reklama

Existuje tohle?

Sice tu nemáme Medvěda, ale pár amatérských jazykozpytců tu bylo (snad furt je).
Písmeno ň se v textu občas objeví. Díky skleróze mě přišlo na mysl, že nám v první třídě paní (soudružka) učitelka říkala, že existuje i písmeno ˇm - no zkrátka m s háčkem. Nemohu si vzpomenout, potkal-li jsem se s ním.
A co vy?

[ Zpět ]
Datum: 18.01.2011
Autor: pavka
  • Re: Existuje tohle?

         

    A jak se to vyslovuje? Jako třeba:
    mˇam [mňam]
    mˇoukat [mňoukat]
    ? ;-)))

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2011
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Existuje tohle?

         

    O eMshačkem nevím nic. Neplete se ti to s eLshačkem? V abecedě je to hnedle vedle... :-) Slováci mají těch nabodeníček víc, než my, kupř. dĺžené eL (eLsčarkou), ale hacknuté M tam nemají.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2011
    Autor: hekynen
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Existuje tohle?

         

    Hele a jsi si jist, že si to pamatuješ z hodiny Čj a ne třeba z pracovního vyučování?!?
    Dotázala jsem se strýčka Gůgla na "m s háčkem" a ten mi vrátil "měřící pásmo 15 m s háčkem" :o)))
    http://www.husqvarna-krapacek.cz/merici-pasmo...

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2011
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Existuje tohle?

           

      Jestli ho to učila soudružka, tak to bude z azbuky, tam se měkčí kdeco....

      [ Zpět ]
      Datum: 18.01.2011
      Autor: PepikW
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Existuje tohle?

         

    Nevím to úplně přeně, ale za to vím, že ň je potřebné. Existovali totiž rytíři, kteří říkali Ňy.
    Ale když dostali okrasný plot přeměnili se na rytíře co říkají eky-eky-tapang a ti nejsou vázáni žádnými dohodami, které uzavřeli rytíři co říkají Ňy.

    Ostatně furt lepší téma než dělat koncepci levného lehomobilu, cpát děti do brašen, sebevražedně se neosvětlovat, testovat akumulátory a mít nápad jak vyrobit baterku.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2011
    Autor: mirekbik
    Hodnocení: +7 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Existuje tohle?

           

      A tos mi dobře připomněl, že si ho musím zase pustit.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.01.2011
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Existuje tohle?

             

        Prý to vyšlo nově v nějaké načinčané verzi (komentáře a tak). Nevím, ale zajímavá by mohla být ta role vražedného králíka:
        http://www.fdb.cz/dvd-obchod/dvd/monty-python-a...

        [ Zpět ]
        Datum: 18.01.2011
        Autor: mirekbik
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Existuje tohle?

               

          Poslal jsem link znalci, teď není doma, tak dám vědět. Blbý, že není možný pustit aspoň tu vychytávku.

          [ Zpět ]
          Datum: 18.01.2011
          Autor: abernathy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Existuje tohle?

           

      To by měli bejt oni i s plůtkem:
      http://www.csfd.cz/film/3308-monty-python-a...

      [ Zpět ]
      Datum: 19.01.2011
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Existuje tohle?

             

        Člověče, mám mezeru. Nikdy jsem si nevšiml, že je tam takhle ten plůtek tak dobře vidět - viz jedna z těch fotek. Musím si to pustit a podívat se taky do scénáře - byl tam, myslím, v tomhle místě nějaký překladatelský oříšek a už si to nevybavuji.
        Chtěli "plot" nebo "živý plot" ? "...krásný, ale ne moc drahý" o)))

        [ Zpět ]
        Datum: 19.01.2011
        Autor: mirekbik
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Existuje tohle?

               

          Zeptej se na něco lehčího, ty ploty mě zahnaly do rohu. Jsem po dvou nočních, za chvíli to asi zaklapnu, ale rozhodně si grál do víkendu pustím a zaměřím se na tohle.

          [ Zpět ]
          Datum: 19.01.2011
          Autor: abernathy
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Existuje tohle?

         

    Neexistuje.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2011
    Autor: Jarda
    Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Existuje tohle?

         

    1. pokud se člověk podívá na historii ČJ, tak se zdá,že m vždy patřilo mezi "tvrdé konsonanty"
    (b, p, v, m, t, d, r, l, n, c, z, s, k, g, ch)
    2. Nikdy u něj nedocházelo k "spřežkování" vedoucímu k měkké výslovnosti jak bylo původně u měkkých konsonant ď ť ň š č ř ž a jediné tvrdé spřežky ch ..
    3. rozhodně dle oficiálních historiků nezaniklo tak jako měkké ľ

    Jenže?
    Napadá mě odkaz na první český právnický zápis o založení kapituly v Litoměřicích kde je cosi jako měkké" m "(Pavel dal jest Ploškovcích zem’u)a dokonce i měkké "v"
    ( Vlah dal jest Dolas zem’u Bogu i sv’atému Ščepánu se dvěma dušníkoma, Bogučejú a Sedlatú)

    Tedy něco co by člověk v češtině nečekal, že ?
    Ona to také pravděpodobně byla ,do češtiny psané latinkou,vhodně aplikovaná staroslověnština" ( tedy nepsaná hlaholicí:)

    Abych to ještě víc zamlžil tak výše uvedená věta v originále vypadá takto :
    Pauel dal geſt ploſcoucich zemu Wlah dalgeſt Dolas zemu bogu iſuiatemu ſcepanu ſe duema duſnicoma boguceu a ſedlatu takže si musíme uvědomit, že to měkké m tehdejší písař s čárkou nenapsal a bylo vložené až do přepisu( překladu ) jazykovědci a to podle předpokládané tehdejší výslovnosti..

    A jsme tam kde jsme byli na počátku, písemné měkké M neexistovalo :D

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2011
    Autor: újezďák
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Existuje tohle?

           

      Syn má kočku a kocoura, no, úplně blbý. Když mňoukají, vůbec je nenapadne vymňouknout -ň-. Furt a stále kňouraj´ ˇmauuu ...
      8-P

      [ Zpět ]
      Datum: 18.01.2011
      Autor: AV
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Existuje tohle?

             

        Třeba jsou cizinci. Německé kočky, jestli se nepletu, mňoukají miau miau.

        [ Zpět ]
        Datum: 19.01.2011
        Autor: petrp
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Existuje tohle?

               

          Naše jedna jedna kočka je ruská a je ochotna ze sebe vydat zvuk jen když vidí žrádlo.
          Ovšem to co vydá, to se rozhodně za mňoukání prohlásit nedá. Ten chraplák by jí mohl závidět i Drupi :o)))

          [ Zpět ]
          Datum: 19.01.2011
          Autor: radka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

367 cyklistů (10 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024