reklama

Svařování a popouštění

Zdravím,pořebuji poradit.Prasknul mi rám je to dural 7020 T6 Je třeba po svaření ho nechat popouštět,či ne? Díky za odpovědi MXPX

[ Zpět ]
Datum: 11.03.2011
Autor: mxpx
  • Re: Svařování a popouštění

         

    http://homen.vsb.cz/~hla80/2009Svarovani/3-3.pdf

    [ Zpět ]
    Datum: 12.03.2011
    Autor: bara2
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Svařování a popouštění

           

      Píšou tam, že "Al slitiny nemají žádné fázové přeměny v tuhém stavu". Z toho bych odvozovala, že popuštění nebude mít takové účinky jako u oceli, snad jen nějaké snížení pnutí (?). Bych to nenahřívala, si myslim, že tím může akorát zhrubnout zrno,což je příčinou, proč to praská vedle svárů (tepelně ovlivněná oblast). Na svařování hliníku jsou speciální metody a ten, kdo s tim dělá, ví, jak se to má dělat. Tohle bych neviděla na práci pro amatéry.

      [ Zpět ]
      Datum: 12.03.2011
      Autor: bara2
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Svařování a popouštění

           

      Velice zajímavý počtení, docela jsem se vrátil zpátky na učiliště, když jsem viděl ty diagramy, připomnělo mi to něco podobnýho u ocelí, co už jsem poněkud pozapomněl:)).
      Tys od fochu?? Tohle nebývá zrovna typicky ženský koníček:).

      [ Zpět ]
      Datum: 12.03.2011
      Autor: mira.l
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Svařování a popouštění

             

        Jo, sem z teorie svařování a nauky o materiálu kdysi dělala státnice, ale nebylo to moje hobby, tak už si moc pamatuju. Ale dívala jsem se na ty metody svařování hliníku (MIG, TIG) a u obou mi přijde, že jde o maximání minimalizaci TOO, prostě jen aby se to na spoji slilo, a o maximální zabránění jakýchkoliv poruch, bublin či vměstků. Prostě se to akorát slije a finito. To nemá smysl znova nahřívat.

        [ Zpět ]
        Datum: 12.03.2011
        Autor: bara2
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Svařování a popouštění

               

          E.....e-e.....jasně:))).
          Máš pravdu, předsedo!!:)

          [ Zpět ]
          Datum: 12.03.2011
          Autor: mira.l
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Svařování a popouštění

                 

            No, a tady na tom svarfóru píšou, že se to má vytvrdit :))
            http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id...
            U oceli se tomu říká stárnutí (a je to blbě), ale je fakt, že u hliníku je tentýž proces nazýván vytvrzováním. Si akorát pamatuju, že k tomu dojde časem samo, ale prej se to dá urychlit :))

            [ Zpět ]
            Datum: 12.03.2011
            Autor: bara2
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Svařování a popouštění

                   

              Takze asi prilis nezalezi na cisle toho konkretniho duralu.
              Prekvapila mne tam jedna vec - nahodou jsem se docetl, ze existuje nejak upravena ocel, ktera se po popusteni sama casem opet zakali.

              [ Zpět ]
              Datum: 12.03.2011
              Autor: Murphy
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Svařování a popouštění

                     

                Si fakt už moc nepamatuju a spíš se teď bavím čtením něčeho dávno slyšeného, ale o samovolném zakalení v pravém slova smyslu pochybuji.
                U oceli se "zakalením" chápe de fakto "zafixování" typu mřížky, která přirozeně existuje jen za vysokých teplot (v pevné fázi). Rychlým ochlazením se znemožní tuto vysokoteplotní mrížku přetransformovat do mřížky nízkoteplotní(atomy se nestihnou v tom krátkém čase přeskupit). Nepovažuji teda za možné, aby se ocel při normální teplotě samozakalila (přešla do vysokoteplotní krystalické mřížky).
                Spíš se bude jednat o ten proces stárnutí. K němu dochází u železa (nízký obsah uhlíku). Teď z hlavy neřeknu, co se tam uvnitř přitom děje, bude to něco s hranicema zrn (?), ale má to ten efekt, že to tvrdne a křehne, což lze brát jako jednu z vlastností zakalené oceli, ale chybí tomu pevnost...

                [ Zpět ]
                Datum: 12.03.2011
                Autor: bara2
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Svařování a popouštění

                       

                  No, vysvetloval to svarec, ne chemik. 8-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 13.03.2011
                  Autor: Murphy
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Svařování a popouštění

                         

                    žádnej chemik, obyčejnej strojař, co dvacet let programoval počítání vejplat :))
                    Ale těžkej praktik u koní a tam se kujou podkovy, ze železa :) Si vem starej rezatej hřebík. Zlomíš ho, ale neohneš. Novej hřebík ohneš a nezlomíš, ten musíš štípnout kleštěma. A o tom je to stárnutí. Na lomu (ve středu, ne ten rezatej povrch) uvidíš jinou strukturu na tom starým hřebíku než na tom novým uštíplým, takovou zrnitou, a to je to zestárnutí za normální teploty.
                    U duralu je tvrdosti (ale taky křehkosti) dosaženo stejným mechanismem, jakým probíhá stárnutí u železa, ale říká se tomu vytvrzování.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 13.03.2011
                    Autor: bara2
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Svařování a popouštění

                     

                Smáznul jsem to, nefungujou odkazy.

                [ Zpět ]
                Datum: 13.03.2011
                Autor: abernathy
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Svařování a popouštění

         

    Podivej se na svarforum, sveho casu mne zajimalo totez a nasel jsem to tam. Jen jsem hledal pro jiny dural.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.03.2011
    Autor: Murphy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

345 cyklistů (6 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024