reklama

Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

Taky si redaktoři z MF Dnes mohli dát trochu práce a zjistit, jak se ona věc na fotce jmenuje.

MF dnes 27.9.2010 příloha Praha

[ Zpět ]
Datum: 31.10.2010
Autor: snilard
  • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

         

    PS. Verča vás všechny, co jste jí poznali pozdravuje.

    [ Zpět ]
    Datum: 31.10.2010
    Autor: snilard
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

         

    To ti stalo za to to nascanovat a napsat sem??? :-O

    [ Zpět ]
    Datum: 31.10.2010
    Autor: Mig-all
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

           

      Já to nescanoval, to Verči kamarád :)

      [ Zpět ]
      Datum: 01.11.2010
      Autor: snilard
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

         

    Nebyl by cely clanek? Dik

    No treba je pan redaktor jazykovy purista a k nosocistoplenam a klapkobrinkotruhlam proste vymyslel i kololeh... Navic overovani faktu uz se prece v "moderni novinarine" davno nenosi...

    [ Zpět ]
    Datum: 31.10.2010
    Autor: E-Ryc
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

         

    Cykloledh je v uvozovkách, takže by mělo být jasné, že to není název, ale jen jakési pojmenování.
    A jak se ta věc na obrázku opravdu jmenuje?

    [ Zpět ]
    Datum: 01.11.2010
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

           

      No to jo, ale proč tam nenapsali název? Protože byli líní si ho najít a nebo se zeptat. My bychom jim ho s Honzou rádi řekli.
      Jestli chceš název, tak si přečti titulek diskuze.

      [ Zpět ]
      Datum: 01.11.2010
      Autor: snilard
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
      • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

             

        Jestli tím názvem myslíš tříkolka, tak to je úplně stejný název jako když někdo napíše lehokolka, tříkolka pouze vyjadřuje počet kol na vozítku, tříkolka je jakékoliv vozítko, které má tři kola, jízdnímu kolu nebo byciklu taky můžeš říkat dvoukolka, podle téhle logiky je lehokolka také správný název, protože vyjadřuje popis vozítka.
        Já jsem se ptal proto, že jsem myslel, že ono vozítko má svůj vlastní specifický název. Takže jestli nemá, tak novinářem uvedený název vozítka je také správný a tvoje kritika a podivení je trochu mimo :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 01.11.2010
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

               

          to slovo "kololeh" je sice nezvyklý ale vlastně uplně stejný jako "lehokolo" Oboje má stejné dva kořeny slova a jen jsou prohozené. Já si také myslím, že to pisatel článku použil celkem správně, byť nezvykle. Podle mne to udělal schválně, o čemž svědčí ty uvozovky.

          [ Zpět ]
          Datum: 01.11.2010
          Autor: Jurimír
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

                 

            Pro mne to stejný není:
            - lehokolo = kolo, nebo typ kola, tedy věc
            - kololeh = leh, neboli ležení, tedy konání
            když už bych použil toto pořadí slov tak spíše "kololežka" jako koloběžka.
            A nebo taky "kololech" jako pelech.

            [ Zpět ]
            Datum: 02.11.2010
            Autor: HonzaK
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

                   

              No vždyť.
              Já to takhle z té věty pochopil....
              cituju: " "kololeh" si mohl vyzkoušel každý, koho tříkolové vozidlo zaujalo"
              no a já to pochopil tak, že to KONÁNÍ tedy "kololeh" si mohl vyzkoušet každý, koho ta VĚC, tedy "tříkolové vozidlo" oslovilo a zaujalo. No a použil pro to konání slovo, které si vymyslel z názvu toho vozidla, když obrátil ty slabiky dvou kořenů toho slova. Mě to prostě přišlo celkem v pořádku a navíc to, že to slovo dal do uvozovek, jsem pochopil jako upozornění na to, že je to slovo nestandardní, že si ho vymyslel, protože mu to prostě z nějakýho důvodu znělo zvukomalebně nebo s emu to prostě líbilo, ale není to běžné označení pro tu činnost.
              Mě to prostě neurazilo a nevadí mi to...

              [ Zpět ]
              Datum: 03.11.2010
              Autor: Jurimír
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

               

          Recumbent trike = lehotříkolka, tam už uvozovek netřeba, tedy mezi horizontálně orientovanými cyklisty. :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 02.11.2010
          Autor: Juras
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

               

          Specifický název existuje: kolo => lehokolo, tříkolka => lehotříkolka.
          Kolo je většinou cokoliv poháněného pedály, obvykle na dvou kolech. Osobně nejčastěji používám termín "kolo" ve významu "lehokolo" protože všichni rozumí. Občas potřebuju specifikovat, že je řeč o "vzpřímeném kole", "skládacím kole" nebo "lehokole" v situaci, kdy by mohlo dojít k nedorozumnění a záleželo by na tom.
          Stejně tak "tříkolkou" se může myslet kde co na třech kolech a někdy může být vhodné specifikovat druh, jako třeba "lehotříkolka", "vzpřímená tříkolka" atd.
          Tohle všechno jsou ustálené a používané termíny a soudě podle toho, co kolem sebe slýchám cestou do práce na ulici už přinejmenším termín lehokolo zná docela značná část populace. Jestliže se to pan redaktor neobtěžoval zjistit, zejména v situaci kdy byl dost blízko na udělání té fotky, a prostě si vymyslel vlastní slovo, tak je to známka buď značné neschopnosti, značné časové tísně nebo obojího.

          [ Zpět ]
          Datum: 02.11.2010
          Autor: Jirka
          Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

               

          Píšeš to správně, kolo neboli bicykl má kole dvě. A to je ono, tohle je tříkolka a tudíž má kola tři. Chceš li-být přesný je to lehotříkolka :)
          Mě prostě vadí (vlastně to vadí hlavně Verče), že si ten novinář vymyslel název pro něco, co viděl poprvé v životě a rozumí tomu jak koza petrželi.

          [ Zpět ]
          Datum: 02.11.2010
          Autor: snilard
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

                 

            A Verče to vadí proč? Protože to nevymyslela ona? U mě by ten novinář (jak je nemám rád) dostal pochvalu za nápad i provedení.
            Jinak, chceš-li k tomu rozbor, obrať se na Medvěda, to je zdejší kapacita na jazykové problémy.
            8-)

            [ Zpět ]
            Datum: 02.11.2010
            Autor: pavka
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

                   

              No nevím, jestli bych zrovna tady byl něco platnej. Článek jako takovej hodnotit nechci, byť jsem se akce, o které píše, osobně zúčastnil.

              A hodnotit číkoli jazykovou tvořivost je dost ošemetné, protože spousta původně evidentních chyb a nesmyslů se nakonec ujala a v jazyce normálně funguje.

              K tomu novotvaru "kololeh" můžu říct jen tolik, že z hlediska slovotvorného by ukazoval spíš na AKCI, tj. "ulehnutí na kolo" nebo "ulehnutí s kolem", případně na STAV či POLOHU ("leh/ležení na kole"). Jako označení vozítka mi to však (subjektivně) připadá nevhodné.

              V popisku k fotografii ale není jednoznačné, zdali autor měl na mysli samotné vozítko nebo polohu na něm. Pokud myslel to druhé (vyzkoušet si ležení na kole), označil to správně. Pokud tím myslel vozítko, pak nevolil správný slovotvorný postup. Takové chybě se říká "obrácená determinace" (viz např. "hlavobol x bolehlav").

              Většina složenin se skládá z určující a určované složky. Základem je vždy to, co je na konci složeniny (v případě označení vozítka by to mělo být to "kolo"), a to je pak blíže určeno slovem, které stojí na začátku. "Lehokolo" je tedy "kolo, na kterém se leží", "kololeh" by pak bylo "ležení na kole".

              Takhle sis ten rozbor představoval? :o))

              [ Zpět ]
              Datum: 02.11.2010
              Autor: Medvěd
              Hodnocení: +7 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

                     

                Už vím proč tady rostou mrakodrapy.
                K čemu mě stačí pět krátkých řádků, ty musíš zopakovat v pěti odstavcích.

                [ Zpět ]
                Datum: 03.11.2010
                Autor: HonzaK
                Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
            • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

                   

              Verče se nelíbí to slovo samotné. Ale i to, že nepoužil běžně používaný název, ale takovýhle patvar. Verču prostě naštvalo, jak může používat někdo tak ošklivé slovo pro něco tak pěkného, jako je tříkolka. Nadpis téhle diskuze jsou Verči slova.
              Já souhlasím, prostě měl tříkolku pojmenovat běžně používaným názvem. A chtěl-li zdůraznit, že se na ní leží, tak měl použít předponu "leho" nebo označení ležatá..

              [ Zpět ]
              Datum: 02.11.2010
              Autor: snilard
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

                     

                A co "velomobil", to se jí líbí?
                8-)

                [ Zpět ]
                Datum: 03.11.2010
                Autor: pavka
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

                       

                  Zajímalo by mě jak to říct hezky česky, třeba "šlapoauto"? :-) Nebo "okapotovaná lehotříkolka", i když s tím okapotovaná si nejsem jistý. :-) Za chyby v mých příspěvcích ne jenom do této diskuze se omlouvám, čeština nikdy nebyla můj šálek kávy. :-)

                  [ Zpět ]
                  Datum: 03.11.2010
                  Autor: Juras
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

                         

                    Velomobil je česky doslova rychlohyb, což velkou část velomobilů celkem přesně vystihuje. Mimochodem: např. velociped je rychlošlap a automobil je samohyb, což je (alespoň v kontextu doby vzniku těchto slov) také velice výstižné.
                    Anglický termín bike neoznačuje běžně pouze šlapací kola, ale také motocykly.
                    A pod českým výrazem kolo bych si představil nejen bicykly, ale jízdní kola obecně (tedy i unicykly, monocykly, tricykly, kvadricykly atd.). Takže pokud se chce zdůraznit, že se jedná o dvojkolové vozidlo, je myslím lepší používat slovo bicykl (neboli dvojkolka).

                    [ Zpět ]
                    Datum: 03.11.2010
                    Autor: PavelŠ
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Copak je tříkolka nějaký "kololeh" ??

                           

                      Rychlohyb je dobrý, ale asi by to lidé nepochopili. Stejně mě děsí kolik cizích slov se vtírá do našeho jazyka. Někdy je jednoduší použít cizí slovo, ale když slyším vola který si myslí že svou inteligenci tímto zvýší, tak se mi ho chce lištiť. :-)

                      [ Zpět ]
                      Datum: 03.11.2010
                      Autor: Juras
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

362 cyklistů (11 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024