ Zpět ]
        Datum: 18.10.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Titan

         

    Titanium je lehky kov , o moc lehci nez hlinikovy trubky a nebo ocel na Reinolds trubkach z chrom moly , pochybuju ze by bicyclovy ram byl jen z cistyho titanium , asi to bude slitina *metal* , i kdyz nevylucuju ze nektery drahy ramy na kola (nektery stoji i prez 15 az 20 tisic $ ) muzou byt titanium nebo slitiny kde titanium ve slitine je vic nez 85 % . Tyto ramy nejsou svarovany a trubky se lepi do aluminiovych nebo titaniovych lugs . podobny spoje jenze letovany (brazing)se delali ve favoritu pred 25 lety . Dnes se titaniova slitina na bicyclovych ramech pouziva v kombinaci s carbon fibre . Jenze tu nejde o slitinu ale o cisty titanium ktery je asi 30 % hmotnosti ramu . Vetsinou se jedna o vselijaky specialy jako jsou time trial bikes , bikes na criterium racing , a tkzv illegal bycycles s monocoque frame budovany na rychlostni recordy . Dnes se titaniova slitina castecne pouziva i na bicyclech na track racing a i soft tale MTB , odpruzeny specialy delany jen na jeden ucel a to na sjezd . Punks ktery se tu na techto kolech mrzaci tady rikaji Thrill bicycles......

    [ Zpět ]
    Datum: 20.10.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Vlad)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Titan

           

      Oprava , jenze tu nejde ve vetsine pripadu o slitinu ale cisty titanium na urcitych castech ramu ........9 zapomel jsem tam tohle dopsat . Jinak tyhle informace jsem vycet z knihy Ultimate bicycle od Richard Grant vydana pred pul rokem . pojednava o top technologii ktera je k dostani kdyz jste milionari . Ja nejsem a tak aspon ty informace .

      [ Zpět ]
      Datum: 20.10.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Vlad)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Titan

           

      Cistej titan se nepouziva,protoze ma malou pevnost - asi jako podprumernej dural.Legovanim ziska i vic jak trojnasobnou pevnost pri skvele korozivzdornosti a odolnosti proti unave.U nas ma technologii na zpracovani titanu firma Morati,vyrabi hlavne dily pro letecke firmy a jako bokovku i dily na kola.Firma mela kliku,protoze nedlouho pred revoluci ziskala tuhle technologii a hlavne to nikdo nevytuneloval.Pro zajemce o informace o titanovych slitinach doporucuju www.morati.com

      [ Zpět ]
      Datum: 20.10.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (lada)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Titan

         

    Něco málo je v článku: http://www.sterba-kola.cz/sterba/clanky...

    [ Zpět ]
    Datum: 20.10.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (bambinone)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Titan

           

      Jak to tady tak pročítám, vycházela bych striktně z toho, zda se s tím rámem hodláte potápět nebo létat :o)))
      Radka

      [ Zpět ]
      Datum: 20.10.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Radka)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Titan

             

        :-)))

        [ Zpět ]
        Datum: 20.10.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (LaMi ([email protected]))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Titan

             

        .. & střílet!

        [ Zpět ]
        Datum: 21.10.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

327 cyklistů (10 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024