reklama

Představec

Podle čeho se vybírá délka představce? Podle délky rukou, výšky.. ?

[ Zpět ]
Datum: 16.06.2011
Autor: ck
  • Re: Představec

         

    Podle toho, zda chceš kolo spíše stabilnější a klidnější, nebo živější a obratnější; dnes se střed pohybuje kolem 100mm.
    Podle délky paží a trupu se vybere zbytek kola.

    [ Zpět ]
    Datum: 16.06.2011
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Představec

         

    Záleží na velikosti rámu a také na tom, zda nemáš nějaké omezení se zády.
    Přibližně se určí správná velikost rámu předloktím - když dáš loketa ke špičce sedla, měl by si prsty dosáhnout na střed řidiítek.
    Pokud je vzdálenost menší, pak by o to delší měl být představec.
    Ostatní záleží na tvém posezu - zda chceš posez spíš vzpřímenější nebo ti nevadí se natáhnout.
    To natažení bych osobně moc nedoporučovala nebo nepřehánět, protože to dost ničí záda.

    [ Zpět ]
    Datum: 16.06.2011
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Představec

           

      nechci ti do toho kecat, ale delka predloktim se urcuje na stredovej sroub hlavovyho slozeni, ne na stred riditek

      [ Zpět ]
      Datum: 16.06.2011
      Autor: pb
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Představec

             

        Jo, už jsem se přiznala sama :o)))

        [ Zpět ]
        Datum: 16.06.2011
        Autor: radka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Představec

           

      KECÁM - špičkou prstů se dotkneš středovýho šroubu. Řidítka jsou až na konci představce :o)))

      [ Zpět ]
      Datum: 16.06.2011
      Autor: radka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Představec

             

        Stejne kecas :o) Delka predlokti a delka prstu absolutne neurcuje proporce cloveka. To je asi tak zhruba jako kdybych tvrdil ze kazdy by mel mit velikost ramu zhruba 18".

        [ Zpět ]
        Datum: 17.06.2011
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Představec

               

          A nemohl?
          :-)))

          [ Zpět ]
          Datum: 17.06.2011
          Autor: Joe-CUBE
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Představec

               

          Někdo má dlouhé prsty.

          [ Zpět ]
          Datum: 17.06.2011
          Autor: Radix
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Představec

               

          Taky píšu, že PŘIBLIŽNĚ!!!

          [ Zpět ]
          Datum: 18.06.2011
          Autor: radka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Představec

                 

            Jasne, u lehokola nebo jednokolky to tak nevychazi.

            [ Zpět ]
            Datum: 18.06.2011
            Autor: vasek
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Představec

                   

              I kdyby měl někdo dlouhé prsty, nám se nemůže nic ztratit.

              [ Zpět ]
              Datum: 18.06.2011
              Autor: Radix
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Představec

         

    Délka představce se vybírá hlavně podle toho, co se jezdí.
    Čím více terénu a sjezdů, tím kratší představec.
    Do sjezdů je kratší představec ve všem lepší.

    Když není prioritou pouze sjezd, tak se to nesmí zase přehnat, protože pak na rovině a ve výjezdech s příliš krátkým představcem je příliš málo váhy na předním kole a to je pak špatné z více důvodů.

    Delší než 100mm představec bych si dnes na kolo nedal pro žádné použití.
    Kratší než nějakých 70-80mm už je vhodný pouze pro ty technické disciplíny, kde jde hlavně o ježdění směrem dolu.

    29tkový bike pak díky o trošku většímu hlavovému úhlu snese mírně kratší představec než 26tkový.

    A ideální je předem si říct jaký budu chtít vozit představec a k tomu vybrat správnou délku rámu, aby byl ok posez.

    [ Zpět ]
    Datum: 16.06.2011
    Autor: Mlok
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Představec

           

      Já mám 130 a moc mi to vyhovuje, krásně klidný a stabilní, a do prudkýho kopce vezmu za rohy, nalehnu na řidítka a nezvedá se to.
      Ve sjezdu je to samozřejmě o to horší, hlavně při intenzivním brzdění...

      [ Zpět ]
      Datum: 16.06.2011
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Představec

             

        Z Kellyse (HT) jsem na snehulaka prendal riditka i 150 predstavcem. Kdo da vic? 8-)
        Spolecne s velkou setrvacnosti tezkych pneu kolo nema prilis tendenci vybocit v pripade klouznuti a neumozni mi zbrkle skubani, ktere na naledi vede k rychlemu vystupovani.

        [ Zpět ]
        Datum: 16.06.2011
        Autor: Murphy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Představec

               

          Blbý je, jestli nemá tendenci k vybočení na konci rovinky…

          [ Zpět ]
          Datum: 16.06.2011
          Autor: Joe-CUBE
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Představec

                 

            Na to se pripravis. Nekdy si to muzes zkusit. Ale ne jako s Hrabosem! Zadne metrove zaveje! 8-)

            Kdyz jsem to zkousel na hline, overil jsem si, ze se tyhle plaste chovaji krajne nestandardne - v pripade mirneho podhusteni maji tendenci padat do zatacky. Uz jsem videl nekde na mtbr.com i fotky takoveho "vracitka". Takova vec, ktera se pridela pod horni cast hlavoveho a na predstavec a rovna Ti to smer.

            [ Zpět ]
            Datum: 16.06.2011
            Autor: Murphy
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Představec

             

        Vozím 90mm a na 29tce dokonce jen 75mm představec.
        Ani jedno kolo se mi do výjezdu vůbec nezvedá.
        Na fullech případně snížím vidlici a nějaké posouvání na sedle dopředu vůbec neznám, maximálně se trošku ohnu nad řídítka a většinou ani to nemusím (a bavím se o výjezdech 20%+).
        Na 29tce to samé a bez snižování vidlice.

        Tam kde většina lidí se musí posouvat na špičku sedla a pomalu leží na řídítkách, tam se já na sedle nehnu ani o milimetr a jen lehce se předkloním.

        Dlouhý představec totiž do prudkých výjezdů neřeší vůbec nic.
        Když o něco více skrčíš ruce, tak se dostaneš do stejné polohy s těžištěm i s krátkým představcem (srovnání pro stejně dlouhý rám, pokud je rám delší o co je kratší představec, tak těžiště pro výjezd je téměř stejné, tam ani tu ruce netřeba více krčit).

        Na to, jak se chová kolo v prudkých výjezdech mají vliv úplně jiné parametry a v podstatě pouze dva. A to délka zadní stavby a výška středu. Tohle určí, kde máš sedlo oproti ose otáčení (zadní pro osu otáčení zvedání předního kola od země). A to je jediné rozhodující pro těžiště, zbytek už dořešíš tím jak se ohneš/neohneš na řídítka (a to můžeš ať máš představec jaký chceš), případně posuneš na sedle dopředu.

        Oproti tomu ve sjezdech je takhle dlouhý představec s prominutím úplně na dvě věci. S tím se náročnější sjezdy vůbec jezdit nedají.
        V technických pasážíš to samé (a nemusí být ani z kopce).

        A co se týká stability kola, mám rád výrazně stabilnější kolo. Tohle ovšem řeší zase úplně jiné podstatné parametry jako hlavový úhel, rozvor.
        Pokud je to třeba dohánět dlouhým představcem, tak je něco na geometrie kola hodně špatně.

        Naštěstí dnes už takové šílené představce nikdo na kola nedává. Na střední velikosti rámů (M a L) už většina výrobců dává představce rozumné kolem 90-100mm.

        [ Zpět ]
        Datum: 16.06.2011
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Představec

         

    Mládenec (spastik) se kterým občas jezdím jako doprovod, by pro "zimní" trojkolku do terénu potřeboval pro větší obratnost kratší představec- cca 90mm. Nemá moc prašulí, tak by ho rád vyměnil s někým, kdo chce naopak delší - 105mm. Průměr na řidítka oversize(31,7mm), sloupek vidle 1 1/8". Je to představec Bontrager, bílé barvy, asi 10stupňů nahoru.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.06.2011
    Autor: drak
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

338 cyklistů (8 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024