reklama

Střílení (řetězu)

Navážu na Airlinovo téma: mám trochu podobný problém - nový řetěz Sram PC971 a nová kazeta Šimáno. V tý nejblbější situaci - stoupání ve stoje "na krev" mi střílí - málem jsem lehl :o(. Dělá to jen při nejmenší placce a na třech, čtyřech největších kolečkách. Jindy taky ovšem nešlapu nadoraz, žejo. Střílí to "pocitově" na kazetě, ale mám podezření i na nejmenší převodník - při minulé výměně řetězu jsem už musel připilovat zuby - řetěz se lepil/navíjel. Příště koupim ocelový, duralovým na 22. zubech se stejně hmotnost neušetří.

Může v tom být převodník namočený? Zajede se to po pár stovkách km?

[ Zpět ]
Datum: 08.04.2010
Autor: PepikW
  • Re: Střílení (řetězu)

         

    právě v situaci, co popisuješ, bych nebyl schopen poznat, kde vlastně řetěz přeskakuje, vylučovací metoda ukazuje na převodník, á propos - uvědomuji si, že jsem na tomto postu nikdy dural neměl, určitě hlavně z důvodu, že běžné kliky používají na tomto místě výhradně ocel. jo, vlastně jsem si kdysi nechal poslat od Gebharda, tuším, jedenadvacítku z duralu, ale hned šla dolů - řetěz se do ní doslova zakusoval a navíjel se, přičítal jsem to ne zcela ideálnímu tvarů zubů, dál už jsem pak nad tím nemeditoval a vrátil se k oceli

    [ Zpět ]
    Datum: 08.04.2010
    Autor: vladaza
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Střílení (řetězu)

           

      Já měl na kinetikovi ročník 2000 placky duralový Suntour, ukradli mi ho na šestnácti tisících a zuby netknutý. Kazety odcházely, to jo. Asi do toho pořádně dupete. :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 08.04.2010
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Střílení (řetězu)

         

    S takovouto kombinací střílení jsem se ještě nesetkal. Devítkový řetěz + devítková kazeta, oboje nové, na řetězu předpokládám rychlospojku, nikoliv nýt, takže v tý to zatuhlý nebude. Není zatuhlý nějaký článek řetětu, že by to střílelo na něm? No asi ne, tohle jsi určitě prošel.
    Takže jak říká Vladaza, vyměnil bych ten převodník, zřejmě ho dost využíváš - ale pořád to nechápu. Já měním tyhle věci víckrát ročně a ojetý převodník nikdy nebyl příčinou střílení vzadu na kazetě, a to ani v plném tahu, kdy už neochotně pouštěl řetěz a raděj jsem ho pak vyměnil.
    Až to vyměníš a projedeš, dej sem výsledek, ať jsem chytřejší, jo?
    A jinak, opět viz Vladaza - pokud nejsi gramař a jezdíš větší objemy, tak doporučuji přejít na ocelové převodníky, vydrží neporovnatelně víc než ty hliníkové :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 08.04.2010
    Autor: Airline
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Střílení (řetězu)

           

      Na dnešní vyjížďku už to vyměnit nestihnu, ale zítra se po ocelovým převodníku poptám, tak snad o víkendu. Duralovýho Gebhardta jsem pořídil protože jinej 22z zrovna nebyl k mání.

      [ Zpět ]
      Datum: 08.04.2010
      Autor: PepikW
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Střílení (řetězu)

         

    Tipoval bych to taky na převodník. Jednou jsem se vracel z dovolené a řetěz dostal zabrat(skoro 2000km převážně v horském terénu).Po výměně doma jsem musel čekat 200km, než si nový sedl-zpočátku ustřeloval-jak se natahoval, tak to pomalu mizelo. Teď(po výměně kazety a převodníku)si dávám bacha a měním řetěz raději před životností(poslední zoubek na měrce-nečekám až zapadne úplně).Většinou je víc opotřebovaný střední a malý převodník- víc používaný.

    [ Zpět ]
    Datum: 08.04.2010
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Střílení (řetězu)

         

    Vyvedte me kdyz tak nekdo z omylu, ale ja jsem se setkal jenom s "lepicim", ale nikdy se strilejicim prevodnikem. Pokud jsou kazeta i retez nove a neni nekde zatuhly prave retez, zkontroloval bych serizeni prehazovacky, ev. jeji stav obecne. Jednou jsem mel treba taky problem se strilenim vzadu a nepomahalo nic nez komplet vymena saltru, ten stary dostal par ran pri padech a proste mu uz schazela presnost razeni.

    [ Zpět ]
    Datum: 08.04.2010
    Autor: vasek
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Střílení (řetězu)

           

      No právě, taky mi to nesedí na převodník, ale zbytek je nový. Pravda řetěz jsem jednou použil (cca.40km) na podzim se starou kazetou. Střílel, tak jsem sezónu dojezdil na starý. Na začátku tý letošní mě to překvapilo, když je oboje nový, no. Ale vypadá to, že se to "usazuje", dneska to nestřelilo ani jednou. Tak vyčkám, jen nemám tu jistotu, že se na kolo můžu spolehnout v krajní situaci :o).

      S řazením jsem si dost vyhrál a padá to tam jak němci do krytu.

      [ Zpět ]
      Datum: 08.04.2010
      Autor: PepikW
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Střílení (řetězu)

           

      No to si právě taky nedokážu představit, utržení převodníku od řetězu by musela být nepředstavitelná rána, a ani si nedokážu představit, že by se řetěz vždy vrátil na převodník a aspoň občas nespadnul.
      Na duhou stranu, když to dělá jen na jednom převodníku, a na nejmenších kolečkách (= asi silové šlapání), tak to na převodník ukazuje, nota bene když všecko je nový a převodník starý dural.
      Fakt bude nutný šlápnout a koukat na řetěz, v kterém místě přeskočí...

      [ Zpět ]
      Datum: 09.04.2010
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Střílení (řetězu)

           

      On ten převodník nebude střílet, to je jenom pocit. Podle mého převodník lepí a začne přitahovat ramínko přehazky. Jakmile převodník pustí řetěz, tak se ramínko vrátí zpět a můžeš mít pocit, že to střelilo vzadu, jelikož tam se to rychle zastaví a dojde k rázu.

      To že ti převodník chytí řetěz nemusíš hnedle poznat, pokud se na to nedíváš. Pro tebe se při šlapání nic nemění, akorát potom dojde k dvěma věcem, buďto řetěz zůstane viset na převodníku a zaseknou se kliky, nebo střelí ramínko zpět do původní polohy.

      [ Zpět ]
      Datum: 09.04.2010
      Autor: pro_pa
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Střílení (řetězu)

             

        Když to znovu vyplulo na povrch, jen po sezóně doplnim výsledek. Vyměnil jsem 22zubovou placku za novou, ocelovou a problém zcela zmizel.
        PS. nebyl tam jen ráz, ale i skokový posun klik - jako přeskočení řetězu přes zuby.

        [ Zpět ]
        Datum: 29.12.2010
        Autor: PepikW
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Střílení (řetězu)

         

    Vyuziji starsi tema. Nikdy jsem doma neprovadel vymenu klik a prevodníků, mám staré kliky suntour a potrebuju poradit jak poznam ze uz jsou prevodníky v hajzlu. Tohle nevím, mají už svoje radově tisíce mozna desítku tisíc kilometů nalítano ale jak se pozna ze jsou na vymenu? Řetěz a kazetu neresim, vsechno chodí jak má, az se to rozsype vymeni to naraz. Kazdopadne dostaly se mi do ruky shimanácké kliky které jsou evidentně lehčí a i hezčí, stejne zprevodované, a chtel bych to, až to bude potreba prohodit.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.12.2010
    Autor: Mig-all
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Střílení (řetězu)

           

      Jestli jsou lehčí a hezčí, tak je vyměň hned. Ty starý ti můžou sloužit ještě roky a mezitím ti ty novější vyjdou z módy :-)
      Jinak se kliky a převodníky u běžnýho uživatele mění podle opotřebení, u každého jinak. Dokud nejsou problémy, nechal bych to být. Pokud bych teda neměl doma lehčí a hezčí... :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 29.12.2010
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Střílení (řetězu)

             

        si delas srandu ale jsou fakt hezčí :-) Me by prave zajimalo jak se pozná to opotřebení? Dá se to poznat jen když jsou "problemy"? A ty se projevují jen jako to "nabalování" řetězu?

        [ Zpět ]
        Datum: 29.12.2010
        Autor: Mig-all
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Střílení (řetězu)

               

          Při běžný jízdě to prozradí problémy. Opotřebení vidíš nejlíp, když převodník porovnáš s novým, je to dobře vidět ještě dřív, než problémy nastanou. Ty zuby se sešikmují a natahují jedním směrem, horní plošky jdou do špičky. Ale jsou zoubky různý už z výroby, nejlepší porovnat s novým. Podruhý už víš, na co koukat.

          [ Zpět ]
          Datum: 29.12.2010
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Střílení (řetězu)

               

          Já jsem to poznal pohledem. Když jsem se pořádně podíval na všechny 3 převodníky, tak jsem zjistil, že prostřední, protože na něm nejvíc jezdím, má zuby jak cirkulárka. Oproti ostatním dvěma to bylo evidentní. Tak jsem ho odmontoval, vzal do obchodu, koupil nový a ten špatný vyměnil. Ty dva tam zůstaly původní. Jezdím bez problémů. Je to levnější, než kupovat nové kliky.

          [ Zpět ]
          Datum: 30.12.2010
          Autor: Zden42
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Střílení (řetězu)

                 

            Když jsem kupoval kinetika, měl trojku Suntour. Po okouknutí se mi nezdála třicet dvojka, některý zuby vypadaly jako vystříhaný nůžkama na plech. Kolega měl o rok starší model a ukázal mi to samý. Na velký a malý placce zuby normální. Ale řadit šlo bezvadně. Tak nevím.

            [ Zpět ]
            Datum: 30.12.2010
            Autor: abernathy
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Střílení (řetězu)

           

      Deset tisíc na převodník nemusí být moc. Pokud je sjetá kazeta a vytahaný řetěz, nový převodník bych nedával. Až budou problémy, pak měnit všechno.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.12.2010
      Autor: jf
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Střílení (řetězu)

         

    Včera se mi stalo něco podobného. Do kopce na malé kolečko ve předu (22) a velké vzadu řetěz prokluzoval na zadním pastorku. Po přeřazení někde doprostřed kolečka to přestalo. Mám 9-ti kolo Shimano a řetěz Sram 951. Vše poměrně nové, řetěz má najeto cca 200km. Nevím co s tím, je pravda, že po výměně řetězu si neustále hraji s řazením a nepadá to tam jako na starém řetězu(myslím že to byl KMT nebo KTM?) Co může být příčinou? Jinak to kolo je Azub Max = lehokolo, takže řetěz je 2,5x delší než na normálním kole.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.04.2011
    Autor: Rumcajs70
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Střílení (řetězu)

           

      Zkusil bych zkontrolovat doraz, kterej vymezuje krajní polohu přehazky u drátů. Nebo si za jízdy pohrát s napínací objímkou jejího lanka - mělo by to ochotně řadit nahoru i dolů. Typem řetězu bych se nezabýval.

      [ Zpět ]
      Datum: 03.04.2011
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

425 cyklistů (9 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024