reklama

Stezky pro chodce a cyklisty

Několikrát se zde diskutovalo o tom, zda je cyklista povinnen použít stezku pro chodce a cyklisty. Jak je to podle zákona doopravdy??

[ Zpět ]
Datum: 19.08.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (Štěpán Boháč)
  • Re: Stezky pro chodce a cyklisty

         

    Někteří diskutující zde (v diskusi o některých "povedených" "stezkách" à la Evropská citovali zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích:

    § 57 Jízda na jízdním kole

    (1) Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen
    jich užít.

    A z toho usuzovali, že se tato povinnost netýká stezek pro chodce a cyklisty.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Štěpán Boháč)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Stezky pro chodce a cyklisty

         

    Ale je to (bohužel jinak) - povinnost použít i stezku pro chodce a cyklisty (ať už dělenou nebo společnou) jednoznačně určuje prováděcí vyhláška 30/2001 Sb:

    § 10 Příkazové značky

    (1) Příkazové značky jsou

    k) "Stezka pro cyklisty" (č. C 8a), která přikazuje cyklistům užít v daném směru takto označeného pruhu nebo stezky; pruhu nebo stezky smí užít i osoba vedoucí jízdní kolo; pruh nebo
    stezku pro cyklisty lze v jejím průběhu rovněž vyznačit barevně odlišeným povrchem nebo odlišným provedením povrchu; jiným účastníkům provozu na pozemních komunikacích, než pro které je tento pruh nebo stezka určena, je jejich užívání zakázáno,

    m) "Stezka pro chodce a cyklisty" (č. C 9a), která přikazuje chodcům a cyklistům užít v daném směru takto označeného společného pruhu nebo stezky; chodci a cyklisté se nesmějí navzájem ohrozit; značka ukončuje platnost značek č. C 7a, č. C 8a a č. C 10a,

    o) "Stezka pro chodce a cyklisty" (č. C 10a), která přikazuje chodcům a cyklistům užít v daném směru vyznačeného samostatného pruhu nebo stezky a označuje jejich situování; chodci a cyklisté smějí sousedního pruhu užít jen při obcházení nebo objíždění překážky; značka ukončuje platnost značek č. C 7a, č. C 8a a č. C 9a,

    [ Zpět ]
    Datum: 19.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Štěpán Boháč)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Stezky pro chodce a cyklisty

         

    To nevypadá dobře. Stezka pro chodce a cyklisty může být pro cyklistickou dopravu nevhodná. V konkrétním případě stejně bude asi záležet na umístění značky. Pokud není umístěna přímo u vozovky, tak se o žádné stezce nedozvím a použít ji tedy zřejmě nemusím.

    Ono je to nakonec někdy jedno. V Kralupech to vyřešili tak, že místo jedné značky "stezka pro chodce a cyklisty s odděleným pruhem" umístili vedle sebe dvě značky "stezka pro cyklisty" a "stezka pro chodce". A na vozovku ještě pro jistotu zákaz pro cyklisty. Jenže když tam přijedu normálně po silnici, tak se zarazím až o ten zákaz.

    Taky bych si mohl na kolo pořídit modelářský motorek pro letadýlka a tvrdit, že jsem motorka. Řidičák mám (zatím).

    [ Zpět ]
    Datum: 19.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Stezky pro chodce a cyklisty

         

    Teď mi dochází - je-li tvůj výklad správný - ono už to začíná fungovat! Třeba z Podbaby podél Vltavy na sever. KDE TEĎ SOU TY POKRYTECKÝ KRETÉNI, CO FURT NĚKOMU VNUCUJOU SVÉ CYKLOSTEZKY? Kdo jel na výlet s dětma, vždy bez problémů používal chodník, dospělí cyklisté pak bez problémů vozovku spolu s ostatními řidiči. Už neé. Už je tam vybojovaná stezka pro chodce a cyklisty, tedy se ZÁKAZEM POUŽÍT VOZOVKU.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Stezky pro chodce a cyklisty

           

      .. a je mi srdečně jedno jestli to tak maj ve Vídni či ve Lhotě. A je mi srdečně jedno, že se zas někdo bude vymlouvat, že to chtěl tak, onak a jinak. Předevšim je to zbytečný! Jestli tedy ti lživí bojovníci za rozvoj cyklistiky neuměj jezdit na kole a bojej se na silnici, tak ať se to učej za domem na dvorečku. Ale proč k tomu nutěj ostatní? A že prej by magistrát měl stezek udělat víc, snad všude, snad všude cyklisty vyhnat.

      .. fuj to sem se nasral. Nevěděl jsem, že se jim to bude dařit tak rychle. A zejtra ráno tamtudy chci jet. To tak, drncat se kvůli slávě ňákejch pitomejch náfuků po chodníčku. Rozvoj cyklistiky, prej, hm. Kecy jsou to.

      [ Zpět ]
      Datum: 19.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Stezky pro chodce a cyklisty

             

        A tos mi udělal radost, už jsem se bál, že tyhle fekální výrazy jsou ti cizí. Ale k věci. Snad sis nedělal o cyklostezkách a všeho kolem nich iluze. Stejně si budeme jezdit, kudy to není zakázaný nebo vyloženě o hubu. U nás v Liberci budování cyklostezek probíhá tak, že se natlučou tabulky kolem starejch okresek nebo letitejch cest a prachy se rozfofrujou jinde. Jo, je tady jedna nová "cyklostezka", která vede kolem stadionu Slovanu a když se hraje, tak je několik hodin zavřená. A když je volná, tak to stejně není žádný svezení, protože je plná čoklařů a matek s dětma. Jako by sis šel zaplavat do přeplněnýho bazénu.

        [ Zpět ]
        Datum: 20.08.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (abernathy)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Stezky pro chodce a cyklisty

           

      V Německu po létech zjistili, že určitá část (zvláště těch starších) stezek je prakticky nepoužitelná.

      Takže postupně dělají revizi všech stezek. Tam kde kvalitativně vyhovujou zachovávají povinnost je použít.

      U těch horších, které nenabízejí příliš plynulou a komfortní jízdu, dávají značku "Stezka pro chodce" s dodatkovou tabulkou "Jízdy cyklistů povolena", takže zdatnější cyklisty smí jet po vozovce a rodiče z dětma jsou rádi, že můžou jet po chodníku.

      Jenže toho než se dočkáme...
      Konkrétně u Podbabské, která už v době vzniku pochopitelně absolutně neodpovídala ani zastaralým českým normám, byly dokonce pokusy stezku jako nevyhovující zrušit, ale pochopitelně to "nejde".

      [ Zpět ]
      Datum: 20.08.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Štěpán Boháč)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Stezky pro chodce a cyklisty

         

    Nezbývá než se modlit, aby policajti nečetli tuhle diskuzi. Nenechám se zabít na nějaké "stezce" při přejíždění z jednoho jejího kousku přes ulici na další takový kousek a nehodlám každých sto metrů sesedat, to je pitomost. A obzvláště v případě, že vedle je relativně málo frekventovaná silnice se čtyřmetrovými pruhy v obou směrech. Takže až mě tam stopnou potřetí, tak znovu zkusím trik z paragrafem 57 a třeba zabere i do třetice. A i kdyby ne, tak v průměru stovku za půl roku není zas tak velké předplatné, pořád ještě to stojí míň než šalinkarta.

    [ Zpět ]
    Datum: 20.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

277 cyklistů (0 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024