reklama

Nové kliky - pomoc prosím

Pořídil jsem si nové kliky s převodníkama - menší placky
Ale někde udělali soudruzi chybu a s AZUBem to nepasuje moc dohromady.

Kliky, převodníky i střed - viz foto

Na malé placce jsou nějaká výstupky, které po dotažení kliky dřou o střed.

Poradíte co s tím ?
Vrátit ?
Vzít flexu a uříznout je ?

Díky za nápady ..

[ Zpět ]
Datum: 24.06.2011
Autor: macikm
  • Re: Nové kliky - pomoc prosím

         

    Dát delší osu?

    [ Zpět ]
    Datum: 24.06.2011
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nové kliky - pomoc prosím

           

      kde vzít a nekrást ? :-)

      na řetězovou linku by to naštěstí vliv nemělo (lehokolo, tam se na tý dýlce řetěeu pár mm odchylky ztratí), ale jsou to zase peníze navíc za osu a za nářadí a nebo za (de)montáž

      na to, že jsem chtěl zkusit kratší kliky a menší převodníky drahá sranda :-(

      [ Zpět ]
      Datum: 24.06.2011
      Autor: macikm
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Nové kliky - pomoc prosím

         

    Toto se mi jaksi nezdá, co to je za kliky? Ty výstupky vypadají, že jsou k něčemu speciálně určené. Nicméně ufiknout by se asi daly...

    [ Zpět ]
    Datum: 24.06.2011
    Autor: marrier
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nové kliky - pomoc prosím

           

      Jen nevím, zda se dají pily rozebrat, vypadá to jako snýtované... Chtělo by to pro případ řezání rozhodit...

      [ Zpět ]
      Datum: 24.06.2011
      Autor: marrier
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Nové kliky - pomoc prosím

             

        FC-M171

        http://techdocs.shimano.com/media/techdocs...

        a máš pravdu, je to nýtované ...

        [ Zpět ]
        Datum: 24.06.2011
        Autor: macikm
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Nové kliky - pomoc prosím

               

          Ty mám taky a není problém. Mám ale pocit, že ta trubka ve které je středové složení má menší průměr a ty výstupky běhají kolem ní. Ale nevím jestli je to vůbec možné, i když já mám tu trubku z oceli a AZUB z hliníku a tudíž s větším průměrem.

          [ Zpět ]
          Datum: 27.06.2011
          Autor: Aviatik
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Nové kliky - pomoc prosím

         

    myslim ze v klidu uriznout pripadne ohnout "ven"

    [ Zpět ]
    Datum: 24.06.2011
    Autor: cibi
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Nové kliky - pomoc prosím

         

    tak jsem je nakonec vrátil a koupil jiný

    jdu je namontovat - doufám, že k nim rady už potřebovat nebudu

    každopádně všem moc díky za rady a nápady ... ;-)

    [ Zpět ]
    Datum: 25.06.2011
    Autor: macikm
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nové kliky - pomoc prosím

           

      tak co myslíte ?
      podařilo se ?
      nepodařilo ...

      kliky Shimano Acera FC-M361 má zase jinou vychytávku - packy tam jsou taky, jenom neohnutý
      proč to tam je ?
      dyk je to zbytečný materiál navíc
      soudruzi z Japonska mohli ušetřit pár korun

      tohle už holt vyřeší flexa :-(

      [ Zpět ]
      Datum: 25.06.2011
      Autor: macikm
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Nové kliky - pomoc prosím

             

        Tak podle všeho hned první odpověď od "malýho-jardy" byla ta nejsprávnější.

        I když jsem na Acera klikách flexou uřízl přebytečný (z mého pohledu) výstupky, pomohlo to jen částečně.

        Teď zase pro změnu nemůzu seřídit přesmyk - neschazuje na nejmenší placku. Pátral jsem po netu co s tím, měřil a počítal přední řetězovou linku (http://www.bajk.cz/data/clanek.asp?id_clanek=493) S původníma klikama je to 49.25 mm (+- chyba měření)
        S novejma +- 41 mm

        Jakou tedy osu ? Ani s 127 mm nebo 131 mm se nepřiblížím (zatím teoreticky a matematicky) k té původní hodnotě - a snad počítám dobře.

        Sem netušil, že s tak na první pohled relativně jednoduchou záměnou bude takovejch starostí ... :-(

        Díky všem za rady a postřehy

        [ Zpět ]
        Datum: 26.06.2011
        Autor: macikm
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Nové kliky - pomoc prosím

         

    Podle me jsou ty vystupky urcene k zachyceni ev. spadleho retezu, aby v zaberu neposkodil ram kola.Pokud ja na Azubu mohutnejsi stredova mufna, pak ti drou. Jejich uriznutim nic nezvores.
    K druhe otazce- omezena funkce presmykace nemusi byt jenom spatnym sestelovanim (spatne retezove lince bych u lehokola vyznam neprikladal), urcite bych zacal s jeho spravnou montazi, tj, spravne vyskove umisteni na ramu, jeho natoceni a spravne napnute lanko.

    [ Zpět ]
    Datum: 27.06.2011
    Autor: vasek
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nové kliky - pomoc prosím

           

      Problém s přesmykačem může být právě tím, že nejmenší převodník je příliš vlevo. Sám jsem s tím měl problémy a stavěcí šroub mám úplně vyšroubovaný aby přesmykač vůbec dosáhl tak daleko aby se řetěz na nejmenší převodník dostal. Je ale fakt, že mne to při současném nastavení funguje ale stačí malá nepřesnost a řetěz se na nejmenší převodník nedostane (ze začátku to trucovalo a řetěz jsem na kašpárka shazoval kopnutím do trubky kterou řetěz na tahové sraně prochází)

      [ Zpět ]
      Datum: 27.06.2011
      Autor: Aviatik
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nové kliky - pomoc prosím

           

      Asi to bude tak, jak níž píše Aviatik

      Přesmyk mám teď úplně volnej, bez lanka, doraz vyšroubovanej, skoro se tak dotýká rámu. Dokonce jsem (prasácky) vyndal redukční podložku v přesmyku tak, abych ho dostal co nejblíž k rámu - a přesto na nejmenší placku nechodí a řetěz nespadne.

      Když dám delší osu, celý placky se mi hejbnou od mufny a nejmenší placka se dostane do rozsahu přesmyku na dolním dorazu.
      Jenže teď abych zase nedal osu moc dlouhou a neomezil se na horním dorazu na velkou placku - aby rozsah stačil.

      To, že na lehokole nemusím řešit až tak striktně řetězovou linku už vím - resp. si myslím, že to vím :-)
      Článek na bajk.cz mi docela pomohl. Ale pokud jsou placky na klice vyrobený tak, aby byla řetězová linka 50 mm, pak předpokládám, že i přesmyk je tak vyrobený a zvládne se přesouvat (třeba) +-5 mm od těch "linkových" 50 mm. Proto si myslím, že delší osa by mohla pomoct ...

      Ale jak dlouhá ? :-)

      Poslal jsem dotaz AZUBu, třeba mi taky poradí.

      Ještě že vás mám :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 27.06.2011
      Autor: macikm
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Nové kliky - pomoc prosím

             

        Pokud ti presmykac ani kdyz je volne neshodi retez na nejmensi placku, potom je chyba v sirce stredove mufny, vidim to stejne. Kazdopadne strach mit nemusis, kazdy presmyk urceny pro 3-talir zvladne tyhle 3 polohy s prehledem a pokud bude ta "dolni" opravdu zhruba dole, na nejvetsi talir se retez dostane bez problemu.
        Jeste nez objednas delsi osu- zkousel jsi treba jednoduse trosku vyosit voditko retezu presmykace pri jeho montazi na ram? Mozna by to stacilo.

        [ Zpět ]
        Datum: 27.06.2011
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Nové kliky - pomoc prosím

               

          zkoušel jsem (asi) všechno možný
          "problém" bude nejspíš v tom, jak je celá soustava klik a převodníků poskládaná/smontovaná

          u původních klik je nejmenší placka na úrovni "dorazu" o který se opírá klika na ose

          u nových je ten doraz utopený - a relativně dost utopený
          vypadá to, jako by prostřední placka byla na úrovni toho "dorazu"

          [ Zpět ]
          Datum: 28.06.2011
          Autor: macikm
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Nové kliky - pomoc prosím

                 

            Jóóó, je to věda... Těch klik, os a přesmyků a vůbec všeho se dneska dělá tolik typů, že by to chtělo na to školu, enbylo jak za nás, všechno stejné... :-) Musím se kouknout na ty kliky podrobně, co to je vůbec zač, k čemu jsou určené, jestli nejsou z nějaké specifické sady atd. Jen až bude chvilka času...
            Budeš muset měřit - staré vs. nové a podle toho určit délku osy. Domeček (mufnu) máš šířku klasických 68 mm? Nebo jinak? A průměr mufny zvnějšku? Stějně si ale myslím, že tady je jádro pudla v tom, že kliky jsou příliš blízko ke středu (krátká osa)...

            [ Zpět ]
            Datum: 29.06.2011
            Autor: marrier
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Nové kliky - pomoc prosím

                   

              asi tak :-)
              že jsem se do toho pouštěl
              ale to je tak, když člověk nemá (občas) co dělat a rád si hraje a učí se u toho :-)

              už jsem taky o tom přemýšlel, jak to spytlíkovat
              1) nasadím původní kliky, změřím vzdálenost nejmenší placky od rámu
              2) nasadím nový kliky, zase změřím vzdálenost
              3) rozdíl vynásobím dvěma a o to delší by měla být nová osa
              Jestli je teda osa symetrická a když si místo 118 mm koupím osu 132 mm, tak mi na každé straně naroste vzdálenost klik o 7 mm

              vzdálenost mezi nejmenší a největší plackou by měla být (snad, pro jistotu taky přeměřím) stejná, aby řazení i stejně fungovalo

              [ Zpět ]
              Datum: 29.06.2011
              Autor: macikm
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Nové kliky - pomoc prosím

                     

                7 mm? Jen aby pak jeste dosahl zavit na mufnu a byl tam na nejaky rozumny pocet otacek.

                [ Zpět ]
                Datum: 29.06.2011
                Autor: Murphy
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Nové kliky - pomoc prosím

                       

                  Tak jsem byl dole ve sklepě měřit.
                  Abych dostal nejmenší placku do původní vzdálenosti, tak jako byla na starých klikách, musím jí šoupnout o cca 6.5 mm (+- chyba měření) od přesmykačové trubky

                  tzn. zvětšit rozměr X na přiloženém obrázku
                  pokud Brum tvrdí, že se prodlužuje jenom osa na straně u placek, pak by to znamenalo osu 124.5 mm a ta se asi nedělá
                  našel jsem třeba na http://www.koloshop.cz/horske-122/slapaci-osa... - 122.5 - to je asi málo
                  našel jsem 127 - to je zase asi moc, ale myslím si, že by to bylo lepší než ten kratší rozměr

                  kdyby se osa prodlužovala symetricky, tak by to vycházelo 118 + 6,5 + 6,5 a to by pasovalo přesně na osu 131 mm, která v nabídce je

                  tak nevím ...

                  nechce někdo nejeté zánovní kliky kliky ACERA 42/32/22 zubů ? :-)

                  ba ne
                  ještě boj nevzdávám
                  půjdu u nás do cycloworldu, co mi na to řeknou tam ...

                  [ Zpět ]
                  Datum: 29.06.2011
                  Autor: macikm
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Nové kliky - pomoc prosím

                     

                není symetrická, mění se na straně placky

                [ Zpět ]
                Datum: 29.06.2011
                Autor: brum
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Nové kliky - pomoc prosím

                       

                  Symetrická není, zpravidla je u převodníků o kousek delší. Ale nejsem si tím jistý, že by se s délkou prodlužovala jen u nich - možná jak u kterého výrobce. Měl jsem na trojkolce velmi krátkou osu (kliky téměř "lízaly" trubku středového složení) a nedávno jsem ji vyměnil za o dost delší. OBĚ kliky se od středu o poznání oddálily. Mně tím žádný problém nevznikl, protože mám vpředu jen jeden převodník a smyk teda nepotřebuji.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 01.07.2011
                  Autor: drak
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Nové kliky - pomoc prosím

                         

                    ještě tak vědět, jak se u jaké délky která strana prodlouží
                    to jsem zatím nikde nenašel a ani v jednom cyklošopu, co jsem se ptal, mi zatím nebyli schopný poradit
                    nevzdávám to
                    hledám dál :-)

                    [ Zpět ]
                    Datum: 01.07.2011
                    Autor: macikm
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Nové kliky - pomoc prosím

                           

                      zpráva o stavu unie:
                      -----------------------
                      pokrok se dostavil - a dovolím si malou reklamu, snad to moc vadit nebude :-)
                      díky servisákovi z KL Sportu (http://www.klmost.cz/ ), který mi půjčil na dobré slovo bez občanky, bez zálohy středovou osu 131 mm dlouhou, je ověřeno, že delší osa pomůže
                      já vím - malej-jarda to psal hned na začátku :-)
                      131 je moc, pořídím menší

                      ještě jednou díky všem za náměty a nápady a za trpělivost

                      díky pokusím už mumím sundat kliky během chviličky a sada nářadí se mi rozrostla o dva nové stahováky
                      všechno zlé je k něčemu dobré :-))

                      [ Zpět ]
                      Datum: 02.07.2011
                      Autor: macikm
                      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Nové kliky - pomoc prosím

                         

                    Jak daleko máš ten převodník od mufny?

                    [ Zpět ]
                    Datum: 17.11.2011
                    Autor: Ozzák
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Nové kliky - pomoc prosím

                       

                  Co jsem kupoval, vždycky symetrická byla, nebo měla být. Potřeboval jsem dostat nový trojtác co nejblíž k rámu a chybělo mi asi půl milimetru a tenkrát pomohlo osu otočit (misky přehodit) - na straně pro levou kliku byla o chlup delší. Další osu jsem už vzal o 2 mm větší a měla na každé straně o 1 mm víc. Tak, jak to mám těsně, přesmykač jde dole úplně na doraz, ale ještě to přehazuje. Řetězová linka vychází ale líp než s původním trojtácem. Řeč je o mém starém GT, ne o lehu.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 01.07.2011
                  Autor: Radek
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Nové kliky - pomoc prosím

         

    Každý trojtác potřebuje správnou délku osy - a bohužel většinou co trojtác to jiná délka osy. Takže k tomu novému trojtácu musíš koupit i novou osu. Jiná pomoc není - pokud nebude správná délka osy (je třeba dodržet tzv. řetězovou linku), tak ti přesmyk nebude nikdy dobře fungovat.
    Když si koupíš trojtác, tak je k němu přímo předepsaný typ osy (alespoň tedy u Shimana). "Laicky" lze koupit správnou délku osy i takhle:
    1/ Stáhni původní trojtác ze středové osy. Pak trojtác rukou nasaď zpět a rukou přitlač. Podívej se shora, jak daleko je vnitřní plocha malého převodníku od hrany středové osy. Tuto vzdálenost si "zapamatuj".
    2/ Vezmi si trojpřevodník a běž do obchodu. Požádej prodavače o pár středových os různých délek. Vezmi osu, nasaď trojtác, přitlač a zkontroluj vzdálenost vnitřní plochy malého převodníku od hrany středové osy. Je stejná jako v bodě 1? Pokud ne, zkus jinou osu. Pokud ano, tak zaplať a můžeš montovat. Vše pak bude OK.

    [ Zpět ]
    Datum: 16.08.2011
    Autor: Jihra
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

435 cyklistů (11 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024