reklama

Jak se schovat pred bleskem?

Dneska me chytla bourka uprostred pole a jak na svinu zacaly pobliz (odhadl jsem to tak na 1 km) litat blesky. Stalo se vam to nekdy, co jste delali? Je na to nejaky (rozumny) recept? A co takhle silnice mezi obcemi lemovana aleji stromu - jeli byste?

[ Zpět ]
Datum: 21.08.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (Petr)
  • Re: Jak se schovat pred bleskem?

         

    stalo, jednou u vysílače Kojál, mlátilo to dokola, čekal jsem asi hodinu v hospodě než to přešlo a dalo se projet. Pak dvakrát v Alpách, zrovna když jsem stoupal na průsmyk no a protože jsem ho "potřeboval" projet a jinudy to prostě nejde, tak jsem jel. Pocit velice, velice blbej, jel jsem přitisknutej na rám :) a co možná vždy blíž ke svahu = klidně i v protisměru, stejně žádný auta nejela. Bylo to stoupání asi z 1100m do 2600m a tak od 1400jsem vjel do mraků, deště a bouřky. Po každé ráně jsem říkal, tak tady zůstane jen hromádka sazí :)
    Doporučení: zahodit kolo a lehnout si na pole nebo sledovat předpověď, v extrémním případě zahodit kolo a něco si stopnout.

    [ Zpět ]
    Datum: 21.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (DyEm)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak se schovat pred bleskem?

           

      V bouřce je dobré se dostat nejen z blízkosti dosahu železa, ale prý i mobilu, takže opatrně. A na otevřeném prostranství zaujmout pozici "na bobku", ať je prý kontakt se zemí co nejmenší.

      [ Zpět ]
      Datum: 21.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Krtek)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak se schovat pred bleskem?

             

        Fakt? Někde se zase doporučuje lehnout na zem, abys nečněl do prostoru jako hromosvod. Na bobku to ale bude v bahně a dešti příjemnější:-)

        [ Zpět ]
        Datum: 22.08.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak se schovat pred bleskem?

           

      Na stránkách http://www.mvcr.cz/2003/aktualit/2005/0530gr... lze najít následující text:
      S bleskem souvisí také obecná pravidla, jak se chovat během bouřky pokud nejsme schováni v budově. I když k přímému zásahu člověka bleskem dochází jen zřídka, končívají podobné případy mnohdy tragicky a proto je dobré chovat se za bouřky rozumně:

      * Pokud se v době bouřky nacházíte venku, je lépe přerušit některé činnosti a vyhledat spolehlivý úkryt. Obzvláště nebezpečný je například pobyt ve volné přírodě, především na horách a na otevřených a vyvýšených místech, koupání, windsurfing, plavba v loďce apod. Příliš bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči. A ačkoliv za bouřky si většinou na nedostatek větru nemůžeme stěžovat, není vhodné ani pouštění draků.
      * Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, či obecně veškeré stavby dobře chráněné hromosvodem, popřípadě i velké prostorné budovy bez hromosvodu. Naopak nebezpečné je pobývat během bouřky v malých staveních bez hromosvodu, například kůlně, velké bezpečí neskýtají ani velká stavení s porušenou statikou (např. zpustlé polorozpadlé kostely), kde v případě úderu blesku hrozí další narušení zdiva a zřícení.
      * Během bouřky se uvnitř budov zdržujte raději na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu. Nezapomeňte zavřít okna a vypnout televizor a další přístroje, jejichž součástí je obrazovka.
      * Jestliže se v době bouřky nacházíte venku a nemáte možnost se ukrýt v blízké budově, nezůstávejte na kopcích a holých pláních a neschovávejte se pod osamělými stromy či pod převisy nízkých skal. Naopak husté lesy a háje, úzká údolí, úpatí vysokých skalních stěn, jeskyně nebo městské ulice lze považovat za poměrně bezpečná místa. Při pobytu ve volné přírodě zkrátka platí známá pravidla: neutíkat, neschovávat se pod stromem,v obou případech by nás blesk mohl zasáhnout. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, je nejlépe přečkat ji v podřepu s nohama u sebe.
      * Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu. V případě silných nárazů větru však dávejte pozor na padající stromy či větve.
      * Během bouřky pozor na vodu a všechny látky, které snadno vedou proud. Když však přece jen dojde k nehodě, první pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného bývá často nezbytné použít umělé dýchání, srdeční masáž, protišoková opatření apod.

      Blesk je v podstatě koncentrovaná elektřina a jako takový může být neškodným, ale i velmi nebezpečným jevem, přinejmenším vůči našemu zdraví a majetku. Proto se snažme podobná rizika minimalizovat, abychom se ve zdraví mohli těšit z té „ochočené a nedivoké“ elektřiny proudící denodenně v našich domovech.

      [ Zpět ]
      Datum: 22.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (papaon)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak se schovat pred bleskem?

         

    Asi bych se míň bál uprostřed (široké)silnice lemované stromy než na otevřeném prostranství.
    Při jakékoliv bouřce vždy počítám vzdálenost blesků ode mě (rozdíl rychlosti zvuku a světla: 3 sekundy =cca 1 km). Stejně ale nikdy nevíš, jestli do tebe nebouchne hned ten první blesk...

    [ Zpět ]
    Datum: 22.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak se schovat pred bleskem?

         

    V sobotu v 18 hod. mě chytla dost silná bouřka na Vyžlovce, naštěstí jsem zalít do autobusové zastávky, ale v tom bych nejel - ty blesky lítaly přímo nad Vyžlovkou. Dostat mě to v rovině, tak zalehnu.
    V červenci jsem se takhle schoval do busové zastávky ve Staňkově, a blesk prásknul do dubu vzdáleného cca 25 m, po silnici šla ženská s deštníkem a ten ji to nějak vytrhlo z ruky a fouklo asi 10 metrů do pole.

    [ Zpět ]
    Datum: 22.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Airline)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak se schovat pred bleskem?

         

    Ahoj. Jsem ráda, že nejsem sama, kdo má jistý respekt (i když v mém případě jde spíš o STRACH) z bouřky. Jezdíme natěžko a v přírodě se při bouřce prostě bojím, zejména v noci ve stanu. Nestydím se za to, myslím že jsou situace, kdy je to vážně nebezpečné, byť pravděpodobnost zásahu blesku je malá, jenže to je jenom statistika...
    Před 2 lety jsme s přítelem jeli Pobaltskými republikami, v Litvě byly strašný bouřky, vždy několik vln. Snažili jsme se někde schovat, ale kdo tam byl, tak ví, jak to tam vypadá. Rovina, žádný lesy, vesnice daleko od sebe ... člověk jedoucí na kole je nejvyšší bod široko daleko :-) Blížila se bouřka, ale podle výpočtů byla ještě asi 3 km daleko (10sec). My jsme zrovna vyjížděli miniaturní kopeček. Začalo drobně pršet, proti nám jel náklaďák ... blesk, rána hned, přítel přede mnou slejzá z kola a sedá si do příkopu daleko od kola. Co se děje, vždyť on se bouřky nikdy nebojí? Vyšlo najevo, že dostal nějaký slabounký výboj (možná to prásklo do toho kamionu a díky dešti se to přeneslo). On by vám to popsal líp, 2 hodiny pak ještě cítil brnění v rukách.
    V protisměru zrovna jela holka na kole, musela to dostat taky, jak byla vyděšená, stopovala auta, ale nikdo jí nezastavil...
    Na závěr můžu jenom říci, že 800 metrů k benzínce bylo snad těch nejdelších v mém dosavadním životě.
    Ale že ta beznínka neměla střechu, jak už v těchto zemích bývá, to už je jiná kapitola :-)
    Další vlnu bouřky jsem pak přečkali v malém seskupení stromů, do lesa bylo daleko, a člověk si mezi těmi stromy připadal přeci jen více v bezpečí. Do bahna na zem se mi nechtělo, ale ... neměli jsme k tomu daleko...
    Obecně se za "bezpečný úkryt" kromě domů považuje třeba hustý les, hluboké údolí ... Na poli je to blbý, snažila bych se sjet co nejníž a mezi stromy ... ono za nebezpečnou blízkost bouřky se považuje právě těch 10sec (cca 3 km)
    Pardon za dlouhej příspěvek, ale jak jde o obavy bouřky, tak to jsem expert :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 22.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Peggy)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak se schovat pred bleskem?

           

      A to "malé seskupení stromů" bolo kolko stromov? Predpokladam, ze trosku viac, lebo pokial ja viem (nastastie nie z vlastnej skusenosti), neradno ist sa schovat pred bleskami pod strom... ;)

      [ Zpět ]
      Datum: 26.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (THeBaNDiT_quartz ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak se schovat pred bleskem?

         

    Blesk vzniká tak, že v mracích je spousta náboje a tedy velký rozdíl potencilálů (napětí) oproti zemi. Člověk jdouci po zemi nebo jedoucí na kole je v podstatě uzemněný (co se tak velkých napětí týká tak určitě), zvlášť je li mokrý. Výboj, tedy blesk, snáz přeskakuje mezi místy s vyšší koncentrací náboje a s menší vzájemnou vzdáleností. Proto se trefuje do předmětů, které vyčnívají nad zem (vzdálenost) a které mají malé poloměry křivosti a dobrou vodivost (koncentrace). Tak právě funguje hromosvod - dobře uzemněný, špičatý a vysoko. Takže pokud jde o jízdu alejí, tak tam se nebojím, kterýkoliv ze stromů má mnohem vyšší pravděpodobnost zásahu. Pokud to nepůjde do stromu těsně vedle mě, určitě me to nezabije. A z hlediska pravděpodobnosti je myslím jedno, jestli tou alejí jedu nebo v ní zastavím. V plechové autobusové zastávce bych se radši neschovával.
    Kdyby mě to chytlo na pláni, kde spolehlivě tvořím nevyšší bod, tak postavím kolo na kraj silnice (na stojánek), popoběhnu tak dvacet metrů a mrsknu sebou do příkopu, podle jeho hloubky na ležato nebo jen na bobek.

    [ Zpět ]
    Datum: 26.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak se schovat pred bleskem?

           

      chceš říct, že obětuješ kolo???

      [ Zpět ]
      Datum: 29.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (venca1)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak se schovat pred bleskem?

             

        Kolo bude mít mnohem větší šanci na přežití. Je to dobře vodivý kus a ve vodě asi i slušně uzemněný. Bude záležet na náboji toho blesku, ale nanejvýš by se mohlo něco přismahnout. Nebo třeba ohřát vzduch v kolech tak že prasknou duše nebo nevím co, ale i kdyby se to mělo sežehnout na škvarek tak radši kolo než já:-).

        [ Zpět ]
        Datum: 30.08.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak se schovat pred bleskem?

         

    Posílám odkaz na stránky Českého hydrometeorologického ústavu. Možná je obsah částečně totožný s jedním výše uvedeným odkazem na mvcr. Mimochodem jsou to výborné stránky třeba pro zjištění pohybu srážek.
    http://www.chmi.cz/torn/poznamky/bezpecnost.html

    [ Zpět ]
    Datum: 29.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (jochen)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

264 cyklistů (4 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024