reklama

bowdeny

Ahoj, poradite mi jakym mazivem vystříkat bowdeny? Lanko mi začalo na koncích a na rámu kde je obnažené rezivět a třepit se tak jsem koupil nové, ale bowdeny jsou ve velmi dobrém stavu tak je nesmysl je měnit, kazdopadne tam asi nejaky bordel z provozu bude tak, čím je vystříkat pred protažením lanka? Něčím řidkým? WD-40? silikon? teflon? nebo lanko maznout vazelínou? Díky.

[ Zpět ]
Datum: 25.08.2010
Autor: Mig-all
  • Re: bowdeny

         

    WD asi bude stacit. Ale jestli bylo lanko zrezle, menil bych i bowdeny. Urcite uz taky nebudou v tak vynikajicim stavu. Lanko je nejspis pekne obrousilo, zvlast ta zkorodovana cast.
    BTW, jak kontrolujes stav bowdenu zevnitr? 8-D

    [ Zpět ]
    Datum: 25.08.2010
    Autor: Murphy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: bowdeny

           

      říkám že lanko bylo rezavé jenom na koncích (u koncovek) a na spodní částu rámu (pod stredem) kde vede mimo bowden. Jinak díky.

      [ Zpět ]
      Datum: 25.08.2010
      Autor: Mig-all
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: bowdeny

             

        I tak, kdyz stacilo zreznout...

        [ Zpět ]
        Datum: 25.08.2010
        Autor: Murphy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: bowdeny

               

          Lanek jsou velmi různé druhy. Většina levnějších moc "nerezová" není. Né každý skladuje kola na skříni v bytě, když se střídá teplota (třeba na balkóně, na půdě, v kůlně), kondenzuje na tom voda, a liška je tam hned:-(

          [ Zpět ]
          Datum: 25.08.2010
          Autor: Joe-CUBE
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: bowdeny

                 

            No prave...
            Osobne bych vymenil oboji. Lanko minimalne nerez (rozdil cca 50 Kc na kus) a bowdeny teflonovane. Pak je klid.

            [ Zpět ]
            Datum: 25.08.2010
            Autor: Murphy
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: bowdeny

                   

              Tak tak, pěkně lanka, bovdeny, řetěz, brzdové špalky (já mám véčka) pěkně na všech kolech najednou při jedné práci. Pak se na to nemusí rok sahat. Ale dávám tam nejlevnější věci (tedy mimo Tesco/Olpran), je to spotřebák.

              [ Zpět ]
              Datum: 25.08.2010
              Autor: Joe-CUBE
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: bowdeny

                     

                Nerezova lanka v nejakych lepsich bowdenech jsem mel na starem horaci snad 5 let. Predtim jsem rezova lanka menil tak jednou rocne. Za ten priplatek se mi to opravdu vyplatilo.

                [ Zpět ]
                Datum: 25.08.2010
                Autor: Murphy
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: bowdeny

                       

                  Možná je to už trochu rozmařilost, ale kupuju kvalitnější bowdeny a do nich jedině nerezový a hlavně broušený lanka. A pak můžu na dlouho zapomenout, že je tam vůbec mám.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 26.08.2010
                  Autor: ronda
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: bowdeny

         

    Na silikon a vazelínu se lepí prach a špína, tedy nelze doporučit. Naproti tomu WD-40 je primárním určením čistidlo. Na konzervaci ani mazání není primárně určeno, ale vede si v tom poměrně zdatně. IMHO do bovdenů při výměně lanek ideální.

    Jelikož je levné, dostupné a má široké použití, tak ho už používám na všechno, od čištění zbraní (na konzervaci např. loveckých zbraní nebo vzduchovek na CO2 by byl ale již nevhodný) přes řetěz a bovdeny po aplikací do zámků v autě (nemám dálkáč, tím že vytěsňuje vodu brání zamrzání v zimě).

    Je řídké a odpařuje se, tedy není vhodné pro dlouhodobou konzervaci. Při pravidelné aplikaci to ale není problém.

    Jinak maziva jsou docela věda (máme zákazníka, který dělá a servisuje maziva pro výrobní stroje...)
    http://cykl.cz/item/alchymie-mazani-nejvetsi...
    Poslední odstavec;-)

    [ Zpět ]
    Datum: 25.08.2010
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: bowdeny

           

      shimano bovdeny jsou dodavany i s vazelinou, ale taky si myslim, ze je lepsi neco ridkyho, protoze co s vazelinou, kdyz zaschne.
      Jinak nechapu diskusi novy bovden ano nebo ne. Metr stoji pitomou dvacku a vymena je vzdycky hodne znat. Lanko se totiz casem zarezava do ty vystylky a jde to ztuha

      [ Zpět ]
      Datum: 25.08.2010
      Autor: HrabeX
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: bowdeny

             

        To jsem taky jemne naznacoval... 8-)

        [ Zpět ]
        Datum: 25.08.2010
        Autor: Murphy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: bowdeny

               

          neboj se projevit naplno :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 25.08.2010
          Autor: HrabeX
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: bowdeny

         

    já tam občas kápnu mazání na šicí stroje...

    [ Zpět ]
    Datum: 25.08.2010
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: bowdeny

           

      A kdybys měl přehazku, mohl bys použít i mazání na bolavý kolena... :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 26.08.2010
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: bowdeny

         

    Mazat bowdeny je volovina, pokud nefunguji jak maji tak se meni, jasne ze i s lanky. Mazani zpusobuje navazovani necistot a tim jejich jeste horsi chod. Jako nouzovka se da pouzit zminene WDcko, ale spis na zachranu treba na zavodech, rozhodne ne na prodlouzeni jejich zivotnosti. Mazani teflonovych bowdenu uz je zhovadilost dvojnasobna, teflon tvori prave kluznou vrstvu a vic se uz nemaze. Nejlepsi mazani bowdenu je jednoduse jejich vcasna vymena. Zalezi pochopitelne na podminkach jezdeni, ja musel driv menit bowdeny treba po mesici jezdeni v solnych kaluzich na ziletce, kdyz jsem to tenkrat s jezdenim prehanel :o)
    Jestli se nekdo zminuje o nejake vazeline u bowdenu Shimano, urcite pujde jenom o konzervacni prostredek, zrejme kvuli ochrane ucvaknutych koncu.

    [ Zpět ]
    Datum: 25.08.2010
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: bowdeny

           

      Přesně tak, měnit lanka a přitom nevyměnit bowden je totální nesmysl.

      A když už se někdy dělá jen částečná operace a ne komplet výměna, tak je jediný případ kdy to má smysl. A to když není bowden k přehazce v jednom kusu, tak se vyplatí častěji vyměnit pouze poslední kus bowdenu u přehazky, kam se dostává nejvíce bordelu. A pokud se to dělá častěji, tak je lanko většinou ok a stačí jen ten kousek bowdenu.
      Příště se zase vymění komplet vše.

      [ Zpět ]
      Datum: 26.08.2010
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: bowdeny

             

        Dozadu na poslední bovden stačí koncovka s dlouhým náběhem a gumička, která zamezí se dostat bordelu dovnitř. Mám to tak a nemám s tím jediný problém a vždy to vydrží stejně jako ostatní části.
        http://www.bikesport.cz/cz/bovdeny-a-lanka...+nahr.dily/alligator-koncovka-ly-hpa-08+hpr-01_743

        Jinak také měním bovdeny s lanky vždy, nikdy mě nenapadlo je měnit méně často.

        [ Zpět ]
        Datum: 26.08.2010
        Autor: pro_pa
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: bowdeny

           

      Mě bovden přežije tak 3 lanka. Vždy při výměně pořádně kápnu WD, protažením lanka se WD roztáhne po celé délce, lanko pak pořádně utřu do sucha a rok to chodí (1-2tis.km, dešti a blátu se snažím vyhnout).

      [ Zpět ]
      Datum: 26.08.2010
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: bowdeny

             

        Tak je pravda, ze jsem v te soli najizdel v zime behem 1 mesice i 2000 km :o/

        [ Zpět ]
        Datum: 26.08.2010
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: bowdeny

           

      já to taky měním najednou, ale když mi začnou jít víc ztuha řadící bovdeny, protože se mi podaří tam natahat bláto nebo vodu atd. atd. tak stačí trošku toho olejíčku a zas to běhá v pohodě. Za poslední rok jsme to udělal už asi třikrát a jsou tam furt ty samý lanka a bovdeny...

      [ Zpět ]
      Datum: 26.08.2010
      Autor: Jurimír
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

373 cyklistů (6 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024