reklama

Bolest kolen ze špatného posedu

Zdravím.
Loni v létě mě strašně boleli kolena. Byla to tak intenzivní bolest, že jsem kvůli ní nemohl udělat ani dřep. Hrával jsem i hodně fotbal, tak jsem to svalil na něj. Přestal jsem hrát fotbal, a na zimu jsem si koupil prastaré horské kolo z bazaru a jezdil na něm. Bolest postupně začala mizet až úplně zmizela.

Na jaře se oteplilo, tak jsem vytáhl znovu treka, a po první výletu na něm se bolest kolen úplně vrátila. Celou cestu na trekovi jsem si navíc připadal že to nemůžu pořádně rozjet. Na horákovi, i když je starej a těžkej tak cítím mnohem víc síly a rychlosti.

Začal jsem různě laborovat s nastavením sedla, výškou, vzdáleností. Vyzkoušel jsem spoustu různých návodů, byl si nechat poradit i do cyklo servisu, ale výsledek je pořád stejný - strašně mě bolí kolena a mám z kola pocit jakoby vážilo mnohem víc než horák (prostě ho nemůžu pořádně rozjet).

Když potom 14 dní jezdím na horákovi tak bolest začne mizet a je zase všechno dobré. Chtěl bych se zeptat zkušenějších na nějaké tipy co je ještě možné vyzkoušet. Je možné, že kolo nepůjde vůbec nijak nastavit a budu ho muset prodat?

[ Zpět ]
Datum: 20.08.2011
Autor: šalingrad
  • Re: Bolest kolen ze špatného posedu

         

    Předesílám, že o tématech jako správný posed atd. moc nevím.
    Ale kolena mě bolí při jakémkoli pokusu o silové šlapání hrozně. Asi před měsícem jsem si tady na rady zdejších nechala na trekovi vyměnit trojtác za menší ("horský") a dobrý!
    Takže když u tebe je taky ten problém, že na trekovi bolí a na horském ne, včetně toho, že se ti trek zdá těžší, tak by to mohlo být taky tím. Buď zařazený moc těžký převod, nebo jestli už ti tak jako mně převody prostě došly, tak ten menší trojtác.

    [ Zpět ]
    Datum: 20.08.2011
    Autor: Ifča
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolest kolen ze špatného posedu

           

      Ten nápad se mi líbí. Jako jedna z možností poslední záchrany treka. Zkusím tam přemontovat horské kliky :)

      I když se snažím řadit převody spíš lehčí. Ale je pravda, že ten převod 3-8 tak láká. A kolikrát ho tam zařadím, i když vím že při 52 zubech na klikách je to převod tak pro rychlost 45 km/h.

      [ Zpět ]
      Datum: 20.08.2011
      Autor: šalingrad
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bolest kolen ze špatného posedu

             

        Každopádně můžeš přeměřit a srovnat na obou kolech tyto věci:

        1.) Vzdálenost od špičky sedla po osu řídítek.
        2.) Vzdálenost od horní hrany sedla v ose sedlové trubky po střed šlapání.
        3.) Spusť olovnici v ose středu šlapání a změř vzdálenost od špičky sedla po takto spuštěný provázek.

        Prostě tyto míry by měly být na obou kolech stejné, pak by to mohlo fungovat.

        A musíš si taky uvědomit, že i když budeš mít na obou kolech stejné převody, máš na treku větší kola a to už je rozdíl sám o sobě, na 28" šlapeš vždycky silověji při stejném převodovém poměru jako na horáku...

        Trénuj kruhové šlapání, jezdi raději vyšší kadence byť pomaleji a srovnej si taky míry a postavení klik a pedálů na obou kolech, celková pozice nohy při šlapání hraje taky velkou roli.

        Když se na tyhle věci soustředíš, musíš někde najít toho "zakopaného pudla"...

        :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 20.08.2011
        Autor: marrier
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Bolest kolen ze špatného posedu

               

          Změřil jsem vzdálenosti a pokud dám sedlo asi o 1,5 cm dolů tak vzdálenosti sedí. Kromě vzdálenosti k řídítkům, tam je trek asi o 6 cm kratší. To bude tím "královským" posedem na něm. Zítra vyzkouším.

          Podle tabulek jsem propočítal kadenci šlapání jakou jezdím na trekovi a horském kole. Vychází mi že po rovině jezdím stejné kadence na obou kolech. Při mé typické cestovní rychlosti a cestovním převodu jezdím na obou kolech kolem 60-65 ot/minutu.

          Do prudkých kopců potom jezdím těžší převod na trekovi, protože prostě dojdou převody (trek má nejmenší talíř 32 zubů, horal 22).

          Asi ještě zítra zkusím prohodit šlapátka na obou kolech, protože na trekovi jsou takové mizerné po kterých pořád jezdí noha sem a tam.

          Zatím dík za rady

          [ Zpět ]
          Datum: 20.08.2011
          Autor: šalingrad
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Bolest kolen ze špatného posedu

                 

            Jezdíš těžký převody.
            Optimálně je po rovinině tak okolo 90otáček/min, ale klidně i 100, a v kopcích 70 - 80. Určitě bys v kopcích neměl klesnout pod 60.
            Dá se to naučit, ale chce to delší cvik a odpovídající převody.

            [ Zpět ]
            Datum: 20.08.2011
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Bolest kolen ze špatného posedu

                 

            6 cm je dost, ale to by spíš mělo vliv na bolest zad, než kolen... U kolen může mít spíš vliv ta kadence, silové šlapání, špatné postavení nohou při šlapání, a tím vyšší namáhaní určité svalové skupiny... Soustřeď se na to, co na kolenou tě vlastně bolí... Vnitřní úpony? Vnější? Nebo jiné místo? A co přesně? Jedno koleno víc nebo obě stejně?

            [ Zpět ]
            Datum: 20.08.2011
            Autor: marrier
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

341 cyklistů (1 přihlášený)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024