reklama

jak nabíjet dynamem akumulátor

Zdravíčko,

chystám se opět na delší čas vyjet na kole mimo Čr a rád bych byl vždy několik dní nezávislý na elektrice.
Během cesty používám GPS (resp PDA s GPS) a jak už to bývá velkým mínusem je kapacita baterie. Momentálně to řeším použitím hermetického Pb akumulátoru (12V), kdy pomocí CL nabíječky do auta měním těch 12V a krmím tím GPS.

Máte někdo nějaké zkušenosti jak nabíjet přes dynamo akumulátory? Díval jsem se na dynamo do výpletu zn. Aufa. Vzhledem k napětí co z toho poleze to bude chtít jistě nějaký usměrňovač. Jelikož jsem v tomto naprostý laik, existuje "něco" co bych rovnou koupil a všechny tyto neduhy by to odstranilo?

Ještě mě napadlo dobíjet místo Pb akumulátoru nějakou sadu nabíjecích baterek, případně nějaký batterypack a tím pak krmit to PDA.

Avšak pořád je tu stejný problém jak usměrnit napětí co leze z toho dynama tak aby to nabíjelo.

díky za případné rady

[ Zpět ]
Datum: 11.07.2010
Autor: Edas
  • Re: jak nabíjet dynamem akumulátor

Ahoj. Před časem jsem řešil podobný problém a mezi spoustou odpovědí uplně k hovnu mi Jirka poradil něco, co funguje dost uspokojivě.

obecně s nabíjení lithiových baterií je problém. Potřebujou pořád stejný napětí a když máš chvilku nižší, což s dynama mít budeš, tak už se nezačnou zpátky nabíjet, když zas dosáhneš toho napětí. Z tohoto důvodu je mi celkeme k ničemu cyklonabíječka, kterou jsem koupil a už se nevyrábí a jde z ní 12V a můžeš do ní zapojit jakýkoli běžný nabíječky co jsou do zapalovače do auta. Těch 12V je tam totiž když jedeš přes dvacet, což sice jako průměrbu dám i s brašnama, ale jako průměrku. Abys nabíjel, nesmí ti ta rychlost spadnout a nějakej kopeček se vždycky najde. Dřel jsem takhle loni ve Slovinsku jako kůň přes hodinu a muselo mi to někde klesnout, protože Václavův mobil se nenabil ani o čárku :-(

Pokud Máš GPS na tužkový, tak by to šlo. Ty jsou NI Mh a těm tohle neva. Mě tehdy Jirka poradil a spájel jsem usměrňovací můstek ze čtyř diod, z toho to jde do olověný malý 6V baterie a odtamtud do batery packu na 4 tužkový. Nabít čtyři tužkový denně je tak akorát, co ti to udělá, ale mě to stačilo na to, že jsem tím živil MP3 přehrávač, světlo, foťák a kameru....
    Jestli chceš, vyhrabu ten mail (snad), který mi tehdy Jirka poslal i s fotkama, jak ty diody spájet.

Nebo se dá koupit tohle:
    http://www.azub.cz/CZ/system-s-baterii-pro...

nemám s tím zkušenosti, ale Azubáci ti o tom poreferují a odpoví na otázky. Je to dražší, ale bez práce....

[ Zpět ]
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: jak nabíjet dynamem akumulátor

Jo ještě jednu věc. Kup si SON....

[ Zpět ]
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Partner na kolo, hory i pro život

20.10.2017
Ahoj, hledám partnera, který by chtěl se mnou sdílet jízdu na kole, chodit po horách, občas cestovat, zahrát si…

Hledám: Hledá se cyklistka nejen na kolo.

Hledám: Hledá se cyklistka nejen na kolo.
19.10.2017
Ahoj, hledám vážný vztah založený na lásce, věrnosti, důvěře a vzájemným porozumění. Chci Tě mít rád a Tvé srdce…

Hledám: Parťák nebo parťačka na kolo

17.10.2017
Hledám parťáka nebo parťačku na kolo o víkendu na pohodové ježdění,žena věk 50
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

237 cyklistů (26 přihlášených)

Reportáž psaná na kole 1.

Jezdím do práce na kole. Pokud máte takového kolegu nebo kolegyni, prosím, ušetřete je soucitných pohledů a…
Martynka | 04.10.2017

Malý gurmánský výlet po jižním Walesu

Suchá předpověď počasí na poslední srpnový víkend, pondělí volné (bank holiday), příznivě načasované…
cyklo-poustevnik | 30.09.2017

Vodňansko

Do Vodňan jsem za svých více jak 50 let života prvně zabloudila loni v létě cestou na poutní místo Lomec, kde…
radka | 21.09.2017