reklama

jak nabíjet dynamem akumulátor

Zdravíčko,

chystám se opět na delší čas vyjet na kole mimo Čr a rád bych byl vždy několik dní nezávislý na elektrice.
Během cesty používám GPS (resp PDA s GPS) a jak už to bývá velkým mínusem je kapacita baterie. Momentálně to řeším použitím hermetického Pb akumulátoru (12V), kdy pomocí CL nabíječky do auta měním těch 12V a krmím tím GPS.

Máte někdo nějaké zkušenosti jak nabíjet přes dynamo akumulátory? Díval jsem se na dynamo do výpletu zn. Aufa. Vzhledem k napětí co z toho poleze to bude chtít jistě nějaký usměrňovač. Jelikož jsem v tomto naprostý laik, existuje "něco" co bych rovnou koupil a všechny tyto neduhy by to odstranilo?

Ještě mě napadlo dobíjet místo Pb akumulátoru nějakou sadu nabíjecích baterek, případně nějaký batterypack a tím pak krmit to PDA.

Avšak pořád je tu stejný problém jak usměrnit napětí co leze z toho dynama tak aby to nabíjelo.

díky za případné rady

[ Zpět ]
Datum: 11.07.2010
Autor: Edas
  • Re: jak nabíjet dynamem akumulátor

         

    Ahoj. Před časem jsem řešil podobný problém a mezi spoustou odpovědí uplně k hovnu mi Jirka poradil něco, co funguje dost uspokojivě.


    obecně s nabíjení lithiových baterií je problém. Potřebujou pořád stejný napětí a když máš chvilku nižší, což s dynama mít budeš, tak už se nezačnou zpátky nabíjet, když zas dosáhneš toho napětí. Z tohoto důvodu je mi celkeme k ničemu cyklonabíječka, kterou jsem koupil a už se nevyrábí a jde z ní 12V a můžeš do ní zapojit jakýkoli běžný nabíječky co jsou do zapalovače do auta. Těch 12V je tam totiž když jedeš přes dvacet, což sice jako průměrbu dám i s brašnama, ale jako průměrku. Abys nabíjel, nesmí ti ta rychlost spadnout a nějakej kopeček se vždycky najde. Dřel jsem takhle loni ve Slovinsku jako kůň přes hodinu a muselo mi to někde klesnout, protože Václavův mobil se nenabil ani o čárku :-(

    Pokud Máš GPS na tužkový, tak by to šlo. Ty jsou NI Mh a těm tohle neva. Mě tehdy Jirka poradil a spájel jsem usměrňovací můstek ze čtyř diod, z toho to jde do olověný malý 6V baterie a odtamtud do batery packu na 4 tužkový. Nabít čtyři tužkový denně je tak akorát, co ti to udělá, ale mě to stačilo na to, že jsem tím živil MP3 přehrávač, světlo, foťák a kameru....
    Jestli chceš, vyhrabu ten mail (snad), který mi tehdy Jirka poslal i s fotkama, jak ty diody spájet.

    Nebo se dá koupit tohle:
    http://www.azub.cz/CZ/system-s-baterii-pro...

    nemám s tím zkušenosti, ale Azubáci ti o tom poreferují a odpoví na otázky. Je to dražší, ale bez práce....

    [ Zpět ]
    Datum: 11.07.2010
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: jak nabíjet dynamem akumulátor

         

    Jo ještě jednu věc. Kup si SON....

    [ Zpět ]
    Datum: 11.07.2010
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

dnes
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

včera
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…

Hledám: Parťačka na kolo, hory, cestování, přátelství

Hledám: Parťačka na kolo, hory, cestování, přátelství
08.04.2024
Ahojky, hledám přátelství, parťačku na cyklovýlety, cyklozájezdy, poznávaní jak okolí, tak cizích zemí, tůry či…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

269 cyklistů (8 přihlášených)

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024